Главная Блог ... Консультации от юристов Цивільно-правові договори: як уникнути ризиків при оптимізації видатків на оплату праці Цивільно-правові договори: як уникнути ризиків при...

Цивільно-правові договори: як уникнути ризиків при оптимізації видатків на оплату праці

Отключить рекламу
 - tn1_0_34460800_1498493179_595130fb542ac.jpg

Картинки по запросу Цивільно-правові договори

Фізична особа може виконувати роботи як на підставі трудового договору, так і цивільно-правового договору (ЦПД).

Використання ЦПД дозволяє оптимізувати видатки на оплату праці і спростити облік працівників. Так, при укладенні ЦПД працівник не подає заяву про прийняття на роботу, підприємство не видає наказ про зарахування його на певну посаду i не вноситься запис до трудової книжки. Укладання цивільно правової угоди не регулюється статтею 24 КЗпП, тому повідомлення про дату початку дії укладених договорів цивільно-правового характеру з фізичними особами не потрібно подавати до органів ДФС. Така позиція підтверджується листами ДФС України від 03.09.2015 № 21446/10/28-10-06-11 та від 14.09.2015 № 4034/10/28-08-11-20. На виконавця за ЦПД не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку, умови колективного договору, він не має права на соціальні пільги i гарантії від підприємства, а також на щорічну відпустку.

Згідно Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами обкладається ЄСВ по ставці 22 відсотка. Виплати по цивільно правовій угоді відсутні в Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, підтверджує необхідність нарахування єдиного внеску, затвердженому постановою КМУ від 22.12.2010 №1170. Отже, на такі виплати нараховується ЄСВ на загальних підставах. При нарахуванні доходів фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи ставка єдиного внеску, встановлена цією частиною, застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру.

Користуйтесь консультацією: Право на працю: укладання цивільно-правового договору з фізособою

Відповідно до абз. 2 п. 164.6 ПКУ при нарахуванні доходів у вигляді винагороди за ЦПД за виконання робіт (надання послуг) база оподатковування ПДФО визначається як нарахована сума такої винагороди, зменшена на суму ЄСВ.

Також сума доходу у вигляді винагороди, нарахованої (виплаченої) за ЦПД оподатковується військовим збором.

Однак, якщо за трудовим договором працівник одержує заробітну плату і підприємство регулярно сплачує ЄСВ, а також утримує з доходів ПДФО і ВЗ, то оплата виконаних робіт за ЦПД проводиться у вигляді гонорару, після приймання-здачі робіт. Тобто, момент виплати і оподаткування доходів фізичної особи відтерміновується.

При цьому, при застосуванні ЦПД у відносинах з працівниками необхідно розуміти головні відмінності такої угоди від трудової, оскільки ст. 265 КЗпП i ст. 41 КУпАП передбачені значні штрафи за порушення трудового законодавства. Так, за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час передбачено фінансову відповідальність у 30-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Виходячи з вищевикладеного слід розуміти правову природу та наслідки укладання цивільно правової угоди.

Картинки по запросу Цивільно-правові договори оплату праці

Користуйтесь консультацією: Цивільно-правові угоди з фізичними особами в 2017 році

Статтею 21 КЗпП визначено, що трудовий договір – угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату.

Натомість при використанні ЦПД для оформлення взаємовідносин між працівником і роботодавцем слід керуватися положеннями Цивільного кодексу які регулюють відносини підряду (гл. 61) або надання послуг (гл. 63).

Головна відмінність договору підряду від договору надання послуг полягає в тому, що результат роботи виконавця за першою угодою – це матеріальний продукт, річ, товар.

За договором надання послуг, в свою чергу, результатом може бути задоволена (повністю або частково) потреба замовника в чому-небудь. Ця відмінність розглянутих договорів зумовлює різницю між ними в інших аспектах. Таких як, наприклад:

  • критерії оцінки якості результату роботи виконавця;
  • умови оплати за договором;
  • можливість залучення помічників і третіх осіб до виконання робіт за договором;
  • ступінь персоніфікованості вибору виконавця.

Цивільно правовий договір укладається виключно в письмовій формі.

Користуйтесь консультацією: ШТРАФИ за порушення трудового законодавства

Також важливим є те, що при виконанні робіт (наданні послуг) по цивільно-правовому договору:

  • оплачується не процес праці, а його результат, який має бути виконаний у встановлений договором строк;
  • результат визначається по закінченню роботи;
  • робота не має носити систематичного характеру;
  • результат оформляється актами здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг);
  • оплата проводиться на підставі актів;
  • сума винагороди може бути менше ніж мінімальна заробітна плата;
  • розмір та порядок виплати визначається договором;
  • фізична особа, що виконує роботу (що надає послуги), не підкорюється правилам внутрішнього трудового розпорядку, сама організує свою роботу й виконує її на власний ризик;
  • підприємство не повинно додержуватися трудового законодавства.

Отже, задля уникнення ризиків кваліфікації ЦПД трудовим договором з відповідними негативними податковими та іншими наслідками, така угода не має містити функцій працівника на підприємстві, які б мали систематичний характер. Тобто, фізична особа не може виконувати функції наприклад, юриста на підприємстві за ЦПД на постійній основі (систематично).

Натомість, за ЦПД фізична особа може виконувати разові завдання (проекти) юридичного характеру (наприклад, підготовка окремих консультацій, або супровід судових справ). При цьому, оплата таких робіт має відбуватися після прийняття таких робіт за результатом (після підписання відповідного акту приймання-передачі).

Автор консультації: Микита Торубка

Джерело: Моріс Груп

  • 5161

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 5161

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные консультации

    Смотреть все консультации
    Смотреть все консультации
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст