Главная Блог ... Консультации от юристов Відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки. Відшкодування матеріальної та моральної шкоди, зав...

Відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки.

Отключить рекламу
 - 16eb9440f63b479b8a9ecf11c68883f1jpg

Якщо у Вас раптом сталось дорожньо-транспортна пригода (надалі по тексту – «ДТП»), то ви маєте право на відшкодування шкоди, так як внаслідок цього було завдано механічних пошкоджень автомобілю, яким, керували ви.

Відповідно до п. 13.1. Постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. №1306 «Про Правила дорожнього руху» (далі по тексту – «ПДР»), водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.

Наприклад, саме невиконання вимоги даного пункту ПДР і спричинило дорожньо-транспортну пригоду, в результаті якої був пошкоджений транспортний засіб.

Алгоритм дій, що потрібно робити, якщо у вас виникла така ситуація.

По-перше, одразу після зіткнення на місце пригоди потрібно викликати наряд ДАІ, щоб зафіксувати та здійснити перевірку даного випадку. Матеріали перевірки буде направлено до суду, який буде розглядати матеріали справи та дослідивши всі обставини дорожньо-транспортної пригоди, визнає винним у вчиненні правопорушення, передбаченого Кодексом про адміністративні правопорушення, про що буде винесена Постанова суду.

По-друге, відповідно до статті 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Так, як внаслідок дорожньо-транспортної пригоди Вам було заподіяно збитки, які проявилися у механічних пошкодженнях транспортного засобу. Як доказ – Вам потрібно надати: Довідку про перелік механічних пошкоджень, які були завдані внаслідок дорожньо-транспортної пригоди автомобілю; провести експертизу.

Відтак, є Постанова суду про доведеність вини Особи, яка саме керувала автомобілем, тому і саме ця Особа повинна відшкодовувати задані збитки.

Наголошую, що ч. 2 ст. 1187 ЦК України встановлює правило, за яким шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

По-третє, може бути відомо, що цивільна відповідальність власника автомобіля, який є винним у ДТП може бути застрахована в страховій компанії, що підтверджується полісом або така інформація міститься в централізованій базі даних МТСБУ.

Тому, якщо Ви знаєте, де зареєстрований автомобіль винної особи, то зверніться з повідомленням про страховий випадок. У статті 1192 Цивільного кодексу України встановлено, що розмір збитків, що підлягають відшкодуванню, визначається відповідно до вартості виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

Відтак, на замовлення відповідної страхової за результатами буде складено звіт, який встановить, що вартість робіт, необхідних для відновлення транспортного засобу становить певну суму. Отже, у вас є всі докази по справі для звернення до суду за захистом своїх порушених прав.

По-п’яте, цивільна відповідальність володільця транспортного засобу винним у ДТП застрахована в страховій компанії, то шкода, заподіяна джерелом підвищеної небезпеки в період дії полісу, має бути відшкодована страховою компанією з урахуванням лімітів та франшизи.

Враховуючи частину 2 статті 9 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», розмір страхової суми за шкоду, заподіяну майну потерпілих, становить 50 000 (п’ятдесят тисяч) гривень 00 копійок на одного потерпілого.

Відповідно до пункту 24 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання застосування судами законодавства при вирішенні спорів про відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки» від 01.03.2014 р. №4 страхове відшкодування шкоди, завданої потерпілому, виплачується за кожним страховим випадком, що настав протягом періоду дії відповідного договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності в межах ліміту відповідальності страховика (МТСБУ).

Здійснивши порівняння вартості відновлюваного ремонту автомобіля, що становить умовно припустимо 75 000 (сімдесят п’ять тисяч) гривень 00 копійок і граничного розміру страхового відшкодування (ліміту), що становить 50 000 (п’ятдесят тисяч) гривень 00 копійок, можемо стверджувати, що страхова компанія, повинно відшкодувати в розмірі ліміту відповідальності страховика 50 000 (п’ятдесят тисяч) гривень 00 копійок.

Відтак, стягуємо частину суми з страхової компанії.

По-шосте, відповідно до статті 1194 Цивільного кодексу України особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов'язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).

Беручи до уваги, що страхова має відшкодувати Особі 50 000 (п’ятдесят тисяч) гривень 00 копійок., то особа, яка винна у ДТП, має відшкодувати різницю між фактичним розміром шкоди (75 000,00 грн.) та страховою виплатою (50 000,00 грн.), тобто суму у розмірі 25 000 (двадцять три тисячі триста дев’яносто п’ять) гривень 00 копійок.

По-сьоме, відповідно до частини 1 статті 23 Цивільного кодексу України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. У частині 1 статті 1167 Цивільного кодексу України зазначено, що моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала.

Відповідно до пункту 3 Постанову Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31.03.1995 р. №4, під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв'язку з ушкодженням здоров'я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв'язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв'язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.

Так, як внаслідок протиправних дій та безвідповідального ставлення Особа, яка винна у ДТП була заподіяна моральна шкода, яка проявилася у наступному:

а) у спричиненні шкоди моєму здоров’ю;

б) у втраті душевного спокою та моральних переживаннях;

в) у змінах та напруженні стосунків у сім’ї та з оточуючими.

Визначаючи для себе розмір справедливої компенсації за понесені втрати немайнового характеру потрібно виходити з тяжкості спричинених моральних і психологічних переживань, їх глибини і тривалості відчуття душевного болю; особливо великого розміру шкоди заподіяної здоров’ю.

З урахуванням всього вищенаведеного та враховуючи чисельність підстав до визначення спричинених моральних втрат, ви вже особисто оцінюєте моральну шкоду буде здебільшого компенсована в разі виплати грошового відшкодування в розмірі приблизно 10 000 (десять тисяч) гривень 00 копійок.

При цьому потрібно розписати:

  • втрату душевного спокою, моральні переживання у зв’язку із пошкодженням автомобіля та їх негативними наслідками я оцінюю в гривень;
  • зміни та напруження стосунків у сім’ї та з оточуючими, пов’язані з відповідними
  • подіями я оцінюю в гривень;

спричинення шкоди моєму здоров’ю я оцінюю в гривень, що підтверджується відповідною медичною довідкою.

Отже, процедура не є дуже складною, але займає досить великий проміжок часу (так як з власного досвіду страхова компанія буде оскаржувати рішення, процес у виконавчій службі теж не простий) але це все виконується. Тому я рекомендую звертатися за допомогою у таких справах до адвоката, який грамотно збере, підготує всі необхідні документи.

Автор консультації: Адвокат Неселовська Вікторія Вікторівна

  • 6546

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 6546

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные консультации

    Смотреть все консультации
    Смотреть все консультации
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст