Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 22.09.2015 року у справі №к/9991/6680/12-с Постанова ВАСУ від 22.09.2015 року у справі №к/999...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"22" вересня 2015 р. м. Київ К/9991/6680/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Швеця В.В.,

Малиніна В.В.,

Штульман І.В.,

провівши в порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи

за позовною заявою ОСОБА_4 до Військової частини А 1904, Комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів, пов'язаних із визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби про зобов'язання вчинити певні дії,

провадження в якій відкрито за касаційними скаргами Комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів, пов'язаних із визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби (далі - Комісія) та Міністерства оборони України на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 27 липня 2011 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2011 року,

в с т а н о в и л а:

У травні 2011 року ОСОБА_4 звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просив визнати за ним право на визнання початком проходження військової служби дату - 1 вересня 1992 року та на перерахунок вислуги років із зарахуванням у загальний строк військової служби, у строк безперервної військової служби строк навчання у Львівському військовому ліцеї імені Героїв Крут, як військову службу в період навчання у військово-навчальному закладі, а також зобов'язати Військову частину А 1904 провести йому перерахунок вислуги років із зарахуванням у загальний строк військової служби та у строк безперервної військової служби строк навчання у Львівському військовому ліцеї імені Героїв Крут, та внести відповідні зміни до особистої справи.

В обґрунтування позову послався на частину першу статті 24 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу», введеного в дію 12 травня 1992 року (у редакції, чинній на час зарахування до Ліцею та проходження навчання у ньому; далі - Закон № 2232-ХІІ), яка передбачала, що день прибуття на навчання до військово-навчального закладу (військового ліцею) є початком перебування на військовій службі.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 27 липня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2011 року, позов задоволено частково. Зобов'язано Військову частину А 1904 провести ОСОБА_4 перерахунок вислуги років із зарахуванням у загальний строк військової служби та у строк безперервної військової служби період навчання у Львівському військовому ліцеї імені Героїв Крут з 17 липня 1992 року по ІНФОРМАЦІЯ_1, та внести відповідні зміни до його особистої справи. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У касаційних скаргах Комісія та Міністерство оборони України, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, ставлять питання про скасування прийнятих ними рішень та ухвалення нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи та рішення, що приймалися в процесі її розгляду, колегія суддів вважає, що касаційні скарги підлягають задоволенню з огляду на таке.

Судами встановлено, що ОСОБА_4 в період з 17 липня 1992 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 навчався у Львівському ліцеї імені Героїв Крут.

Згідно зі статтею 24 Закону № 2232-ХІІ початком перебування на військовій службі вважався, зокрема, й день прибуття на навчання до військово-навчального закладу (військового ліцею), вказаний у приписі, виданому військовим комісаріатом, для допризовників, призовників і військовозобов'язаних.

У новій редакції цього Закону, яка набрала чинності 31 липня 1999 року і, з відповідними змінами, діє на цей час, стаття 24 вже не пов'язує початок перебування на військовій службі з днем прибуття на навчання до військово-навчального закладу (військового ліцею). Зазначена норма Закону передбачає, що початком проходження військової служби є: день відправлення у військову частину з районного (міського) військового комісаріату - для громадян, призваних на строкову військову службу; день зарахування до списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) - для громадян, прийнятих на військову службу за контрактом; день призначення на посаду курсанта вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу вищого навчального закладу - для громадян, які не проходили військову службу, та військовозобов'язаних.

Статтею 2 Закону № 2232-ХІІ визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.

Видами такої служби згідно з частиною четвертою названої статті Закону № 2232-ХІІ є: строкова військова служба; військова служба за контрактом осіб рядового, сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів (слухачів) вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки; військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу.

Перебування на військовій службі громадян, які навчаються у військово-навчальних закладах, передбачено і у статті 25 цього Закону.

Громадяни, які виявили бажання вступити до військово-навчальних закладів, відповідно до частини першої статті 12 Закону № 2232-ХІІ проходять підготовку у військових ліцеях, середніх загальноосвітніх навчально-виховних закладах, в організаціях Товариства сприяння обороні України, на підготовчих курсах при вищих навчальних закладах або самостійно.

Оскільки Львівський ліцей імені Героїв Крут, у якому з 17 липня 1992 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 навчався позивач, не належить до військових навчальних закладів, а створений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про реформу системи військової освіти» від 19 серпня 1992 року № 490 з метою підготовки кандидатів для вступу до цих закладів, то, відповідно, навчання у ньому не можна вважати навчанням у військовому навчальному закладі, а відтак і проходженням військової служби згідно з переліком її видів, що закріплений у частині четвертій статті 2 Закону №2232-ХІІ.

Зазначена правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постанові від 27 березня 2012 року у справі № 21-7а12, яка, відповідно до приписів статті 244-2 КАС України, є обов`язковою для всіх судів України.

За таких обставин, судам слід було відмовити у задоволенні цього позову, а вони дійшли помилкового висновку про його часткове задоволення.

Керуючись статтями 222, 229, 232 КАС України, колегія суддів, -

п о с т а н о в и л а:

Касаційні скарги Комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів, пов'язаних із визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби та Міністерства оборони України задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 27 липня 2011 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2011 року скасувати.

Ухвалити нову постанову.

Відмовити ОСОБА_4 в задоволенні позову до Військової частини А 1904, Комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів, пов'язаних із визначенням учасників бойових дій та спірних питань щодо зарахування до вислуги років окремих періодів військової служби про зобов'язання вчинити певні дії.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.

Судді В.В.Швець

В.В.Малинін

І. В.Штульман

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст