Головна Блог ... Консультації від юристів Договір про поділ майна подружжя

Договір про поділ майна подружжя

Відключити рекламу
 - tn1_dogovir_pro_podil_mayna_podruggya_5ecfded7baee4.jpg

Мудрець Ходжа Насреддін: Одного разу до нього звернулися двоє братів з проханням допомогти розділити спадок так, щоб ніхто з них не мав претензій один до одного. «Немає нічого простіше, - сказав мудрець, - нехай один з вас розділить майно порівну, на його погляд, а інший вибере собі будь-яку половину» ...

Практика складання шлюбних договорів і угоди про розподіл майна з'явилася в сімейних відносинах громадян відносно недавно. Хтось продовжує скептично на це реагувати і бачити в подібних домовленостях недовіру, жадібність і відсутність кохання. Що ж це насправді?

Це відмінний інструмент, який допоможе спати подружжю спокійно, а в разі розлучення це якийсь "рятувальний круг", який вбереже від нескінченної судової тяганини і конфліктних ситуацій. Принаймні така ідея. Як це зробити, коли і які питання цим договором можна врегулювати, читайте на ресурсі Протокол (Protocol).

Зміст:

Коли можна укласти договір про розподіл майна?

Такий договір можна укладати не тільки під час, але і після розірвання шлюбу. Також укласти подібну угоди можуть особи, які проживають однією сім'єю без оформлення шлюбу.

Тут слід зазначити, що предметом такого договору не може бути те майно, яке належить на праві приватної власності одному з подружжя.

Сторони договору поділу майна між подружжям

  • Безпосередньо подружжя.
  • Особи, які вже розлучилися.

Користуйтеся консультацією: Утримання і аліменти на колишнього із подружжя

Особливості угоди про розподіл спільного майна подружжя

шлюбний договір або угода про розділ майнаПраво укласти договір поділу майна передбачено ст. 69 Сімейного кодексу України, яка говорить про те, що чоловік і дружина мають право розділити майно за взаємною згодою. Саме ж визначення такого договору в Законі відсутнє. Але, виходячи з нормативних особливостей, можна дати таке визначення: договір про розподіл майна подружжя - це домовленість між чоловіком і дружиною про порядок і умови поділу майна, яке перебуває в їх спільній сумісній власності.

Угода про розподіл спільного майна між подружжям так само цікава деякими моментами:

  • в його рамках можна відійти від принципу рівних частин у спільній власності, тобто ділити майно можна не порівну;
  • розмір частин у спільній сумісній власності можна визначити самостійно;
  • майно, яке не зазначене в договорі, але теж перебуває у спільній власності подружжя ділиться на загальних підставах.

Користуйтеся консультацією: Таємниця шлюбних договорів – 2020

Форма договору про поділ спільно нажитого майна і його істотні умови

Відповідно до Сімейного кодексу України, договір поділу майна між подружжям, предметом якого є розділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також виділення нерухомого майна дружині, чоловікові зі складу усього майна подружжя, підлягає нотаріальному посвідченню. Для рухомого майна такого правила не передбачено, але, судячи з нотаріальної практики, навіть такі договори люди вважають за краще завірити.

Договір про розподіл майна подружжя повинен укладатися і завірятися нотаріусом лише за умови встановлення факту придбання майна під час шлюбу і на кошти, що є об'єктом спільної сумісної власності. Також нотаріус повинен з'ясувати, чи укладався вже шлюбний договір, що встановлював інший, чим передбачений законом, правовий режим щодо майна, що купувалося подружжям, про що сторони вказують в договорі.

Закон дуже скупо регулює правовідносини, пов'язані з укладенням такого договору, залишаючи це на розсуд подружжя. Також справа йде і з істотними умовами, але в цьому питанні варто керуватися загальними положеннями Цивільного кодексу. Згідно з останнім істотною умовою кожного договору є предмет договору (те, заради чого ви взагалі укладаєте договір, а саме ваше майно). Таким чином, при укладенні даного договору вам буде необхідно визначити обсяг майна, яке перейде в приватну власність кожному з подружжя. Хоч законом і не встановлено інших умов, як обов'язкових, рекомендуємо врегулювати в такому договорі все до дрібниць, в тому числі терміни і спосіб передачі майна.

Користуйтеся консультацією: Правила поділу майна подружжя

Чи можливо розірвати угоду про розподіл майна?

Безсумнівно таке право у вас є, але за взаємною згодою сторін. Якщо ж людина хоче розірвати договір в односторонньому порядку, то тут вже складніше, адже повинні бути присутніми підстави для цього. Так, в судовому порядку ви можете розірвати такий договір посилаючись, як на підставу, на істотне порушення договору другою стороною. Також ви можете вказати в договорі і інші підстави для його розірвання в односторонньому порядку.

Шлюбний договір чи угода про розділ майна?

У цих двох понять є ряд ознак, які їх розрізняють:

  • шлюбний договір може укладатися не тільки між подружжям, а й між людьми, які тільки збираються одружитися, але не може бути укладений вже після розлучення;
  • форма шлюбного договору - письмова і в будь-якому випадку підлягає нотаріальному посвідченню;
  • договір про розподіл майна має обмежену сферу регулювання, і стосується тільки того майна, яке вже є по факту. Шлюбний же договір може регулювати і інші моменти спільного життя (утримання в разі втрати працездатності, порядок і розмір виплати аліментів і т.д.). Також важливо згадати, що шлюбний договір може регулювати порядок поділу майна, яке тільки буде придбано в майбутньому.

Що вам підходить більше, це вже залежить від ваших бажань. Якщо ви в майбутньому плануєте робити великі покупки або ж хочете в одному документі врегулювати різні сфери сімейного життя - вибирайте шлюбний договір. Якщо придбань не планується і ваша мета врегулювати питання розділу вже наявного майна, то договір про розподіл майна з його вузькою спрямованістю вам підходить більше.

Дивіться юридичне відео: Раздел имущества супругов | Адвокат Ростислав Кравец

Визнання договору про розподіл майна подружжя недійсним. Що нам говорить судова практика?

договір про розподіл майна

Причини, за якими можна визнати договір недійсним, закріплені в Цивільному кодексі, серед них:

  • недотримання нотаріально завіреної форми договору, коли це обов'язково;
  • під час укладання угоди сторона не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними;
  • угоду укладено під впливом помилки;
  • угоду укладено під впливом обману;
  • угоду укладено під впливом насильства;
  • угоду укладено під впливом тяжких обставин.

Багато "розумників", намагаючись якось уникнути обов'язків за договором, посилаються на обставини викладені вище, але, як правило, без належного обґрунтування. З судом, звичайно ж, такі номери не проходять, і якщо за фактом причин для визнання договору недійсним немає або вони не доведені належним чином, позивача чекає відмова.

Користуйтеся консультацією: Позовна давність при поділі майна подружжя - початок відліку

Отже, до практики. Цікаве рішення за 2020 попалося на очі:

http://reyestr.court.gov.ua/Review/87950801 . Фабула: чоловік запропонував дружині укласти договір про розподіл майна і порадив дружині написати довіреність на його юриста, мовляв він і договір складе і у нотаріуса його завірить, а тобі, кохана менше проблем. Звичайно ж як любляча дружина, вона підписала довіреність не дивлячись. А там була умова, що довіреність видана з правом передоручення. І передоручив, за словами дружини, юрист цю справу людині, яка її чоловікові була винна пристойну суму грошей. Внаслідок цією людиною від імені дружини був укладений договір. Так ось проблема в тому, що умови то не зовсім вигідні. Там був пункт про те, що підписанням договору сторони підтверджують, що припиняється спільна власність подружжя на квартиру і вона переходить у власність чоловіка, грошової компенсації дружині судячи з усього не було.

Яка мораль цієї історії? Майте свого незалежного адвоката і давайте йому попередньо читати документи, які підписуєте. Як бачите, довести свою правоту в тому випадку, якщо ви не дочитали або не до кінця зрозуміли якийсь пункт буде дуже важко.

Останнє також підтверджується позицією Верховного суду від 31.10.2018 року по справі 752/18987/16-ц: позивачем не доведений факт неправильного сприйняття ним фактичних обставин при укладенні спірного договору про розподіл майна подружжя, який був укладений за добровільної згоди сторін, у позивача була можливість спірний договір не укладати, позивач був ознайомлений з його змістом, апеляційний суд дійшов обґрунтованого висновку про відсутність підстав для визнання договору про розподіл майна подружжя недійсним.

На закінчення можна сказати, що договір про розподіл майна - це не так погано, як думає багато хто і як показують в мелодрамах, коли дружині підсовують шлюбний договір або договір про розподіл майна з супер невигідними умовами і ставлять перед вибором: або так, або ніяк. Насправді ні, це давно вже перебуває в рамках хороших рішень, і таким інструментом ви позбавите себе від можливого ​​головного болю в майбутньому. Але, щоб не було як в сюжетах мелодрам, користуйтеся послугами юристів / адвокатів.

Автор консультації: Шутько Вікторія Сергіївна юрист Адо "Донець і Партнери"

Джерело: Юридичний ресурс Протокол

  • 5816

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 5816

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст