Головна Блог ... Консультації від юристів Обшук володіння адвоката: алгоритм протидій

Обшук володіння адвоката: алгоритм протидій

  • Автор: 

    Автор не вказаний

  • 42

  • 0

  • 26709

Відключити рекламу
 - tn1_0_49905800_1475852356_57f7b84479db6.jpg

Майже кожна резонансна справа адвоката пов’язана із потенційною можливістю для захисника приймати у себе вдома чи в офісі непроханих гостей в особі правоохоронців. Часто це пов’язано із методами тиску на правозахисника за відсутності бажання конкурувати з адвокатом в належному процесуальному порядку як із рівнозначною стороною кримінального провадження.

Майже кожна резонансна справа адвоката пов’язана із потенційною можливістю для захисника приймати у себе вдома чи в офісі непроханих гостей в особі правоохоронців. Часто це пов’язано із методами тиску на правозахисника за відсутності бажання конкурувати з адвокатом в належному процесуальному порядку як із рівнозначною стороною кримінального провадження.

Тому колегам запропонований алгоритм протидій задля попередження негативних наслідків обшуку та фіксації неправомірної поведінки.

Результат пошуку зображень за запитом "Обшук володіння адвоката"

Пользуйтесь консультацией: Для чего нужен адвокат во время обыска?

1. Зберігайте спокій та врівноваженість. Намагайтесь відноситься до слідчої дії, як до буденного питання. Це знадобиться для прийняття зважених та ефективних рішень, попередить допущення емоційних помилок.

2. Вимагайте надання оригіналу та копії ухвали слідчого судді про дозвіл на проведення обшуку, фіксуйте відмову. Уважно перевірте текст на предмет відповідності фактичним даним (правильність адреси, прізвища, строк дії ухвали тощо) та вимогам Кримінального процесуального кодексу (ст. ст. 164, 235), а також ч. 2 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»: винесення судової ухвали про дозвіл на обшук у адвоката лише за клопотанням прокурора або заступника не нижче міського/обласного рівня, врахування в ухвалі положень про гарантії збереження адвокатської таємниці.

3. Вимагайте від службових осіб назвати своє ПІБ, посаду та пред’явити службові посвідчення: зафіксуйте данні. Перевірте наявність в ухвалі їхніх прізвищ, як службових осіб, яким доручено проводити обшук. У разі відсутності – вимагайте надання постанови керівника органу досудового розслідування про створення групи слідчих/прокурорів (ч. 2 ст. 38, п. 1 ч. 2 ст. 39, ч. 1 ст. 236 КПК).

4. Перевірте данні залучених понятих (ПІБ, місце проживання тощо): вимагайте надання документу, що посвідчує особу; зафіксуйте контактну інформацію. Все це знадобиться для подальшого виклику на допит в якості свідків та перевірки потенційної заінтересованості в результатах кримінального провадження чи роботи у правоохоронних органах (абз. 3-4 ч. 7 ст. 223 КПК).

5. Вмикайте відеокамеру, диктофон, організовуйте активне візуальне спостереження за діями правоохоронців, безперервно фіксуйте всі події будь-яким чином. Одразу пересилайте збережені файли онлайн довіреній особі, оскільки гаджети можуть бути згодом вилучені, а данні видалені. Організуйте таке спостереження іншими присутніми довіреними особами.

Результат пошуку зображень за запитом "Обшук володіння адвоката"

Користуйтесь консультацією: Дії при початку обшуку - інструкція

6. Заявіть клопотання про застосування самими правоохоронцями технічних засобів фіксування обшуку, фіксуйте отримання такого клопотання або відмову. Їх незастосування в такому випадку тягне за собою недійсність відповідної процесуальної дії та недопустимість отриманих результатів (ч. ч. 1, 6 ст. 107 КПК). Але про намір використати технічні засоби фіксування обшуку за ініціативою самого слідчого учасники процесуальної дії мають бути попереджені заздалегідь (ч. 2 ст. 107 КПК).

7. Особистий обшук може бути проведений лише за рішенням слідчого чи прокурора і якщо є достатні підстави вважати, що особа при собі переховує предмети або документи, які мають значення для кримінального провадження. У разі проведення особистого обшуку за відсутності двох понятих або особою протилежної статі – зафіксуйте це порушення у протоколі (ст. 104, ч. 7 ст. 223, ч. 5 ст. 236 КПК).

8. Заявіть про наявність у вас статусу адвоката, пред’явіть відповідні документи (свідоцтво/посвідчення/інформація в ЄРАУ, договір про надання правової допомоги, якщо обшук проводиться по питаннях діяльності клієнта). Висловіть неприпустимість проведення огляду, витребування та вилучення документів, пов’язаних зі здійсненням адвокатської діяльності, адже це є порушенням п. п. 2, 4 ч. 1 ст. 23 Закону та ст. 161 КПК.

9. Вимагайте ввічливого спілкування та коректної поведінки, в свою чергу не допускайте образливого відношення до правоохоронців. В соцмережах та на youtube однаково неприязно виглядає відео істерично агресивної поведінки як слідчого, так і адвоката.

10. Дзвоніть до знайомих адвокатів, які можуть оперативно приїхати на допомогу разом із необхідними документами (свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю, бланком ордеру, витягом із Єдиного реєстру адвокатів України, бланком договору про надання правової допомоги).

11. Дзвоніть до регіональної ради адвокатів – повідомте про обшук для виїзду її представника на місце подій. Безпосередня активна процесуальна участь представників ради з метою збереження професійної таємниці – право та обов’язок регіонального органу адвокатського самоврядування. Зокрема, Радою адвокатів Київської області для оперативного вирішення таких питань створений та успішно діє Комітет захисту професійних прав адвокатів та реалізації гарантій адвокатської діяльності. Заявіть про обов’язок службових осіб правоохоронного органу завчасно повідомляти раду адвокатів регіону про проведення обшуку. Зверніть їх увагу, що відсутність представника ради за умови такого неналежного повідомлення перешкоджає проведенню вказаних дій (ч. 2 ст. 23 Закону).

Читайте статью: Юридические лица в уголовном процессе — обыски, выемки, допросы, аресты имущества

12. Нагадайте правоохоронцям, що порушення гарантій адвокатської діяльності тягнуть за собою дисциплінарну та кримінальну відповідальність, зокрема за ст. ст. 162 364 365 367 397 398 399 Кримінального кодексу України.

13. Слідкуйте за кожним рухом правоохоронців. Якщо вони розходяться по різним кабінетам (кімнатам) організовуйте одночасне візуальне спостереження за допомогою колег, родичів, сусідів. Зауважте, що обшук має супроводжуватись не силовою підтримкою, а двома незаінтересованими понятими, які обидва мають бачити всі дії правоохоронців. Тому обшук має проводитись послідовно по черзі у кожному приміщенні, а не скрізь одночасно.

Результат пошуку зображень за запитом "Обшук володіння адвоката"

14. Виходячи із змісту та обсягу розшукуваних речей та документів відповідно до ухвали слідчого судді, – зважте, можливо вони наявні і не складають адвокатську таємницю, а їх видача не нашкодить вам чи вашому клієнту, і навпаки, усуне потенційно негативні наслідки проведення слідчої дії.

15. Максимально залучіть ЗМІ. Зверніться до журналістів, які можуть оперативно приїхати та професійно зафіксувати події для подальшого об’єктивного та ефективного їх висвітлення. Складіть стисле повідомлення та розмістіть його в соціальних мережах, скиньте інформацію на email профільних Інтернет-ресурсів, телеканалів. Сформуйте власний аналіз подій та самостійно викладіть на ресурсі, www.protokol.com.ua.

Згадайте новину: Обшук з адвокатом: ГПУ заборонила слідчим відмовляти адвокатам у праві бути присутніми при обшуках

16. Дзвоніть до поліції (спецлінія 102) – зробіть усне повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення, зокрема за ст. 162 «Порушення недоторканності житла» (незаконне проникнення до житла чи до іншого володіння особи, незаконне проведення в них обшуку чи огляду), ст. 397 «Втручання в діяльність захисника чи представника особи», ст. 398 «Погроза або насильство щодо захисника чи представника особи» КК. Подайте за підслідністю до прокуратури (до початку дії Державного бюро розслідування) письмову заяву про вчинене кримінальне правопорушення в порядку 214 КПК.

17. Повідомте про події за відповідними телефонами «довіри» та «гарячої лінії»: Кабмін (0800507309), Національна поліція України (0800500202, (044) 254-91-02), ГПУ ((044) 200-76-24), НАБУ 0-800-503-200, МВС (044) 254-94-94, ДФС (сервіс "Пульс" (044) 284-00-07) тощо.

18. Візьміть контактні данні сторонніх осіб, що стали очевидцями незаконних процесуальних дій, домовтесь про об’єктивні показання/пояснення.

19. Вимагайте складення протоколу та надання його вам на ознайомлення. Уважно прочитайте протокол після остаточного оформлення. Зверніть увагу на заповнення службовою особою всіх граф бланку, а також на включення до протоколу повного переліку вилучених документів, речей та їх детальний опис. Внесіть всі свої заяви, зауваження та доповнення: інформацію про процесуальні порушення, вилучені речі (якщо вони чітко не описані), пошкоджене майно, нанесені тілесні ушкодження тощо (ст. 104, ч. 8 ст. 236 КПК). Вимагайте надання другого примірнику протоколу (ч. 9 ст. 236 КПК).

Автор консультації: Марія Островська

  • 26709

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 26709

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст