Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 19.07.2017 року у справі №910/13270/16 Постанова ВГСУ від 19.07.2017 року у справі №910/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2017 року Справа № 910/13270/16 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Головуючого суддіКорсака В.А.суддівДанилової М.В., Яценко О.В.розглянувши касаційну скаргуПетропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської областіна постановуКиївського апеляційного господарського суду від 16.03.2017 у справі № 910/13270/16 Господарського суду Київської областіза позовомПетропавлівсько-Борщагівської сільської радидоТовариства з обмеженою відповідальністю "Фірма Геомаркет ЛТД"пророзірвання договору оренди та зобов'язання вчинити дії

в судовому засіданні взяли участь представники :- позивачаЗадорожня К.С.- відповідачаБербен Т.В., Протас Ю.І.

ВСТАНОВИВ:

У липні 2016 року Петропавлівсько-Борщагівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області (надалі - позивач), звернулася до Господарського суду міста Києва із позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма Геомаркет ЛТД" (надалі - ТОВ "Фірма Геомаркет ЛТД"/ відповідач) в якій просила суд:

- розірвати укладений 11 вересня 2009 року між Петропавлівсько-Борщагівською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області та товариством з обмеженою відповідальністю "Фірма Геомаркет ЛТД" договір оренди земельної ділянки, зареєстрований в реєстрі за № 1-1429, взятий на облік управлінням земельних ресурсів у Києво-Святошинському районі за № 770 від 23.10.2009 в редакції договорів про внесення змін: від 30.09.2010, зареєстрованого в реєстрі за № 1-1732 та від 20.12.2012, зареєстрованого в реєстрі за № 1-4301;

- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма Геомаркет ЛТД" передати Петропавлівсько-Борщагівській сільській раді Києво-Святошинського району Київської області земельну ділянку водного фонду площею 0,1549 га, кадастровий номер 3222485901:01:049:5004 в селі Петропавлівська Борщагівка Київської області; земельну ділянку житлової та громадської забудови площею 1,7700 га, кадастровий номер 3222485901:01:049:5005 в селі Петропавлівська Борщагівка Київської області.

В обґрунтування позовних вимог, позивач вказує, що за оскаржуваним договором в користуванні відповідача знаходяться земельні ділянки, що належать до комунальної власності територіальної громади, і які передавалися ТОВ "Геомаркет ЛТД" для облаштування зони відпочинку, розміщення культурно-розважального та спортивно-оздоровчого центру та житлової забудови, однак, станом на 05.05.2016 відповідач не виконав свої обов'язки за договором оренди, а на території орендованих земельних ділянок утворилися стихійні сміттєзвалища. Позивач зазначає, що на час прийняття рішення про передачу в оренду земельних ділянок відповідач наголошував, що на земельних ділянках є незначна кількість зелених насаджень та сухостою, що не відповідає дійсності, оскільки на земельних ділянках знаходяться багаторічні дуби, що підпадають під пляму забудови. Крім того, як зазначає позивач, у зв'язку із численними зверненнями мешканців до Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області проти незаконної порубки дерев та проти багатоповерхової забудови зеленої зони постійною комісією по землекористуванню здійснено обстеження земельних ділянок, за рекомендаціями якої 05.05.2016 на пленарному засіданні ради було прийнято рішення про розірвання договору оренди з товариством з обмеженою відповідальністю "Геомаркет ЛТД" та звернення з відповідним позовом до суду. Враховуючи вище викладене, позивач просить суд розірвати укладений між позивачем та відповідачем договір оренди земельної ділянки з підстав невиконання відповідачем його умов протягом тривалого часу в судовому порядку та зобов'язати відповідача повернути орендодавцю орендовані за договором земельні ділянки.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.09.2016 справу передано за підсудністю до Господарського суду Київської області.

Рішенням господарського суду Київської області від 23.12.2016 (суддя Конюх О.В.) позов Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради задоволено повністю. Вирішено питання судових витрат. Рішення місцевого господарського суду мотивовано доведеністю позовних вимог.

Постановою Київського апеляційного господарського суд від 16.03.2017 (головуючий Разіна Т.І., судді: Отрюх Б.В., Чорна Л.В.) скасовано рішення місцевого господарського суду. Прийнято нове рішення, в позові відмовлено повністю.

Не погоджуючись з прийнятою у справі постановою апеляційного господарського суду, Петропавлівсько-Борщагівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області звернулась до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати, а рішення суду першої інстанції - залишити в силі.

Петропавлівсько-Борщагівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області подано додаткові пояснення до касаційної скарги, які залучено до матеріалів справи та враховано судом.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма Геомаркет ЛТД" у своєму відзиві на касаційну скаргу заперечує проти доводів касатора і просить суд залишити його скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції у даній справі залишити без змін.

Перевіривши доводи касаційної скарги, юридичну оцінку встановлених фактичних обставин, проаналізувавши правильність застосування господарськими судами норм матеріального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

У справі, яка переглядається, господарські суди встановили, що 11.09.2009 між Петропавлівсько-Борщагівською сільською радою, як орендодавцем та товариством з обмеженою відповідальністю "Фірма Геомаркет ЛТД", як орендарем, було укладено договір оренди земельної ділянки (надалі - договір).

Відповідно до пункту 1 Договору орендодавець згідно з рішенням 18-ї сесії 5 скликання Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради від 11.06.2009 №85 надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельні ділянки для облаштування зони відпочинку, під розміщення культурно - розважального та спортивно - оздоровчого центру, а також під розміщення житлової забудови, які знаходяться в межах Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, в межах населеного пункту, кадастрові номери земельних ділянок 3222485901:01:049:0016 та 3222485901:01:028:033.

Пунктом 3 договору визначено, що в оренду передаються земельні ділянки загальною площею 2 5760 га (сіножаті та зелені насадження).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 1 298857, 58 грн. ( п. 4 договору).

Відповідно до пункту 6 Договору, договір укладено на 10 років.

Згідно з пунктами 8, 9 Договору, орендна плата вноситься орендарем у розмірі, що дорівнює 3% від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки на рік. Орендна плата вноситься орендарем на рахунок орендодавця у безготівковому порядку щомісячно рівними частками протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.

Земельна ділянка надається в оренду із земель загального користування та із земель Петропавлівсько-Борщагівською сільської ради Києво-Святошинського району Київської області для облаштування зони відпочинку, розміщення культурно-розважального та спортивно-оздоровчого центру, а також під розміщення житлової забудови (п. 13 договору).

Пунктом 14. договору визначено, що земельна ділянка надається в оренду з метою її використання орендарем для своєї підприємницької діяльності без зміни цільового призначення.

Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту її відведення. Підставою розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду є рішення 10-ї сесії 5 скликання 1-го пленарного засідання Петропавлівсько-Борщагівською сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 08 листопада 2007 року № 25. Організація розроблення проекту відведення земельної ділянки і витрати, пов'язані з цим покладаються на орендаря (п. 18 договору).

У пункті 19 договору сторони погодили, що передача земельної ділянки орендарю здійснюється у строк 3 (три) дні після реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі.

На земельних ділянках встановлена охоронна зона 30 м по обидві сторони вздовж об'єкта енергетичної системи, а також прибережна захисна смуга 50 м уздовж урізу води (пункт 26 договору).

У відповідності до пункту 29 договору орендодавцю надано право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; вимагати від орендаря дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів; вимагати від орендаря своєчасно вносити орендну плату.

Згідно з пунктом 31 договору орендарю надано право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди; отримувати продукцію і доходи.

Орендар зобов'язаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим у встановленому порядку (пункт 32).

Пунктом 42 передбачено розірвання договору оренди за взаємною згодою сторін або за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором.

Вказаний договір посвідчено державним нотаріусом 11.09.2009, зареєстровано в реєстрі за № 1-1429 та взято на облік управлінням земельних ресурсів у Києво-Святошинському районі за № 770 від 23.10.2009.

Згідно з актом про відновлення в натурі (на місцевості) та передачу на зберігання межових знаків зовнішніх меж земельних ділянок від 05.08.2009 представники орендодавця передали, а представники орендаря прийняли межові знаки в кількості 315 шт. на відповідальне зберігання (т. 1, а.с. 13).

Також, судами встановлено, що 11.09.2009 Петропавлівсько-Борщагівським сільським головою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Геомаркет" в особі директора Синенко Л.Б. підписано Акт приймання-передачі земельної ділянки, відповідно до якого орендодавець передав, а орендар прийняв на умовах договору оренди земельні ділянки загальною площею 2,5760 га для облаштування зони відпочинку, під розміщення культурно-розважального та спортивно-оздоровчого центру, а також під розміщення житлової забудови на території Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради, кадастрові номери 3222485901:01:049:0016 та 3222485901:01:028:033 строком на 10 років (т. 1, а.с. 15).

30.09.2010 між Петропавлівсько-Борщагівською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області та ТОВ "Фірма Геомаркет ЛТД" укладено договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, відповідно до якого за згодою сторін в оренду передаються земельні ділянки загальною площею 10,6243 га для облаштування зони відпочинку, під розміщення культурно-розважального та спортивно-оздоровчого центру, а також під розміщення житлової забудови. Договір посвідчено державним нотаріусом 30.09.2010, зареєстровано в реєстрі за № 1-1728 та зареєстровано виконкомом сільської ради за № 21 01.10.2010 (т. 1 а.с. 16).

Сторонами, 30.09.2010 відповідно до договору про внесення змін було підписано акт приймання-передачі земельної ділянки, відповідно до якого орендодавець передав, а орендар прийняв на умовах договору оренди земельні ділянки загальною площею 10,6243 га для облаштування зони відпочинку, під розміщення культурно-розважального та спортивно-оздоровчого центру, а також під розміщення житлової забудови в селі Петропавлівська Борщагівка кадастрові номери 3222485901:01:049:0016 та 3222485901:01:028:0033 строком до кінцевої дії договору оренди від 11.09.2009 №1-1429 (т. 1, а.с. 17).

В подальшому, 20.12.2012 між Петропавлівсько-Борщагівською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області та ТОВ "Фірма Геомаркет ЛТД" було укладено договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, відповідно до якого за згодою сторін в оренду передаються земельна ділянка площею 0,1549 га кадастровий номер 3222485901:01:049:5004 за рахунок земель водного фонду для облаштування зони відпочинку та земельна ділянка площею 1,7700 га кадастровий номер 3222485901:01:049:5005 за рахунок земель житлової та громадської забудови, для будівництва, експлуатації та обслуговування культурно-розважального та спортивно-оздоровчого центру та житлової забудови (т. 1, а.с. 18).

Договір доповнено пунктом 53, відповідно до якого орендар зобов'язався згідно генерального плану села, розробленої технічної документації та норм ДБН побудувати на орендованій земельній ділянці дошкільний навчальний заклад та інші об'єкти соціально-побутового призначення. Будівництво дошкільного закладу розпочати та здати в експлуатацію одночасно з будівництвом та здачею в експлуатацію першої черги житлових будинків.

Вказаний договір посвідчено державним нотаріусом 20.12.2012, зареєстровано в реєстрі за № 1-4301 та зареєстровано виконкомом сільської ради за №28 01.10.2010, державна реєстрація прав на землю та нерухоме майно запис № 321240004000151 від 26.12.2012.

Також, судами встановлено, що 27.04.2016 комісією по землекористуванню при виконавчому комітеті Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради було складено акт, у якому зазначено, що розглянувши звернення депутата Байди О.Г. стосовно численних звернень громадян - жителів вул. Островського в с. П. Борщагівка, щодо земельної ділянки, яка перебуває в оренді у відповідача, комісією проведено обстеження земельної ділянки, та встановлено, що ТОВ "Фірма Геомаркет ЛТД" договірні зобов'язання щодо облаштування зони відпочинку під розміщення культурно-розважального та спортивно-оздоровчого центру до даного часу не виконало, на території утворено стихійні сміттєзвалища. Комісією рекомендовано Раді винести на чергове пленарне засідання питання про розірвання договору оренди землі, укладеного з відповідачем та прийняти рішення, яким зобов'язати ТОВ "Фірма Геомаркет ЛТД" негайно передати земельні ділянки загальною площею 1,9249 га в с. Петропавлівська Борщагівка (т. 1, а.с. 22).

05.05.2016 Петропавлівсько-Борщагівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області, розглянувши численні звернення мешканців села про незгоду з проведенням будівництва багатоповерхової житлової забудови ТОВ "Фірма Геомаркет ЛТД" та Акт комісії по землекористуванню від 27.04.2016, прийняла рішення № 153 "Про розірвання договору оренди земельних ділянок з ТОВ "Фірма Геомаркет ЛТД", які знаходяться в селі Петропавлівська Борщагівка в межах Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради", яким вирішили розірвати догові оренди земельної ділянки, укладений між ТОВ "Фірма Геомаркет ЛТД" 11.09.2009, зареєстрований 23.10.2009 Києво-Святошинським відділом земельних ресурсів за № 770; направити до судової інстанції позов про розірвання договору оренди та зобов'язання ТОВ "Фірма Геомаркет ЛТД" негайно передати сільраді земельні ділянки площею 1,9249 га (т.1.а.с 19-21).

Як встановлено судами попередніх інстанцій, підставою звернення позивача до місцевого господарського суду з даним позовом стало порушення відповідачем умов договору щодо використання земельних ділянок не за цільовим призначенням.

Задовольняючи позовні вимоги місцевий господарським суд виходив з того, що відповідачем порушено умови договору оренди земельної ділянки від 11.09.2009 (зі змінами і доповненнями), що враховуючи вимоги пункту 42 договору, статті 33 Закону України "Про оренду землі", статті 651, пункт 1 частини 1 статті 611 ЦК України.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що місцевий господарський суд не в повному обсязі дослідив обставини справи, неправильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального права, що призвело до помилкового висновку про обґрунтованість позовних вимог, та як наслідок, задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Колегія погоджується з висновком апеляційного господарського суду виходячи з наступного.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, укладений між сторонами договір за своїм змістом та правовою природою є договором найму (оренди), який підпадає під правове регулювання Земельного кодексу України, глави 58 Цивільного кодексу України та глави 30 Господарського кодексу України.

Спеціальним законом, що регулює суспільні відносини в Україні з питання оренди землі є Закон України "Про оренду землі".

У відповідності до статті 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Приписами статті 792 Цивільного кодексу України унормовано, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (стаття 13 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до статті 15 Закону України "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно зі статтею 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати ( стаття 24 Закону України "Про оренду землі").

Пунктом 14.1.136 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

В силу приписів статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Статтею 141 Земельного кодексу України передбачено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Згідно зі статтею 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Відповідно до чинного законодавства розірвання договору оренди в судовому порядку може бути здійснено тільки у встановленому законом порядку.

Приписами статті 32 Закону України "Про оренду землі" унормовано, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

У вирішенні спорів про розірвання договору оренди земельної ділянки судам слід враховувати, що відповідно до статті 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору, та з підстав, визначених статтями 24 і 25 Закону України "Про оренду землі", у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також з підстав, визначених Земельного кодексу України та іншими законами України (пункт 2.20 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин").

Розглядаючи справи зі спорів про розірвання договору оренди з підстав заборгованості з орендної плати, потрібно мати на увазі, що згідно зі статтями 1, 13 Закону України "Про оренду землі" основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. Разом з тим, доводи про наявність заборгованості з орендної плати мають підтверджуватися належними доказами, наприклад, довідкою, виданою державною податковою інспекцією про наявність (або відсутність) заборгованості за земельним податком та орендною платою. (Пункт 2.23 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин").

На підтвердження внесення орендної плати за спірні земельні ділянки Товариством з обмеженою відповідальністю "Фірма Геомаркет ЛТД" подано копії платіжних доручень, а саме: № 100 від 10.08.2016 на суму 6 280,00 грн., № 90 від 26.07.2016 на суму 6 280,00 грн., № 79 від21.06.2016 . на суму 6 280,00 грн., № 77 від 24.05.2016 на суму 6 280,00 грн., № 64 від 19.04.2016 на суму 6 280,00 грн., № 49 від 18.03.2016 на суму 6 280,00 (т.1, а.с. 63-68).

В той же час, апеляційним господарським судом встановлено, що Петропавловсько-Борщагівською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області в порушення приписів ст.ст. 33 34 ГПК України не надано належних та допустимих доказів щодо спростування доказів про здійснення орендних платежів.

Судова колегія погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Фірма Геомаркет ЛТД" орендна плата за спірні земельні ділянки вносилась систематично.

Стосовно доводів щодо порушення орендарем приписів п. п. 29, 32 договору та не виконання ним передбачених договором обов'язків, яке полягає у невикористанні орендарем орендованих земельних ділянок за цільовим призначенням та не використання земельної ділянки у встановлені договором строки, колегія вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до пункту 29 Договору, орендодавцю надано право, зокрема, вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди.

Згідно з пунктом 32 Договору, орендар зобов'язаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим у встановленому порядку.

В пункті 30 Договору, зазначено, що орендодавець зобов'язаний не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.

Як встановлено апеляційним господарським судом, відповідач неодноразово звертався до позивача з листами від 22.06.2016 та від 01.08.2016 про повернення викопіювання з Генерального плану забудови земельної ділянки, оскільки його відсутність не дає можливості приступити до виконання будівництва, експлуатації і обслуговування культурно-розважального, спортивно-оздоровчого центру та житлової забудови.

Своїми листами № 58 від 30.06.2016 та № 1-12/746 від 02.07.2016 позивач повідомив відповідача про те, що у зв'язку з прийняттям рішення № 153 7-ї сесії VII скликання 1-го пленарного засідання "Про розірвання договору оренди земельних ділянок з ТОВ "Фірма Геомаркет ЛТД", які знаходяться в селі Петропавлівська Борщагівка в межах Петропалівсько-Борщагівської сільської ради" від 05.05.2016 та подання позовної заяви про розірвання договору оренди земельних ділянок з ТОВ "Фірма Геомаркет ЛТД" до суду, у виконавчого комітету відсутні підстави, щодо надання будь-яких документів, що стосуються освоєння земельних ділянок за кадастровими номерами №3222485901:01:049:0016 та 3222485901:01:028:0033 які розташовані в с. Петропавлівська Боршагівка Києво-Святошинського району Київської області (т.1, а.с.97-99).

01.08.2016 відповідач втретє звернувся до позивача з листом № 24/16 про повернення викопіювання з генерального плану забудови земельної ділянки кадастровий номер 3222485901:01:049:5005.

Однак, позивач відповіді на вказаний лист не надав та не повернув відповідачу викопіювання з генерального плану забудови земельної ділянки кадастровий номер 3222485901:01:049:5005.

Разом з тим, позивачем до матеріалів справи не надано викопіювання з генерального плану забудови земельної ділянки, його зміст під час розгляду справи в суді першої інстанції взагалі не досліджувався.

Відповідно до статті 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.

За змістом частини 1 статті 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право, зокрема, вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди.

Відповідно до частини 1 статті 25 Закону України "Про оренду землі" орендар має право господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі.

Статтею 143 Земельного кодексу України передбачено, що підставою примусового припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.

Підставою розірвання договору є саме використання орендарем землі не за цільовим призначенням, тобто з іншою метою, ніж та, що встановлена договором, а не той факт, що будівельні роботи не було розпочато.

Вказана правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 01.04.2015 у справі № 3-36гс15 та від 21.01.2015 у справі № 3-211гс14.

В пункті 2.21. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", зазначено, що у разі встановлення порушень, передбачених статтею 143 ЗК України, зокрема, коли земельна ділянка використовується не за цільовим призначенням, визначеним умовами договору, та у спосіб, що суперечить екологічним вимогам, суди мають правові підстави для задоволення вимог про розірвання договору оренди на підставі статті 32 Закону України "Про оренду землі". Про невиконання відповідачем умов договору щодо використання землі за цільовим призначенням може свідчити, зокрема, відсутність проведення будь-яких будівельних робіт на об'єкті, що може підтверджуватися, наприклад, актом, складеним Державною архітектурно-будівельною інспекцією.

Розірвання договорів на тій підставі, що землекористувачем не проводиться будівництво не передбачене чинним законодавством України.

Суд апеляційної інстанції обґрунтовано виходив з того, що в даному випадку підставою розірвання договору оренди землі є використання землі не за цільовим призначенням, а не невикористання земельної ділянки для забудови протягом трьох років підряд.

Крім того, відповідно до пункту 1 Договору оренди землі, відповідач зобов'язався на спірних земельних ділянках облаштувати зони відпочинку, розмістити культурно-розважальний та спортивно-оздоровчий центр.

З пункту 6 Договору вбачається, що договір укладено на 10 років. В той же час, договір не містить умов щодо встановлення сторонами строків будівництва.

Колегія вважає зазначені висновки апеляційного господарського суду достатньо обґрунтованими та такими, що зроблені у відповідності до вимог діючого законодавства.

Суд апеляційної інстанції, виходячи з аналізу сукупності поданих до матеріалів справи доказів дійшов обґрунтованого висновку про відсутність достатніх правових підстав для задоволення позову про розірвання договору оренди та зобов'язання вчинити дії.

Відповідно до приписів статті 1117 ГПК України касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти їх. Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Колегія вважає, що судом апеляційної інстанції дана належна правова оцінка усім обставинам справи, норми матеріального та процесуального права застосовані вірно і передбачені законом підстави для зміни або скасування постанови апеляційного господарського суду, відсутні.

В своїй касаційній скарзі скаржник фактично просить вирішити питання про достовірність поданих ним доказів, які на його думку, в зв'язку з вибірковим підходом до їх оцінки були безпідставно відхилені судами попередніх інстанцій, про перевагу одних доказів над іншими і фактично зводяться до необхідності надання нової оцінки доказів по справі, що виходить за межі повноважень суду касаційної інстанції.

За таких обставин, касаційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 16.03.2017 у справі № 910/13270/16 залишити без змін.

Головуючий суддя В. А. Корсак

С у д д і М. В. Данилова

О. В. Яценко

logo

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст