Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 03.09.2015 року у справі №543/279/13-а Постанова ВАСУ від 03.09.2015 року у справі №543/2...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 вересня 2015 року м. Київ К/800/38013/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Олексієнка М.М. (доповідач), Швеця В.В., Штульман І.В.,

здійснивши в письмовому провадженні касаційний розгляд справи за адміністративним позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Оржицькому районі Полтавської області (далі - УПФ) про перерахунок довічного грошового утримання за касаційною скаргою представника відповідача на судові рішення Оржицького районного суду Полтавської області від 5 квітня 2013 року, Харківського апеляційного адміністративного суду від 6 червня 2013 року,

в с т а н о в и л а :

У березні 2013 року ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом, відповідно до якого просив:

визнати неправомірною відмову УПФ у перерахунку йому щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці;

зобов'язати відповідача, починаючи з 1 січня 2013 року, здійснити перерахунок і виплату довічного грошового утримання з урахуванням відомостей про заробітну плату, наведених у довідці управління Державної судової адміністрації в Полтавській області від 08 січня 2013 року № 52.

Посилався на незаконність дій відповідача щодо відмови в перерахунку йому довічного грошового утримання.

Постановою Оржицького районного суду Полтавської області від 5 квітня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 6 червня 2013 року, позовні вимоги задоволено. Визнано неправомірними дії УПФ щодо відмови в перерахунку довічного грошового утримання ОСОБА_4 на підставі довідки управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області від 8 січня 2013 року № 52. Зобов'язано провести перерахунок та виплачувати довічне грошове утримання судді у відставці з 01 січня 2013 року з урахуванням відомостей про заробітну плату судді зазначену у довідці.

У касаційній скарзі представник УПФ, з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, допущені судами, просить попередні судові рішення скасувати і ухвалити нове про відмову в задоволенні позову. Вказує на те, що Законом України від 8 липня 2011 року №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VI) частина п'ята статті 138 Закону України від 7 липня 2010 року №2453-VI «Про судоустрій і статус суддів» (у редакції, чинній на час звернення, далі - Закон № 2453-VI) викладена в новій редакції, відповідно до якої максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. За правилами зазначеного закону перерахунок довічного грошового утримання можливий лише суддям Конституційного Суду України.

З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів приходить до висновку про задоволення касаційної скарги частково з урахуванням наступного.

Як установлено судами попередніх інстанцій, ОСОБА_4 у 2002 році звільнений з посади судді Оржицького районного суду у зв'язку з виходом у відставку, стаж суддівської роботи складає понад 34 роки.

У березні 2013 року він звернувся до УПФ про перерахунок щомісячного грошового утримання з 1 січня 2013 року у зв'язку із змінами суддівської винагороди працюючого судді, проте йому в задоволенні зазначеної вимоги відмовлено.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з обґрунтованості позовних вимог, оскільки перерахунок довічного грошового утримання повинен бути проведений у зв'язку зі змінами в заробітній платі працюючого судді без обмеження максимального розміру.

Висновок судів не в повній мірі відповідає дійсним обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права.

На момент виникнення спірних правовідносин ( з січня 2013 року) їх правове регулювання здійснювалося за правилами частин третьої та п'ятої статті 138 Закону України 138 Закону України від 7 липня 2010 року № 2453-VI «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон № 2453-VI) в редакції Закону України від 8 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VI).

Відповідно до положень зазначених норм щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 % грошового утримання судді з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який працює на відповідній посаді.

Максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність (частина п'ята статті 138 Закону).

З урахування зазначених норм права та обставин встановлених судами, перерахунок довічного грошового утримання позивача за період з 1 січня 2013 року повинен бути здійснений у розмірі 80% від заробітної плати судді, що працює на відповідній посаді з урахуванням максимального розміру, встановленого частиною п'ятою статті 138 Закону № 2453-VI в редакції Закону № 3668-VI.

Рішенням Конституційного Суду України від 3 червня 2013 року № 3-рп/2013 частину третю, перше, друге, третє речення частини п'ятої статті 138 Закону № 2453-VI в редакції Закону № 3668-VI визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

З огляду на викладене, колегія суддів касаційної інстанції вважає, що висновок судів попередніх інстанцій про відсутність обмеження довічного грошового утримання, яке підлягало виплаті за період з січня 2013 року і до ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 3-рп/2013, є безпідставним.

У пункті 8 цього Рішення визначено, що частина третя статті 138 Закону № 2453-VI в редакції Закону № 3668-VI, яка суперечить Конституції України, не підлягає застосуванню як така, що втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України вказаного Рішення.

За таких обставин з 3 червня 2013 року у позивача виникло право на перерахунок призначеного щомісячного довічного грошового утримання у розмірах, передбачених частиною третьою, першим, другим, третім реченням частини п'ятої статті 138 Закону № 2453-VI в редакції, яка діяла до набрання чинності Законом № 3668-VI.

З урахуванням зазначеного, рішення судів попередніх інстанцій підлягає зміні в частині визначенням максимального розміру при перерахунку довічного грошового утримання, оскільки з 1 січня 2013 року до 3 червня 2013 року позивач має право на перерахунок зазначеного грошового утримання судді в розмірі 80% заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді з урахуванням максимального розміру, встановленого частиною п'ятою статті 138 Закону № 2453-VІ у редакції Закону № 3668-VI, а з 3 червня 2013 року у розмірах, передбачених частиною третьою, першим, другим, третім реченням частини п'ятої статті 138 Закону № 2453-VI в редакції, яка діяла до набрання чинності Законом № 3668-VI.

На підставі наведеного, керуючись статтями 220, 222, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

п о с т а н о в и л а:

Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Оржицькому районі Полтавської області задовольнити частково.

Змінити постанову Оржицького районного суду Полтавської області від 5 квітня 2013 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 6 червня 2013 року в частині визначення періоду нарахування максимального розміру довічного грошового утримання ОСОБА_5.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Оржицькому районі Полтавської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_4 з 1 січня 2013 року по 3 червня 2013 року щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці, виходячи з 80% заробітної плати судді, працюючого на відповідній посаді, на підставі довідки управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області від 8 січня 2013 року № 52 з урахуванням максимального розміру, встановленого частини п'ятої статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в редакції Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-VI, а з 3 червня 2013 року проводити нарахування щомісячного довічного грошового утримання в розмірі 90% заробітної плати судді, працюючого на відповідній посаді, без обмеження граничного розміру відповідно до статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в редакції, яка діяла до набрання чинності Законом № 3668-VI.

В решті рішення судів попередніх інстанцій залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає, проте може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді:

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст