Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 03.03.2016 року у справі №902/1130/15 Постанова ВГСУ від 03.03.2016 року у справі №902/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2016 року Справа № 902/1130/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого -Білошкап О.В.,суддів -Поліщука В.Ю., Удовиченка О.С.,за участю представників сторін:

ДПАТ "НАК "Украгролізинг" - Опенько Д.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 04.01.2016 у справі №902/1130/15 за заявою Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" в особі Вінницької філії Національної акціонерної компанії "Украгролізинг" про визнання банкрутом Селянського (фермерського) господарства "Луч", -

в с т а н о в и в:

Ухвалою господарського суду Вінницької області від 05.10.2015 (суддя Стефанів Т.В.) порушено провадження у справі про банкрутство СФГ "Луч" за заявою ДПАТ "НАК "Украгролізинг" в особі Вінницької філії НАК "Украгролізинг", визнано вимоги кредитора ДПАТ "НАК "Украгролізинг" в особі Вінницької філії НАК "Украгролізинг" в сумі 410505,53 грн., введено процедуру розпорядження майном боржника на 115 календарних днів та призначено розпорядника майна - арбітражного керуючого Матущак В.І.

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 04.01.2016 (головуючий суддя Дужич С.П., судді Демидюк О.О., Мамченко Ю.А.) апеляційну скаргу Селянського (фермерського) господарства "Луч" задоволено, ухвалу господарського суду Вінницької області від 05.10.2015 року скасовано, провадження у справі про банкрутство Селянського (фермерського) господарства "Луч" припинено. Стягнуто з Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" (01601, вул. Мечникова, 16а, м. Київ, код ЄДРПОУ 30401456) в особі Вінницької філії Національної акціонерної компанії "Украгролізинг", (21019, вул. В. Примакова, 23, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 25510665) на користь Селянського (фермерського) господарства "Луч" (23620, вул. Шевченка, 38, с. Юрківка, Тульчинський район, Вінницька область, код ЄДРПОУ 20102814) 6699 (шість тис. шістсот дев'яносто дев'ять) грн. - судового збору за подачу апеляційної скарги. Доручено господарському суду Вінницької області видати наказ.

Державне публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" звернулося до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 04.01.2016 скасувати, а ухвалу суду першої інстанції від 05.10.2015 залишити в силі, посилаючись на порушення та неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідь судді Білошкап О.В., вислухавши пояснення представника ДПАТ "НАК "Украгролізинг", перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду Вінницької області від 05 жовтня 2015 року порушено провадження у справі про банкрутство СФГ "Луч" за заявою ДПАТ "НАК "Украгролізинг" в особі Вінницької філії НАК "Украгролізинг" , визнано вимоги кредитора ДПАТ "НАК "Украгролізинг" в особі Вінницької філії НАК "Украгролізинг" в сумі 410505,53 грн., введено процедуру розпорядження майном боржника на 115 календарних днів та призначено розпорядника майна - арбітражного керуючого Матущака В.І.

Приймаючи рішення про порушення провадження у справі про банкрутство СФГ "Луч" , суд першої інстанції встановив, що розмір безспірних вимог кредитора на момент подання заяви про порушення справи про банкрутство складає 300 мінімальних розмірів заробітних плат і ці вимоги не задоволені у виконавчому провадженні за спливом трьох місяців після його відкриття, тому заява кредитора відповідає вимогам, встановленим ч.3 ст.10 Закону "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а приведені обставини свідчать про наявність підстав для застосування до СФГ "Луч" процедур банкрутства.

Відповідно до ч. 1 ст. 101 ГПК України у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу.

Частиною 2 статті 101 ГПК України передбачено, що апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги та перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.

Так, переглянувши справу в апеляційному порядку згідно ст. 101 ГПК України, суд апеляційної інстанції спростував висновки суду першої інстанції щодо наявності підстав для порушення справи про банкрутство СФГ "Луч", оскільки вказаний висновок суду не відповідає обставинам справи з огляду на те, що на час підготовчого засідання вимоги ДПАТ "НАК "Украгролізинг" були частково задоволені боржником - СФГ "Луч" і загальна сума безспірних грошових вимог у зв'язку з частковою їх оплатою та збільшенням з 01 вересня 2016 року мінімального розміру заробітної плати в Україні, склала 410505,53 грн., що є меншою встановленого Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" розміру у 300 мінімальних заробітних плат та є підставою для відмови у порушенні провадження у справі про банкрутство.

Відповідно до частини 3 статті 10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно становлять не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.

Безспірні вимоги кредиторів - грошові вимоги кредиторів, підтверджені судовим рішенням, що набрало законної сили, і постановою про відкриття виконавчого провадження, згідно з яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника. До складу цих вимог, у тому числі щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції.

Згідно статті 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Законом. Якщо справа порушується за заявою кредитора, господарський суд перевіряє обґрунтованість його вимог, їх безспірність, вжиття заходів щодо примусового стягнення за цими вимогами в порядку виконавчого провадження.

Як вбачається з матеріалів справи, 12 серпня 2015 року ДПАТ "НАК "Украгролізинг" в особі Вінницької філії НАК "Украгролізинг" звернулось до господарського суду Вінницької області з заявою про порушення справи про банкрутство СФГ "Луч", пославшись на те, що станом на дату звернення СФГ "Луч" заборгувало товариству кошти у загальному розмірі 611 844,30 грн. (розмір основного боргу у сумі 579 548,65 грн. та 32295,65 грн. - пені) та просило визнати ДПАТ "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" в особі Вінницької філії НАК "Украгролізинг" кредитором СФГ "Луч" на суму 579548,65 грн.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" заява про порушення провадження у справі про банкрутство повинна містити, зокрема, докази того, що сума безспірних вимог кредитора (кредиторів) сукупно становить не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, рішення суду про задоволення вимог кредитора, що набрало законної сили; відповідна постанова органу державної виконавчої служби про відкриття виконавчого провадження з виконання вимог кредитора.

Отже, безспірність вимог кредитора повинна підтверджуватись документами, які кредитор зобов'язаний додати до заяви про порушення справи про банкрутство.

В якості безспірності грошових вимог кредитор надав відповідні рішення господарського суду Вінницької області про стягнення з СФГ "Луч" загальної суми заборгованості у розмірі 611 844,30 грн. (579 548,65 грн. - основний борг, 32 295,65 грн. - пеня), накази про виконання вказаних рішень та постанови державного виконавця ВДВС Тульчинського РУЮ про відкриття виконавчих проваджень ВП№46411382, ВП№46414787, ВП№46415050, ВП№46413932 від 06 лютого 2015 року, винесених на виконання зазначених наказів господарського суду Вінницької області, які, у зв'язку з відсутністю у боржника майна, на яке можливо звернути стягнення, були повернуті постановами державного виконавця від 23 квітня 2015 року.

В своїй заяві про порушення справи про банкрутство ДПАТ "НАК "Украгролізинг" розмежував заборгованість, вказавши окремо розмір основного боргу у сумі 579 548,65 грн. (548475,18 грн. - основна заборгованість, 8771,17 - 3% річних 22302,30 грн. - інфляційні втрати) та 32295,65 грн. - пені і просив визнати його кредитором СФГ "Луч" в розмірі 579548,65 грн.

Тому на час звернення ДПАТ "НАК "Украгролізинг" з заявою про порушення справи про банкрутство СФГ "Луч" безспірні вимоги кредитора складали понад 300 мінімальних розмірів заробітної плати і не були сплачені боржником протягом 3-х місяців.

Ухвалою господарського суду Вінницької області від 17 серпня 2015 року прийнято заяву ДПАТ "НАК "Украгролізинг" в особі Вінницької філії НАК "Украгролізинг" про порушення провадження у справі про банкрутство СФГ "Луч" до розгляду та призначено підготовче засідання.

В підготовчому засіданні 05 жовтня 2015 року суд першої інстанції визнав подані заявником матеріали достатніми для порушення провадження у справі про банкрутство СФГ "Луч", встановивши обґрунтованість та безспірність вимог ініціюючого кредитора з огляду на те, що сума заявлених вимог перевищує 300 мінімальних розмірів заробітної плати і не сплачена боржником протягом 3-х місяців, що є підставою для порушення провадження у справі про банкрутство СФГ "Луч" та визнав вимоги заявника в сумі 410 505,53 грн.

Як встановив суд апеляційної інстанції, до початку підготовчого засідання 05 жовтня 2015 року, а саме, в період з 03 вересня по 05 жовтня 2015 року, СФГ "Луч" перерахувало кредитору кошти у погашення заборгованості у розмірі 169 789,55 грн.

Так, в матеріалах справи (т.2 а.с. 27) міститься заява ДПАТ "НАК "Украгролізинг", прийнята в судовому засіданні 05.10.2016 про те, що в період з 03 вересня по 05 жовтня 2015 року СФГ "Луч" було перераховано частину заборгованості.

Отже, суд апеляційної інстанції погодився з висновком суду першої інстанції про те, що основний борг СФГ "Луч" перед кредитором, з урахуванням проведених виплат, склав 410505,53 грн., що останнім не оспорювалось.

З 01 вересня 2015 року мінімальний розмір заробітної плати згідно ст. 8 Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" встановлено 1378,00 грн. і 300 мінімальних розмірів заробітної плати склали 413 400,00 грн.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником, стосовно якого порушено справу про банкрутство, грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.

Тобто, боржник може задовольнити (частково чи повністю) вимоги кредиторів до підготовчого засідання суду, оскільки мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться лише за результатами підготовчого засідання господарського суду.

Якщо до підготовчого засідання вимоги кредитора (кредиторів) задоволено боржником частково і загальна сума безспірних грошових вимог складає менше встановленого Законом розміру (частина третя статті 10 Закону), господарський суд відмовляє у порушенні провадження у справі про банкрутство.

Відповідно до ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" саме в підготовчому засіданні суд з'ясовує наявність підстав для порушення провадження у справі про банкрутство.

Переглянувши в апеляційному порядку ухвалу суду першої інстанції про порушення провадження у справі, суд апеляційної інстанції встановив, що станом на день розгляду справи в підготовчому засіданні вимоги ДПАТ "НАК "Украгролізинг" були частково задоволені СФГ "Луч" і загальна сума безспірних грошових вимог в сумі 410 505,53 грн у зв'язку з частковою їх оплатою та збільшенням з 01 вересня 2016 року мінімального розміру заробітної плати в Україні склала менше встановленого Законом розміру у 300 мінімальних заробітних плат, у зв'язку з чим суд першої інстанції повинен був відмовити у порушенні провадженні у даній справі про банкрутство.

Відповідно до п.11 ст. 83 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" господарський суд припиняє провадження у справі про банкрутство у разі, якщо не встановлені ознаки неплатоспроможності боржника.

З урахуванням вищезазначеного, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що суд апеляційної інстанції правомірно припинив провадження у справі, оскільки станом на день розгляду справи в підготовчому засіданні не встановлені ознаки неплатоспроможності боржника.

За таких обставин, виходячи із меж перегляду справи касаційною інстанцією, встановлених ст. 111-7 ГПК України, відповідно до яких правова оцінка обставин та достовірності доказів є виключно прерогативою судів першої та апеляційної інстанцій, колегія суддів прийшла до висновку, що суд апеляційної інстанції повно та всебічно дослідив всі обставини, що мають значення для справи, надав їм належну правову оцінку, тому постанова Рівненського апеляційного господарського суду від 04.01.2016 є законною та обґрунтованою і підстав для її скасування немає.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду апеляційної інстанції, які викладені в оскаржуваній постанові.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Державного публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Украгролізинг" залишити без задоволення.

Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 04.01.2016 у справі №902/1130/15 залишити без змін.

Головуючий: Білошкап О.В. Судді:Поліщук В.Ю. Удовиченко О.С.

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст