Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 23.09.2015 року у справі №2702/7678/12 (2а/763/73/13) Постанова ВАСУ від 23.09.2015 року у справі №2702/...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

П О С Т А Н О В А

23 вересня 2015 року м. Київ К/800/44139/13

К/8008/46523/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Сороки М.О., Смоковича М.І.,Чумаченко Т.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі міста Севастополя про визнання відмови в перерахунку пенсії незаконною, зобов'язання вчинити певні дії, за касаційними скаргами ОСОБА_4 та управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі міста Севастополя на постанову Гагарінського районного суду міста Севастополя від 30 квітня 2013 року і ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2013 року, -

встановив:

У липні 2012 року ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом, в якому просила:

визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі міста Севастополя щодо перерахунку пенсії, яка виплачується на умовах, передбачених статтею 37 Закону України «Про державну службу»;

зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі міста Севастополя на підставі статті 37-1 Закону України «Про державну службу» здійснити перерахунок пенсії по втраті годувальника, яку отримує після смерті чоловіка - ОСОБА_5, відповідно до довідки про заробітну плату працюючого судді, виданою Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Запорізькій області № 08-03/252 від 25.04.2012;

зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі міста Севастополя провести виплату пенсії в установленому законодавством розмірі.

Постановою Гагарінського районного суду міста Севастополя від 30 квітня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2013 року, позов задоволено. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі міста Севастополя щодо відмови ОСОБА_4 у здійсненні перерахунку пенсії по втраті годувальника. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі міста Севастополя здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_4 пенсії по втраті годувальника відповідно до довідки про заробітну плату працюючого судді, виданою Територіальним управління Державної судової адміністрації в Запорізькій області № 08-03/252 від 25.04.2012, починаючи з 03.05.2012.

Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, ОСОБА_4 звернулася з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, у якій просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції та частково змінити постанову суду першої інстанції.

У касаційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі міста Севастополя, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить рішення судів попередніх інстанцій скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

У запереченні на касаційну скаргу ОСОБА_4 просить касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі міста Севастополя залишити без задоволення.

У запереченні на касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі міста Севастополя просить частково задовольнити касаційну скаргу ОСОБА_4, а саме - скасувати рішення суду апеляційної інстанції.

Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у касаційних скаргах, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 220 КАС України, колегія суддів дійшла висновку, що касаційні скарги підлягають частковому задоволенню.

Встановлено, що ОСОБА_4 з 01.08.2003 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Гагарінському районі міста Севастополя та отримує пенсію по втраті годувальника, призначену відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у зв'язку із смертю чоловіка, який працював на посаді голови Василівського районного суду Запорізької області.

У зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючого судді, 03.05.2012 ОСОБА_4 звернулась до управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі міста Севастополя із заявою про перерахунок пенсії по втраті годувальника, додавши до неї довідку № 08-03/252 від 25.04.2012 про заробітну плату працюючого судді, виданої Територіальним управління Державної судової адміністрації в Запорізькій області.

21.06.2012 відповідно до протоколу № 11 управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі міста Севастополя відмовило позивачу у перерахунку пенсії з посиланням на відсутність підстав у перерахунку. Вказувало, що в 2012 році Кабінетом Міністрів України не було прийнято постанову щодо підвищення посадових окладів державних службовців.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням посадового окладу судді з 01.01.2012 на підставі статті 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України також погоджується з таким висновком судів попередніх інстанцій, виходячи з наступного.

Спеціальним законом, що регулює гарантії соціального захисту суддів є Закон України «Про судоустрій і статус суддів».

Згідно з частиною першою статті 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», у редакції на час виникнення спору, суддівська винагорода регулюється цим Законом, Законом України «Про Конституційний Суд України» і не може визначатися іншими нормативно - правовими актами.

Частиною третьою цієї статті визначено, що посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється в розмірі 15 мінімальних заробітних плат, визначених законом, що запроваджується поетапно (з урахуванням ст. 12 ЗУ «Про державний бюджет на 2012 рік» від 22.12.2011 № 4282- VI), з 01.01.2012 у розмірі 8 мінімальних заробітних плат.

Згідно з частиною першою статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судді, який вийшов у відставку, при досягненні пенсійного віку виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу" або, за його вибором, щомісячне довічне грошове утримання.

Отже, у частині пенсійного забезпечення судді прирівняні до державних службовців, якщо на підставі положень статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судді призначено та виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України «Про державну службу».

Згідно із статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Посилання відповідача на те, що механізм визначення розміру заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям визначається виключно Кабінетом Міністрів України, а тому право на перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням розміру грошового забезпечення державного службовця на відповідній посаді може виникнути лише у разі прийняття відповідної постанови Кабінету Міністрів України, не заслуговують на увагу.

Так, суддівська винагорода (її розмір) регулюється Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Законом України «Про Конституційний Суд України» та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами, а тому, в цьому випадку, постанови Кабінету Міністрів України не можуть обмежувати право позивача на проведення перерахунку пенсії.

Відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, - незалежно від тривалості страхового стажу.

Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про неправомірність дій відповідача щодо відмови ОСОБА_4 у перерахунку пенсії по втраті годувальника на підставі статті 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та довідки, виданої Територіальним управління Державної судової адміністрації в Запорізькій області № 08-03/252 від 25.04.2012.

Що стосується дати, з якої слід проводити перерахунок пенсії, необхідно зазначити наступне.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції не звернув увагу, що згідно з пунктом 1 частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у редакції на час виникнення спору, перерахунок призначеної пенсії проводиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Встановлено, що із заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_4 звернулася до управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі міста Севастополя 03.05.2012. Таким чином, перерахунок пенсії позивачу слід проводити з 01.05.2012.

Апеляційний суд вказаний недолік не виправив та залишив рішення суду першої інстанції без змін.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є помилковим тільки в частині, а тому на підставі статті 225 КАС України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.

Таким чином, колегія суддів Вищого адміністративного суду України керуючись статтею 225 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне, постанову суду першої інстанції та ухвалу апеляційного суду змінити в частині дати, з якої проводити перерахунок пенсії.

Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 225 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в:

Касаційні скарги ОСОБА_4 та управління Пенсійного фонду України в Гагарінському районі міста Севастополя - задовольнити частково.

Постанову Гагарінського районного суду міста Севастополя від 30 квітня 2013 року і ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2013 року змінити.

В абзаці третьому резолютивної частини постанови Гагарінського районного суду міста Севастополя 30 квітня 2013 року і ухвали Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2013 слова та цифри «з 03 травня 2012 року» замінити на слова та цифри «з 1 травня 2012 року».

В решті постанову Гагарінського районного суду міста Севастополя від 30 квітня 2013 року і ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2013 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-244-2 КАС України.

Судді:

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст