Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КГС ВП від 21.01.2018 року у справі №916/4139/15 Ухвала КГС ВП від 21.01.2018 року у справі №916/41...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

Верховний

Суд

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2018 року

м. Київ

справа № 916/4139/15

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

О.О. Мамалуй - головуючий, Г.О. Вронська, І.В. Ткач

за участю секретаря судового засідання - Руденко Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_3

на постанову Одеського апеляційного господарського суду

у складі суддів: Т.А. Величко - головуючий, В.В. Бєляновського, М.А. Мишкіної

від 22.11.2017р.

за позовом ОСОБА_3

до публічного акціонерного товариства "Машинобудівне виробниче об'єднання "Оріон"

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача

1.Товариство з обмеженою відповідальністю "Hansa World"

2.Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області

про визнання позачергових загальних зборів акціонерів товариства такими, що не відповідають вимогам закону та визнання незаконними, та скасування усіх рішень, прийнятих на зборах

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_3, ОСОБА_6,

від відповідача: Огулькова А.М., Коротич О.Г.

від третьої особи-1: не з'явилися,

від третьої особи-2: не з'явилися

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог

ОСОБА_3 звернувся до господарського суду з позовом до публічного акціонерного товариства "Машинобудівельне виробниче об'єднання "Оріон" та згідно з заявою про уточнення позовних вимог просив визнати недійсними рішення, які прийняті на позачергових загальних зборах ПАТ "Машинобудівельне виробниче об'єднання "Оріон" 20.07.2015р. і оформлені протоколом №1/15 від 20.07.2015р.

Позов мотивований тим, що 20.07.2015р. акціонером ПАТ МВО "Оріон" - ТОВ "Hansa World" за активної підтримки регіонального відділення Фонду держмайна України по Одеській області були проведені позачергові загальні збори акціонерів ПАТ МВО "Оріон", скликання яких було здійснене, на думку позивача, з порушенням чинного законодавства. На цих позачергових зборах акціонерів було прийнято рішення про відкликання ОСОБА_3 із займаної посади голови правління та призначено т.в.о. голови правління - ОСОБА_9

2. Короткий зміст рішення місцевого та постанови апеляційного господарських судів і мотиви їх прийняття

Рішенням господарського суду Одеської області від 13.06.2017р. позов задоволено, визнано недійсними рішення позачергових загальних зборів акціонерів ПАТ МВО "Оріон", оформлені протоколом №1/15 від 20.07.2015р.

Місцевий господарський суд, пославшись на норми ст. ст. 47, 51, 52 Закону України "Про акціонерні товариства", ст. 22 Закону України "Про депозитарну систему України" та положення статуту ПАТ МВО "Оріон", дійшов висновку про наявність порушень при скликанні позачергових загальних зборів ПАТ МВО "Оріон" 20.07.2015р.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 22.11.2017р. рішення місцевого господарського суду скасоване, в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Апеляційний господарський суд встановив, що загальні збори акціонерного товариства відбулися за наявності кворуму, при цьому сам позивач зареєструвався та приймав участь у вказаних зборах. Враховуючи, що безумовні підстави для визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів акціонерів товариства від 20.07.2015р. відсутні, а інші порушення, допущені під час скликання загальних зборів, не вплинули на прийняття загальними зборами відповідних рішень, не порушили корпоративні права позивача, апеляційний господарський суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів

ОСОБА_3 у касаційній скарзі просить постанову апеляційного господарського суду скасувати, а рішення господарського суду першої інстанції залишити в силі.

Скаржник стверджує, що апеляційним господарським судом порушено норми матеріального та процесуального права, зокрема ст. ст. 4-2, 4-5, 4-7, 43, 99, 101 ГПК України, ст. 124 Конституції України, ст. 216 ЦК України та ст. 47 Закону України "Про акціонерні товариства", неналежним чином досліджено докази та встановлено обставини у справі.

Скаржник вказує, що судовим рішенням у справі №4/264-07-6603 у 2008 році були визнані недійсними договори купівлі-продажу акцій, за якими фізичні особи відчужили ЗАТ "АФК "Система" 22, 323 % статутного капіталу. Тому ТОВ "Hansa World", яке купило акції у ЗАТ "АФК "Система", не набуло прав власності на вказаний пакет акцій, так як на час укладання договору купівлі-продажу у продавця не було жодних правових підстав на їх відчуження.

Також зазначає, що апеляційний господарський суд при розгляді справи не дослідив в якості доказу обставини, встановлені в судовому рішенні у справі №916/1485/15, відповідно до якого в ПАТ "МВО "Оріон" наглядова рада була обрана у законний спосіб лише у складі 2-х фізичних осіб, до якої не обирався представник Фонду державного майна України.

Скаржник стверджує, що вимога про скликання загальних зборів від ТОВ "Hansa World" ніколи не надходила безпосередньо на адресу ПАТ "МВО "Оріон" у спосіб, визначений ч. 1 ст. 47 Закону України "Про акціонерні товариства".

Також скаржник вважає, що на позачергових загальних зборах 20.07.2015р. не було кворуму для проведення цих зборів.

4. Позиції інших учасників справи

У відзиві на касаційну скаргу ПАТ "МВО "Оріон" вказує на безпідставність посилань позивача на судові рішення у справі №4/264-07-6603, оскільки судом у вказаній справі розглядався спір про визнання недійсними правочинів щодо придбання ЗАТ "АФК "Система" у фізичних осіб акцій ПАТ "МВО "Оріон". При цьому, вказаним рішенням не поновлено в якості акціонера жодну особу.

Також зазначає, що Центральним депозитарієм складено перелік акціонерів товариства, які мають право на участь у зборах, що відбулись 20.07.2015р. Інших власників акцій ПАТ "МВО "Оріон", ніж ті, що зазначені в переліку, станом на дату його складання не існувало.

На думку відповідача доводи скаржника про те, що вимога про скликання загальних зборів не надходила на адресу товариства, не відповідає дійсності.

ПАТ "МВО "Оріон" просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову апеляційного господарського суду - без змін.

5. Обставини справи, встановлені господарськими судами попередніх інстанцій

ОСОБА_3 є акціонером ПАТ "МВО "Оріон" з кількістю акцій - 284 928 шт., що становить 4,941% статутного фонду.

Згідно з п. 8.2.33 статуту ПАТ "МВО "Оріон" позачергові загальні збори скликаються наглядовою радою, зокрема на вимогу акціонерів (акціонера), які на день подання вимоги сукупно є власниками 10 і більше відсотків акцій товариства та в інших випадках, встановлених законом або статутом товариства.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ТОВ "Hansa World" було ініціатором скликання загальних зборів. Вимога №3-3 від 03.03.2015р. про скликання позачергових загальних зборів в порядку п. 8.2.33 статуту подана голові наглядової ради товариства ОСОБА_10, а також направлена на адресу товариства засобами поштового зв'язку. За відсутності позитивної відповіді наглядової ради товариства, акціонером було прийняте власне рішення про скликання таких зборів на 20.07.2015р.

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеські області, як орган управління державними корпоративними правами ПАТ МВО "Оріон", які становлять 50%+1 акція, направило на адресу ТОВ "Hansa World" лист №11-14-03316 від 18.06.2015р. з пропозиціями щодо питань, включених до порядку денного загальних зборів та проектів рішень з цих питань.

На виконання договору про надання послуг щодо забезпечення персонального повідомлення акціонерів ПАТ МВО "Оріон" про зміни у порядку денному позачергових загальних зборів, ПАТ "Національний депозитарій України" 09.07.2015р. на адресу всіх акціонерів ПАТ "Машинобудівне об'єднання "Оріон" направило повідомлення про зміни порядку денного позачергових загальних зборів акціонерів товариства, призначених на 20.07.2015р., в строки, визначені законом.

Також апеляційний господарський суд встановив, що позивач належним чином персонально був повідомлений про скликання позачергових загальних зборів акціонерів на 11-00 год. 20.07.2015р. за адресою: м. Одеса, вул. Василя Стуса, 2-б, будівля "Одеського культурного центру" 1-й поверх, концертна зала. Крім цього, публікація про скликання позачергових загальних зборів акціонерів товариства була розміщена в бюлетені "Відомості Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку" (№ 104 (2108) від 05.06.2015).

20.07.2015р. були проведені загальні збори акціонерів ПАТ "МВО "Оріон", рішення яких оформлені протоколом загальних зборів акціонерів №1/15 від 20.07.2015р.

На вказаних загальних зборах прийнято рішення, зокрема, про відкликання з посади голови правління ПАТ "МВО "Оріон" ОСОБА_3 та звернення до РВ ФДМУ по Одеській області щодо здійснення заходів з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади голови правління ПАТ "МВО "Оріон". Згідно четвертого питання порядку денного було одноголосно уповноважено ОСОБА_9 здійснювати повноваження та виконувати обов'язки голови правління ПАТ "МВО "Оріон" до обрання загальними зборами кандидатури, відібраної за результатами конкурсного відбору.

Суд апеляційної інстанції також встановив, що реєстрація акціонерів на оскаржуваних зборах проводилась на підставі зведеного облікового реєстру власників іменних цінних паперів, складеного станом на 15.07.2015р., і на позачергових загальних зборах акціонерів зареєструвалися акціонери і їх представники у кількості 7 осіб, яким в сукупності належить 72, 3232 % голосуючих акцій товариства, що зафіксовано реєстраційною комісією позачергових загальних зборів акціонерів у протоколі № 2 від 20.07.2015р. Крім того, позивач зареєструвався та приймав участь у вказаних зборах.

6. Норми права, з яких виходить Верховний Суд при прийнятті постанови

Відповідно до ст. 32 Закону України "Про акціонерні товариства" загальні збори є вищим органом акціонерного товариства.

Згідно зі ст. 34 Закону України "Про акціонерні товариства" у загальних зборах акціонерного товариства можуть брати участь особи, включені до переліку акціонерів, які мають право на таку участь, або їх представники.

Відповідно до ст. 35 Закону України "Про акціонерні товариства" письмове повідомлення про проведення загальних зборів акціонерного товариства та їх порядок денний надсилається кожному акціонеру, зазначеному в переліку акціонерів, складеному в порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України, на дату, визначену наглядовою радою, а в разі скликання позачергових загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених частиною шостою ст. 47 цього Закону, - акціонерами, які цього вимагають.

Письмове повідомлення про проведення загальних зборів та їх порядок денний надсилається акціонерам персонально (з урахуванням частини другої цієї статті) особою, яка скликає загальні збори, у спосіб, передбачений статутом акціонерного товариства, у строк не пізніше ніж за 30 днів до дати їх проведення. Повідомлення розсилає особа, яка скликає загальні збори, або особа, яка веде облік прав власності на акції товариства у разі скликання загальних зборів акціонерами.

Товариство не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення загальних зборів публікує в офіційному друкованому органі повідомлення про проведення загальних зборів. Публічне акціонерне товариство додатково надсилає повідомлення про проведення загальних зборів та їх порядок денний фондовій біржі, на якій це товариство пройшло процедуру лістингу, а також не пізніше ніж за 30 днів до дати проведення загальних зборів розміщує на власній веб-сторінці в мережі Інтернет інформацію, передбачену частиною третьою цієї статті.

Згідно з ч. ч. 6, 7 ст. 47 Закону України "Про акціонерні товариства"у разі якщо протягом строку, встановленого частиною другою цієї статті, наглядова рада не прийняла рішення про скликання позачергових загальних зборів акціонерного товариства, такі збори можуть бути скликані акціонерами, які цього вимагають. У разі скликання загальних зборів акціонерами повідомлення про це та інші матеріали розсилаються всім акціонерам товариства особою, яка веде облік прав власності на акції товариства.

За приписами ст. 41 Закону України "Про акціонерні товариства" наявність кворуму загальних зборів визначається реєстраційною комісією на момент закінчення реєстрації акціонерів для участі у загальних зборах акціонерного товариства. Загальні збори акціонерного товариства мають кворум за умови реєстрації для участі у них акціонерів, які сукупно є власниками більш як 50 відсотків голосуючих акцій.

За ст. 50 Закону України "Про акціонерні товариства" у разі, якщо рішення загальних зборів або порядок прийняття такого рішення порушують вимоги цього Закону, інших актів законодавства, статуту чи положення про загальні збори акціонерного товариства, акціонер, права та охоронювані законом інтереси якого порушені таким рішенням, може оскаржити це рішення до суду протягом трьох місяців з дати його прийняття.

Суд має право з урахуванням усіх обставин справи залишити в силі оскаржуване рішення, якщо допущені порушення не порушують законні права акціонера, який оскаржує рішення.

7. Мотиви, з яких виходить Верховний Суд при прийнятті постанови

Верховний Суд бере до уваги, що загальні збори скликано акціонером ТОВ "Hansa World" відповідно до ст. 47 Закону України "Про акціонерні товариства".

Суд апеляційної інстанції встановив, що позивач був належним чином повідомлений про скликання та проведення загальних зборів. Позачергові загальні збори акціонерів 20.07.2015р. відбулися за наявності кворуму. Крім того, сам позивач зареєструвався та приймав участь у вказаних зборах.

Вирішуючи спір щодо визнання недійсними рішень загальних зборів, оформлених протоколом №1/15 від 20.07.2015р., який виник з корпоративних відносин, господарський апеляційної інстанції правильно виходив з того, що для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства з підстав, які не є безумовними згідно з вказівкою закону, необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлений, господарський суд не має підстав для задоволення позову.

Крім того, підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.

Апеляційний господарський суд, з урахування наведених вимог, встановив відсутність порушень під час скликання та проведення цих зборів, які б могли були підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів учасників товариства, оформлених протоколом №1/15 від 20.07.2015р.

Верховний Суд погоджується з висновком апеляційного господарського суду про недоведеність позивачем того, яким чином рішення загальних зборів про відкликання його з посади голови правління товариства порушили його корпоративні права у розумінні ст. 167 ГК України, оскільки сам позивач особисто брав участь у таких зборах.

Не встановивши порушень корпоративних прав позивача скликанням та проведенням оспорюваних загальних зборів, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позову та визнання недійсними оформлених протоколом №1/15 від 20.07.2015р. рішень загальних зборів товариства.

При цьому, апеляційний господарський суд помилково послався на нечинну на момент проведення зборів редакцію ст. 41 Закону України "Про акціонерні товариства", проте вказане не призвело до неправильного вирішення спору та не вплинуло на правильність резолютивної частини постанови.

8. Висновки Верховного Суду за результатами розгляду касаційної скарги

Згідно з ст. 300 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Доводи скаржника щодо недоведеності ТОВ "Hansa World" статусу акціонера станом на дату скликання та проведення оскаржуваних зборів акціонерів, обґрунтовано спростовано судом апеляційної інстанції з посиланням на договір купівлі-продажу цінних паперів № 356-ДД від 14.10.2014р., виписку про стан руху цінних паперів станом на 15.10.2014 та виписку про стан руху цінних паперів станом на 14.07.2015р.

Посилання скаржника на відсутність кворуму для проведення загальних зборів від 20.07.2015р. відхиляються Верховним Судом з огляду на встановлені господарським судом апеляційної інстанції обставини справи. З урахуванням меж розгляду справи судом касаційної інстанції, визначених ст. 300 ГПК України, не можуть бути взяті до уваги аргументи скаржника про достовірність чи недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Інші доводи скаржника є безпідставними в силу того, що судом апеляційної інстанції не встановлено наявності безумовних підстав для визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів акціонерів товариства, прийнятих 20.07.2015р., а інші порушення, допущені під час скликання загальних зборів, не вплинули на прийняття загальними зборами відповідних рішень, не перешкодили позивачеві бути присутнім на позачергових загальних зборах акціонерів товариства, скликаних на 20.07.2015р. та не призвели до порушення його корпоративних прав.

Таким чином, висновки господарського суду апеляційної інстанції про відсутність підстав для задоволення позову є законними та обґрунтованими, підстав для зміни чи скасування постанови апеляційного господарського суду Верховний Суд не вбачає.

Керуючись ст.ст. 300, 301, 308, 309, 314, 315 ГПК України, Верховний Суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення.

Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 22.11.2017р. у справі № 916/4139/15 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя О. О. Мамалуй

Суддя Г. О. Вронська

Суддя І.В. Ткач

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст