Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 02.12.2015 року у справі №918/276/14 Постанова ВГСУ від 02.12.2015 року у справі №918/2...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2015 року Справа № 918/276/14

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Іванової Л.Б. - головуючого, Акулової Н.В., Козир Т.П.,

за участю представників відповідача - Камінського Р.І. дов. № 36 від 30 листопада 2015 року та Янчука В.В. дов. № 12 від 30 березня 20154 року,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 3 вересня 2015 року у справі Господарського суду Рівненської області за позовом Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" до ТОВ "Агробуд-Рівне", треті особи - ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, про визнання недійсним рішення загальних зборів,

УСТАНОВИВ:

У березні 2014 року Рівненська обласна асоціація по сільському будівництву "Рівнеагробуд" (далі - позивач) звернулась до ТОВ "Агробуд-Рівне" (далі - відповідач) з позовом про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників відповідача від 7 березня 2014 року.

Позовні вимоги обгрунтовані порушенням порядку скликання та проведення загальних зборів учасників господарського товариства.

Рішенням Господарського суду Рівненської області від 28 квітня 2015 року в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 3 вересня 2015 року рішення Господарського суду Рівненської області від 28 квітня 2015 року залишено без змін, а апеляційну скаргу Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" залишено без задоволення.

У касаційній скарзі Рівненська обласна асоціація по сільському будівництву "Рівнеагробуд" просить скасувати рішення Господарського суду Рівненської області від 28 квітня 2015 року та постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 3 вересня 2015 року, прийняти нове рішення, яким визнати недійсним рішення загальних зборів учасників відповідача від 7 березня 2014 року.

Посилається на порушення судами попередніх інстанцій норм ст. ст. 10, 53, ч. 5 ст. 61 Закону України "Про господарські товариства", ст. 100 Цивільного кодексу України.

Стверджує, що, всупереч ч. 3 ст. 123 Господарського кодексу України, відчуження частки заявника відбулось лише за рішенням правління, оформленим протоколом № 8 від 4 березня 2014 року, до компетенції якого не віднесено вирішення питання щодо участі асоціації у господарському товаристві.

Зазначає, що на час прийняття спірного рішення загальних зборів, відповідач не набув статусу учасника ТОВ "Агробуд-Рівне", оскільки договір купівлі-продажу частки на той час укладено не було.

Вказує, що при проведенні судової експертизи судами допущено порушення вимог ст. 42 Господарського процесуального кодексу України, п. 3.4, пп. 1.2.10 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 53/5 від 8 жовтня 1998 року.

Стверджує про порушення судами попередніх інстанцій норм ст. ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України.

Представники позивача та третіх осіб у судове засідання не з'явились.

Враховуючи, що про час та місце розгляду касаційної скарги позивач та треті особи повідомлені належним чином, суд вважає за можливе розглянути справу за їх відсутності.

Заслухавши пояснення представників відповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та вивчивши матеріали справи, суд вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що згідно статуту ТОВ "Агробуд-Рівне", затвердженого протоколом № 2 від 23 червня 2011 року загальних зборів учасників товариства та змін до нього, учасниками товариства є юридична особа: Рівненська обласна асоціація по сільському будівництву "Рівнеагробуд", код 03089383; громадяни України: ОСОБА_7, ОСОБА_6, ОСОБА_8.

Відповідно до п. 4.3 статуту для забезпечення діяльності товариства створюється статутний капітал у розмірі 851549 гривень, який сформований за рахунок внесків учасників майном та коштами: Рівненська обласна асоціація по сільському будівництву "Рівнеагробуд" в сумі 848549 гривень, що становить 99,64% статутного капіталу; ОСОБА_7 в сумі 1000 гривень, що становить 0,12% статутного капіталу; ОСОБА_6 в сумі 1000 гривень, що становить 0,12% статутного капіталу; ОСОБА_8 в сумі 1000 гривень, що становить 0,12% статутного капіталу. Статутний капітал сформований у повному розмірі на момент реєстрації змін до статуту за рахунок внесків учасників майном та коштами: Асоціація - нежитлове приміщення за адресою м. Рівне, вул. 16 липня, 10, вартістю 248549 гривень, що належить асоціації на праві колективної власності, та коштами в сумі 600000 гривень; ОСОБА_7 - факс Панасонік вартістю 1000 гривень, ОСОБА_6 - радіотелефон вартістю 1000 гривень, ОСОБА_8 - офісні меблі вартістю 1000 гривень.

Відповідно до положень розділу 8 статуту товариства учасники здійснюють свої права по управлінню через загальні збори, які є вищим органом управління товариством. До виключної компетенції загальних зборів учасників відноситься, зокрема: внесення змін і доповнень до статуту товариства, зміна розміру його статутного капіталу (п. 8.2.2 статуту); вирішення питання про придбання товариством частки учасника (п. 8.2.6 статуту).

За п. 8.3 статуту ТОВ "Агробуд-Рівне" рішення загальних зборів приймаються простою більшістю голосів від числа присутніх учасників, якщо інше не встановлено законом. Рішення про внесення змін до статуту товариства приймаються більшістю не менш як у 3/4 голосів, якщо інше не встановлено законом.

Учасник товариства має кількість голосів, пропорційну його частці у статутному фонді. Збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники, що володіють у сукупності більш як 60 % голосів (п. 8.4 - 8.5 статуту товариства).

Згідно п. 9.2 статуту товариства учасник товариства має право за згодою решти учасників продати чи уступити свою частку одному чи декільком учасникам цього ж товариства, а також третім особам. Частка учасника після повного внесення ним вкладу може бути придбана самим товариством. В цьому випадку воно зобов'язане передати її іншим учасникам товариства, а за їх згодою і третім особам у строк, що не перевищує одного року, або зменшити свій статутний капітал.

7 березня 2014 року відбулися загальні збори учасників TOB "Агробуд-Рівне" оформлені протоколом № 1/13, (протокол реєстрації учасників загальних зборів TOB "Агробуд-Рівне" від 7 березня 2014 року), з наступним порядком денним:

І. Про обрання голови та секретаря зборів.

ІІ. Про вирішення питання про придбання ТОВ "Агробуд-Рівне" частки учасника Асоціації "Рівнеагробуд".

ІІІ. Про зміну складу учасників ТОВ "Агробуд-Рівне".

IV. Про затвердження нової редакції статуту ТОВ "Агробуд-Рівне".

На вказаних загальних зборах, "ЗА" одноголосно, прийняті наступні рішення:

І. Обрано головою зборів ОСОБА_8, секретарем - ОСОБА_6

ІІ. 1. Затверджено рішення про придбання частки асоціації в розмірі 99,64%, що складає 848549 гривень 00 коп. за ціною 848549 гривень 00 коп., ТОВ "Агробуд-Рівне".

2. Уповноважено учасника товариства - ОСОБА_7 на укладення та підписання договору купівлі-продажу частки від імені ТОВ "Агробуд-Рівне".

3. Зобов'язано генерального директора товариства видати довіреність ОСОБА_7 від товариства на укладення та підписання договору купівлі-продажу частки з Асоціацією.

ІІІ. 1. Затверджено припинення участі асоціації у товаристві у зв'язку з відчуженням належної їй частки.

2. Затверджено зміну складу учасників товариства у зв'язку із придбанням ТОВ "Агробуд-Рівне" частки в розмірі 99,64%, що складає 848549 гривень 00 коп. у статутному капіталі товариства.

3. Зобов'язано ТОВ "Агробуд-Рівне" реалізувати придбану частку у асоціації іншим учасникам або третім особам протягом одного року, або зменшити свій статутний капітал відповідно до статті 144 Цивільного кодексу України.

4. Згідно зі ст. 53 Закону України "Про господарські товариства" протягом періоду володіння ТОВ "Агробуд-Рівне" часткою в статутному капіталі товариства, розподіл прибутку, а також голосування і визначення кворуму у вищому органі проводяться без урахування частки, придбаної товариством.

5. У зв'язку із прийнятими рішеннями, затверджено перерахунок часток учасників в статутному капіталі ТОВ "Агробуд-Рівне" наступним чином: ОСОБА_6 частка в сумі 1000 гривень 00 коп., що становить 0,12% статутного капіталу; ОСОБА_7 частка в сумі 1000 гривень 00 коп., що становить 0,12% статутного капіталу; ОСОБА_8 частка в сумі 1000 гривень 00 коп., що становить 0,12% статутного капіталу; ТОВ "Агробуд-Рівне" частка в сумі 848549 гривень 00 коп., що становить 99,64% статутного капіталу.

IV. Затверджено нову редакцію статуту товариства.

Відмовляючи у задоволенні позову про визнання недійсним вказаного рішення загальних зборів учасників ТОВ "Агробуд-Рівне", місцевий та апеляційний господарські суди виходили з того, що враховуючи відсутність заперечень у будь-кого з учасників товариства щодо порядку скликання зборів, їх порядку денного, враховуючи відсутність будь-яких вимог щодо надання можливості ознайомитись з документами, внесеними до порядку денного зборів учасників товариства, дійшли висновку, що порушення, допущені під час скликання загальних зборів товариства, не вплинули на результати волевиявлення при голосуванні та прийняття рішень і не можуть бути підставою для визнання прийнятих на них рішень недійсними.

Однак суд касаційної інстанції не може погодитись з вказаними висновками судів попередніх інстанцій, вважає їх передчасними та прийнятими за неповного встановлення та надання оцінки усім обставинам справи у сукупності з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 97 Цивільного кодексу України управління товариством здійснюють його органи.

Органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України "Про господарські товариства" вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.

Згідно ч. 1 ст. 98 Цивільного кодексу України загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу.

Порядок скликання загальних зборів визначається в установчих документах, як визначено ч. 4 ст. 98 Цивільного кодексу України.

У відповідності до ст. 4 Закону України "Про господарські товариства", зокрема, товариства з обмеженою відповідальністю створюються і діють на підставі статуту, яким, як і законом, встановлюється черговість та порядок скликання загальних зборів (ч. 7 ст. 145 Цивільного кодексу України).

Разом з тим, встановлений статутом порядок скликання та проведення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю має відповідати та не суперечити встановленим законом вимогам щодо порядку скликання та проведення загальних зборів.

Зазначивши про порушення порядку скликання та проведення спірних загальних зборів учасників товариства, місцевий та апеляційний господарські суди належним чином не дослідили, хто приймає рішення про скликання загальних зборів учасників товариства, який порядок скликання, повідомлення учасників та проведення загальних зборів учасників товариства.

З урахуванням наведеного, судами не встановлено та не перевірено, яким чином учасників товариства повідомлено про скликання загальних зборів, чи відповідає таке повідомлення встановленому порядку скликання та проведення загальних зборів учасників товариства та дотримання цього порядку, з урахуванням можливої наявності особистих інтересів посадових осіб.

Разом з тим, участь у загальних зборах товариства є правом його учасників та, водночас, одним із способом реалізації права на участь в управлінні справами товариства, визначеного ст. 10 Закону України "Про господарські товариства", оскільки саме загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю є вищим його органом, відповідно до ч. 1 ст. 58 вказаного Закону.

Враховуючи, що вказані обставини мають істотне значення для юридично правильного вирішення спору, судові рішення визнати обгрунтованими не можна, тому вони підлягають скасуванню, а справа - передачі на новий розгляд до суду першої інстанції.

При новому розгляді господарському суду необхідно врахувати наведене, більш ретельно перевірити доводи сторін, встановити дійсні обставини справи і прийняти рішення відповідно до вимог закону.

Керуючись ст. ст. 111-5 111-7- 111-11 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ :

Касаційну скаргу задовольнити частково.

Скасувати постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 3 вересня 2015 року та рішення Господарського суду Рівненської області від 28 квітня 2015 року.

Справу направити до Господарського суду Рівненської області на новий розгляд в іншому складі суду.

Головуючий Л. Іванова

Судді Н. Акулова

Т. Козир

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст