Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 03.11.2016 року у справі №916/416/16 Постанова ВГСУ від 03.11.2016 року у справі №916/4...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2016 року Справа № 916/416/16 Колегія суддів Вищого господарського суду України у складі:

головуючого суддіХодаківської І.П.,суддівБакуліної С.В., Корсака В.А.,розглянувши касаційну скаргуТовариства з обмеженою відповідальністю "Колумбус Мерітайм"на постанову від 25.07.2016 Одеського апеляційного господарського судуу справі№ 916/416/16 господарського суду Одеської областіза позовомФізичної особи-підприємця ОСОБА_4доТовариства з обмеженою відповідальністю "Колумбус Мерітайм"за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачаОСОБА_5пророзірвання попереднього договору

За участю представників сторін:

Від позивача - не з'явились

Від відповідача - Свячена Ю.А. (договір від 08.08.16)

У зв'язку з перебуванням судді Поляк О.І. у відпустці, справа слухається колегією суддів у складі: головуючий - Ходаківська І.П., судді -Бакуліна С.В., Корсак В.А. (протокол автоматичної зміни складу колегії суддів від 31.10.2016).

Сторони, зокрема позивач, повідомлені належним чином про час і місце розгляду справи.

ВСТАНОВИЛА:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_4 звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Колумбус Мерітайм" про розірвання попереднього договору від 26.04.2011.

Рішенням господарського суду Одеської області від 28.04.2016 (суддя Малярчук І.А.) у задоволенні позову відмовлено. Рішення мотивовано тим, що в силу ч.1 ст.182 Господарського кодексу України попередній договір припинив дію з 27.04.2012, оскільки доказів укладення договору оренди сторонами суду не надано.

Постановою колегії суддів Одеського апеляційного господарського суду від 25.07.2016 у складі: Аленіна О.Ю., Богатиря К.В., Пироговського В.Т. рішення господарського суду першої інстанції залишено без змін.

ТОВ "Колумбус Мерітайм" у касаційній скарзі просить постанову апеляційної інстанції скасувати, змінити мотивувальну частину рішення та виключити з нього абзац: "Таким чином, з врахуванням того, що у попередньому договорі від 26.04.2011р. та додатку №1 до нього сторони не визначили строк, до якого вони мають укласти попередній договір, в силу ч.1 ст.182 ГК України, так як доказів укладення договору оренди сторонами суду не надано, попередній договір припинив дію з 27.04.2012р., тому позовна вимога про його розірвання не підлягає судом задоволенню", та абзац: "Аналогічної позиції дотримується Вищий господарський суд у постанові від 19.01.2016р. по справі №910/17974/14". Скарга мотивована порушенням судами норм чинного законодавства, зокрема, положень Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України.

Розглянувши матеріали справи та касаційної скарги, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів зазначає наступне.

Господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що 10.01.2011 між ОСОБА_5 (замовник) та ОСОБА_4 (виконавець) укладено договір про надання послуг №1/04 від 10.01.2011, відповідно до умов п. 1.1. якого виконавець зобов'язується за дорученням та за рахунок замовника виконувати пошук орендарів для нежитлових приміщень, що належать замовнику на праві власності або на праві дольової участі в будівельному кооперативі, за винагороду відповідно до умов даного договору. Виконавець не має права самостійно укладати договори відносно приміщень замовника з передбачуваними контрагентами, за виключенням договорів про наміри, комерційних пропозицій, попередніх договорів та ін., а тільки виконувати пошук відповідних контрагентів за комерційною пропозицією, складеною замовником.

У відповідності до п. 2.1. договору виконавець зобов'язується шукати орендарів для нежитлових приміщень, що належать замовнику. Бути присутнім на переговорах та зустрічах замовника з усіма потенційними орендаторами за умови отримання письмового повідомлення замовника про необхідність такої присутності. Самостійно проводити переговори та зустрічі з потенційними орендарями. Консультувати замовника по умовам договору оренди.

Згідно з п.п. 2.3. - 2.3.3. договору замовник зобов'язаний надати виконавцю всі наявні у нього відомості, документи та інформацію, що необхідні для надання послуг за цим договором. Сплатити виконавцю винагороду у порядку та в строки, встановлені даним договором. Здійснювати усі розрахунки за договором оренди з контрагентами самостійно.

Згідно з п.5.1. даний договір вступає в силу з моменту його підписання сторонами та діє до 31.05.2011, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов'язань за цим договором.

26.04.2011 ОСОБА_5 та ОСОБА_4 підписали акт приймання - передачі, в якому зафіксували факт надання послуг з пошуку орендарів.

26.04.2011 між гр. ОСОБА_4 (орендодавець) та ТОВ "Колумбус Мерітайм" (орендар) укладено попередній договір щодо оренди приміщення, відповідно до п.1 якого об'єктом оренди є нежитлові приміщення, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1, попередньою площею 330 кв.м., та 8-й поверх (у трьох рівнях: 8 поверх, мансарда, техповерх) попередньою площею 650 кв.м. Загальна попередня площа об'єкту складає 1000 кв.м. Сторони домовились, що в попередньому договорі вказуються попередні параметри об'єкту, т.я. на момент укладення договору орендодавцем ще не оформлені правовстановлюючі документи на дані приміщення. Сторони усвідомлюють, що в процесі оформлення правовстановлюючих документів ряд критеріїв даного об'єкту може змінитися, але незмінними залишаються наступні характеристики: місто, вулиця, номер будинку, поверх, юридичний статус, розміщення на поверсі.

Згідно з п.2.1-2.5 договір направлений на реальне виникнення прав та обов'язків сторін, а також правових наслідків, які ним обумовлені. Сторони гарантують, що договір не є фіктивним. Договір по формі та змісту укладений у відповідності до діючого законодавства України, моральним вимогам суспільства та звичаям ділового обороту. Договір може бути визнаний неправомірним тільки за рішенням суду. В договорі встановлюються суттєві умови договору оренд об'єкта, а також строк на протязі якого сторони зобов'язуються укласти договір оренди об'єкта на умовах встановлених даним договором. Договір оформлений на підставі вільного волевиявлення та відповідає внутрішньому волевиявленню сторін. Сторони визнають, що договір є попереднім до укладення договору оренди об'єкту.

Пунктами 3.1.1. - 3.1.4. попереднього договору визначено, що орендодавець зобов'язався: у строки, вказані у додатку №1, узгодити та підписати протокол погодження внутрішньої обробки та планування об'єкту; у строки, вказані у додатку №1, за свій рахунок виконати оздоблювальні роботи на об'єкті у відповідності до протоколу погодження; у строки, вказані у додатку №1, передати у довгострокову оренду орендарю об'єкт (укласти договір оренди), та прийняти у орендаря встановлену договором суму оплати оренди об'єкту. Орендодавець свідчить, що об'єкт на момент підписання договору раніше нікому не проданий, не подарований, в оренду не переданий, не приховані відомості про повну або часткову недієздатність одного з співвласників та про призначення опікуна.

Згідно з п.3.2.1. попереднього договору при підписанні даного договору орендар зобов'язаний передати орендодавцю підтверджуючий внесок у гривневому еквіваленті 15000 дол.США за курсом НБУ на день укладення договору. В строки, вказані у додатку №1, погодити та підписати протокол погодження внутрішньої обробки об'єкту. В строки, вказані у додатку №1, прийняти від орендодавця в довгострокову оренду об'єкт (укласти договір оренди) та передати орендодавцю встановлену договором суму оплати оренди об'єкту.

Пунктами 4.1. - 4.4. попереднього договору визначено, що договір вступає в силу з моменту підписання. Сторони зобов'язуються укласти договір оренди об'єкта у строки, вказані у додатку №1. За згодою обох сторін, зобов'язання сторін по строку укладення договору-оренди може бути продовжено шляхом складання письмового додатку до договору. Одностороння відмова від виконання зобов'язань за договором не допускається.

Відповідно до пункту 5.1. основний договір оренди об'єкту буде укладено на 2 роки на 11 місяців. Розмір орендної плати за користування об'єктом оренди, з урахуванням її індексації, складає еквівалент 15 000 доларів США виходячи з офіційного курсу гривні до долару США, встановленого НБУ, на момент підписання договору оренди, з розрахунку 15 доларів США за 1 кв.м. загальної площі. Сторони усвідомлюють, що орієнтовна площа об'єкту, яка фігурує в даному договорі (1000 кв.м.) може відрізнятися від фактичної площі, виходячи з даних технічних паспортів, отриманих на момент підписання основного договору оренди. У випадку наявності таких відмінностей, сума загального орендного платежу підлягає перерахунку, виходячи з 15 доларів США за 1 кв.м. загальної площі.

Додатком №1 до попереднього договору сторони погодили строки пред'явлення варіанту планувального рішення об'єкту оренди, затвердження остаточного планувального рішення та протоколу внутрішньої обробки об'єкту.

Судами зазначено, що складаючи та підписуючи додаток №1 до попереднього договору від 26.04.2011 сторони не узгодили строк, до якого має бути укладений основний договір оренди.

05.10.2011 між ОСОБА_5 та ТОВ "Колумбус Мерітайм" укладено договори оренди №801, №701 щодо оренди нежитлового приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_1.

Відповідно до Витягу КП "ОМБТІ" про державну реєстрацію прав №35948861 від 23.10.2012, свідоцтва про право власності від 18.10.2012 право власності на нежитлові приміщення офісу АДРЕСА_1, загальною площею 615кв.м. зареєстровано за ОСОБА_5

Відповідно до п.п.1.1., 2.1. - 2.3 договору оренди від 05.10.2011 за №801 орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування (оренду) об'єкт оренди - нежитлове приміщення, яке розташовано за адресою АДРЕСА_1 загальною площею 615 кв.м. Об'єкт оренди передається разом з інженерним і сантехнічним обладнанням, які невід'ємні від об'єкта оренди. Об'єкт оренди передається орендарю для його використання з метою розташування органу управління орендаря та здійснення господарської діяльності відповідно до статуту та чинного законодавства.

Відповідно до п.п.1.1., 2.1. - 2.3 договору оренди від 05.10.2011 за №701 орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування (оренду) об'єкт оренди - нежитлове приміщення, яке розташовано за адресою АДРЕСА_1 загальною площею 333,1 кв.м. Об'єкт оренди належить орендодавцю на праві приватної власності згідно свідоцтву на право власності, виданому Виконавчим комітетом Одеської міської ради 01.07.2010 року та витягу про державну реєстрацію прав, виданому Комунальним підприємством "Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості" від 02.07.2010.

Посилаючись на те, що у встановлений законом строк між ним та відповідачем договір оренди укладений не був, позивач на підставі ст.651 Цивільного кодексу України, звернувся до господарського суду з позовом про розірвання попереднього договору від 26.04.2011.

Колегія суддів зазначає, що частини 1, 4 ст.202 ЦК України визначають, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Дво- чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін.

Відповідно до пункту 1 статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Зі змісту вказаної статті вбачається, що договором є домовленість сторін, що виражає узгоджену волю сторін, яка спрямована на досягнення конкретної мети, тобто договір це юридичний факт, на підставі якого виникають цивільні права та обов'язки, в той час як зобов'язанням є різновид цивільного правовідношення, яке може виникати як із договору, так і на інших підставах передбачених цивільним законодавством.

Відповідно до ч.1 ст.627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно із ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.

У відповідності до ст. 635 ЦК України попереднім є договір, сторони якого зобов'язуються протягом певного строку (у певний термін) укласти договір в майбутньому (основний договір) на умовах, встановлених попереднім договором. Законом може бути встановлено обмеження щодо строку (терміну), в який має бути укладений основний договір на підставі попереднього договору. Істотні умови основного договору, що не встановлені попереднім договором, погоджуються у порядку, встановленому сторонами у попередньому договорі, якщо такий порядок не встановлений актами цивільного законодавства. Попередній договір укладається у формі, встановленій для основного договору, а якщо форма основного договору не встановлена, - у письмовій формі.

Зобов'язання, встановлене попереднім договором, припиняється, якщо основний договір не укладений протягом строку (у термін), встановленого попереднім договором, або якщо жодна із сторін не направить другій стороні пропозицію про його укладення.

За попереднім договором суб'єкт господарювання зобов'язується у певний строк, але не пізніше одного року з моменту укладення попереднього договору, укласти основний господарський договір на умовах, передбачених попереднім договором. Попередній договір повинен містити умови, що дозволяють визначити предмет, а також інші істотні умови основного договору. До укладення попередніх договорів не застосовується загальний порядок укладення господарських договорів. Зобов'язання укласти основний договір, передбачене попереднім договором, припиняється, якщо до закінчення строку, в який сторони мають укласти основний договір, одна із сторін не надішле проект такого договору другій стороні. Відносини щодо укладення попередніх договорів регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. (ч.ч.1, 2, 4, 5 ст.182 ГК України).

Відповідно до п.п. 3.1.3, 4.2. попереднього договору від 26.04.2011 орендодавець зобов'язався у строки, вказані у додатку №1, передати у довгострокову оренду орендарю об'єкт (укласти договір оренди), та прийняти у орендаря встановлену договором суму оплати оренди. Сторони зобов'язались укласти договір оренди об'єкта у строки, вказані у додатку №1.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що сторонами не було визначено строки передачі об'єкту оренди та укладення договору, тому враховуючи приписи ст. 182 ГК України, сторони мали укласти основний господарський договір не пізніше одного року з моменту укладення попереднього договору, тобто до 26.04.2011.

Судами також було встановлено, що 05.10.2011 між ОСОБА_5 та ТОВ "Колумбус Мерітайм" укладено договори оренди №801, №701 щодо оренди нежитлового приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_1. Тобто, ці договори оренди укладені саме щодо того майна, про яке йшла мова у попередньому договорі.

З урахуванням викладеного, а також того, що: власником спірного майна є дружина ОСОБА_4, яка відповідно до договору про надання послуг №1/04 від 10.01.2011 доручала своєму чоловіку - ОСОБА_4 виконувати пошук орендарів для нежитлових приміщень, що належать замовнику (ОСОБА_5.) на праві власності та надала йому право на укладення договорів про наміри, комерційних пропозицій, попередніх договорів та ін.; попередній договір укладено ОСОБА_4, тобто чоловіком власниці майна; відповідно до попереднього договору від 26.04.2011 об'єктом оренди є нежитлові приміщення, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1, попередньою площею 330 кв.м., та 8-й поверх (у трьох рівнях: 8 поверх, мансарда, техповерх) попередньою площею 650 кв.м., відповідно до договорів оренди від 05.10.2011 об'єктами оренди є нежитлові приміщення, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 615 кв.м. та загальною площею 333,1 кв.м. відповідно, колегія суддів зазначає, що договори оренди від 05.10.2011 укладені на виконання попереднього договору від 26.04.2011.

Таким чином, попередній договір припинився укладенням договорів оренди щодо визначеного у попередньому договорі майна, у строки, передбачені ст.182 ГК України.

З'ясувавши всі обставини справи суди попередніх інстанцій дійшли необгрунтованого висновку, що попередній договір припинився внаслідок закінчення строку, який статтею 182 Господарського кодексу України встановлений для укладення договору оренди, в зв'язку з неукладенням у цей строк договору оренди, але при цьому дійшли правомірного висновку про відмову в позові про розірвання попереднього договору.

З огляду на викладене, постанова апеляційної інстанції, якою залишено без змін рішення господарського суду першої інстанції про відмову в позові, має бути залишена без змін.

Керуючись, ст.ст. 111-5, 111-7, 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Вищого господарського суду України

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Колумбус Мерітайм" задовольнити частково.

Постанову від 25.07.2016 Одеського апеляційного господарського суду у справі № 916/416/16 господарського суду Одеської області залишити без змін.

Головуючий суддя І. Ходаківська

Судді С. Бакуліна

В. Корсак

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст