Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 14.07.2016 року у справі №826/15093/13-а Постанова ВАСУ від 14.07.2016 року у справі №826/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"14" липня 2016 р. м. Київ К/800/19676/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:

Чалого С.Я.

Донця О.Є.

Конюшка К.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 жовтня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві про зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и л а :

ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом в якому просив зобов'язати відповідача зняти безпідставні вимоги і зареєструвати декларацію про готовність до експлуатації садового будинку на земельній ділянці АДРЕСА_1 відповідно до вимог чинного законодавства.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 жовтня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2014 року, в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішеннями суду першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_4 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою в якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з наявних у справі матеріалів та вірно враховано судами, 22.07.2013 року позивач подав до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м.Києві декларацію про готовність будинку до експлуатації.

Листом №7/26-31/1308/10 від 13.08.2013 року позивачу відмовлено в реєстрації поданої декларації про готовність будинку до експлуатації, з підстав ненадання засвідченої в установленому порядку копії технічного паспорту на садовий будинок, не проведення технічного обстеження садового будинку і не складення за його результатами звіту про технічне обстеження.

20.08.2013 року ОСОБА_4 вдруге подав до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві декларацію про готовність будинку до експлуатації.

За наслідками розгляду заяви, 06.09.2013 року позивач отримав лист за №7/26-34/0609/10, яким повідомлялось про відмову у реєстрації декларації про готовність будинку до експлуатації, у зв'язку з не проведенням технічного обстеження садового будинку і не складенням за його результатами звіту про технічне обстеження.

13.09.2013 року ОСОБА_4 знову звернувся із заявою про прийняття в експлуатацію об'єкта до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м.Києві, за наслідками розгляду якої, листом від 30.09.2013 року №7/26-34/3009/10 повідомлено про повернення декларації про готовність об'єкта до експлуатації на опрацювання.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 19 березня 2013 року № 95 (надалі - Порядок) обов'язковою умовою, що передує, прийняттю об'єкта до експлуатації є його технічна інвентаризація на предмет його надійності та можливості безпечної експлуатації. Оскільки позивач не забезпечив здійснення технічного обстеження об'єкта та не надав до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві документальне підтвердження проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта, суди визнали позовні вимоги необґрунтованими та відмовили у їх задоволенні.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду вважає передчасними такі висновки судів з огляду на наступне.

Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України від 17 лютого 2011 року № 3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю до 31 грудня 2013 року за результатами технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж безоплатно приймають в експлуатацію протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені об'єкти будівництва (в т.ч. індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року) збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт.

Порядок прийняття в експлуатацію таких об'єктів і проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

Відповідно до пункту 3.1 розділу ІІІ Порядку прийняття в експлуатацію об'єктів здійснюється безоплатно територіальними органами Держархбудінспекції України протягом 10 робочих днів з дня подання заяви власниками (користувачами) земельних ділянок, на яких розміщені такі об'єкти, за результатами технічного обстеження цих об'єктів шляхом реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Згідно пункту 3.2 Порядку замовник або його уповноважена особа подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції за місцезнаходженням об'єкта заяву про прийняття в експлуатацію об'єкта, до якої додаються: два примірники заповненої декларації; звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно); засвідчені в установленому порядку копії: документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщено об'єкт; технічного паспорта.

Заява про прийняття в експлуатацію об'єкта підписується також співвласниками земельної ділянки та зазначеного об'єкта (у разі їх наявності).

Відповідно до 3.3 Порядку Інспекція розглядає документи, зазначені у пункті 3.2 цього розділу та приймає рішення про реєстрацію декларації або її повернення у строк, передбачений пунктом 3.1 цього розділу.

Також пунктом 3.4. Порядку передбачено, що дані, зазначені в декларації, повинні узгоджуватись з документами, які подаються разом з нею.

Оскільки з матеріалів справи вбачається, що загальна площа садового будинку по АДРЕСА_1, який був збудований позивачем, є меншою ніж 300,00 квадратних метрів, тому є помилковим висновок судів про необхідність подачі разом з декларацією звіту про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача зареєструвати декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, колегія суддів вказує на безпідставність таких вимог, оскільки це є виключними дискреційними повноваженнями відповідача.

Оскільки судами повно і правильно встановлені обставини справи однак при ухваленні рішень судами першої та апеляційної інстанцій було допущено порушення норм матеріального права при відмові у задоволенні позовних вимог, ухвалені рішення підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 жовтня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 20 березня 2014 року скасувати та ухвалити у справі нове рішення.

Позовні вимоги ОСОБА_4 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії відповідача щодо повернення заяви ОСОБА_4 про реєстрацію декларації про готовність будинку до експлуатації.

Зобов'язати Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м.Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_4 про реєстрацію декларації про готовність будинку до експлуатації згідно норм чинного законодавства.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді:

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст