Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 03.12.2015 року у справі №709/959/15-а Постанова ВАСУ від 03.12.2015 року у справі №709/9...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 грудня 2015 року м. Київ К/800/34369/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі

суддів: Леонтович К.Г., Васильченко Н.В., Калашнікової О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду справу за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області на постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 5 червня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 9 липня 2015 року у справі № 709/959/15-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області про визнання незаконною відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах, -

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2015 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області, в якому просила визнати незаконною відмову управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області у призначенні її пенсії на пільгових умовах, а також зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області нарахувати та призначити пенсію на пільгових умовах відповідно пунктів „а", „б" ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем всупереч статті 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення" за наявності відповідного стажу роботи по професії, що дає право на нарахування пільгової пенсії, безпідставно відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах.

Постановою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 5 червня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 9 липня 2015 року, позов задоволений. Визнана відмова управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах неправомірною. Зобов'язане управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області призначити позивачу, пенсію за віком, відповідно до пунктів „а", „б" статті 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення" з 17 лютого 2015 року.

Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями, управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та відмовити у позові, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судами першої і апеляційної інстанцій встановлено, що позивач з 19 липня 1983 року до 15 серпня 1987 року працювала контролером ОТК ковально-пресовочних робіт на гарячій дільниці пресувального цеху Донецького виробничого об'єднання „ТОЧМАШ" (за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою КМУ) та з 25 жовтня 2010 року до 4 березня 2014 року, працювала патроніровщиком цеху №1 Донецького казенного заводу хімічних виробів (за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою КМУ).

Трудовий стаж позивача підтверджується трудовою книжкою НОМЕР_1.

Позивач являється переміщеною особою з тимчасово окупованої території України, а саме м.Донецька, звернулася із письмовою заявою 17.02.2015 р. до УПФ України у Чорнобаївському районі для призначення та оформлення пенсії на пільгових умовах відповідно ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення".

Згідно відповіді УПФУ у Чорнобаївськму районі від 26 лютого 2015 року №985/04 у призначенні позивачу пільгової пенсії відмовлено.

Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області листом від 20 березня 2015 року №151/К-10, також відмовило позивачу у призначенні пільгової пенсії, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги суди першої і апеляційної інстанцій виходили з того, що записи в трудовій книжці підтверджують наявність пільгового стажу, своєчасність та проведення атестації робочих місць за умовами праці не залежить від працівника і не може обмежувати його право на отримання пенсії.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України частково не погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.

Згідно обставин справи між сторонами виник спір щодо відмови відповідача у призначенні пільгової пенсії відповідно до пунктів „а", „б" статті 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення" з підстав не подання всіх належних документів, які підтверджують наявність пільгового стажу, для призначення пенсії.

Відповідно пунктів „а", „б" ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення", діючих на час звернення до відповідача, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;

б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач працювала на роботах, передбачених Списком №2 з 19 липня 1983 року до 15 серпня 1987 року та Списком №1 з 25 жовтня 2010 року до 4 березня 2014 року, що підтверджується записами в трудовій книжці, відповідач наведених обставин не заперечує.

Щодо праці позивача з 19 липня 1983 року до 15 серпня 1987 року, то записами в трудовій книжці підтверджений вказаний стаж роботи позивача за списком №2, оскільки атестація роботи з особливо тяжкими та тяжкими умовами праці запроваджена з 21 серпня 1992 року, то не потрібно підтвердження атестації робочого місця позивача за вказаний період.

Робота ОСОБА_1 з 25 жовтня 2010 року до 4 березня 2014 року підтверджена записами в трудовій книжці. При цьому, в трудовій книжці прямо зазначено, що пільговий стаж за списком №1 за вказаний період при повному робочому дні становить 2 роки 1 місяць 15 днів.

Враховуючи особливі обставини, що склалися в даних спірних правовідносинах, так як позивач являється особою, переміщеною з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, позбавлена з об'єктивних причин надати відповідні документи, з урахуванням підтвердження її пільгового стажу записами в трудовій книжці, що не заперечується відповідачем, та повного захисту прав позивача щодо зарахування її роботи до пільгового стажу за наявності вищенаведених доказів, колегія суддів вважає обґрунтованим висновки судів першої та апеляційної інстанції, що позивач набула пільгового стажу за спірний період, тому відмова управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах є неправомірною.

Разом з тим, колегія суддів вважає необґрунтованими висновки судів попередніх інстанцій про зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію на пільгових умовах, оскільки призначення пенсії відноситься до компетенції управлінь Пенсійного фонду, тому суди не можуть перебирати на себе функції призначення пенсії. З урахуванням наведеного в цій частині позовні вимоги підлягають частковому задоволенню із зобов'язанням управління Пенсійного фонд в Чорнобаївському районі Черкаської зарахувати ОСОБА_1 трудовий пільговий стаж роботи за Списком №2 з 19 липня 1983 року до 15 серпня 1987 року і за списком №1 з 25 жовтня 2010 року до 4 березня 2014 року - 2 роки 1 місяць 15 днів, та розглянути заяву позивача від 17 лютого 2015 року про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно пунктів „а", „б" ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення" .

Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги дають підстави для висновку, що судами першої та апеляційної інстанції при ухваленні рішень порушені норми матеріального та процесуального права, тому касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Згідно ст.229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень.

Враховуючи наведене, ухвала суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню, а постанова суду першої інстанції підлягає зміні із скасуванням в частині задоволення позовних вимог щодо зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до пунктів „а", „б" статті 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення". Позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню із зобов'язанням управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області розглянути заяву позивача від 17 лютого 2015 року про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно пунктів „а", „б" ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення" з урахуванням пільгового стажу роботи за Списком №2 з 19 липня 1983 року до 15 серпня 1987 року і за списком №1 з 25 жовтня 2010 року до 4 березня 2014 року - 2 роки 1 місяць 15 днів. В решті постанова суду першої підлягає залишенню без змін.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

п о с т а н о в и л а:

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області задовольнити частково.

Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 9 липня 2015 року скасувати.

Постанову Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 5 червня 2015 року змінити, скасувати в частині задоволення позовних вимог щодо зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області призначити пенсію ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до пунктів „а", „б" статті 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення". Позовні вимоги в цій частині задовольнити частково. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чорнобаївському районі Черкаської області розглянути заяву ОСОБА_1 від 17 лютого 2015 року про призначення пенсії за віком відповідно пунктів „а", „б" ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення" з урахуванням пільгового стажу роботи за Списком №2 з 19 липня 1983 року до 15 серпня 1987 року і за списком №1 з 25 жовтня 2010 року до 4 березня 2014 року - 2 роки 1 місяць 15 днів.

В решті постанову суду першої залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і у строки передбачені ст.ст. 237-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді:

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст