Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 09.03.2016 року у справі №826/19556/14 Постанова ВАСУ від 09.03.2016 року у справі №826/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"09" березня 2016 р. м. Київ К/800/21230/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддів при секретарі судових засідань за участю представників позивача відповідача Зайця В.С. (суддя-доповідач), Голяшкіна О.В., Стрелець Т.Г., Корінець Ю.О., Косинського В.М., Шевчук О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Головного управління Держземагенства у місті Києві та публічного акціонерного товариства «Судноплавна компанія «Укррічфлот» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 січня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2015 року у справі за позовом публічного акціонерного товариства «Судноплавна компанія «Укррічфлот» до Головного управління Держземагенства у місті Києві про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство «Судноплавна компанія Укррічфлот» (далі - ПАТ «Укррічфлот») пред'явило позов до Головного управління Держземагентства у місті Києві про скасування рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 16 червня 2014 року №РВ-8000015732014; зобов'язання відповідача внести до Державного земельного кадастру відомості про ПАТ «Укррічфлот», як про постійного користувача земельною ділянкою, кадастровий номер 8000000000:78:243:0041, площею 25,29 га, яка розташована по пров. Лісовий, 5 у м. Києві (Межигірське лісництво - Димерське шосе) на підставі технічної документації із землеустрою від 28 серпня 2013 року щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), яку ГУ Держземагентства отримало із заявою, зареєстрованою 03 червня 2014 року за реєстраційним №ЗВ-8000118482014.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 січня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2015 року, позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення державного кадастрового реєстратора Головного управління Держземагентства у місті Києві про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 16 червня 2014 року №РВ-8000015732014.

В іншій частині позовних вимог в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, скаржники оскаржили їх.

У касаційній скарзі Головне управління Держземагенства у місті Києві, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати в частині задоволення позовних вимог та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

У касаційній скарзі ПАТ «Судноплавна компанія «Укррічфлот», посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій в частині відмови в задоволенні позовних вимог скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційних скарг, матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Головного управління Держземагенства у місті Києві підлягає задоволенню, а касаційна скарга ПАТ «Судноплавна компанія «Укррічфлот» задоволенню не підлягає.

Судами встановлено, що з метою внесення до Державного земельного кадастру відомостей про право користування земельною ділянкою площею 25,29 га, кадастровий номер 8000000000:78:243:0041, яка розташована по пров. Лісовому, 5 у м. Києві (Межигірське лісництво - Димерське шосе), ПАТ «Укррічфлот» подала до ГУ Держземагентства заяву про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 03 червня 2014 року, зареєстровану за №ЗВ-8000118482014.

Разом із вказаною заявою позивач надав, зокрема, документацію із землеустрою - «Технічна документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ПАТ «Судноплавна компанія «Укррічфлот» для експлуатації та обслуговування приймального радіоцентру у пров. Лісовому, 5 (Межигірське лісництво - Димерське шосе) в Оболонському районі м. Києва».

За результатами розгляду вказаної заяви та доданих до неї документів державним кадастровим реєстратором ГУ Держземагентства 16 червня 2014 року прийнято рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру №РВ-8000015732014, яке мотивоване невідповідністю поданих документів вимогам, установленим Законом України «Про Державний земельний кадастр» і Порядку ведення Державного земельного кадастру, а саме документація із землеустрою не відповідає статті 791 Земельного кодексу України.

Позивач, вважаючи вказане рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру протиправним, звернувся із даним позовом до суду, обґрунтовуючи його тим, що оскаржуване рішення не мотивоване та прийняте за відсутності законодавчих підстав.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, зазначив, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено наявність у межах спірних правовідносин законодавчих підстав для відмови у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, тому рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 16 червня 2014 року №РВ-8000015732014 є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги у цій частині - задоволенню.

Суд першої інстанції зазначив, що вимоги про зобов'язання відповідача внести до Державного земельного кадастру відомостей про ПАТ «Укррічфлот», як про постійного користувача земельною ділянкою, не підлягають задоволенню, оскільки відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей належить до дискреційних повноважень державного кадастрового реєстратора.

Суд апеляційної інстанції із цими висновками суду першої інстанції погодився та залишив постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 січня 2015 року без змін.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України із правовою позицією судів першої та апеляційної інстанції не погоджується з огляду на наступне.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 18 березня 2008 року по справі №36/396, залишеною без змін постановою Вищого господарського суду України від 10 вересня 2008 року, за ПАТ «Укррічфлот» визнано право постійного користування земельною ділянкою, що розташована по пров. Лісовий, 5 у м. Києві (Межигірське лісництво - Димерське шосе), межі якої визначено в плані земельної ділянки від 12 грудня 1947 року, складеному управлінням у справах архітектури м. Києва Виконкому Київської міської ради депутатів трудящих та уточненого згідно плану, який є додатком до державного акта на право постійного користування землею від 22 серпня 1967 року.

Статтею 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр» до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.

Відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в частині другій статті 30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Стаття 20 Закону України «Про Державний земельний кадастр» визначає, що відомості Державного земельного кадастру є офіційними; внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим.

Відповідно до статті 22 Закону України «Про Державний земельний кадастр» документи, які є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам: текст документів має бути написаний розбірливо; документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; документи мають відповідати законодавству.

Згідно частини четвертої статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа; документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки.

Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Відповідно до частин п'ятої та шостої статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.

Підставами для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначає Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 67 Порядку внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр» та цього Порядку.

Пункти 68, 69 Порядку визначають, що відомості про об'єкти Державного земельного кадастру, що змінюються, вносяться до Державного земельного кадастру безперервно.

Відомості (зміни до них) вносяться одночасно до документів Державного земельного кадастру в текстовій та графічній формі.

Внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється за заявою згідно з додатком 12 замовника документації із землеустрою та оцінки земель або її розробника від імені замовника, якщо це передбачено договором на виконання відповідних робіт (далі - заявник).

Заява разом з документацією із землеустрою або оцінки земель, електронним документом та іншими документами, зазначеними у пунктах 91 - 137 цього Порядку, подається заявником Державному кадастровому реєстраторові особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Згідно з пунктом 73 Порядку державний кадастровий реєстратор у строк, що не перевищує 14 робочих днів з дня прийняття заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру: 1) розглядає її разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, та перевіряє: відповідність документів вимогам, зазначеним у пункті 67 цього Порядку; електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку; 2) за результатами перевірки вносить відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру або приймає рішення про відмову у внесенні таких відомостей з підстав, зазначених у пунктах 91 - 137 цього Порядку, за формою згідно з додатком 14.

У пункті 111 Порядку передбачено, що державний кадастровий реєстратор приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70, 73, 77 - 85 цього Порядку в разі: невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам законодавства; розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини; розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі.

Як вбачається із матеріалів справи з метою внесення до Державного земельного кадастру відомостей про право користування земельною ділянкою площею2 5,29 га, кадастровий номер 8000000000:78:243:0041, яка розташована по пров. Лісовому, 5 у м. Києві (Межигірське лісництво - Димерське шосе), ПАТ «Укррічфлот» подала до ГУ Держземагентства заяву про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 03 червня 2014 року, зареєстровану за №ЗВ-8000118482014, з додатками до неї.

За результатами розгляду вказаної заяви та доданих до неї документів державним кадастровим реєстратором ГУ Держземагентства 16 червня 2014 року прийнято рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру №РВ-8000015732014.

Підставою відмови позивачу у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру є невідповідність поданих документів вимогам, установленим Законом України «Про Державний земельний кадастр» і Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2015 № 1051 (далі Порядок ведення Державного земельного кадастру), а саме: документація із землеустрою не відповідає вимогам статті 79-1 Земельного кодексу України.

Одночасно, у вказаній відмові позивачу надано рекомендацію щодо приведення документації із землеустрою у відповідність до статті 79-1 Земельного кодексу України

Згідно частин 1-5 статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки, як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Формування земельних ділянок здійснюється:

- у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності;

- шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок;

- шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів.

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Матеріалами справи підтверджено, що разом із вказаною заявою позивач подав, зокрема, документацію із землеустрою - «Технічна документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ПАТ «Судноплавна компанія «Укррічфлот» для експлуатації та обслуговування приймального радіоцентру у пров. Лісовому, 5 (Межигірське лісництво - Димерське шосе) в Оболонському районі м. Києва».

У технічному завданні на встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ПАТ «Судноплавна компанія «Укррічфлот» зазначено, що підставою для виконання даних робіт є рішення виконкому Київської міської ради депутатів трудящих № 782 від 05 квітня 1947 року; План земельної ділянки, складений Управлінням в справах архітектури м. Києва від 12 грудня 1947 року; Державний акт на право постійного користування землею від 22 серпня 1967; Постанова Вищого господарського суду України № 36/396 від 10 вересня 2008 року та договір на виконання робіт від 12 червня 2013 року № КЗР.12-06/Г.

Разом з цим, постановою Київського апеляційного господарського суду від 18 березня 2008 року у справі № 36/396, залишеною без змін постановою Вищого господарського суду України від 10 вересня 2008 року, визнано за позивачем право постійного користування земельною ділянкою, розташованою в м. Києві на Хуторі Микільському в Оболонському районі по провулку Лісовий, 5 (Межигірське лісництво-Димерське шосе), межі якої визначено на Плані земельної ділянки від 12 грудня 1947 року, складеному Управлінням у справах архітектури м. Києва Виконкому Київської міської ради депутатів трудящих та уточнено згідно Плану, який є додатком до Державного акту на право постійного користування землею від 22 серпня 1967 року, зареєстрованого в державній книзі реєстрації за № 242 від 22 серпня 1967 року.

Статтею 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр» та пунктом 24 Порядку ведення Державного земельного кадастру передбачено, що до Державного земельного кадастру включаються, зокрема такі відомості про земельні ділянки як кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.

Згідно статті 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Додана до заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 03 червня 2014 року, зареєстровану за №ЗВ-8000118482014 документація із землеустрою «Технічна документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ПАТ «Судноплавна компанія «Укррічфлот» для експлуатації та обслуговування приймального радіоцентру у пров. Лісовому, 5 (Межигірське лісництво - Димерське шосе) в Оболонському районі м. Києва» не містить всіх відомостей, які повинні бути включені до Державного земельного кадастру.

Оскільки відповідно до статті 79-1 Земельного кодексу України формування земель ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав та передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру і здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок, у Головного управління Держземагентства у м. Києві були відсутні правові підстави для реєстрації земельної ділянки, яка знаходиться по пров. Лісовому, 5 (Межигірське лісництво - Димерсью шосе) в Оболонському районі м. Києві відповідно до технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ПАТ «Судноплавна компанії «Укррічфлот».

Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Оскільки судами були повно і правильно встановлені обставини справи однак при ухваленні рішень судами першої та апеляційної інстанцій було допущено порушення норм матеріального права при частковому задоволенні позовних вимог, ухвалені рішення підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 220, 221, 229, 230, 232 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу публічного акціонерного товариства «Судноплавна компанія «Укррічфлот» залишити без задоволення.

Касаційну скаргу Головного управління Держземагенства у місті Києві задовольнити, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 січня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2015 року залишити без змін.

У задоволенні позову публічного акціонерного товариства «Судноплавна компанія «Укррічфлот» до Головного управління Держземагенства у місті Києві про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді:

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст