Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 01.12.2015 року у справі №5011-43/17272-2012 Постанова ВГСУ від 01.12.2015 року у справі №5011-...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2015 року Справа № 5011-43/17272-2012 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого -Панової І.Ю.,суддів -Білошкап О.В., Погребняка В.Я.,за участю представників сторін:

ВАТ Х І "Енергопроект" - Барчук А.В., Шеховцової В.С.,

ПрАТ "Укрнафтогазбуд" - Чорнобая Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства по будівництву об'єктів нафтової та газової промисловості "Укрнафтогазбуд" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 06.10.2015 та постанову господарського суду міста Києва від 23.07.2015 у справі № 5011-43/17272-2012 за заявою Відкритого акціонерного товариства "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" про визнання банкрутом Приватного акціонерного товариства по будівництву об'єкті нафтової та газової промисловості "Укрнафтогазбуд",-

в с т а н о в и в:

Постановою господарського суду міста Києва від 23.07.2015р. (суддя Пасько М.В.) Приватне акціонерне товариство по будівництву об'єктів нафтової та газової промисловості "Укрнафтогазбуд" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Агафонова О.Ю. тощо.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 06.10.2015 (колегія суддів: Верховець А.А. - головуючий, Остапенко О.М., Шипко В.В.) апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства по будівництву об'єктів нафтової та газової промисловості "Укранафтогазбуд" залишено без задоволення, постанову господарського суду міста Києва від 23.07.2015р. залишено без змін.

Приватне акціонерне товариство по будівництву об'єктів нафтової та газової промисловості "Укранафтогазбуд" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить постанову Київського апеляційного господарського суду від 06.10.2015 та постанову господарського суду міста Києва від 23.06.2015р. скасувати та прийняти нове рішення про продовження процедури розпорядження майном боржника та повноваження розпорядника майна Агафонова О.Ю. на 6 місяців, посилаючись на порушення та неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідь судді Білошкап О.В., вислухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою господарського суду міста Києва від 05.12.2012р. порушено провадження за заявою Відкритого акціонерного товариства "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" у справі про визнання банкрутом Приватного акціонерного товариства по будівництву об'єктів нафтової та газової промисловості "Укрнафтогазбуд", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном боржника тощо.

Ухвалою попереднього засідання від 11.04.2013р. визнано кредиторами боржника Відкрите акціонерне товариство "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" на суму 1254597, 63 грн.; Товариство з обмеженою відповідальністю "НВП "Енергорегулятор" на суму 903193,70 грн.; Управління пенсійного фонду України в Оболонському районі міста Києва на суму 4.619, 15 грн.; зобов'язано розпорядника майна боржника внести уточнення до реєстру вимог кредиторів; включено до реєстру вимог кредиторів вимоги Відкритого акціонерного товариства "Харківський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" на суму 44597, 63 грн., всього на загальну суму 1254597,63 грн.; затверджено реєстр вимог кредиторів на загальну суму 2162410,48 грн.; зобов'язано розпорядника майна Приватного акціонерного товариства по будівництву об'єктів нафтової та газової промисловості "Укрнафтогазбуд" - арбітражного керуючого Агафонова О.Ю. надати суду протокол зборів кредиторів боржника, на яких обрано комітет кредиторів боржника, а також протокол засідання комітету кредиторів, на якому вирішено питання про відкриття ліквідаційної процедури або процедури санації боржника, призначення ліквідатора або керуючого санацією боржника.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 28.01.2014р. задоволено клопотання голови комітету кредиторів частково, продовжено строк процедури розпорядження майном та повноваження розпорядника майна боржника на шість місяців, тобто до 28.07.2014р.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 15.07.2014р. відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "НВП "Енергорегулятор" в задоволенні скарги на бездіяльність розпорядника майна боржника, продовжено строк процедури розпорядження майном у даній справі та повноваження розпорядника майна боржника на шість місяців, тобто до 15.01.2015р.

Постановою господарського суду міста Києва від 23.07.2015р. визнано банкрутом Приватне акціонерне товариство по будівництву об'єктів нафтової та газової промисловості "Укрнафтогазбуд", відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором арбітражного керуючого Агафонова О.Ю.

Так, приймаючи рішення про визнання боржника банкрутом, суд першої інстанції дійшов висновку про неспроможність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури, оскільки боржник не має можливості погасити зобов'язання за рахунок своїх активів у зв'язку з їх відсутністю, тому підприємство не в змозі продовжувати свою господарську діяльність.

При цьому, суд першої інстанції врахував рішення зборів комітету кредиторів від 23.07.2015р. (протокол зборів від 23.07.2015р.), відповідно до якого члени комітету кредиторів дійшли висновку про недоцільність продовження процедури розпорядження майном, оскільки під час виконання своїх повноважень розпорядником майна активів у боржника не виявлено, жодних реальних дій з боку керівництва щодо укладення мирової угоди не здійснено. У зв'язку з цим комітетом кредиторів боржника було прийнято рішення про звернення до господарського суду міста Києва з клопотанням про визнання боржника - Приватне акціонерне товариство по будівництву об'єктів нафтової та газової промисловості "Укрнафтогазбуд" банкрутом і відкриття стосовно боржника ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором боржника арбітражного керуючого Агафонова О.Ю.

Суд апеляційної інстанції погодився з таким висновком суду першої інстанції, пославшись на те, що процедура розпорядження майном боржника неодноразово продовжувалась судом першої інстанції та фактично на час прийняття постанови тривала з 05.12.2012р. більше двох років та семи місяців. Отже, у комітету кредиторів було достатньо часу для аналізу фінансового стану боржника за цей період та для визначення доцільності введення подальшої судової процедури в банкрутстві.

Крім цього, суд апеляційної інстанції зазначив про те, що посилання боржника на намагання відновити господарську діяльність та здійснити фінансове оздоровлення підприємства шляхом укладення договору поворотної фінансової допомоги від 25.06.2015 та усних домовленостей про укладення мирової угоди не знайшли свого підтвердження, а в судовому засіданні 06.10.2015р. представники кредиторів не підтвердили намірів укласти мирову угоду з боржником.

Відповідно до частини 2 статті 4-1 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство в порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

При розгляді даної справи підлягають застосуванню норми Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14.05.1992 N 2343-XII в редакції, що діяла до 19.01.2013, оскільки провадження у даній справі порушено ухвалою суду першої інстанції від 05.07.2012.

Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" банкрутство - визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.

Ліквідація - припинення діяльності суб'єкта підприємницької діяльності, визнаного господарським судом банкрутом, з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів шляхом продажу його майна.

Відповідно до ч. 9 ст. 7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" при проведенні процедур банкрутства інтереси всіх кредиторів представляє комітет кредиторів, створений відповідно до цього Закону.

Згідно ч. 8 статті 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення, зокрема, про звернення до господарського суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, припинення повноважень арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) та про призначення нового арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) надання згоди на укладення арбітражним керуючим значних угод боржника чи угод боржника, щодо яких є зацікавленість. Рішення зборів (комітету) кредиторів вважається прийнятим більшістю голосів кредиторів, якщо за нього проголосували присутні на зборах (комітеті) кредитори, кількість голосів яких визначається відповідно до частини четвертої цієї статті.

Отже, подання клопотання про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури належить до компетенції комітету кредиторів.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, збори комітету кредиторів Приватного акціонерного товариства по будівництву об'єктів нафтової та газової промисловості "Укрнафтогазбуд" від 23.07.2015р. були проведені відповідно до вимог ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до прийнятого на зборах рішення (протокол від 23.07.2015р.) члени комітету кредиторів дійшли висновку про недоцільність продовження процедури розпорядження майном та про звернення до господарського суду міста Києва з клопотанням про визнання боржника - Приватне акціонерне товариство по будівництву об'єктів нафтової та газової промисловості "Укрнафтогазбуд" банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором боржника арбітражного керуючого Агафонова О.Ю., оскільки під час виконання своїх повноважень розпорядником майна активів у боржника не виявлено, жодних реальних дій з боку керівництва щодо укладення мирової угоди не здійснено.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що комітетом кредиторів рішення про відкриття процедури санації чи укладення мирової угоди не приймалось, згідно звіту розпорядника майна від 08.07.2015р. боржник не передав розпоряднику майна документи, які б дозволили йому проаналізувати фінансово-господарську діяльність підприємства.

Крім цього, мирова угода може бути укладена на будь-якій стадії провадження у справі про банкрутство, а порядок укладення мирової угоди у процедурі банкрутства та її затвердження господарським судом передбачений статтями 37 та 38 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що у комітету кредиторів було достатньо часу для аналізу фінансового стану боржника за цей період та для визначення доцільності введення подальшої судової процедури в банкрутстві, оскільки процедура розпорядження майном боржника неодноразово продовжувалась судом першої інстанції та фактично тривала більше двох років та семи місяців.

Крім цього, суд апеляційної інстанції послався на те, що доводи боржника про намагання відновити господарську діяльність та здійснити фінансове оздоровлення підприємства шляхом укладення договору поворотної фінансової допомоги від 25.06.2015 та усних домовленостей про укладення мирової угоди не доведені належним чином. В судовому засіданні 06.10.2015р. представники кредиторів не підтвердили намірів укласти мирову угоду з боржником, а боржник зазначив про неможливість реалізації угоди про надання фінансової допомоги у зв`язку із тим, що установчі документи ПрАТ "Укрнафтогазбуд" втрачено.

Отже, правові підстави для продовження процедури розпорядження майном відсутні.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.

Постанова суду про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури є за своєю правовою природою судовим рішенням, в якому необхідно повно відобразити обставини, що мають значення для даної справи, а висновки суду про встановлені обставини і їх правові наслідки повинні бути вичерпними, відповідати дійсності та підтверджуватися достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Таким чином, встановивши, що боржник не має можливості погасити зобов'язання за рахунок своїх активів у зв'язку з їх відсутністю та у зв'язку з цим підприємство не в змозі продовжувати свою господарську діяльність, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про неспроможність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.

Згідно статті 111-7 ГПК України касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або в постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

З урахуванням вищезазначеного, виходячи із меж перегляду справи касаційною інстанцією, встановлених ст. 111-7 ГПК України, відповідно до яких правова оцінка обставин та достовірності доказів є виключно прерогативою судів першої та апеляційної інстанцій, колегія суддів прийшла до висновку, що суди попередніх інстанцій повно та всебічно дослідили всі фактичні обставини, що мають значення для справи, надали їм належну правову оцінку та дійшли вірного висновку про наявність обґрунтованих підстав для визнання боржника Приватного акціонерного товариства по будівництву об'єктів нафтової та газової промисловості "Укрнафтогазбуд" банкрутом та відкриття відносно боржника ліквідаційної процедури.

За таких обставин, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що постанова Київського апеляційного господарського суду від 06.10.2015 та постанова господарського суду міста Києва від 23.07.2015 прийняті з дотриманням вимог чинного законодавства, тому підстави для їх скасування відсутні.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів попередніх інстанцій, які викладені в оскаржуваних постановах.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства по будівництву об'єктів нафтової та газової промисловості "Укрнафтогазбуд" залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 06.10.2015 та постанову господарського суду міста Києва від 23.07.2015 у справі № 5011-43/17272-2012 залишити без змін.

Головуючий: Панова І.Ю. Судді:Білошкап О.В. Погребняк В.Я.

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст