Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 19.11.2015 року у справі №554/19053/14-а Постанова ВАСУ від 19.11.2015 року у справі №554/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"19" листопада 2015 р. м.Київ К/800/16002/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого судді: суддів: Стрелець Т.Г., Голяшкіна О.В., Зайця В.С.,

розглянувши в письмовому провадженні касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

на постанову Октябрського районного суду м.Полтава від 23 січня 2015 року

та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2015 року

у справі №554/19053/14-а

за позовом ОСОБА_4

до Полтавського обласного військового комісаріату,

Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И Л А:

У грудні 2014 року ОСОБА_4 звернувся до Октябрського районного суду м.Полтави з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Полтавського обласного військового комісаріату. Просив суд:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови в перерахунку пенсії позивачеві та дії Полтавського обласного військового комісаріату щодо відмови у видачі довідки.

- зобов'язати Полтавський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку станом на 19.06.2014 року про розмір грошового забезпечення на відповідній посаді начальника фізичної підготовки і спорту - старшому викладачу, яку займав ОСОБА_4, враховуючи посадовий оклад у розмірі 1460 грн., відповідно до наказу Міністра оборони України №814 від 27.11.2013 року «Паро затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок пенсії з 19.06.2014 року ОСОБА_4, відповідно до грошового забезпечення, визначеного в довідці Полтавського обласного військового комісаріату станом на 19.06.2014 року для перерахунку пенсії позивачеві ОСОБА_4, з урахуванням посадового окладу начальника фізичної підготовки та спорту - старшому викладачу в розмірі 1460 грн., та здійснити відповідні виплати.

Постанову Октябрського районного суду м.Полтави від 23 січня 2015 року залишеною без змін Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2015 року позов задоволено.

Визнано неправомірними дії Головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області та Полтавського обласного військового комісаріату щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_4.

Зобов'язано Полтавський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління пенсійного фонду України Полтавської області довідку станом на 19.06.2014 року про розмір грошового забезпечення на відповідній посаді начальника фізичної підготовки та спорту - старшого викладача, яку займав ОСОБА_4, враховуючи посадовий оклад у розмірі 1460 грн., відповідно наказу Міністра оборони України №814 від 27.11.2013 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України».

Зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України Полтавської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_4, відповідно до грошового забезпечення, визначеного в довідці Полтавського обласного військового комісаріату станом на 19.06.2014 року для перерахунку пенсії ОСОБА_4, з врахуванням посадового окладу начальника фізичної підготовки та спорту - старшого викладача в розмірі 1460 грн. та здійснити виплати.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить вищезазначені судові рішення скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Свою касаційну скаргу скаржник обґрунтовує тим, що Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, визначено лише один орган - Кабінет Міністрів України, рішення якого про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців є належною підставою для перерахунку пенсій. Рішення інших органів (у тому числі і наказ Міністра оборони України №814 від 27.11.2013 року) не можуть братися управліннями Пенсійного фонду як підстава для перерахунку пенсії позивача. Оскільки Кабінетом Міністрів України відповідних рішень не приймалось, підстави для перерахунку пенсії позивача відсутні.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження, встановленого пунктом 1 частини 1 статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши і обговоривши доводи касаційної скарги та заперечень на неї, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і наданої ними правової оцінки обставин у справі, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно частини 2 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах касаційної скарги.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач з 08.05.1974 року відповіднодо наказу Головнокомандуючого Сухопутними військами №0369 був звільнений із військової служби з посади начальника фізичної підготовки та спорту - старшого викладача.

З 23.06.1974 року позивача було виключено зі списків особового складу військового училища.

Позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою щодо перерахунку пенсії.

Листом №277/Б-03 від 09.12.2014 року управління позивачу відмовлено.

Управлінням було зазначено, що функції з визначення розміру грошового забезпечення та вислуги років для призначення та перерахунку пенсії залишено за уповноваженими органами міністерств, з яких звільнялися на пенсію військовослужбовці, у випадку позивача - Полтавський обласний військовий комісаріат, отже, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області не має законних підстав для зміни складових грошового забезпечення, визначених уповноваженими органами силових міністерств.

Позивач також звернувся до Полтавського обласного військового комісаріату із заявою щодо проведення перерахунку пенсії та надання довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням наказу Міністра оборони України №814 від 27.11.2013 року.

Листом №8/5473 від 09.12.2014 року позивачу відмовлено з посиланням на те, що Наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 року №814 посадовий оклад за посадою старшого викладача військового інституту, яку позивач займав на момент звільнення з військової служби, підвищений не був. Зазначено, що збільшення посадових окладів військовослужбовців згідно з наказами Міністра оборони України не є підставою для перерахунку пенсій за відсутності відповідного рішення Кабінету Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення. Вказано, що розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії позивача станом на 01.07.2012 року складав 4872 грн. , у т.ч. посадовий оклад - 1460 грн., і з прийняттям Наказу №814 з урахуванням розміру посадового окладу у 1460 грн. складатиме 4872 грн.

Обґрунтовуючи свою правову позицію, окружний та апеляційний адміністративні суди виходили з наявності у позивача права на перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням розміру посадового окладу військовослужбовців, що працюють на відповідній посаді, з прийняттям Наказу Міністра оборони України №814 від 27.11.2013 року, починаючи з 19.06.2014 року.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України з урахуванням доводів касаційної скарги вважає такий висновок судів попередніх інстанцій помилковим та таким, що не відповідає вимогам закону, з огляду на наступне.

Частиною 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, за умовами наведеної норми, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

У зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови №1294 від 07 листопада 2007 року «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» з січня 2008 року органами Пенсійного фонду проведено перерахунок пенсій військовослужбовців у зв'язку зі змінами у структурі грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року - перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

У квітні 2012 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №355, згідно з пунктом 1 якої, з 01 липня 2012 року збільшено розміри пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, шляхом встановлення підвищення до пенсій у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 01 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 01 січня 2013 року до 35 відсотків.

Аналіз змісту постанови Кабінету Міністрів України №355 дає підстави вважати, що зазначеною постановою Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

При цьому, довідка не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки враховує граничні розміри надбавок, а не фактичну зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовця на підставі належного рішення суб'єкта владних повноважень.

Аналогічна правова позиція міститься у постановах Верховного Суду України від 21 квітня 2015 року (№ 21-145а15) та від 17 березня 2015 року (21-641а14).

Приймаючи до увагу те, що судами попередніх інстанцій зібрані всі необхідні докази у справі і вони не потребують додаткової перевірки, обставини справи з'ясовані повно та правильно, однак рішення першої та апеляційної інстанцій є помилковим, прийнятими з неправильним застосуванням норм матеріального права, судова колегія Вищого адміністративного суду України вважає на необхідне скасувати рішення судів та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Висновки судів попередніх інстанцій при задоволенні позовних вимог не відповідають фактичним обставинам та положенням закону.

Відповідно до ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанції та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області - задовольнити.

Постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 23 січня 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2015 року у справі №554/19053/14-а - скасувати та прийняти нове рішення.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 до Полтавського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам і може переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та у порядку, передбачені статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді:

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст