Головна Юридичний світ ... Таблоїд Чому могилу Чингісхана неможливо знайти

Чому могилу Чингісхана неможливо знайти

Відключити рекламу
 - 0_36768700_1501441588_597e2e3459cd1.jpg

У могилі великого полководця і засновника найбільшої в історії людства континентальної імперії може лежати велика кількість скарбів, але в Монголії хотіли б, аби місце поховання було втаємничене. Чому?

Ця земля постійно породжує легенди. Ані доріг, ані будівель, а лише бездонне небо, хвилі сухої трави та вітер.

Ми зупинялися випити солоного чаю із кумисом у кочовиків під дахом круглих монгольських юрт. Ми зупинялися, аби сфотографувати табуни коней і стада кіз.

Згадайте новину: Найстарішу скрижаль продали за 850 тис. доларів

А іноді ми зупинялися просто для того, щоб перепочити, бо провінція, тобто монгольською аймак, Умнеговь, здається занадто довгою. Я не можу уявити, як можна її перетнути верхи на коні.

Але це - країна Чингісхана, воїна, який верхи на коні підкорив світ. Історія його життя сповнена кровопролить, викрадень людей, любові й помсти. Але це історія. Легенда почала складатися після його смерті.

Імперія, яку створив Чингісхан, колись простягалася від Тихого океану до Каспійського моря.

Картинки по запросу Чому могилу Чингісхана неможливо знайти

За легендою, коли він вмирав, то звелів, аби його поховали в секретному місці. Воїни у скорботі несли мертве тіло, вбиваючи кожного, кого зустрічали на своєму шляху.

Коли Чингісхана нарешті поховали, воїни пустили тисячу коней по його могилі, щоб не залишити і найменшого сліду поховання.

За 800 років, що минули після його смерті, ніхто не зміг виявити могилу Чингісхана.

Вспомните новость: Библия, написанная как минимум более чем 1500 лет назад, была обнаружена в Турции. Её автор Варнава!

Міжнародні експедиції намагалися знайти гробницю, спираючись на історичні тексти, вивчаючи ландшафт і навіть за допомогою зйомки з космосу. У проекті National Geographic "Долина ханів" під час спроби виявити поховання використовували супутникові фотографії.

Однак усіма пошуками, як правило, займалися іноземці - самі ж монголи не хотіли, аби могилу знайшли.

І це не тому, що Чингісхан нецікавий сучасним жителям країни. Навпаки, його зображення - усюди: на грошових купюрах, на горілчаних пляшках... Мабуть, у Монголії він зараз не менш популярний, аніж у день своєї смерті в 1227 році.

Тому чужинцям можливо важко зрозуміти, чому пошуки могили вважаються табуйованою темою.

У західних ЗМІ це небажання часто романтизують, і пов'язують із якимись прокляттями - нібито настане кінець світу, якщо могилу Чингісхана буде виявлено.

Чингісхан не хотів, аби знайшли його могилу

Згадують про випадок із похованням Тамерлана, великого середньоазійського тюркського полководця XIV століття. Його могилу розкопали радянські археологи в 1941 році - і незабаром після цього нацисти напали на СРСР. Деякі люди із забобонами вважали, що причиною початку кровопролитної війни стало відкриття тієї могили.

Однак наша перекладачка Уелун, яка закінчила університет у російському Улан-Уде за фахом "міжнародні відносини", не забобонна. На її думку, вся справа в повазі до волі великого хана, який не хотів, аби знайшли його могилу.

Вспомните новость: 7 исторических загадок, над которыми все до сих пор ломают голову

"Вони так хотіли заховати його могилу", - зазначає вона. Її розкриття було б порушенням останньої волі Чингісхана.

Цей аргумент є поширеним у сучасній Монголії. Це - країна давніх традицій та гідності.

У багатьох будинках на стінах висять зображення Чингісхана. Деякі місцеві жителі називають себе нащадками великого полководця. Чингісхан - як і раніше могутній символ для монголів.

У пошуках могили Чингісхана

Попри останню волю хана, на шляху пошуків виникають практичні труднощі.

Монголія велика і слаборозвинена з точки зору інфракструктури. За розмірами території вона у сім разів перевищує Британію, але довжина її доріг становить 2% від усіх британських шляхів.

Щільність населення у Монголії є низькою, тому лише Грінландія та кілька віддалених островів можуть перевершити цей показник.

Куди не глянь - усюди епічна пустеля. Здається, люди тут лише для того, аби підкреслити масштаби безлюдності: далекі білі обриси пастушої юрти, буддистський кам'яний вівтар під відкритим небом і тріпотіння різнокольорових молитовних прапорів... Такий ландшафт вміє зберігати свої таємниці.

Наукова кар'єра археолога Дімажава Ерденебатара складається із постійного долання таких перешкод. Доктор Ерденебатар керує факультетом археології у державному університеті Улан-Батора, у столиці Монголії. Він брав участь у першій спільній японо-монгольській експедиції з пошуків легендарної могили.

Пошуки тоді вирішили сконцентрувати навколо місця народження Чингісхана в аймаку Хентій, де протікають три річки - Онон, Керулен і Туул. Експедицію так і назвали - "Три річки".

Вспомните новость: Достаточно самоуверенно - Джеппар: Крымские музеи проиграют апелляцию по "скифскому золоту"

Це було в 1990 році, тоді ж, у країні пройшла мирна демократична революція. Разом із демократичними змінами нова Монголія взяла на себе відповідальність і за своє далеке минуле - шукати могилу не дозволили. Проект "Три річки" зупинили.

Уелун і я зустрілися із Дімажавом Ерденебатаром в університеті, аби поговорити про поховання. Від 2001 року вчений бере участь у розкопках стародавнього кладовища царської династії стародавнього кочового народу хунну в центральній Монголії.

Пан Ерденебатар вважає, що хунну були предками монголів, цю ж теорію підтримував Чингісхан. Тому можна припустити, що у них були подібні традиції поховання, і могили на цьому кладовищі, можливо, виглядають так, як виглядала могила Чингісхана.

Картинки по запросу Чому могилу Чингісхана неможливо знайти

Царів хунну ховали на глибині понад 20 метрів у підземних залах, із плитковими могилами з каменів на поверхні. Першу могилу вчені відкопували протягом 10 літніх сезонів, і її вже розікрали.

Але вчені встигли зрозуміти за кількістю цінних предметів, які у ній знайшли, що хунну мали широкі дипломатичні зв'язки. Там була китайська колісниця, римське скло і багато коштовних металів.

Ми побачили частину артефактів у крихітному університетському музеї. Золоті та срібні прикраси були поховані разом із кіньми, яких приносили в жертву.

Ерденебатар показав нам зображення леопардів і єдинорогів - таку ж символіку використовував Чингісхан і його нащадки.

Багато життів не вистачить, аби знайти могилу

Багато хто вважає, що могила Чингісхана містить скарби, які привезли з усіх куточків його імперії. І це одна з причин такого інтересу іноземців до секретного поховання.

Вспомните новость: Кому по закону принадлежит затонувший корабль 500 лет назад

Однак якщо Чингісхана поховали за традиціями хунну, знайти його могилу буде вкрай важко, майже неможливо.

Адже заховати таку могилу досить легко - для цього треба забрати каміння, що вказує на її розташування. А через те, що підземна зала захована на глибині в 20 метрів, знайти її у безкраїх степах Монголії - нездійсненне завдання.

Я запитав пана Ерденебатара, чи знайдуть колись могилу Чингісхана. Він байдуже знизав плечима: безлічі життів не вистачить для циєї роботи - історія занадто велика.

Можливий ключ до таємниці

Згідно з однією з легенд, Чингісхана поховали на вершині Бурхан-Халдун, що в горах аймака Хентій, приблизно за 160 км на північний схід від Улан-Батора.

Коли Чингісхан був молодим, він ховався там від ворогів і присягнув повернутися туди після смерті. Однак учені не дійшли єдиної думки, в якій частині гори може бути могила, та й взагалі чи це правда.

"Це священна гора, - каже професорка історії державного університету в Улан-Баторі Соднам Цолмон, фахівець із історії Монголії XIII століття. - Але це не означає, що він похований саме там".

Будь-які теорії щодо могили Чингісхана не мають достатньо доказів

Під час пошуків місця поховання Чингісхана вчені використовують історичні записи. Але картина, яку ті малюють, часто суперечлива. З одного боку, тисяча коней, які начебто там були, передбачає, що там була долина або степ (те ж і про поховання хунну).

З іншого - клятва самого Чингісхана повернутися після смерті на священну гору.

Ще більше усе заплутує монгольський етнолог С. Бадамхатан: він встановив, що в історії назву Бурхан-Халдун мали п'ять різних вершин (втім, вчений зробив висновок, що назва сучасної гори Бурхан-Халдун, швидше за все, - є правильною).

Соднам Цолмон і я не піднімемося на Бурхан-Халдун - жінкам не можна на священну гору. Навіть околиці цієї гори довгий час були зачинені для усіх, крім членів імператорської сім'ї.

Вспомните новость: 1 апреля: На аукционе Сотби было продано мумифицированное ухо Винсента Ван Гога

Район колись називали "Велике табу", а тепер це - зона Хан-Хентій, яку суворо охороняють і вона є об'єктом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Відтоді як Бурхан-Халдун отримав такий статус, його практично зачинили для дослідників. І це означає, що будь-які теорії щодо місця могили Чингісхана неможливо довести.

Повага до останньої волі великого воїна

Але якщо до могили однаково не дістатися, чому це питання залишається таким суперечливим у Монголії?

Чингісхан - найвеличніший герой в історії Монголії. На Заході пам'ятають лише про його завоювання, а монголи пам'ятають про те, що йому вдалося створити.

Чингісхан не лише завойовував світ, він зробив його цивілізованим

Його імперія поєднала Схід із Заходом, що дозволило процвітати Великому шовковому шляху.

Його правління закріпило концепції дипломатичної недоторканності і релігійних свобод. За його правління створили надійну поштову систему, ввели паперові гроші.

Чингісхан не лише завойовував світ, він зробив його цивілізованим.

Донині тут ставляться до нього із великою шаною - ось чому громадяни Монголії не хочуть, аби могилу Чингісхана зруйнували.

"Якби вони хотіли, щоб ми знайшли її, вони залишили б нам знак", - сказала мені на прощання наша перекладачка Уелун.

Автор: Ерін Крейг

Джерело: BBC Travel

  • 1948

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 1948

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні новини

    Дивитись усі новини
    Дивитись усі новини
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст