Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 04.11.2015 року у справі №910/13889/14 Постанова ВГСУ від 04.11.2015 року у справі №910/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2015 року Справа № 910/13889/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Іванової Л.Б. - головуючого, Гольцової Л.А., Козир Т.П.,

за участю представників: позивача - Страннікова А.В. дов. б/н від 8 липня 2014 року, відповідача - Сови Н.В. дов. № 10/00-52 від 16 червня 2015 року та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - Цуканової С.Г. дов. № 09-35335/15 від 30 вересня 2015 року,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу ТОВ "Хімбудпластмас" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 19 серпня 2015 року у справі Господарського суду міста Києва за позовом ТОВ "Хімбудпластмас" до ПАТ "Банк Форум", треті особи - ОСОБА_7, Національний банк України та Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, про визнання зобов'язання із повернення кредитних коштів припиненим,

УСТАНОВИВ:

У липні 2014 року ТОВ "Хімбудпластмас" (далі - позивач) звернулось до ПАТ "Банк Форум" (далі - відповідач) з позовом про визнання припиненим зобов'язання перед відповідачем в частині сплати грошових коштів у розмірі 1500000 гривень на підставі кредитного договору № 2-0063/13/11-КL від 9 жовтня 2013 року.

Позовні вимоги обгрунтовано тим, що у відповідності до договору застави майнових прав до відповідача перейшло право вимоги грошових коштів, які були забезпеченням виконання зобов'язань за кредитним договором, у зв'язку з чим зобов'язання позивача за вказаним договором кредиту є припиненим.

Справа розглядалась судами неодноразово.

Постановою Вищого господарського суду України від 25 березня 2015 року касаційні скарги ПАТ "Банк Форум" та Головного управління Національного банку України задоволено частково.

Скасовано рішення Господарського суду міста Києва від 18 серпня 2014 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 23 грудня 2014 року.

Справу передано до Господарського суду міста Києва на новий розгляд в іншому складі суду.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 4 червня 2015 року у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 19 серпня 2015 року апеляційну скаргу ТОВ "Хімбудпластмас" залишено без задоволення, а рішення Господарського суду міста Києва від 4 червня 2015 року - без змін.

У касаційній скарзі ТОВ "Хімбудпластмас" просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 4 червня 2015 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 19 серпня 2015 року, прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм ст. ст. 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", п. 1 ч. 1 ст. 80, ст. 82 Господарського процесуального кодексу України,

Зазначає, що в силу укладеного між банком та ТОВ "Експресдеталь" договору поруки, товариство, на підставі ч. 2 ст. 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", має право на припинення грошового зобов'язання за кредитним договором внаслідок зарахування зустрічних однорідних вимог.

Вказує, що суди попередніх інстанцій помилково застосували замість ст. 512 Цивільного кодексу України норми Закону України "Про заставу".

Вважає, що судами порушено ст. 606 Цивільного кодексу України, оскільки банк надіслав вимогу про дострокове виконання зобов'язання, у зв'язку з чим до банку перейшло право вимоги на грошові кошти, що належать ОСОБА_7, що свідчить про те, що відбулось поєднання боржника та кредитора в одній особі і, як наслідок, припинення зобов'язання.

Представники ОСОБА_7 та Національного банку України у судове засідання не з'явились.

Враховуючи, що про час та місце розгляду касаційної скарги ОСОБА_7 та Національний банк України повідомлені належним чином, суд вважає за можливе розглянути справу за їх відсутності.

Заслухавши пояснення представників ТОВ "Хімбудпластмас", ПАТ "Банк Форум" та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, обговоривши доводи касаційної скарги та вивчивши матеріали справи, суд вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 30 вересня 2013 року між ПАТ "Банк Форум" та ОСОБА_7 укладено договір банківського вкладу № 263L/1103/640681, на підставі якого відкрито депозитний рахунок НОМЕР_1 на суму депозиту - 1500000 гривень 00 коп. на строк з 30 вересня 2013 року по 5 жовтня 2014 року.

До відносин банку та вкладника за рахунком, на який внесений вклад, застосовуються положення про договір банківського рахунка (глава 72 цього Кодексу), якщо інше не встановлено цією главою або не випливає із суті договору банківського вкладу.

Відповідно до ст. 1058 Цивільного кодексу України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов'язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти від неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.

9 жовтня 2013 року між ПАТ "Банк Форум" (кредитор) та ТОВ "Хімбудпластмас" (позичальник) укладено кредитний договір № 2-0063/13/11-KL, за умовами якого (п. 1.1) кредитор на умовах, визначених цим договором, відкриває відновлювальну кредитну лінію, в рамках якої надає позичальнику кредитні кошти (кредит) окремими частинами (вибірки) на засадах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання, в межах визначеної цим договором (п. 1.2) граничної суми коштів, а позичальник зобов'язався вчасно погашати кредитору заборгованість за кредитом, а також сплачувати на користь кредитора проценти та комісії в розмірі, в строки (терміни) та на умовах, визначених цим договором.

За п. 1.2 кредитного договору протягом всього періоду дії цього договору максимальна заборгованість позичальника не може перевищувати кредитний ліміт в сумі 5000000 гривень.

Згідно п. 1.3 договору кредит надається з метою (на цілі) поповнення оборотних коштів позичальника.

Відповідно до п. 1.4 кредитного договору кінцевий термін, до настання якого (включно) здійснюється надання кредиту та має бути повністю погашена заборгованість за кредитом, встановлюється 8 вересня 2014 (включно).

За ч. 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

9 жовтня 2013 року між ПАТ "Банк Форум" (заставодержатель) та ОСОБА_7 (заставодавець) укладено договір застави (майнових прав вимоги за договором банківського вкладу) № 1-0399/13/11-ZS, умовами якого передбачено, що даний договір забезпечує виконання ТОВ "Хімбудпластмас" (позичальник) зобов'язань, що випливають з укладеного із заставодержателем кредитного договору № 2-0063/13/11-KL від 9 жовтня 2013 року та додаткових угод (договорів про внесення змін та доповнень) до нього, які укладені чи можуть бути укладені в майбутньому, в тому числі щодо зміни суми зобов'язань, строків їх виконання, розміру процентів, комісій та інших умов, за умовами якого позичальник зобов'язаний:

- повернути заставодержателю кредит в сумі 5000000 гривень 00 коп. з порядком погашення відповідно до умов кредитного договору та з кінцевим терміном повернення 8 вересня 2014 року (включно) або достроково у випадках, передбачених кредитним договором;

- сплатити проценти за користування кредитними коштами за процентною ставкою 21,5 % річних з можливим збільшенням їх розміру на 2 % річних без укладення відповідної додаткової угоди (договору про внесення змін) до кредитного договору у випадках, передбачених останнім, зокрема, внаслідок порушення позичальником відповідних своїх обов'язків за кредитним договором, а також комісії у строки та в порядку, передбаченому кредитним договором;

- сплатити можливу неустойку (штраф, пеню) у розмірах та у випадках, передбачених кредитним договором;

- сплатити/відшкодувати інші витрати на здійснення забезпеченої заставою вимоги (п. 1.1).

Предметом застави за цим договором є право вимоги отримання грошових коштів в сумі 1500000 гривень 00 коп., розміщених на рахунку НОМЕР_1 в ПАТ "Банк Форум" за договором банківського вкладу № 263L/1103/640681, укладеним між заставодавцем та ПАТ "Банк Форум" 30 вересня 2013 року.

Обгрунтовуючи позовні вимоги, ТОВ "Хімбудпластмас" зазначає, що відповідно до договору застави майнового вкладу звернення стягнення на майнові права ОСОБА_7 на вклад здійснюються банком шляхом договірного списання коштів з банківського рахунку за допомогою розрахункового документу в момент невиконання позичальником грошових зобов'язань за кредитним зобов'язанням. Банк реалізував своє право на отримання задоволення своїх вимог до позичальника за рахунок вкладу, тому зобов'язання позичальника перед банком припинилися на суму отриманого останнім задоволення вимог.

Згідно ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися, зокрема, заставою.

У відповідності до ст. 1 Закону України "Про заставу" в силу застави кредитор (заставодержатель) має право в разі невиконання боржником (заставодавцем) забезпеченого заставою зобов'язання одержати задоволення з вартості заставленого майна переважно перед іншими кредиторами.

Аналогічні положення закріплені у ст. 572 Цивільного кодексу України.

За ч. 1 ст. 589 Цивільного кодексу України у разі невиконання зобов'язання забезпеченого заставою, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень" обтяження рухомого майна реєструється в Державному реєстрі в порядку, встановленому цим Законом.

Встановлено, що згідно витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна право грошової вимоги за договором банківського вкладу, укладеного між відповідачем та ОСОБА_7, що є предметом застави, є об'єктом обтяження.

Згідно ч. ч. 1, 3 ст. 24 Закону України "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень" звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження здійснюється на підставі рішення суду, виконавчого напису нотаріуса в порядку, встановленому законом, або в позасудовому порядку згідно із цим Законом.

Обтяжувач, який ініціює звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження, зобов'язаний до початку процедури звернення стягнення зареєструвати в Державному реєстрі відомості про звернення стягнення на предмет обтяження.

За ч. 1 ст. 32 Закону України "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень" якщо предметом забезпечувального обтяження є право грошової вимоги, звернення стягнення на нього здійснюється шляхом відступлення обтяжувачу відповідного права. Обтяжувач зобов'язаний повідомити в порядку, встановленому статтею 27 цього Закону, боржника та інших обтяжувачів відповідного права грошової вимоги про свій намір набути на свою користь таке право.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідні відомості про звернення стягнення на предмет застави до Державного реєстру обтяжень рухомого майна не вносились.

Суд касаційної інстанції відхиляє посилання заявника касаційної скарги на порушення судами попередніх інстанцій норм ст. 512 Цивільного кодексу України, за п. 3 ч. 1 якої кредитор у зобов'язанні може бути змінений іншою особою внаслідок виконання обов'язку боржника, зокрема, заставодавцем (майновим поручителем) з огляду на те, що у відповідності до умов договору та в силу норм законодавства звернення стягнення на предмет застави є правом, а не обов'язком заставодержателя, тобто, ПАТ "Банк Форум", яким дії щодо звернення стягнення на предмет застави не вчинялись.

Встановлено, що 13 березня 2014 року постановою Правління Національного банку України № 135 Публічне акціонерне товариство "Банк Форум" віднесено до категорії неплатоспроможних.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулювання відносин між Фондом, банками, Національним банком України, повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків встановлено Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", метою якого є захист прав і законних інтересів вкладників банків, зміцнення довіри до банківської системи України, стимулювання залучення коштів у банківську систему України, забезпечення ефективної процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку та ліквідації банків.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 2 ст. Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" неплатоспроможний банк - банк, щодо якого Національний банк України прийняв рішення про віднесення до категорії неплатоспроможних у порядку, передбаченому Законом України "Про банки і банківську діяльність".

Рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 14 від 14 березня 2014 року розпочато процедуру виведення ПАТ "Банк Форум" з ринку та здійснення в ньому тимчасової адміністрації з 14 березня 2014 року по 13 червня 2014 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" з дня призначення уповноваженої особи Фонду призупиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту).

Уповноважена особа Фонду від імені Фонду набуває всі повноваження органів управління банку та органів контролю з дня початку тимчасової адміністрації і до її припинення.

Згідно п. 1 ч. 5 ст. 36 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" під час тимчасової адміністрації не здійснюється, зокрема, задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку.

За положеннями п. п. 3, 4 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти, в свою чергу, вкладник - фізична особа (крім фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Судами встановлено, що 10 червня 2014 року ТОВ "Хімбудпластмас" отримало від ПАТ "Банк Форум" вимогу про сплату боргу за кредитним договором.

Постановою правління Національного банку України № 355 від 13 червня 2014 року "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Форум" вирішено відкликати банківську ліцензію та ліквідувати ПАТ "Банк Форум" з 13 червня 2014 року.

Рішення Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 49 від 16 червня 2014 року "Про початок ліквідації ПАТ "Банк Форум" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію" вирішено розпочати ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Банк Форум" відповідно до плану врегулювання з 16 червня 2014 року.

Призначено уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Форум" начальника відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Фонду Соловйову Наталію Анатоліївну строком на 1 рік з 16 червня 2014 року по 16 червня 2015 року включно.

Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" протягом 30 днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду кредитори мають право заявити уповноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку. Вимоги фізичних осіб-вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами не заявляються.

20 червня 2014 року Фондом гарантування вкладів фізичних осіб в газеті "Голос України" розміщено відомості про відкликання ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ "Банк Форум".

Встановлено, що ОСОБА_7 звернувся до ПАТ "Банк Форум" із заявою від 3 липня 2014 року, в якій просив включити його до реєстру кредиторів з метою повернення грошових коштів у розмірі згідно договору банківського вкладу № 263L/1103/640681 від 30 вересня 2013 року.

Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк Форум" заявника включено до реєстру акцептованих вимог кредиторів, вимоги ОСОБА_7 на загальну 1500000 гривень 00 коп. віднесено до 4 (четвертої) черги, що також свідчить про відсутність ініціювання банком, як отримувачем переказу за допомогою платіжної вимоги, договірного списання коштів вкладу.

16 вересня 2014 року Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб затверджено реєстр акцептованих вимог кредиторів ПАТ "Банк Форум" (протокол №197/14).

Згідно ч. 3 ст. 46 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" під час здійснення ліквідації у банку не виникає додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.

За таких обставин, враховуючи, що вимоги ОСОБА_7 включено до реєстру вимог кредиторів ПАТ "Банк Форум" на загальну суму 1500000 гривень 00 коп., вимоги позивача про визнання зобов'язання за кредитним договором частково припиненими на суму, яка включена до реєстру вимог кредиторів банку є такими, що не відповідають нормам чинного законодавства.

З огляду на викладене, повно встановивши усі істотні обставини справи та надавши їм належну правову оцінку, вірно застосувавши норми ст. ст. 546, 572, 589, 1058 Цивільного кодексу України, положень Закону України "Про заставу", ст. 11, ч. ч. 1, 3 ст. 24, ч. 1 ст. 32 Закону України "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень", п. п. 3, 4, 8 ч. 1 ст. 2, ч. ч. 1, 5 ст. 36, ч. 5 ст. 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", суди попередніх інстанцій дійшли обгрунтованого висновку про відсутність підстав для задоволення заявлених позовних вимог.

За таких обставин рішення та постанова місцевого та апеляційного господарських судів законні та обгрунтовані, а тому зміні чи скасуванню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 111-5, 111-7- 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного господарського суду від 19 серпня 2015 року - без зміни.

Головуючий Л. Іванова

Судді Л. Гольцова

Т. Козир

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст