Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 19.04.2017 року у справі №916/2136/16 Постанова ВГСУ від 19.04.2017 року у справі №916/2...
print
Друк
search Пошук
comment
КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2017 року Справа № 916/2136/16

Вищий господарський суд України у складі колегії:

головуючого: суддів:Студенця В.І., Бондар С.В., Палія В.В.,за участю представників сторін позивача - Ляшук Є.В., відповідача - не з'явився,розглянувши касаційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Одесакондитер"на постанову від Одеського апеляційного господарського суду 24.01.2017та на рішенняГосподарського суду Одеської областівід20.10.2016у справі 916/2136/16за позовомПублічного акціонерного товариства "Одесагаз"доЗакритого акціонерного товариства "Одесакондитер"простягнення 119 541,02 грн,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Одесагаз" (далі - ПАТ "Одесагаз") звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до Закритого акціонерного товариства "Одесакондитер" (ЗАТ "Одесакондитер") про стягнення 119541,02 грн. вартості недооблікованої (донарахованого) об'єму природного газу.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 10.08.2016 порушено провадження у справі №916/2136/16 за позовом ПАТ "Одесагаз" до ЗАТ "Одесакондитер" про стягнення 119541,02 грн.

Рішенням Господарського суду Одеської області (суддя Рога Н.В.) від 20.10.2016 позов задоволено повністю; стягнуто з ЗАТ "Одесакондитер" на користь ПАТ "Одесагаз" про стягнення 119541,02 грн.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду (колегія суддів у складі: Будішевська Л.О. - головуючий суддя, судді Мишкіна М.А., Таран С.В.) від 24.01.2017 рішення Господарського суду Одеської області від 20.10.2016 залишено без змін.

Не погоджуючись з постановою Одеського апеляційного господарською від 24.01.2017 та рішенням Господарського суду Одеської області від 20.10.2016, ЗАТ "Одесакондитер" подало касаційну скаргу, в якій просить оскаржувані судові рішення скасувати і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Касаційна скарга мотивована тим, що судами попередніх інстанцій порушено норми матеріального та процесуального права.

Ухвалою Вищого господарського суду України від 27.03.2017 касаційну скаргу ЗАТ "Одесакондитер" прийнято до провадження та призначено до розгляду на 19.04.2017.

ПАТ "Одесагаз" надіслало на адресу суду 13.04.17 відзив на касаційну скаргу, в якому просило касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

Колегія суддів, розглянувши наявні матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування норм матеріального і процесуального права вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.

У справі, яка розглядається, судами попередніх інстанцій встановлено, що 01.04.2016 між ПАТ "Одесагаз" (газорозподільне підприємство, оператор ГРМ) та ЗАТ "Одесакондитер" (споживач) шляхом подання заяви-приєднання споживача до умов Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498 було укладено договір розподілу природного газу №007063 від 01.04.2016.

Відповідно до п. 2.1 договору Оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.

Згідно з п. 6.3 договору розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.

Пунктом 8.1 договору передбачено, що за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим Договором сторони несуть відповідальність згідно з цим договором та чинним законодавством України.

ПАТ "Одесагаз" за участю представника споживача 22.04.2016 був складений Акт про порушення №4, яким встановлено порушення споживачем розділу ХІ гл.2 п.3 п.п.1 на об'єкті ЗАТ "Одесакондитер" за адресою: м.Одеса, 3-й Водопровідний пров., 9, а саме: лічильник газу "КУРС-01 G-650 Б2" № 7400 визнається непридатним до застосування на підставі результатів експертної перевірки. Значення відносної похибки не відповідає вимогам п.6.6 "Метрологія. Лічильники газу ультразвукові Курс-01 Методика повірки". До акту додано висновок №23-05-33-51-РМП від 20.04.2016 за результатами експертної повірки ПЛГ. Акт про порушення підписаний споживачем без зауважень.

На засіданні комісії ПАТ "Одесагаз", за участю представників споживача, 11.05.2016 був розглянутий акт про порушення №4 від 22.04.2016 за результатами якого прийнято рішення, оформлене протоколом №5, про: задоволення акту про порушення; складення акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу; зазначення в окремому платіжному рахунку вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу. Акт-рахунок необлікованого споживання природного газу за квітень 2016 в об'ємі 14 687 м3 та рахунок на сплату вартості необлікованого об'єму природного газу в сумі 119541,02 грн. були отримані представником споживача 11.05.2016.

ПАТ "Одесагаз" посилаючись на те, що ЗАТ "Одесакондитер" не оплатило вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 119541,02 грн., нараховану на підставі акту про порушення від 22.04.2016 та відповідно до рішення комісії від 11.05.2016, звернулось до суду з позовом предметом якого є матеріально-правова вимога ПАТ "Одесагаз" до ЗАТ "Одесакондитер" про стягнення 119541,02 грн. вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.

Задовольняючи заявлені позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з обгрунтованості заявлених позовних вимог.

Зазначені висновки попередніх судових інстанцій, колегія суддів вважає передчасними та такими, що зроблені без урахування та дослідження всіх обставин справи в сукупності, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.

Згідно з розділом Х гл. 3 Кодексу газорозподільних систем (далі - КГС), що затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2494, визначення об'єму споживання (розподілу/постачання) природного газу по об'єкту споживача, що не є побутовим, здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і споживачем на підставі даних комерційних ВОГ, визначених договором розподілу природного газу між Оператором ГРМ і споживачем, та з урахуванням вимог цього Кодексу та договору.

У главі 2 розділу ХІ КГС визначені види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування, зокрема до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать:

1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;

2) фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;

3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об'єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;

4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо (п.3 гл. 2 розділу ХІ КГС).

Відповідно до п.п.1, 8, 11 гл.5 розділу ХІ КГС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу. Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Згідно з п.4 гл.4 розділу ХІ КГС у разі виявлення Оператором ГРМ несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи чи пропущеного терміну періодичної повірки, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.

Суди попередніх інстанцій задовольняючи позовні вимоги про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, розрахованої позивачем у зв'язку з тим, що лічильник природного газу відповідача за результатами експертної повірки був визнаний непридатним про що складено акт та прийнято рішення комісії про задоволення цього акту, належним чином не перевірили правильність здійсненого позивачем розрахунку вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, заявленого до стягнення, не врахували те, що перерахунок здійснюється за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання, у зв'язку з чим суди попередніх інстанцій не дослідили і не надали належної юридичної оцінки акту про зняття лічильника газу на експертну повірку від 19.04.2016, яким було опломбовано газоспоживаюче обладнання відповідача та акту від 19.04.2016, складеного за участю обох сторін, з якого вбачається, що після опломбування у відповідача залишився лише котел ДКВР 10/13 №3. Також суди попередніх інстанцій належним чином не перевірили доводи відповідача, що його підприємство і потужності виробництва працюють 8 годин, а не 11, як виходив позивач при здійсненні розрахунку, не дослідили та не врахували щоденні звіти про спожитий об'єм природного газу, які автоматично находять до позивача.

Не врахування та не дослідження судами попередніх інстанцій вказаних обставин, які мають істотне значення для вирішення спору вплинуло на правильність їх висновків по суті заявленого позивачем позову.

Згідно із ст. 1117 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Підставами для скасування або зміни рішення місцевого чи апеляційного господарського суду або постанови апеляційного господарського суду є порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права (ч. 1 ст. 11110 ГПК України).

Відповідно до п. 3 ст. 1119 ГПК України касаційна інстанція за результатами розгляду касаційної скарги має право скасувати рішення першої інстанції або постанову апеляційної інстанції і передати справу на новий розгляд, якщо суд припустився порушень норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

Оскільки як місцевий, так і апеляційний господарські суди припустилися неправильного застосування приписів ч. 1 ст. 47 ГПК України щодо прийняття судового рішення суддею за результатами обговорення усіх обставин справи та ч. 1 ст. 43 цього Кодексу стосовно всебічного, повного і об'єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, то це відповідно є підставою для скасування оскаржуваних судових рішень, та передання справи на новий розгляд до суду першої інстанції.

Під час нового розгляду місцевому господарському суду слід взяти до уваги викладене, вжити всі передбачені законом заходи для всебічного, повного та об'єктивного встановлення обставин справи, прав та обов'язків сторін, і, залежно від встановленого та відповідно до вимог чинного законодавства, вирішити спір.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119-11112 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Одесакондитер" задовольнити частково.

Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 24.01.2017 та рішення Господарського суду Одеської області від 20.10.2016 у справі №916/2136/16 скасувати.

Справу передати на новий розгляд до Господарського суду Одеської області.

Головуючий - суддя Студенець В.І.

Судді: Бондар С.В.

Палій В.В.

logo

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст