Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 02.12.2015 року у справі №5009/2987/12 Постанова ВГСУ від 02.12.2015 року у справі №5009/...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2015 року Справа № 5009/2987/12

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Полякова Б.М. - головуючого, Коваленка В.М. (доповідач у справі), Короткевича О.Є.,розглянувши касаційну скаргу керуючого санацією публічного акціонерного товариства "Завод залізобетонних конструкцій № 1" арбітражного керуючого Ляшка О.В.на постановувід 19.08.2015 Донецького апеляційного господарського судуу справі№ 5009/2987/12 господарського суду Запорізької областіза заявою 1. Приватного підприємства "Соколенко-Екскавація", 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Променергоресурс"до боржникапублічного акціонерного товариства "Завод залізобетонних конструкцій № 1"пробанкрутство

в судовому засіданні взяли участь представники:

керуючий санацією ПАТ "ЗЗБК № 1" - арбітражний керуючий Ляшко О.В., посв.,

Дочірнє підприємство ЗВК "Спецгазпром" - Кулаченко Р.В., довір.,

ТОВ "Ікос Фінанс" - Шмідт М.Г., довір.

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 08.08.2012 порушено провадження у справі № 5009/2987/12 про банкрутство публічного акціонерного товариства "Завод залізобетонних конструкцій №1" (далі - ПАТ "ЗЗБК № 1", Боржник) за заявою приватного підприємства "Соколенко-Екскавація" та товариства з обмеженою відповідальністю "Променергоресурси" в порядку загальних норм Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції до набрання чинності з 19.01.2013 внесених змін, далі - Закон про банкрутство), введено процедуру розпорядження майном, а розпорядником майна Боржника призначено арбітражного керуючого Загрія Р.О.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 11.09.2014 задоволено клопотання голови комітету кредиторів Боржника, затверджений звіт розпорядника майна Боржника - арбітражного керуючого Загрія Р.О., припинено процедуру розпорядження майном Заводу та повноваження розпорядника майна Загрія Р.О. При цьому введено процедуру санації стосовно Заводу, а керуючим санацією призначено арбітражного керуючого Загрія Р.О., якого зобов'язано провести процедуру санації у відповідності до норм Закону про банкрутство.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 27.10.2014 (залишена без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 08.12.2014, постановою Вищого господарського суду України від 18.02.2015 та постановою Верховного Суду України від 17.06.2015), було, зокрема, звільнено арбітражного керуючого Загрія Р.О. від виконання обов'язків керуючого санацією Боржника та призначено керуючим санацією ПАТ "ЗЗБК № 1" арбітражного керуючого Ляшка О.В. При цьому, керуючого санацією Ляшка О.В. зобов'язано в порядку і строк, передбачені ст. ст. 17, 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" скласти план санації Боржника, скликати збори кредиторів для його розгляду і схвалення, а схвалений зборами кредиторів план санації надати господарському суду на затвердження тощо.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 21.04.2015 (суддя -Кричмаржевський В.А.) затверджено план санації ПАТ "ЗЗБК № 1", який був поданий керуючим санацією ПАТ "ЗЗБК № 1" - арбітражним керуючим Ляшком О.В.

Не погодившись із цією ухвалою суду, дочірнє підприємство "Запорізький виробничий комбінат "Спецгазпром" (далі - Дочірнє підприємство ЗВК "Спецгазпром") звернулося до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати ухвалу господарського суду Запорізької області від 21.04.2015.

Постановою Донецького апеляційного господарського суду від 19.08.2015 (головуючий суддя - Мартюхіна Н.О., судді: Кододова О.В., Малашкевич С.А.) апеляційну скаргу задоволено, ухвалу господарського суду Запорізької області від 21.04.2015 скасовано, у затвердженні плану санації боржника - ПАТ "ЗЗБК № 1" відмовлено. Справу передано на розгляд до суду першої інстанції на стадію процедури санації.

Не погоджуючись з вказаною постановою суду попередньої інстанції, керуючий санацією ПАТ "ЗЗБК № 1" - арбітражний керуючий Ляшко О.В. звернувся до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою та доповненням до неї, просить скасувати постанову Донецького апеляційного господарського суду від 19.08.2015, а ухвалу господарського суду Запорізької області від 21.04.2015 залишити "без змін".

Касаційна скарга та доповнення до неї мотивовані порушенням судом апеляційної інстанції норм матеріального права зокрема ст.ст. 509, 697 Цивільного кодексу України, ч.ч.1,2 ст.18 Закону про банкрутство, а також норм процесуального права.

У відзивах на касаційну скаргу та на доповнення до касаційної скарги Дочірнє підприємство ЗВК "Спецгазпром" просить касаційну скаргу керуючого санацією ПАТ "ЗЗБК № 1" - арбітражного керуючого Ляшка О.В. залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного господарського суду від 19.08.2015 - без змін.

Заслухавши пояснення заявника касаційної скарги, представників Дочірнього підприємства ЗВК "Спецгазпром" та ТОВ "Ікос Фінанс", обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Ухвалюючи рішення про затвердження плану санації боржника - ПАТ "ЗЗБК № 1" суд першої інстанції встановив, що в плані санації передбачені всі необхідні умови, визначені Законом про банкрутство, в тому числі строк погашення кредиторської заборгованості - 25.08.2015, план санації розглянутий та схвалений зборами кредиторів, які були проведені належним чином із повідомленням всіх сторін по справі. Крім того, місцевий господарський суд зазначив, що даний план санації спрямований на відновлення платоспроможності боржника, підстави для його відхилення відсутні.

Суд апеляційної інстанції дійшов протилежного висновку, скасував вказану ухвалу суду та відмовив в затвердженні плану санації Боржника. При цьому апеляційний суд виходив з того, що суд першої інстанції не перевірив план санації на відповідність Закону про банкрутство та "Вимогам щодо розроблення плану санації боржника відповідно до Типової форми плану санації боржника у справі про банкрутство", затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 19.06.2013 № 1223/5. При цьому, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що вказані в спірному плані санації заходи відновлення платоспроможності не призведуть до її відновлення, а сам план санації не відповідає вимогам закону, не підтверджений документами та об'єктивним аналізом.

Однак, суд касаційної інстанції не погоджується з такими висновками апеляційного суду, оскільки вони зроблені всупереч встановленим обставинам справи та з невірним застосуванням норм діючого законодавства.

Так, ухвалою господарського суду Запорізької області від 11.09.2014 було введено процедуру санації Боржника.

Відповідно до ст.18 Закону про банкрутство протягом трьох місяців з дня винесення ухвали про санацію боржника керуючий санацією зобов'язаний подати комітету кредиторів для схвалення план санації боржника. План санації повинен містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника, умови участі інвесторів, за їх наявності, у повному або частковому задоволенні вимог кредиторів, зокрема шляхом переведення боргу (частини боргу) на інвестора, строк та черговість виплати боржником або інвестором боргу кредиторам та умови відповідальності інвестора за невиконання взятих згідно з планом санації зобов'язань. План санації повинен передбачати строк відновлення платоспроможності боржника.

За приписами названої норми Закону про банкрутство план санації розглядається комітетом кредиторів, які скликаються керуючим санацією в чотиримісячний строк з дня винесення господарським судом ухвали про санацію, якщо інше не передбачено цим Законом. Керуючий санацією письмово повідомляє членів комітету кредиторів, включаючи кредиторів, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника, про дату і місце проведення засідання комітету і за два тижні до проведення комітету кредиторів надає можливість попередньо ознайомитися з планом санації. План санації вважається схваленим, якщо на засіданні комітету кредиторів таке рішення було підтримано більш як половиною голосів кредиторів - членів комітету кредиторів.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом апеляційної інстанції, відповідно до протоколу зборів кредиторів ПАТ "ЗЗБК №1" від 09.02.2015, на яких були присутні кредитори: ТОВ "Ікос Фінанс" і ТОВ "Капітал Груп", вирішено схвалити план санації Боржника та подати його на затвердження до господарського суду Запорізької області.

09.02.2015 керуючий санацією Ляшко О.В. звернувся до господарського суду з клопотанням про затвердження плану санації ПАТ "ЗЗБК №1", погоджений забезпеченим кредитором та схвалений зборами кредиторів Боржника.

Запропонованим планом санації визначені такі заходи: 1) Виробнича діяльність боржника; 2) Обмін вимог кредиторів на активи боржника; 3) Продаж частини майна боржника; 4) Ліквідація дебіторської заборгованості; 5) Прощення частини боргів, про що укладається мирова угода.

Встановивши вказані обставини, за результатами розгляду плану санації, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що вказані в спірному плані санації заходи відновлення платоспроможності не призведуть до її відновлення, а навпаки погіршать становище боржника, до якого застосовуються заходи фінансового оздоровлення.

При цьому, скасовуючи ухвалу суду про затвердження плану санації, апеляційний суд вказав, що суд першої інстанції не надав належним чином об'єктивну оцінку самому плану санації та не перевірив його на відповідність Закону про банкрутство та "Вимогам щодо розроблення плану санації боржника відповідно до Типової форми плану санації боржника у справі про банкрутство", затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 19.06.2013 № 1223/5 (далі - Вимоги щодо розроблення плану санації боржника).

Водночас, при розгляді поданого керуючим санацією плану санації ПАТ "ЗЗБК №1" апеляційний суд керувався саме приписами Вимог щодо розроблення плану санації боржника, які містять опис методики заповнення розділів плану санації.

Проте, суд апеляційної інстанції не звернув уваги (як наслідок - помилково застосував названий нормативний акт), що Вимоги щодо розроблення плану санації боржника розроблені відповідно до абз. 8 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції Закону України від 22.12.2011 № 4212-VІ, чинній з 19.01.2013) з метою уніфікованого підходу до розроблення плану санації боржника відповідно до Типової форми плану санації боржника у справі про банкрутство та містять опис методики заповнення розділів плану санації.

Однак, провадження по даній справі про банкрутство здійснюється за положеннями Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, чинній до 19.01.2013), про що в оскаржуваній постанові вказав також і апеляційний суд.

Отже, в даному випадку при вирішенні питання про затвердження плану санації господарському суду слід перевіряти його на предмет відповідності вимогам ст. 18 Закону про банкрутство (в редакції, чинній до 19.01.2013), а не вказаним вище Вимогам щодо розроблення плану санації боржника, що були розроблені до нової редакції Закону про банкрутство.

Проте, суд апеляційної інстанції, ухвалюючи рішення про скасування ухвали місцевого господарського суду, не спростував висновку місцевого суду про відповідність плану санації всім умовам, що визначені в Законі про банкрутство.

Посилання суду апеляційної інстанції на необхідність здійснення економічної оцінки всіх істотних умов плану санації приписам названої норми не відповідає.

До того ж, судом апеляційної інстанції в оскаржуваній постанові чітко не вказано яким саме вимогам Закону про банкрутство не відповідає наданий на затвердження план санації Боржника.

У зв'язку з цим, висновок Донецького апеляційного господарського суду про відсутність правових підстав для затвердження плану санації не можна вважати законним та обґрунтованим.

Поряд з викладеним, касаційний суд вважає неправомірними висновки суду апеляційної інстанції стосовно права власності на під'їздні залізничні колії, що були предметом договору купівлі-продажу № 73(11) від 07.06.2011, укладеного між ТОВ "ДАЗ ЛТД" та ПАТ "ЗЗБК №1", право вимоги за яким в подальшому отримало Дочірнє підприємство ЗВК "Спецгазпром", оскільки спір про право власності в даному провадженні не вирішується.

Разом з цим, місцевий суд дійшов правомірного висновку про затвердження плану санації Боржника.

Так, господарським судом Запорізької області встановлено, що планом санації ПАТ "ЗЗБК №1" передбачені усі умови, що визначені ст. 18 Закону про банкрутство. Кінцевий строк погашення Боржником кредиторської заборгованості передбачено - до 25.08.2015.

При цьому, судом першої інстанції також враховано, що наданий план санації ПАТ "ЗЗБК №1" у відповідності до вимог ст. 18 Закону про банкрутство розглянутий та схвалений зборами кредиторів 09.02.2015, які були повідомлені про дату та час проведення зборів керуючим санацією Боржника своєчасно та в установленому законом порядку, про що свідчать документальні докази надсилання керуючим санацією повідомлень сторонам у справі.

Апеляційною інстанцією ці докази та обставини справи також не спростовані.

Таким чином, колегія суддів підтримує висновок та рішення суду першої інстанції про наявність підстав для затвердження плану санації, як такий, що відповідає і нормам законодавства, і обставинам справи.

При цьому, колегія суддів враховує також, що санація - це система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнання боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника (ст.1 Закону про банкрутство).

У зв'язку з наведеним та виходячи з повноважень касаційного суду, передбачених нормами п. 6 ст. 1119 ГПК України, оскаржувана постанова апеляційного суду підлягає скасуванню, як незаконна, а ухвала місцевого суду - залишенню в силі, як така, що відповідає нормам матеріального та процесуального права.

З урахуванням викладеного та керуючись нормами ст.ст. 18 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та ст.ст. 1115, 1117, 1119 - 11111, 11113 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу керуючого санацією публічного акціонерного товариства "Завод залізобетонних конструкцій № 1" арбітражного керуючого Ляшка О.В. задовольнити.

2. Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 19.08.2015 у справі № 5009/2987/12 скасувати.

3. Ухвалу господарського суду Запорізької області від 21.04.2015 у справі № 5009/2987/12 зашити в силі.

Головуючий Б.М. Поляков

Судді В.М. Коваленко

О.Є. Короткевич

Постанова виготовлена та підписана 04.12.2015

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст