Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 05.08.2015 року у справі №910/28317/14 Постанова ВГСУ від 05.08.2015 року у справі №910/2...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2015 року Справа № 910/28317/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого Остапенка М.І.суддів Гончарука П.А. Стратієнко Л.В. (доповідач)за участі представників: позивача: відповідача: Верхотуров О.О. Червяков П.В., Пузеревич О.І.розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація"на рішення та постановуГосподарського суду міста Києва від 05 березня 2015 року Київського апеляційного господарського суду від 20 травня 2015 рокуу справі№ 910/28317/14за позовомкомунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація"доУправління адміністративних будинків господарсько - фінансового департаменту Секретаріату Кабінету Міністрів Українипро стягнення 20 373,91 грн

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2014 р. позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 20 373,91 грн заборгованості, з яких 16 421,50 грн - основний борг, 471,05 грн - 3 % річних, 3 481,36 грн - інфляційні втрати.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 05.03.2015 (суддя - Борисенко І.І.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 20.05.2015 (головуючий - Гончаров С.А., судді - Скрипка І.М., Самсін Р.І.), у позові відмовлено.

В касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення і неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постановлені у справі судові рішення та передати справу на новий розгляд.

У відзиві на касаційну скаргу відповідач просить залишити її без задоволення, а судові рішення - без змін.

Заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено господарськими судами, 09.04.2001 між комунальним підприємством "Київжитлоспецексплуатація" та Управлінням адміністративних будинків господарсько-фінансового департаменту секретаріату Кабінету міністрів України було укладено договір № 163 про надання послуг на теплопостачання та технічне обслуговування і утримання внутрішньобудинкових інженерних систем ЦО, ГВП та їх абонентських вводів.

Відповідно до п. 1.1. договору його предметом є надання послуг на теплопостачання та своєчасна сплата в повному обсязі спожитої енергії у гарячій воді та експлуатаційних витрат, обслуговування і утримання внутрішньобудинкових інженерних систем та їх абонентських уводів на умовах, передбачених цим договором в нежилому (приміщенні) за адресою: вул. Рейтарська, 8/5А.

Згідно з п. 7.8. договору в разі проведення робіт, пов'язаних з ремонтом (капітальним ремонтом) системи центрального опалення, які не передбачені калькуляції (додатком до договору), Управління адміністративних будинків господарсько-фінансового департаменту секретаріату Кабінету міністрів України відшкодовує КП "Київжитлоспецексплуатація" витрати на виконання цих робіт окремо (пропорційно займаній у будинку площі).

Представником теплових мереж ПАТ "Київенерго" було виявлено пошкодження тепломережі від ТК 232/3-1 до теплового пункту за адресою: вул. Рейтарська, 6А, що знаходиться на балансі позивача про що складено акт-припис ПАТ "Київенерго" № 1/48 від 19.08.2013.

На підставі п. п. 7.2, 5.5 Правил використання теплової енергії позивачу було запропоновано терміновано усунути пошкодження тепломережі ТК 232/3-1 до т.п. за адресою: вул. Рейтарська, 6А.

В листопаді 2013 р. КП "Київжитлоспецексплуатація" було виконано роботи з капітального ремонту трубопроводів абонентського вводу системи центрального опалення будинків за адресою: м. Київ, вул. Рейтарська, 6/3, 8/5 літера А, що підтверджується актом приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2013 року (акт КБ-2в) та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт за листопад 2013 року (акт КБ-3), на загальну суму 27 942,00 грн.

27.08.2013 КП "Київжитлоспецексплуатація" надіслало Управлінню адміністративних будинків господарсько-фінансового департаменту секретаріату Кабінету Міністрів України локальний кошторис складений в поточних цінах на ремонт трубопроводів абонентського вводу системи центрального опалення за адресою: Рейтарська 6/3, 8/5 літера А, два проекти договору на виконання робіт по капітальному ремонту аварійного трубопроводу абонентського уводу системи центрального опалення будинків за адресою: Рейтарська 6/3, 8/5 літера А, розрахунок частки відшкодування, проте документи не були підписані та повернуті позивачу.

17.12.2013 позивач направив відповідачу акти виконаних робіт форми акт КБ-2в та акт КБ-3, в яких вказана вартість за ремонт трубопроводів абонентського уводу системи ЦО за адресою: м. Київ, Рейтарська 6/3, 8/5, літ. А в розмірі 16 421,50 грн, однак акти виконаних робіт останнім не були підписані та не повернуті КП "Київжитлоспецексплуатація".

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається на те, що в Управління адміністративних будинків господарсько-фінансового департаменту секретаріату Кабінету Міністрів України на підставі п. 7.8. договору № 163 виник обов'язок відшкодувати виконані будівельні роботи з відновлення пошкодженої тепломережі ТК 232/3-1 до теплового пункту за листопад 2013 року пропорційно опалювальній площі будинку за адресою: вул. Рейтарська, 6/3, 8/5 літера А.

Згідно з ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

Відповідно ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до внутрішньобудинкових інженерних систем відносяться мережі, арматура на них, прилади та обладнання, засоби обліку та регулювання споживання житлово-комунальних послуг, які знаходяться в межах будинку, споруди.

Система центрального опалення відноситься до внутрішньобудинкових інженерних систем, які в свою чергу відносяться до системи теплоспоживання.

Наказом Міністерства палива та енергетики України № 71 від 14.02.2007 "Про затвердження Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж" встановлено, що обов'язок утримувати теплові мережі у належному технічному стані, здійснювати їх технічне обслуговування та ремонт, в тому числі капітальний, покладається на власника теплової мережі.

Пунктом 41 Правил користування тепловою енергією визначено, що споживач (відповідач) несе відповідальність, зокрема, за технічний стан, обслуговування та експлуатацію системи теплоспоживання, що перебуває у межах його балансової належності (експлуатаційної відповідальності); витікання теплоносія через несвоєчасне усунення пошкоджень на власних теплових мережах та системі теплоспоживання.

Дослідивши умови договору, місцевий господарський суд, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, прийшли до правильного висновку, що вказаний договір стосується технічного обслуговування, аварійного обслуговування, поточного та капітального ремонту і утримання саме внутрішньобудинкових інженерних систем ЦО, ГВП і що за цим договором у відповідача виникає обов'язок додатково відшкодувати вартість робіт, пов'язаних з ремонтом (капітальним ремонтом), які не передбачені калькуляцією, виключно в межах системи центрального опалення, яка є внутрішньобудинковою.

Отже, господарські суди, надавши належну правову оцінку усім наявним у матеріалах справи документам та доводам сторін, взявши до уваги те, що пошкоджена тепломережа є зовнішньою та становить складову системи теплопостачання, знаходиться на балансі "абонента" (позивача) і, що у відповідача згідно з умовами договору, зокрема п. 7.8. договору, не виникає обов'язку відшкодовувати вартість проведеного ремонту зовнішньої тепломережі, яка входить до системи теплопостачання та не відноситься до внутрішньобудинкових інженерних систем, правомірно відмовили у задоволені позову.

Щодо доводів позивача в касаційній скарзі про те, що пошкоджена тепломережа знаходиться на балансі відповідача, а не позивача, то вказані доводи є безпідставними та спростовуються наявними у матеріалах справи доказами.

Посилання позивача в касаційній скарзі на те, що виявлені пошкодження тепломережі стосуються саме абонентського вводу є безпідставними і спростовуються висновками судів.

Інші доводи касаційної скарги також не можуть бути підставою для скасування судових рішень, оскільки не спростовують встановленого судами та ґрунтуються на переоцінці доказів, яка за приписами ст. 1117 ГПК України, знаходиться поза межами компетенції касаційної інстанції.

Враховуючи викладене, підстав для скасування судових рішень, постановлених відповідно до вимог закону та встановлених у справі обставин, не вбачається.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119 - 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

касаційну скаргу комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" залишити без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 05 березня 2015 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 20 травня 2015 року у справі за № 910/28317/14 - без змін.

Головуючий, суддя М. ОстапенкоСуддя П. ГончарукСуддя Л. Стратієнко

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст