Главная Юридический мир ... Таблоид Як подолати страх публічних виступів

Як подолати страх публічних виступів

Отключить рекламу
 - 0_99070500_1491739795_58ea2493f1e80.jpg

Страх перед аудиторією може заважати вашому професійному розвитку, але як його позбутися?

Глен Севідж от-от має вийти на сцену, за його спиною крила, а на голові німб. Він вмирає від жаху.

Це 1961 рік, і п'ятирічний Глен грає архангела Гавриїла у різдвяній п'єсі в школі Сент-Джеймс в австралійському місті Брісбені. Він повинен вимовити лише один рядок: "Ідіть сюди, діти-янголи".

Хлопчик й гадки не мав, що страх і тривога, які він переживав у той момент, вплинуть на його професійне життя.

"Пам'ятаю, я відчував, що просто не можу цього зробити, не можу виступати перед усіма цими людьми, - згадує пан Севідж. - Мій голос тремтів, і я дивився собі під ноги. Після цього я з усіх сил намагався уникати публічних виступів".

Результат пошуку зображень за запитом "Як подолати страх публічних виступів"

Вспомните новость: Дресс-код - важная часть корпоративного свода правил

Багато людей уникають публічних доповідей, але цей страх може стримувати кар'єрний розвиток

Після закінчення школи він обрав професію фармацевта - скляний екран, що відділяв його від клієнтів, здавався безпечним.

У 2000 році йому довелось провести тренінг для співробітників мережі аптек. "Я подумав: чудово, мій досвід сприятиме розвитку 400 аптек. Аж раптом я дещо згадав".

Фраза "Йдіть сюди, діти-янголи" повернулась до нього в усьому її первозданному жасі. Глен Севідж більше не був впевнений, чи зможе впоратися із завданням.

Тому що страшно

Публічні виступи лякають багатьох. Дослідження, проведене в Університеті Чепмена в 2014 році, виявило, що страх перед аудиторією - одна з найбільших фобій респондентів. У ньому зізнались понад чверть учасників опитування.

Проте, цей страх може серйозно перешкоджати нашому професійному розвитку. Понад 600 роботодавців в опитуванні 2014 року назвали головною навичкою успішного кандидата вміння спілкуватись і виступати перед людьми.

Відомо, що страх публічних виступів помітно псує людині життя. Низка досліджень підтверджує, що стан тривожності на робочому місці знижує продуктивність роботи. Оглядачка Financial Times Люсі Келлавей зазначає, що страх публічних виступів "обмежує її кар'єрне зростання".

А відомий інвестор Воррен Баффет впевнений, що курс з ораторства суттєво вплинув на його успіх.

Вспомните новость: 14 советов для повышения продуктивности

Час в ефірі

Хоча сьогодні ми проводимо більшу частину робочого часу за комп'ютером, професійний розвиток все одно в першу чергу залежить від того, щоби вас побачили і почули.

У порадах IBM жінкам-менеджерам, щоб досягти керівних позицій рекомендують виступати перед колегами і брати участь в нарадах, а також писати блоги та дописи в соцмережах. Таким чином про вашу роботу дізнаються інші співробітники компанії.

Ораторське мистецтво відтепер є обов'язковою навичкою майже в будь-якій професії

Харві Коулман, бізнес-консультант і автор книжки "Як стати впливовим", виокремлює три ключових чинники професійного успіху в кар'єрі - ефективність, імідж і "час в ефірі", тобто вміння бути на виду.

Але їхній вплив на кар'єру - не однаковий. Якщо на імідж та продуктивність праці припадає 30% і 10% відповідно, то вміння привернути до себе увагу охоплює всі 60%.

"Вміння виступати на людях відтепер є обов'язковою навичкою майже в будь-якій професії", - погоджується тренер з ораторського мистецтва Стів Бастін.

Це важлива ділова навичка, якій треба вчитись і яку треба відпрацьовувати, як і всі інші. Оскільки замість телефону люди дедалі частіше спілкуються скайпом, багато працівників відчули, що потреба в публічних виступах зросла.

Популярність і вплив виступів на TED змінює очікування аудиторії. Спочатку це була щорічна конференція з технологій та дизайну, яка проводилась у Ванкувері з 1984 року, а з 2006 року стала доступною в інтернеті.

Але гасло "ідеї, варті поширення" зробили доповіді на TED культурним явищем. 20-хвилинні промови експертів із різних галузей набирають мільярди переглядів онлайн, і перекладені сотнею мов.

Стів Бастін вважає, що ораторський хист доповідачів TED суттєво підняв планку публічних виступів й для решти людей. І це, вочевидь, не дуже гарна новина для тих, хто має страх перед аудиторією.

Вспомните новость: Как Стив Джобс, Джоан Роулинг и другие справляются с трудностями — 14 цитат успешных людей

Бій або біжи?

Причина цього страху є природною і підсвідомою. Наш мозок у три-чотири рази більш схильний бачити загрозу, ніж винагороду, каже психолог і бізнес-консультант Гарі Луффман. "Отже, зустрівшись віч-на-віч з групою незнайомих людей, ми одразу переходимо в режим загрози", - пояснює фахівець.

Наш мозок сприймає ситуацію як "бий або біжи", в тілі починає вироблятися адреналін, прискорюється серцевий ритм. А оскільки ви змушені стояти на місці, ці надлишки енергії стискують вам горло, змушують червоніти і потіти.

Результат пошуку зображень за запитом "Як подолати страх публічних виступів"

Успіх доповіді великою мірою залежить від підготовки

Успіх доповіді великою мірою залежить від підготовки, стверджують обидва спеціалісти Бастін і Луффман. Замість того, щоб вчити всю доповідь на пам'ять, вони радять запам'ятати два або три перші речення, що гарантує вам гарний початок виступу. А далі можна скористуватися картками-підказками або слайдами вашої презентації.

Луффман також пропонує уявити залу, де проходитиме виступ, і ваше місце в ній. Якщо ви заздалегідь намалюєте яскраву картинку заходу, ви частково зменшите тривожність.

Утім, ніщо не може замінити практики справжніх виступів перед людьми. Ось чому багато людей приєднуються до міжнародної організації з ораторського мистецтва Toastmasters, яка дозволяє відпрацьовувати ці навички.

До неї приєднався й Глен Севідж. У 2000 році, коли він став перед виборов провести навчання або сховатися за прилавком своєї аптеки, він вирішив кинути виклик своєму страху.

Глен поступово навчився долати свою нервозність. У цьому йому допомогли практики НЛП - нейролінгвістичного програмування, яке концентрує увагу на структурах мовлення і моделях поведінки людей.

Згадайте новину: Як підвищити впевненість в собі: 10 порад

Йдеться не про вас, а про ваших слухачів

Переломним моментом для нього стала порада: "Йдеться не про вас, а про ваших слухачів. Багато людей, які бояться виступати, концентруються на собі. "Що як я провалю доповідь? Що як я виглядаю жахливо?" - думають вони. Але, насправді, головне, це донести повідомлення вашій аудиторії. А якщо ви їй ще й сподобаєтесь - це вже додатковий бонус".

Майже через півсторіччя після свого різдвяного кошмару Севідж зійшов на сцену Конференції австралійських фармацевтів, в якій щороку беруть участь понад чотири тисячі делегатів. "Я думав, яке це задоволення і честь поділитися своїми ідеями з колегами. Я більше не відчував тривоги".

Тепер він регулярно виступає на конференціях, і дає поради іншим, як подолати страх.

А що б сталося, якби він так і не наважився перебороти свою фобію?

"Це, безумовно, позбавило би мене можливостей професійного розвитку. Думаю, я би просто застряг на одному місці", - відповідає Глен Севідж.

Автор: Тім Смедлі

Джерело: BBC Україна

  • 4951

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 4951

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные новости

    Смотреть все новости
    Смотреть все новости
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст