Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 04.08.2015 року у справі №819/1427/13-а Постанова ВАСУ від 04.08.2015 року у справі №819/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 серпня 2015 року м. Київ К/800/27838/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Заїки М.М.,

суддів Білуги С.В.,

Швеця В.В.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 22 січня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області про визнання протиправними дій, скасування вимоги про сплату боргу та рішень про застосування фінансових санкцій,

встановила:

У травні 2013 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області, в якому просила визнати протиправними та скасувати: вимогу про сплату боргу від 10.05.2013 №Ф442У в частині стягнення з неї 9 575 грн. 00 коп. штрафних санкцій, рішення від 10.05.2013 №43 про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески у сумі 9 575 грн. 00 коп., рішення від 08.05.2013 №44 про застосування фінансових санкцій за неподання звітності, що використовується в системі персоніфікованого обліку у строки, визначені законодавством у сумі 170 грн. 00 коп.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 22 січня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2014 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області про застосування фінансових санкцій за неподання звітності, що використовується в системі персоніфікованого обліку, у строки, визначені законодавством, № 44 від 08 травня 2013 року. Визнано протиправним та скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, № 43 від 10 травня 2013 року. Визнано протиправною та скасовано вимогу управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області про сплату боргу від 10 травня 2013 року № Ф 442У в частині стягнення фінансових санкцій на суму 9575 (дев'ять тисяч п'ятсот сімдесят п'ять) гривень 00 (нуль) копійок.

У касаційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області просить скасувати постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 22 січня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2014 року та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що з 08.05.2013 по 10.05.2013 управлінням Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області проведено перевірку підприємця ОСОБА_2 щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 09.04.2008 по 07.05.2013 та виявлено порушення статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за 2009 рік.

Управлінням Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області 08.05.2013 прийнято рішення №44 про застосування фінансових санкцій за неподання звітності, що використовується в системі персоніфікованого обліку у строки, визначені законодавством, яким застосовано до ОСОБА_2 фінансові санкції у розмірі 170 грн. 00 коп. на підставі пункту 5 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Управлінням Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області 10.05.2013 сформовано та надіслано позивачу вимогу про сплату боргу №Ф442У, відповідно до якої станом на 10.05.2013 за ОСОБА_2 рахується заборгованість зі сплати страхових внесків, фінансових санкцій (штрафів) у розмірі 12 753 грн. 90 коп. (недоїмка - 3 178 грн. 90 коп., фінансові санкції - 9 575 грн. 00 коп.).

Управлінням Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області 10.05.2013 прийнято рішення №43 про застосування фінансових санкцій за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплати, доходу), на які нараховуються страхові внески, яким застосовано до ОСОБА_2 фінансові санкції у розмірі 9 575 грн. 00 коп. на підставі пункту 3 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 5 частини дев'ятої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який діяв до 01 січня 2011 року, було передбачено, що за подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку, до територіальних органів ПФУ накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Із набранням чинності з 01 січня 2011 року Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» наведена вище норма матеріального права була виключена.

У той же час згідно з абзацом п'ятим пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

Абзацом шостим цього ж пункту встановлено, що на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Наведене правило щодо збереження порядку стягнення та контрольних функцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, передбачених законодавством, чинним до 1 січня 2011 року, поширюється лише на заборгованість зі сплати страхових внесків та сум штрафних санкцій, які були нараховані та/або не сплачені до зазначеної дати. Питання ж відповідальності страховиків, не пов'язані із такою заборгованістю, знаходяться поза межами регулювання Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та абзаців п'ятого, шостого пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Ураховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що нарахування після 01 січня 2011 року управлінням ПФУ на підставі пункту 5 частини дев'ятої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачу штрафних санкцій за подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку, є протиправним.

Аналогічний висновок щодо застосування вищезазначених норм матеріального права міститься у постанові Верховного Суду України від 04 червня 2013 року (№ 21-170а13) та постанові Верховного Суду України від 04 лютого 2014 року (21-458а13).

Пунктом 3 частини дев'ятої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, що була чинною на час, за який донараховано страхові внески) передбачено випадки застосування фінансових санкцій виконавчими органами ПФУ до страхувальників, зокрема за приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, накладається штраф у розмірі всієї суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу).

Із набранням чинності з 01 січня 2011 року підпунктом «й» пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зі статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» було виключено частину дев'яту.

Згідно з абзацом п'ятим пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень З Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 01 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 01 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

Суди встановили факт наявності своєчасно не обчислених та не сплачених позивачем страхових внесків за період 2009 року, який був виявлений управлінням ПФУ у ході перевірки.

Проаналізувавши наведені норми права, колегія суддів дійшла висновку, що заборгованість у зв'язку з несплатою страхових внесків, а відтак і накладені штрафні санкції, які виникли до 01 січня 2011 року, мають бути застосовані (стягнуті) і після 01 січня 2011 року, оскільки зазначені заборгованість і штрафні санкції виникли в період дії пункту 3 частини дев'ятої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення зазначеної заборгованості.

Аналогічний висновок щодо застосування вищезазначених норм матеріального права міститься у постанові Верховного Суду України від 03 червня 2014 року (№ 21-172а14).

На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області підлягає частковому задоволенню. Ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2014 року необхідно скасувати, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 22 січня 2014 року змінити.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

постановила:

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області задовольнити частково.

Ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області про визнання протиправними дій, скасування вимоги про сплату боргу та рішень про застосування фінансових санкцій - скасувати.

Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 22 січня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області про визнання протиправними дій, скасування вимоги про сплату боргу та рішень про застосування фінансових санкцій - змінити, виклавши її резолютивну частину в наступній редакції:

«Позовні вимоги ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області про визнання протиправними дій, скасування вимоги про сплату боргу та рішень про застосування фінансових санкцій задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області від 08 травня 2013 року №44 про застосування фінансових санкцій за неподання звітності, що використовується в системі персоніфікованого обліку у строки, визначені законодавством.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.»

Постанова оскарженню не підлягає.

Головуючий М.М. Заїка

Судді С.В. Білуга

В.В. Швець

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст