Главная Блог ... Консультации от юристов Відпустка за свій рахунок у працівника підприємця (для підприємців) Відпустка за свій рахунок у працівника підприємця ...

Відпустка за свій рахунок у працівника підприємця (для підприємців)

  • Автор: 

    Автор не указан

  • 2

  • 0

  • 14371

Отключить рекламу
 - tn1_0_50816500_1511987571_5a1f19737c184.jpg

Окрім щорічної відпустки працівник може взяти відпустку за свій рахунок. Така відпустка буває двох видів: обов'язкова, коли роботодавець не має права відмовити працівнику, й за згодою сторін. Але в обох випадках не треба нараховувати і сплачувати відпускні та ЄСВ. До речі, роботодавець не має права самостійно встановлювати будь-які види безоплатних відпусток, крім тих, хто прописані в законодавстві.

Пользуйтесь консультацией: Отпуск и отпускные в Украине: как отстоять свое право на отдых

Види безоплатної відпустки

Спочатку давайте розберемося, які бувають види відпусток без збереження зарплати, і скільки вони можуть тривати.

Відпустка без збереження зарплати, яка надається в обов'язковому порядку. Тобто якщо працівник подав заяву, вказавши одну з нижче зазначених причин, роботодавець не має права йому відмовити. Така відпустка може тривати від 3 днів до декількох років, все залежить від обставин, претендувати на неї можуть:

  1. Батьки двох і більше дітей до 15 років та батьки дитини-інваліда. Це може бути, як мати, так і батько, який виховує дітей без матері (приміром, коли мати знаходитися на тривалому лікуванні). Тривалість відпустки для таких працівників — до 14 календарних днів щорічно.

  2. Працівник, дружина якого перебуває у післяпологовій відпустці. До 14 календарних днів.

  3. Працівник, який одружується. До 10 календарних днів.

  4. Працівник, який доглядає за хворим рідним по крові або чоловіком/дружиною. На руках у працівника має бути медичний висновок про те, що хворий потребує постійного стороннього догляду. Тривалість відпустки прописується в медичному висновку, але не більше 30 календарних днів.

  5. Працівникам у разі смерті кровних родичів або дружини/чоловіка. Тривалість до 7 календарних днів без урахування часу на переїзд до місця поховання та назад. Інших рідних — до 3 календарних днів.

  6. Батьки дітей до 18 років, які вступають до навчальних закладів, що розташовані в іншій місцевості. Тривалість — до 12 календарних днів без урахування часу на поїздку туди з назад.

  7. Пенсіонери за віком та інваліди III групи. Тривалість до 30 календарних днів щорічно.

Картинки по запросу отпуск

Це далеко не всі причини, за якими працівникам обов'язково надавати безоплатну відпустку, всього їх 18, більше в ст. 25 ЗУ «Про відпустки».

Відпустка без збереження зарплати за згодою сторін, її тривалість не більше 15 календарних днів на рік. Причини для такої відпустки в законодавстві не прописані (ст.26 ЗУ «Про відпустки»). Важливість таких причин залежить від конкретних обставин, які можуть скластися у працівника. У заяві на надання такої відпустки працівник повинен писати «за сімейними обставинами».

Роботодавець може відмовити працівнику в наданні такої відпустки, і має право оцінювати на свій розсуд, чи достатньо поважна причина для відпустки і прийняти рішення надати відпустку на менший термін, або зовсім не надати (лист Мінпраці від 18.03.2009 р № 2961/0/14-09/06).

Пользуйтесь консультацией: Как грамотно уйти в отпуск

Як оформити відпустку за свій рахунок

Порядок оформлення відпустки за свій рахунок такий:

Крок 1. Працівник подає на ім'я роботодавця заяву і зазначає, на якій підставі хоче піти в неоплачувану відпустку. До заяви докладає документи, що підтверджують, те що працівник відноситься до категорії осіб, яким не можна відмовити в наданні безоплатної відпуски або перераховуєте обставини, викладені в ст. 25 ЗУ «Про відпустки».

Якщо працівник просить надати відпустку без збереження зарплати за згодою сторін, роботодавець не має права вимагати додаткової інформації, навіщо саме він хоче взяти відпустку, але має право відмовити в її наданні, якщо вважатиме причини недостатніми.

У заяві потрібно вказати: дату початку неоплачуваної відпустки, її тривалість й причину.

Що писати в заяві на безоплатну відпустку: «Прошу надати мені відпустку без Збереження заробітної плати на п'ять календарних днів з 19.11.2017 р. по 23.11.2017 р. за сімейними обставинами».

У законодавстві не передбачені строки подання заяви про відпустку без збереження зарплати, але для документального оформлення відпустки її краще отримати від працівника заздалегідь.

Крок 2. Після підписання заяви видається наказ (розпорядження) про надання безоплатної відпуски.

Відповідно до ст. 84 КЗпП, ст. 26 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР

НАКАЗУЮ: Надати (ПІБ працівника) відпустку без збереження заробітної плати за сімейними обставинами тривалістю (період відпустки) календарних днів з(дата початку) по (дата завершення відпустки).

Підстава: заява (ПІБ працівника), погоджена в установленому порядку.

Картинки по запросу отпуск

/10424" rel="nofollow">Завантажити зразок наказу про надання безкоштовної відпустки.

Пользуйтесь консультацией: Отпуск за свой счёт – без сохранения заработной платы

На що звернути увагу при оформленні неоплачуваної відпустки


Картинки по запросу отпуск

  • На час відпустки без збереження зарплати робоче місце і посада зберігаються за працівником. Приймати на його місце нового працівника не можна, підшукати тимчасову заміну — можна (ст. 2 ЗУ «Про відпустки»).

  • Період неоплачуваної відпустки зараховується до стажу, який дає право на щорічну основну відпустку. Про щорічніу відпустку можете почитати в нашій статті «/10177/ezhegodnyy-otpusk-rabotnikov-predprinimatelya-edinschika#1" rel="nofollow" target="_blank">Щорічна відпустка працівників підприємця-єдинника».

  • За місяць роботи працівник заробляти два дні відпустки. Навіть якщо він був у відпустці без збереження зарплати, на щорічну відпустку він все одно має право (Лист Мінсоцполітики від 29.04.2016 р № 243/13/116-16.)

  • Роботодавець не має права звільняти працівника, коли той перебуває у відпустці, це стосується й відпустки без збереження зарплати також (ст. 40 КЗпП).

  • Неоплачувана відпустка не переноситься на інший період (робочий рік). Якщо у Петренко Тараса в жовтні 2017 року народився син, він не може претендувати на 14 днів післяпологового відпустки в 2018 році.

  • Не переноситься така відпустка на інший період і в разі хвороби працівника. Допомога з тимчасової непрацездатності не надається за період його перебування у відпустці без збереження зарплати (ст. 23 ЗУ № 77). Ось приклад: ваша працівниця захворіла під час відпустки за свій рахунок, відпустка закінчується 5 жовтня, а лікарняний відкритий з 2 жовтня. Дні відпустки з 2 по 5 жовтня не оплачуються. Ця ж норма стосується творчої та додаткової відпустки у зв'язку з навчанням.

  • Якщо працівник перебуває в неоплачуваній відпустці без збереження зарплати повний календарний місяць, ЄСВ за такого працівника не нараховується, тому що немає бази для нарахування внеску (Лист ДФС від 10.02.2017 № 2649/6/99-99-13-02-03-15).

  • Ще один нюанс, щодо ЄСВ. Якщо працівник оформлений на мінімальну зарплату, і частину календарного місяця перебуває в безоплатній відпустці та його дохід за місяць менше мінімалки, то ЄСВ все одно слід розраховувати з мінімальної зарплати.

  • Також зверніть увагу: період відпустки без збереження заробітної плати не входить в розрахунковий період при розрахунку відпускних за відпустку щорічну. Тобто розрахунковий період зменшується на час такої відпустки. Виходить так: 365 днів в році − 11 святкових днів − 15 днів відпустки за свій рахунок = дохід за 12 місяців, що передують щорічній відпустці (або менше, якщо працівник працює менше року) ділиться на 339 днів.

  • Буває і так, що безоплатна відпустка вже закінчилася, а працівник на роботу не вийшов, і підтвердження, що перебуває на лікарняному не надав, тоді це може вважати прогулом, а це вже порушення трудової дисципліни і загрожує звільненням, якщо носить не разовий характер.

Штрафи

При перевірках, надання відпустки без збереження зарплати більшої тривалості, ніж передбачено законодавством, буде вважатися порушенням законодавства про працю і роботодавця можуть притягнути до адмінвідповідальності та оштрафувати від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів, а це від 510 до 1700 грн (ст. 41 КпАП).

Список використаних нормативно-правових актів


Прикріплені файли :

  1. КЗпП — Кодекс законів про працю України від 10.12.1971 № 322-VIII.

  2. КпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 № 8073-X.

  3. Закон «Про відпустки» — ЗУ «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96.

  4. Лист Мінсоцполітики № 243/13 — Лист Мінсоцполітики від 29.04.2016 р № 243/13 /116-16

  5. Лист ДФС № 2649/6 — Лист ДФС від 10.02.2017 № 2649/6/99-99-13-02-03-15

  6. Лист Мінпраці № 2961/0/14 — Лист Мінпраці від 18.03.2009 г. № 2961/0/14−09/06

/10424" rel="nofollow">Наказ про наданная безоплатної відпустки

/12776/pdf" rel="nofollow">Завантажити в форматі PDF

Читайте статью: 4 правила: как избежать пост-отпускного синдрома

Джерело: /12776/vidpustka-za-svii-rakhunok-u-pratsivnyka-pidpryiemtsia" rel="nofollow" target="_blank">help.smcs.com.ua

  • 14371

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 14371

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные консультации

    Смотреть все консультации
    Смотреть все консультации
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст