Головна Блог ... Аналітична стаття Статті 13 «досягнень» судової реформи

13 «досягнень» судової реформи

Відключити рекламу
 - tn1_13_dosyagnen_sudovoi_reformi_59d489c5656c5.png

1. Закон про Судову реформу передбачає практику тільки адвокатів — професіоналів.

Дане нововведення може негативно вплинути на громадян, які не мають високого рівня доходу та втрапивши в ситуацію, яка потребує судового втручання, не зможуть забезпечити гідний захист своїх прав та інтересів та сплатити послуги професійного адвоката відповідного рівня, що в свою чергу обмежує права простих громадян.

2. Внаслідок судової реформи значну кількість суддів було звільнено.

Як наслідок, справи, через відсутність необхідної кількості суддів, будуть затримуватися, безкінечно відкладатися, а судові процеси будуть тягнутися роками. Також, негативним моментом є той факт, що Президент не видає Укази про призначення суддів у визначений законом місячний строк, тобто звільнені судді не заміщаються новими.

3. На суддів, які задовольняють вимоги нового законодавства чекає підвищення заробітної платні майже втричі.

Не зрозумілим залишається питання такого великого розриву у заробітних платах суддів першої інстанції, апеляції та касації. Адже за судовою реформою, судді судів першої інстанції отримуватимуть заробітну плату у розмірі 30 мінімальних заробітних плат, судді апеляційної інстанції – 50 мінімальних заробітних плат та судді касаційної інстанції – 70 мінімальних заробітних плат.

4. Фактично відбувається підкуп державою суддів вищих інстанцій, оскільки саме вони приймають остаточні рішення.

Змінено вимоги до кандидатів у судді: мінімальний вік судді становитиме 30 років. Пенсійний вік таких громадян наступає з моменту досягнення ними 65-річного віку.

Із цього нововведення слідує, що судова практика становитиме 35 років замість 30, а молодим фахівцям буде занадто складно пробитися до рядів суду та проявити нові ідеї молодого покоління. Також, створюються нерівні умови для таких категорій як адвокати та науковці, оскільки однією з вимог до кандидатів в судді є суддівський стаж, якого адвокати та науковці не мають. Через це вік, з якого може бути призначено суддю для адвокатів та науковців зменшується, а для суддів – збільшується, що ставить їх у нерівні умови.

5. Передбачається, що в Україні працюватиме триланкова судова система: перша інстанція, апеляція, касація.

Судді не будуть зацікавлені, щоб їх рішення переглядалися Великою палатою ВСУ, оскільки це сприятиме корупції, адже, судді працюють в рамках єдиного органу, що в свою чергу створює «людський фактор». Фактично цим нововведенням ми не відійшли від попередньої системи перегляду рішень касаційною інстанцією.

6. Збільшено перелік дисциплінарних проступків, за які може бути звільнено суддю.

Зокрема, мова йде про такий дисциплінарний проступок як недоброчесність судді. Проте закон не передбачає критеріїв доброчесності та цим самим надає безмежні підстави для зловживання повноваженнями щодо звільнення суддів, тобто, кожен неугодний суддя може бути звільнений за цією підставою. Даний дисциплінарний проступок не може бути критерієм для відбору суддів, оскільки він є суб`єктивним. –Також, Кваліфікаційне оцінювання суддів чи добору в судді на етапі оцінки психолого-моральних якостей та доброчесності не відповідають вимогам прозорості, адже психологічні тести проводять за «змішаним» типом, що не дозволяє встановити дійсні результати, а критерії доброчесності не визначені так само як під час притягнення до дисциплінарної відповідальності.

7. Ліквідація районних судів та створення нових окружних судів.

Основними питаннями при цьому є, зокрема, такі: яким чином будуть створюватися ці окружні суди в Законі не прописано; що робити із суддями, які працюють на сьогоднішній день в районних судах та чи буде штатна кількість нових окружних судів співпадати з штатною кількістю діючих районних судів?

8. Через створення нового ВСУ мають бути ліквідовані спеціалізовані суди.

У Законі вказано, що вони мають передати всю матеріально-технічну базу новому ВСУ, тобто, фактично це є реорганізація, а не ліквідація. Під час реорганізації, згідно КЗпП, працівники мають бути переведені на нову організацію. Постає питання, що ж тоді робити із суддями касаційної інстанції, які призначені довічно?

9. Створено недоорган – Громадська рада доброчесності.

Даний орган не є ані державним органом, ані юридичною особою, не несе жодної відповідальності, але надає обов’язкові до розгляду висновки, які в цілому, навіть, оскаржити неможливо.

10. Через введення Судової реформи прийняті нові процесуальні кодекси.

Ці нормативно-правові акти прийняті з численними недоліками та порушеннями, які взагалі відірвані від реалій здійснення судочинства, а порушення, які були допущені під час їх прийняття повинні мати наслідком визнання таких законів неконституційними.

11. Збільшення заробітні плати членам ВККС і ВРП до 200 тис.

Таке нововведення є також хабарем з боку держави на усунення чи недопущення «невигідних» осіб до кандидатів на посади суддів.

12. Обмеження щодо кількості осіб, які можуть знаходитися на судовому засіданні.

Дане положення фактично обмежує доступ громадян до зали суду, якщо у залі не вистачає вільних місць. Тобто, теоретично, це надасть можливість «прогнати» із зали суду усіх журналістів або спостерігачів, потрібно лише завчасно зайняти вільні місця «своїми» людьми.

13. Виклик до суду буде опубліковуватися в мережі Інтернет.

Відтепер виклик до суду осіб, чиє місцезнаходження невідоме, буде відправлятися навіть не на особисту електронну адресу Відповідача, а шляхом опублікування на сайті суду, тобто для того, щоб знати чи не виступає особа Відповідачем у суді, їй постійно необхідно моніторити інформацію на сайті суду.

Автори статті: Анна Мартиненко, адвокат

Ростислав Кравець, адвокат

Василина Воронецька, юрист

Адвокатська команія Кравець і партнери

  • 2471

    Переглядів

  • 1

    Коментарі

  • 2471

    Переглядів

  • 1

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Знову про адвокатську монополію без посилань на Кодекси. Немає ніякої монополії. На мій погляд була спроба (невдала) підвищити відповідальність адвоката або ж іншого фахівця в галузі права (що це таке невідомо і досі з 2000 року пройшло багато часу) перед клієнтом, судом. Спроба невдала. Щодо розміру адвокатського гонорару то тут теж можна все вирішити. Скасуйте загальну систему оподаткування для адвокатів, а введіть спрощену, наприклад 10-15% від суми гонорару; скасуйте обовьязковий внесок на адвокатске самоврядування (або самоврятування), оренду приміщень, комунальні послуги - от вам і зменшення в рази гонорару адвоката. Юрист без статусу адвоката не несе ніякої відповідальності ні за що взагалі, а адвокат за все. Трохи сумбурно бо зранку справ багато, але правильно. А про безоплатну вторинну правову допомогу Ви пан Ростислав спеціально умовчали? Щоб придати своїм роздумам ефект? Звільнення суддів. Ніхто їх не звільняв. Всі, а я їх їх знаю не одну сотню особисто, написали заяви за власним бажанням. Вони прорахували сьогоднішню пенсію і майбутню суддівську і самі для себе все вирішили. Нібито вони не знали зміст вимог ст. 22 Конституції України. Воно ж гарно: нічого не робиш і 10-20 тис. грн. пенсії кожен місяць. А в селі у мого родича у 80 років і 2-х тисяч не виходить. Нічого звільнені судді не втратили окрім "додаткових" доходів. Трошки пізніше за час виходних я надам своє бачення 13-ти "досягнень" судової реформи. У мене до неї теж є питання.

    24.04.2018 12:21

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні аналітичні статті

    Дивитись усі статті
    Дивитись усі статті
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст