Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 23.06.2016 року у справі №904/6558/15 Постанова ВГСУ від 23.06.2016 року у справі №904/6...
print
Друк
search Пошук
comment
КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2016 року Справа № 904/6558/15 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді:Фролової Г.М. (доповідача)суддівЯценко О.В., Ходаківської І.П.за участю представників:позивача не з'явились (про час та місце судового засідання повідомлені належним чином)відповідачане з'явились (про час та місце судового засідання повідомлені належним чином)третіх осібне з'явились (про час та місце судового засідання повідомлені належним чином)розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуГорьківської сільської громадської спілки "Колосок" на постановуДніпропетровського апеляційного господарського суду від 10.03.16у справі№904/6558/15 господарського суду Дніпропетровської областіза позовомГорьківської сільської громадської спілки "Колосок"доДніпропетровської районної державної адміністрації Дніпропетровської областіза участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:1. Державне підприємство "Науково-виробнича дослідна агрофірма "Наукова" Національної академії аграрних наук України", 2. Національна академія аграрних наук України, 3. Державне підприємство "Дніпропетровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" прозобов'язання вилучити із постійного користування земельної ділянки згідно розробленої землевпорядної документації

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до Протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 21.06.2016, у зв'язку з відпусткою судді Корсака В.А., для розгляду касаційної скарги у справі №904/6558/15 господарського суду Дніпропетровської області визначено колегію суддів у складі: Фролова Г.М. - головуючий, Яценко О.В., Ходаківська І.П.

Горьківська сільська громадська спілка "Колосок" звернулася до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Дніпропетровської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державне підприємство "Науково-виробнича дослідна агрофірма "Наукова" Національної академії аграрних наук України", Національна академія аграрних наук України, Державне підприємство "Дніпропетровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", про зобов'язання відповідача вилучити із постійного користування Державного підприємства "Науково-виробнича дослідна агрофірма "Наукова" Національної академії аграрних наук України" земельну ділянку, згідно розробленої Державним підприємством "Дніпропетровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" землевпорядної документації.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 19.01.2016 у справі №904/6558/15 (суддя Воронько В.Д.), залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 10.03.2016 (судді: Євстигнеєв О.С. - головуючий, Кощеєв І.М., Вечірко І.О.) в задоволенні позову відмовлено. Судові рішення мотивовані, зокрема, тим, що спір у даній справі виник внаслідок порушення прав фізичних осіб - членів трудового колективу ДП "Науково-виробнича дослідна агрофірма "Наукова" Національної академії аграрних наук України" та пенсіонерів з їх числа, які мають право на отримання земельної частки (паю), а відтак Горьківська сільська громадська спілка "Колосок" є неналежним позивачем у справі; права позивача не порушені.

Не погоджуючись з судовими рішеннями, Горьківська сільська громадська спілка "Колосок" звернулася до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить рішення та постанову у справі скасувати, прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити, мотивуючи касаційну скаргу доводами про порушення судами норм матеріального та процесуального права. Скаржник надав також доповнення до касаційної скарги. Скаржник, зокрема, зазначає, що підставою звернення позивача з дійсним позовом до суду є не тільки захист прав членів Горьківської сільської громадської спілки "Колосок", а має на меті також запобігання правопорушення з боку відповідача по справі законодавства України, в тому числі Земельного кодексу України.

Державне підприємство "Науково-виробнича дослідна агрофірма "Наукова" Національної академії аграрних наук України" надало відзив та просить касаційну скаргу залишити без задоволення.

Заслухавши доповідь судді Фролової Г.М., перевіривши матеріали справи на предмет правильності застосування судами норм чинного законодавства та доводи касаційної скарги, колегія суддів відзначає наступне.

Як встановлено господарськими судами попередніх інстанцій, розпорядженням голови районної державної адміністрації №177-Р від 05.02.2007 "Про надання дозволу на складання технічної документації по роздержавленню та розпаюванню земель", надано дозвіл на складання технічної документації по роздержавленню та розпаюванню земель на території Горьківської сільської ради, які знаходяться в постійному користуванні агрофірми "Наукова". Рішенням Горьківської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області від 20.09.2007 "Про погодження технічної документації з приватизації земель" погоджено технічну документацію з приватизації державного підприємства НВД агрофірма "Наукова" Дніпропетровського району, розробленої згідно розпорядження голови Дніпропетровської районної адміністрації №177 -р від 05.02.2007 на орні землі, розташовані на території Горьківської сільської ради, якою передбачено, що площа ріллі, що підлягає паюванню для працівників НВД агрофірми "Наукова", а також для пенсіонерів з їх числа становить 7602 га.

Також зазначено, що постановою господарського суду Дніпропетровської області від 29.08.2011 державне підприємство "Науково-виробнича дослідна агрофірма "Наукова" Національної академії аграрних наук України" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.

Відповідно до пункту 2.1. Статуту Горьківської сільської громадської спілки "Колосок" головною метою спілки є задоволення та захист законних прав і інтересів працівників, дійсних та колишніх, НВД агрофірми "Наукова", працівників державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території Горьківської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області, а також пенсіонерів з їх числа для отримання кожним з них земельної частки (паю) та виділення її в натурі із земель, які знаходяться у користуванні НВД агрофірми "Наукова". Відповідно до п. 3.1.1 Статуту спілка має право вести свої справи та справи своїх членів в органах влади, правопорядку, судових установах, державних та недержавних, комерційних та некомерційних підприємствах, установах, організаціях, не залежно від виду, форми, приналежності та підпорядкування (але обмежуючись цим переліком), надані законами позивачу, відповідачу, третій особі, зацікавленій особі, кредитору, боржнику, стягувану, скаржнику.

З матеріалів справи вбачається, що предметом судового розгляду у даній справі є матеріально-правова вимога Горьківської сільської громадської спілки "Колосок" про зобов'язання відповідача вилучити із постійного користування Державного підприємства "Науково-виробнича дослідна агрофірма "Наукова" Національної академії аграрних наук України" земельну ділянку, згідно розробленої Державним підприємством "Дніпропетровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" землевпорядної документації. Підставою позову визначено те, що з моменту прийняття господарським судом постанови про визнання ДП "Науково-виробнича дослідна агрофірма "Наукова" Національної академії аграрних наук України" банкрутом, земельна ділянка утримується і використовується третьою особою незаконно, а отже право постійного користування підлягає припиненню, а земельна ділянка вилученню на користь працівників НВД агрофірми "Наукова", а також для пенсіонерів з їх числа.

Своє право на звернення з даним позовом позивач обґрунтовує тим, що членами Горьківської сільської громадської спілки "КОЛОСОК" є дійсні та колишні працівники НВД агрофірми "Наукова", а враховуючи, що метою створення та діяльності спілки, відповідно до Статуту, є задоволення та захист прав та інтересів членів на розпаювання землі НВД агрофірми "Наукова" та з огляду на приписи статті 20 Закону України "Про об'єднання громадян", громадська спілка є належним позивачем у даній справі.

Згідно з частиною 1 статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Статтею 16 цього ж Кодексу унормовано, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Під порушенням слід розуміти такий стан суб'єктивного права, за якого воно зазнало протиправного впливу з боку правопорушника, внаслідок чого суб'єктивне право особи зменшилось або зникло як таке, порушення права пов'язане з позбавленням можливості здійснити, реалізувати своє право повністю або частково. Таким чином, у розумінні закону, суб'єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

Відповідно до статті 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (стаття 23 Кодексу).

За приписами статті 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.

Разом з тим, відповідно до частини 1 статті 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

За змістом ст.ст. 1, 2 ГПК України до господарського суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється. Проте, наявність права на пред'явлення позову не є безумовною підставою для здійснення судового захисту, а лише однією з необхідних умов реалізації, встановленого вищевказаними нормами, права. Так, вирішуючи переданий на розгляд господарського суду спір по суті, суд повинен встановити наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист якого подано позов, тобто встановити, чи є особа, за позовом якої (або в інтересах якої) порушено провадження у справі, належним позивачем. Відсутність права на позов у матеріальному розумінні тягне за собою ухвалення рішення про відмову у задоволенні позову, незалежно від інших встановлених судом обставин.

Судами попередніх інстанцій зазначено, що позивач звернувся не за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів; спір у даній справі виник внаслідок порушення прав фізичних осіб - членів трудового колективу ДП "Науково-виробнича дослідна агрофірма "Наукова" Національної академії аграрних наук України" та пенсіонерів з їх числа, які мають право на отримання земельної частки (паю) ДП "Науково-виробничою дослідною агрофірмою "Наукова" Національної академії аграрних наук України"; порушення прав та охоронюваних законом інтересів Горьківської сільської громадської спілки "Колосок" відповідачем відсутнє.

Враховуючи викладене, місцевий господарський суд, з висновками якого погодився і суд апеляційної інстанції, обґрунтовано відмовив у задоволенні позову.

Доводи та заперечення позивача, були розглянуті та обґрунтовано відхилені судами попередніх інстанцій. Інші доводи, викладені заявником у касаційній скарзі, не можуть бути підставою для скасування судових рішень, оскільки вказаних висновків не спростовують.

На підставі викладеного, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що судами попередніх інстанції було повно та всебічно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, надано їм належну правову оцінку та прийнято судові рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, підстав для їх зміни чи скасування не вбачається.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 1115, 1117 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Горьківської сільської громадської спілки "Колосок" залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 10.03.16 у справі №904/6558/15 господарського суду Дніпропетровської області залишити без змін.

Головуючий Г.Фролова

Судді О.Яценко

І.Ходаківська

logo

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст