Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 13.04.2016 року у справі №902/824/15 Постанова ВГСУ від 13.04.2016 року у справі №902/8...
print
Друк
search Пошук
comment
КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2016 року Справа № 902/824/15

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого суддів:Акулової Н.В. (доповідач), Владимиренко С.В., Кочерової Н.О.розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Жмеринське підприємство "Експрес"на постановуРівненського апеляційного господарського суду від 21.01.2016 рокута рішенняГосподарського суду Вінницької області від 15.10.2015 рокуу справі№902/824/15 Господарського суду Вінницької областіза позовом ОСОБА_4до Товариства з обмеженою відповідальністю "Жмеринське підприємство "Експрес"провизнання недійсним рішення

За участю представників:

від позивача: ОСОБА_4 (НОМЕР_1 виданий Жмеринським РВ УМВС України у Вінницькій області, 10.09.2001 року);

від відповідача: Пархомчук Р.І. (дов. б/н від 05.04.2016 року);

вільний слухач: ОСОБА_6 (НОМЕР_2 виданий Жмеринським РВ УМВС України у Вінницькій області, 28.11.2003 року);

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Вінницької області від 15.10.2015 р. у справі №902/824/15 (головуючий суддя Матвійчук В.В., судді Кожухар М.С., Тварковський А.А.) позов задоволено; визнано недійсними рішення позачергових загальних зборів учасників ТОВ "Експрес" оформлених протоколом №3 від 09.06.2015 року.

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 21.01.2016 року у справі №902/824/15 (судді: Філіпова Т.Л., Василишин А.Р., Бучинська Г.Б.) апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Жмеринське підприємство "Експрес" на рішення господарського суду Вінницької області від 15.10.15 р. у справі № 902/824/15 залишено без задоволення, рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Прийняті судові акти мотивовані наявністю правових підстав для задоволення позовних вимог, оскільки прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства, є безумовною підставою для визнання рішень загальних зборів недійсними у зв'язку з прямою вказівкою закону; крім того судами попередніх інстанцій зазначено, що відповідачем порушено встановлену процедуру скликання позачергових загальних зборів учасників Товариства.

Не погоджуючись з прийнятими судовими актами, Товариство з обмеженою відповідальністю "Жмеринське підприємство "Експрес" звернулося з касаційною скаргою до Вищого господарського суду України, в якій просить суд скасувати постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 21.01.2016 року та рішення Господарського суду Вінницької області від 15.10.2015 року по справі №902/824/15 та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю.

В касаційній скарзі скаржник посилається на порушення та невірне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права.

У зв'язку з відпусткою судді Саранюка В.І., відповідно до протоколу автоматичної зміни складу колегії суддів від 12.04.2016 року, змінено склад колегії суддів на: головуючий Акулова Н.В. (суддя-доповідач), судді: Кочерова Н.О., Владимиренко С.В.

У судовому засіданні, позивач просив долучити до матеріалів справи Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, судовою колегією відмовлено позивачу у задоволенні даного клопотання, оскільки відповідно до статті 111-7 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція перевіряє на підставі вже встановлених судами першої та апеляційної інстанцій фактичних обставин справи лише застосування ними норм матеріального та процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішення або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково їх перевіряти.

Представник відповідача, у судовому засіданні, підтримав вимоги та доводи касаційної скарги, просив її задовольнити.

Представник позивача, у судовому засіданні, заперечував проти задоволення касаційної скарги, просив залишити її без задоволення.

Заслухавши представників сторін, які з'явилися в судове засідання, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Жмеринське підприємство "Експрес" засноване згідно з рішенням засновників відповідно до Установчого договору про створення товариства "Експрес" від 15 грудня 1994 року шляхом перетворення Жмеринського акціонерно-орендного підприємства "Експрес" та діє за погодженням між фізичними особами, громадянами України: ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_4, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15 в подальшому "Учасники", на основі їх часткової власності (надалі Товариство).

Повне найменування Товариства: - Товариство з обмеженою відповідальністю "Жмеринське підприємство "Експрес". Скорочене найменування - ТОВ "Експрес" (п. 1.9. Статуту)

Відповідно до змін до Статуту Товариства затверджених Зборами учасників Товариства (протокол № 2 від 24.11.2010 року) та зареєстрованих 08.12.2010 року учасниками Товариства є: ОСОБА_7; ОСОБА_8 ОСОБА_16; ОСОБА_10; ОСОБА_17; ОСОБА_4; ОСОБА_12; ОСОБА_13; ОСОБА_14; ОСОБА_15.

04.06.2015 року позивачем - ОСОБА_4 отримано повідомлення про проведення 09.06.2015 року позачергових загальних зборів Товариства на порядок денний яких винесено наступні питання: 1. Аналіз виконання рішення зборів від 28.05.2015 року. 2. Вибори директора ТОВ "Експрес". 3. Різне.

09.06.2015 року проведено позачергові загальні збори учасників Товариства, на яких були присутні учасники, що володіють 100% розміру статутного форду Товариства.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що в процесі проведення позачергових загальних зборів учасників Товариства затверджено інший порядок денний, а саме: Аналіз виконання рішення зборів від 28.05.2015 року. Вибори директора ТОВ "Експрес". Про збільшення статутного капіталу ТОВ "Експрес". Про перерозподіл статутного капіталу ТОВ "Експрес". Про затвердження змін до Статуту ТОВ "Експрес" та уповноваження директора на підписання Статуту Товариства у новій редакції. Про внесення майна, яке належить ТОВ "Експрес" до статутного капіталу новоствореної юридичної особи для подальшого залучення інвестиційних коштів. Про уповноваження директора ТОВ "Експрес" на підписання Статуту та інших документів новоствореної юридичної особи. Про уповноваження директора на проведення державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ "Експрес". Продаж техніки.

В голосуванні за вказаний порядок денний взяло участь 100% голосів, з яких: 72,41715% проголосувало за, а 27,58285% - проти.

За результатами проведення позачергових загальних зборів учасників Товариства прийняті рішення.

Зазначені рішення були оформлені протоколом позачергових загальних зборів учасників Товариства № 3 від 09.06.2015 року.

17.06.2015 року проведено державну реєстрацію статутного та складеного капіталу Товариства та зміну інформації про засновників.

ОСОБА_4 звернувся до господарського суду Вінницької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Жмеринське підприємство "Експрес" про визнання недійсним рішення позачергових загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Експрес" оформленими протоколом № 3 від 09 червня 2015 року у зв'язку з тим, що дане рішення проведено з порушенням положень Статуту та норм Закону України "Про господарські товариства", що потягло за собою порушення його корпоративних прав.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про господарські товариства" учасники товариства мають право: а) брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом; б) брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди). Право на отримання частки прибутку (дивідендів) пропорційно частці кожного з учасників мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів; в) вийти в установленому порядку з товариства; г) одержувати інформацію про діяльність товариства. На вимогу учасника товариство зобов'язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів;д) здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, в порядку, встановленому законом. Учасники можуть мати також інші права, передбачені законодавством і установчими документами товариства.

Частиною 1 ст.58 Закону України "Про господарські товариства" встановлено, що вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників.

Статтею 61 Закону України "Про господарські товариства" встановлено, що загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю скликаються не рідше двох разів на рік, якщо інше не передбачено установчими документами. Позачергові загальні збори учасників скликаються головою товариства при наявності обставин, зазначених в установчих документах, у разі неплатоспроможності товариства, а також у будь-якому іншому випадку, якщо цього потребують інтереси товариства в цілому, зокрема, якщо виникає загроза значного скорочення статутного капіталу. Загальні збори учасників товариства повинні скликатися також на вимогу виконавчого органу. Учасники товариства, що володіють у сукупності більш як 20 відсотками голосів, мають право вимагати скликання позачергових загальних зборів учасників у будь-який час і з будь-якого приводу, що стосується діяльності товариства. Якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати загальні збори учасників. Про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів учасників (акціонерів, членів) юридичної особи можуть бути: невідповідність рішень загальних зборів нормам законодавства; порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів; позбавлення учасника (акціонера, члена) юридичної особи можливості взяти участь у загальних зборах. (п.2.12. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 25.02.2016 № 4 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин").

Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з порушенням прямих вказівок закону є зокрема: прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного, на розгляд яких не було отримано згоди усіх присутніх на загальних зборах (частина п'ята статті 61 Закону України "Про господарські товариства"). (п.2.13. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 25.02.2016 № 4 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин").

Судами попередніх інстанцій встановлено, що п.п. 8.2.1., 8.2.4.1., 8.2.4.2., 8.2.4.3., Статуту Товариства встановлено, що вищим органом Товариства є Загальні збори учасників. Чергові загальні збори учасників Товариства скликаються не рідше одного разу на рік. Загальні збори учасників Товариства скликатися також на вимогу виконавчого органу або голови ревізійної комісії. Про проведення загальних зборів Товариства учасники повідомляються персонально рекомендованими листами або іншим способом, який дозволяє засвідчити факт інформування. Повідомлення повинно містити відомості щодо часу і місяця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників Товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніше як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам Товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників присутніх на зборах. Позачергові загальні збори учасників скликаються головою Товариства в будь-який час при наявності наступних обставин: розповсюдження інформації, яка може зашкодити діяльності Товариства; у разі неплатоспроможності Товариства; якщо виникає загроза значного скорочення статутного капіталу; у разі необхідності термінового обговорення питання, що є виключною компетенцією загальних зборів; в інших випадках, які зачіпають інтереси Товариства.

Збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більше 30 відсотків голосів (п. 8.2.8. Статуту).

Будь-який з учасників має право вимагати розгляду питання на зборах учасників при умові, що це питання було поставлене ним не пізніше ніж за 25 днів до початку зборів. (п.8.2.9 Статуту).

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивача про проведення позачергових загальних зборів учасників Товариства повідомлено 04.06.2015 року, тобто за 5 днів до проведення таких зборів, чим порушено вимоги Закону та Статуту Товариства, тому суди дійшли висновку, що відповідачем порушено встановлену процедуру скликання позачергових загальних зборів учасників Товариства.

Судами попередніх інстанцій також встановлено, що в повідомленні про проведення позачергових загальних зборів учасників Товариства зазначено порядок денний, що складався з трьох питань. Відповідно ж до протоколу позачергових загальних зборів учасників Товариства № 3 від 09.06.2015 року в процесі проведення позачергових загальних зборів уповноваженою особою ОСОБА_12 - ОСОБА_18 запропоновано внести з порядок денний ще сім питань, зокрема: про збільшення статутного капіталу Товариства, про перерозподіл статутного капіталу Товариства.

Судами встановлено, що за змінений порядок денний проголосувало 72,41715% голосів, а 27,58285% - проти.

Суди попередніх інстанцій зазначили, що ч. 5 ст. 61 Закону України "Про господарські товариства" та п. 8.2.4.2. Статуту Товариства встановлено, що з питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися лише за згоди всіх учасників, присутніх на зборах, тому дійшли висновку про наявність правових підстав для задоволення позову, оскільки прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства, є безумовною підставою для визнання рішень загальних зборів недійсними у зв'язку з прямою вказівкою закону; крім того судами попередніх інстанцій зазначено, що відповідачем порушено встановлену процедуру скликання позачергових загальних зборів учасників Товариства та рішенням позачергових загальних зборів учасників Товариства від 09.06.2015 року порушено корпоративні права позивача.

Колегія суддів касаційної інстанції вважає висновки судів попередніх інстанцій такими, що відповідають фактичним обставинам та наявним матеріалам справи, нормам матеріального і процесуального права, оскільки суд першої інстанції та апеляційний господарський суд в порядку ст.ст.43, 47, 33, 34, 43, 101 Господарського процесуального кодексу України всебічно, повно і об'єктивно розглянули в судовому процесі всі обставини справи в їх сукупності; дослідили та належним чином оцінили подані сторонами в обґрунтування своїх вимог і заперечень докази; належним чином проаналізували відносини сторін. На підставі встановлених фактичних обставин з'ясували дійсні права і обов'язки сторін, правильно застосували матеріальний закон, що регулює спірні правовідносини.

Згідно ст.1117 Господарського процесуального кодексу України касаційна інстанція перевіряє на підставі вже встановлених судами першої та апеляційної інстанцій фактичних обставин справи лише застосування ними норм матеріального та процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішення або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково їх перевіряти.

Твердження скаржника про порушення і неправильне застосування судами попередніх інстанції норм права при прийнятті оскаржуваних судових актів не знайшли свого підтвердження, в зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції та постанови апеляційного господарського суду колегією суддів Вищого господарського суду України не вбачається.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору за подання касаційної скарги покладаються на скаржника.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Жмеринське підприємство "Експрес" залишити без задоволення.

2. Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 21.01.2016 року та рішення Господарського суду Вінницької області від 15.10.2015 року у справі №902/824/15 залишити без змін.

Головуючий суддя Н.В. Акулова

Судді: С.В. Владимиренко

Н.О. Кочерова

logo

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст