Головна Сервіси для юристів ... Закони Кримінальний процесуальний кодекс України Стаття 208. Затримання уповноваженою службовою особою Стаття 208. Затримання уповноваженою службовою осо...

Стаття 208. Затримання уповноваженою службовою особою

Кримінальний процесуальний кодекс України (ЗМІСТ) Інши кодекси
  • 135936

    Переглядів

  • 135936

    Переглядів

  • Додати в обране

    1. Уповноважена службова особа має право без ухвали слідчого судді, суду затримати особу, підозрювану у вчиненні злочину, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі, лише у випадках:

    1) якщо цю особу застали під час вчинення злочину або замаху на його вчинення;

    2) якщо безпосередньо після вчинення злочину очевидець, в тому числі потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця особа щойно вчинила злочин;

    3) якщо є обґрунтовані підстави вважати, що можлива втеча з метою ухилення від кримінальної відповідальності особи, підозрюваної у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого корупційного злочину, віднесеного законом до підслідності Національного антикорупційного бюро України;

    {Частину першу статті 208 доповнено абзацом четвертим згідно із Законом № 198-VIII від 12.02.2015 }

    4) якщо є обґрунтовані підстави вважати, що можлива втеча з метою ухилення від кримінальної відповідальності особи, підозрюваної у вчиненні злочину, передбаченого статтями 255, 255 - 1, 255 - 2 Кримінального кодексу України.

    {Частину першу статті 208 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 671-IX від 04.06.2020 }

    Особливості затримання окремої категорії осіб визначаються главою 37 цього Кодексу.

    2. Уповноважена службова особа має право без ухвали слідчого судді, суду затримати особу, підозрювану у вчиненні злочину, за який передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, виключно у випадку, якщо підозрюваний не виконав обов’язки, покладені на нього при обранні запобіжного заходу, або не виконав у встановленому порядку вимог щодо внесення коштів як застави та надання документа, що це підтверджує.

    3. Уповноважена службова особа, слідчий, прокурор може здійснити обшук затриманої особи з дотриманням правил, передбачених частиною сьомою статті 223 і статтею 236 цього Кодексу.

    4. Уповноважена службова особа, що здійснила затримання особи, повинна негайно повідомити затриманому зрозумілою для нього мовою підстави затримання та у вчиненні якого злочину він підозрюється, а також роз’яснити право мати захисника, отримувати медичну допомогу, давати пояснення, показання або не говорити нічого з приводу підозри проти нього, негайно повідомити інших осіб про його затримання і місце перебування відповідно до положень статті 213 цього Кодексу, вимагати перевірку обґрунтованості затримання та інші процесуальні права, передбачені цим Кодексом.

    Особі, яка затримана у зв’язку з її розшуком компетентним органом іноземної держави для притягнення до кримінальної відповідальності або виконання вироку, роз’яснюється її право надати згоду на видачу (екстрадицію) для застосування процедури видачі (екстрадиції) у спрощеному порядку, а також право на відмову від застосування спеціального правила щодо меж кримінальної відповідальності у разі надання згоди на її видачу (екстрадицію).

    {Частину четверту статті 208 доповнено абзацом другим згідно із Законом № 2577-VIII від 02.10.2018 }

    Уповноважена службова особа, що здійснила затримання особи, яка розшукується Міжнародним кримінальним судом або стосовно якої надійшло прохання Міжнародного кримінального суду про тимчасовий арешт або про арешт і передачу, також роз’яснює особі її право надати згоду на передачу до Міжнародного кримінального суду у спрощеному порядку.

    {Частину четверту статті 208 доповнено абзацом третім згідно із Законом № 2236-IX від 03.05.2022 }

    5. Про затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину, обов’язково складається протокол, в якому, крім відомостей, передбачених статтею 104 цього Кодексу, зазначаються: місце, дата і точний час (година і хвилини) затримання відповідно до положень статті 209 цього Кодексу; підстави затримання; результати особистого обшуку; клопотання, заяви чи скарги затриманого, якщо такі надходили; повний перелік процесуальних прав та обов’язків затриманого. У разі якщо на момент затримання прізвище, ім’я, по батькові затриманої особи не відомі, у протоколі зазначається докладний опис такої особи та долучається її фотознімок. Протокол про затримання підписується особою, яка його склала, і затриманим. Копія протоколу негайно під розпис вручається затриманому та надсилається прокурору.

    {Частина п'ята статті 208 в редакції Закону № 187-IX від 04.10.2019 }

    6. Затримання співробітника кадрового складу розвідувального органу України при виконанні ним своїх службових обов’язків і пов’язані з цим особистий обшук та огляд його речей застосовуються тільки в присутності офіційних представників цього органу.

    Попередня

    286/723

    Наступна
    Додати в обране
    КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

    Аналізуйте судовий акт: Відсутність захисника під час затримання у випадку, передбаченому ст. 208 КПК України, не може вважатися порушенням вимог кримінального процесуального закону. (ВС ККС № 463/5551/15 від 14.06.2022 р.)
     Іноді здається, що розглядаючи справу і роблячи певні висновки для конкретного випадку, колегія суддів ВС не надає значення тому, які наслідки можуть потягнути фрази, висловлені ними у постановах. У цій справі, не можна оминути стороною практично “зрівняння” колегією огляду місця події і обшуку та констатацію інших висновків, від яких видається можливим затримувати особу без права на захисника.

    Обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 289 КК України по епізодах 2014-2015 років було засуджено до покарання у виді позбавлення волі строком на 8 років з конфіскацією майна. Він за попередньою змовою в групі з особою, стосовно якої матеріали кримінального провадження виділено в окреме провадження, повторно, з корисливих мотивів, незаконно заволодів автомобілем марки LEXUS RX 350  та Toyota Land Cruizer 200. Апеляційний суд, після розгляду апеляційних скарг прокурора, засудженого та його захисника, залишив вирок місцевого суду без зміни.

    Захисник обвинуваченого подав касаційну скаргу, де - одним із аспектів, зазначав про недопустимість доказів, зібраних у процесі проведення слідчих дій без участі захисника та з іншими порушеннями.

    Отже, у цій справі, ВС ККС, касаційну скаргу не задовольнив, але висловився щодо аспектів участі захисника та нюансів обшуку і огляду: Читати повністю

    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст