Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 18.08.2015 року у справі №485/894/14-а Постанова ВАСУ від 18.08.2015 року у справі №485/8...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"18" серпня 2015 р. м. Київ К/800/33606/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Донця О.Є.,

суддів: Васильченко Н.В.,

Логвиненка А.О.,

розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області на постанову Турківського районного суду Львівської області від 27.01.2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.06.2015 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області, третя особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Турківського районного управління юстиції Львівської області, про визнання протиправним та скасування рішення,

в с т а н о в и л а:

У липні 2014 року ОСОБА_2 звернулася до Турківського районного суду Львівської області з позовом до управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області, третя особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Турківського районного управління юстиції Львівської області, про визнання протиправним та скасування рішення.

Постановою Турківського районного суду Львівської області від 27.01.2015 року позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області від 03.07.2014року провідмову у переведенні на пенсію по втраті годувальника, сформоване у листах Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області від 04.07.2014 року № 8/Л-6 та від 04.07.2014 року № 9/Л-12. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області перевести ОСОБА_2 на пенсію у зв'язку з втратою годувальника та провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника з 21.05.2014 року і виплачувати таку пенсію щомісячно і довічно в розмірі та в порядку передбаченому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.06.2015 року апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області було залишено без задоволення, а постанову Турківського районного суду Львівської області від 27.01.2015 року - без змін.

У касаційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами першої та апеляційної інстанцій порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Турківського районного суду Львівської області від 27.01.2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.06.2015 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні повних вимог.

ОСОБА_2 подано заперечення на касаційну скаргу, в яких вона просить залишити касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.

Перевіривши наведені в касаційній скарзі доводи, заперечення на неї, рішення судів першої та апеляційної інстанції щодо застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 є пенсіонером та отримує пенсію за віком, а ОСОБА_3 загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 року в м. Києві від кульових поранень, отриманих на Майдані Незалежності ІНФОРМАЦІЯ_2 року. ОСОБА_3 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, але за зазначеною адресою не проживав. ОСОБА_3 до дня своєї смерті фактично проживав в квартирі за АДРЕСА_2. На день його смерті разом з ним фактично проживала цивільна дружина ОСОБА_2 Вони вели спільне господарство, що підтверджується актом про фактичне проживання від 03.03.2014 року, складеного депутатом Турківської міської ради Львівської області в складі комісії.

Як вбачається з рішення Турківського районного суду Львівської області від 25.04.2014 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу з 2001 року по день його смерті, ІНФОРМАЦІЯ_2 року.

ОСОБА_2 21.05.2014 року та 06.06.2014 року зверталася до управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області із заявами про переведення її з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, подавши усі наявні у неї документи.

Листами відділу пенсійного забезпечення управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області від 04.07.2014 року № 8/Л-6 та від 04.07.2014 року № 9/Л-12 ОСОБА_2 було відмовлено у переведенні її з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, оскільки немає підтверджуючих документів того, що вона була дружиною померлого.

Відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія у зв'язку із втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по ІІІ групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, - незалежно від тривалості страхового стажу.

Непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема: 1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;

2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років

3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.

У цій статті визначені умови, за яких членам сім'ї, зазначеним у її другій частині, призначається пенсія у зв'язку із втратою годувальника, а також закріплено право та умови отримання цієї виплати усиновленими дітьми, пасинками та падчерками, неповнолітніми дітьми, які мають право на пенсію у зв'язку із втратою годувальника, в разі їх усиновлення.

Зі змісту цих норм вбачається, що перелік непрацездатних членів сім'ї, яким може бути призначена пенсія у зв'язку із втратою годувальника, є поосібним і вичерпним. Вони не містять правил, згідно з якими до непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника можна відносити осіб за іншими критеріями (ознаками) визначення поняття сім'ї, як-от спільне проживання і ведення господарства, спільний побут, набуття характерних взаємних прав та обов'язків.

Згідно із статтею 37 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника.

Статтею 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою статті 36 цього Закону, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, - довічно.

Згідно із пунктом 3 частини 1 статті 45 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Відповідно до статті 21 Сімейного кодексу України, шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.

Згідно зі статтею 36 Сімейного кодексу України, шлюб є підставою для виникнення прав та обов'язків подружжя.

У розумінні пункту 1 частини другої статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії у зв'язку із втратою годувальника мають чоловік або дружина, які перебували в зареєстрованому шлюбі. Жінка та чоловік, які на час смерті померлого годувальника проживали однією сім'єю без шлюбу та/або утримували один одного, не є подружжям, і після смерті того з них, хто за життя утримував другого, той, хто залишився жити, не набуває права на призначення йому пенсійних виплат у зв'язку із втратою годувальника.

Встановлення в судовому порядку факту проживання чоловіка та жінки однією сім'єю без шлюбу і визнання за її учасниками статусу члена сім'ї не легітимізує і не може легітимізувати (узаконити) правове становище неодруженої сімейної пари як подружньої, оскільки за законом подружжя утворюється не від тривалості чи стійкості взаємин, а після реєстрації шлюбу в державному органі реєстрації актів цивільного стану.

Дана правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена Верховним Судом України у постанові від 10.03.2015 року (справа № 21-615а14).

Відповідно до статті 2442 Кодексу адміністративного судочинства України Висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Крім того, судова колегія враховує, що рішення Турківського районного суду Львівської області від 25.04.2014 року, яким встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу з 2001 року по день його смерті, ІНФОРМАЦІЯ_2 року скасовано ухвалою апеляційного суду Львівської області від 27.05.2015 року.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для переведення ОСОБА_2 з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або додаткової перевірки доказів, але судами допущено помилку в застосуванні норм матеріального та процесуального права, що призвело до постановлення незаконного рішення, судові рішення першої та апеляційної інстанції підлягають скасуванню з постановленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України,

п о с т а н о в и л а :

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області - задовольнити.

Постанову Турківського районного суду Львівської області від 27.01.2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.06.2015 року - скасувати.

Ухвалити нову постанову.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому статтями 235 - 244 Кодексу адміністративного судочинства України

Судді: О.Є. Донець

Н.В. Васильченко

А.О. Логвиненко

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст