Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 07.06.2016 року у справі №910/14151/15 Постанова ВГСУ від 07.06.2016 року у справі №910/1...
print
Друк
search Пошук
comment
КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 червня 2016 року Справа № 910/14151/15 Вищий господарський суд України в складі колегії суддів:

головуючого - суддів:Поляк О.І. (доповідач), Бакуліної С.В., Грейц К.В.,розглянувши у відкритому судовому засіданніматеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Спринтер-Донецьк"на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 30.03.2016у справі № 910/14151/15 Господарського суду міста Києваза позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Спринтер-Донецьк"доПриватного акціонерного товариства "Страхова компанія "АХА Страхування"третя особа,яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Публічне акціонерне товариство "Інг Банк Україна"прозобов'язати вчинити дії,

за участю представників

від позивача: Ковбаса Г.М.;

від відповідача: не з'явились;

від третьої особи: не з'явились;

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду міста Києва від 01.09.2015 у справі № 910/14151/15 (суддя - Демидов В.О.), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 30.03.2016 (головуючий суддя - Дідиченко М.А., судді - Руденко М.А., Пономаренко Є.Ю.), у задоволенні позову відмовлено у повному обсязі.

Не погоджуючись із зазначеними рішенням та постановою, Товариство з обмеженою відповідальністю "Спринтер-Донецьк" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, у якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 01.09.2015 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 30.03.2016 у справі № 910/14151/15 та прийняти нове рішення в якому задовольнити позов у повному обсязі.

Касаційна скарга мотивована порушенням та неправильним застосуванням судами попередніх інстанцій норм матеріального права, а саме: ст. 26 Закону України "Про страхування".

Відзиву на касаційну скаргу не надходило.

У судове засідання з'явився представник позивача. Представники відповідача та третьої особи своїм процесуальним правом на участь у призначеному судовому засіданні не скористалися.

Розглянувши матеріали касаційної скарги, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, 26.04.2007 між Публічним акціонерним товариством "Інг Банк Україна", Дочірнім підприємством "Спринтер К", Дочірнім підприємством "Спринтер", Товариством з обмеженою відповідальністю "Спринтер-Донецьк", Товариством з обмеженою відповідальністю "Спринтер", Дочірнім підприємством "ДТС Суми" Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТС-Харків" було укладено договір про надання фінансових послуг № 07/203, відповідно до умов якого банк зобов'язався відкрити клієнту генеральну револьверну кредитну лінію (без зобов'язання надання). Сторони погодили застосовування даного договору виключно по відношенню до таких продуктів, як кредити, овердрафти, гарантії, акредитиви. Кредитна лінія відкривається у сумі 75 000 000 грн (п. 2.1 договору), і діє до 20.12.2013 (п. 4.1 договору).

06.12.2013 Публічним акціонерним товариством "Інг Банк Україна", Дочірнім підприємством "Спринтер К", Дочірнім підприємством "Спринтер", Товариством з обмеженою відповідальністю "Спринтер-Донецьк", Товариством з обмеженою відповідальністю "Спринтер", Дочірнім підприємством "ДТС Суми" Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТС-Харків" було підписано зміни та доповнення № 2 до договору про надання фінансових послуг № 07/203 від 26.04.2007, відповідно до яких п. 4.1 вказаного договору викладено в редакції, що передбачає дію кредитної лінії до 21.12.2014 включно.

18.10.2007 між Публічним акціонерним товариством "Інг Банк Україна" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Спринтер-Донецьк" було укладено договір застави товарів в обороті № 07/203/Р/4, яким забезпечено виконання всіх існуючих та майбутніх зобов'язань Товариства з обмеженою відповідальністю "Спринтер-Донецьк" за договором про надання фінансових послуг № 07/203 від 26.04.2007. Застава згідно з п. 1.5 договору поширюється на майно та права Товариства з обмеженою відповідальністю "Спринтер-Донецьк", які отримуються або належать останньому кожного разу при придбанні права розпорядження (права власності) товарами в обігу протягом дії договору застави, з моменту їх придбання. Застава поширюється на майно, визначене у додатку № 1 до договору, предметом якої є товари в обігу (шоколад, цукерки, кава та чіпси), що знаходяться, зокрема, за адресою: м. Донецьк, вул. Сеченова, 40-Д.

18.12.2008 між Публічним акціонерним товариством "Інг Банк Україна" (іпотекотдержатель) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Спринтер-Донецьк" (іпотекодавець) було укладено договір іпотеки, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Смірновою Т.Ю., зареєстрований в реєстрі за № 8966, відповідно до п. 1.1 якого іпотека за цим договором забезпечує вимогу іпотекодержателя, що випливає з договору про надання фінансових послуг № 07/203 від 26.04.2007. Згідно з п. 2.1 договору предметом іпотеки є нерухоме майно: будівлі, що знаходяться за адресою: Донецька область, м. Донецьк, вул. Сєченова, буд. 40-Д, площею 6 678, 1 кв.м, загальна вартість якого складає 5 090 828 грн.

16.12.2013 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Спринтер-Донецьк" (страхувальник) та Акціонерним товариством "Страхова компанія "АХА Страхування" (страховик) було укладено договір обов'язкового страхування нерухомого майна (нерухомості), що є предметом іпотеки від ризиків випадкового знищення, випадкового пошкодження або псування № 16ои/13л (далі за текстом договір № 16ои/13л), вигодонабувачем за яким є Публічне акціонерне товариство "Інг Банк Україна".

Відповідно до п. 4 договору його предметом є майнові інтереси, які не суперечать закону, пов'язані з володінням, користуванням і розпорядженням нерухомим майном (нерухомістю), що є предметом іпотеки. Згідно з умовами цього договору страховик бере на себе зобов'язання відшкодувати страхувальнику/вигодонабувачу в межах страхової суми збитки, завдані внаслідок випадкового знищення, випадкового пошкодження або псування нерухомого майна (нерухомості), що є предметом іпотеки.

Пунктами 6 - 9 договору сторони узгодили, що страхова сума складає 10 989 700 грн, страховий тариф - 7 692,79 грн, безумовна франшиза - 54 948,50 грн, страховий платіж - 7 692,79 грн.

Згідно з п. 10 договору він набирає чинності з 24:00 год. 11.01.2014, але не раніше дати надходження на поточний рахунок чи до каси страховика страхового платежу у повному обсязі та діє до 24:00 год. 10.01.2015.

Розділом 12 договору №16ои/13л сторони обумовили, що страховим випадком є настання події за одним або кількома страховими ризиками, передбаченими пунктом 12.2 цього договору, що призвело до знищення, пошкодження або псування застрахованого майна та завдання збитків страхувальнику/вигодонабувачу під час дії договору, в результаті чого виникає обов'язок страховика виплатити страхове відшкодування в межах страхової суми.

Страховими ризиками згідно з п. 12.2 договору є: стихійне лихо, до якого належать землетрус, зсув, обвал, осип, осідання земної поверхні, карстове провалля, ерозія ґрунту, каменепад, зливи, град, сильний снігопад, тиск снігу, що виник внаслідок сильного снігопаду, сильний мороз, сильна спека, сильний вітер, включаючи шквали і смерчі, сильні пилові бурі, сильне налипання снігу, високий рівень води (водопілля, повінь), підтоплення (підвищення рівня ґрунтових вод), сходження снігової лавини, сель, сильний туман, вітролом, удар блискавки, падіння дерев; пожежа; вибух; пошкодження димом; проведення робіт, пов'язаних з будівництвом/реконструкцією об'єктів нерухомості, розміщених поряд із застрахованим майном, або сусідніх приміщень, які не належать страхувальнику; падіння пілотованих літальних об'єктів, їх частин, вантажу та багажу, що ними перевозяться, а також розливання палива; зіткнення із застрахованим майном або наїзд на це майно технічних засобів, що рухаються під керуванням чи без керування людини та використовують для пересування будь-який вид енергії; аварії в системах тепло, водо-, газопостачання, в електричних мережах, виробничі аварії (зокрема, викид перегрітих мас, розповсюдження хвилі токсичних газів і парів, витікання агресивних речовин); падіння стовпів, щогл освітлення, інших конструкцій, за винятком тих випадків, що виникли внаслідок їх неправильної установки або монтажу; протиправні дії третіх осіб: хуліганство, крадіжка, грабіж, розбій, умисне знищення або пошкодження майна (вандалізм, підпал, підрив), за винятком зазначених дій, що сталися під час громадянської війни, народного хвилювання, страйку або внаслідок терористичного акту; вплив води та/або інших рідин у разі виникнення аварії (в тому числі пошкодження, розрив, замерзання) систем водопостачання, каналізації, опалювальних систем і систем пожежогасіння та/або проникнення води та/або інших рідин із сусідніх приміщень, що сталися внаслідок: розриву або замерзання систем водопостачання, каналізації, водяного та парового опалення, включаючи водопостачальні крани, гідрометри, опалювальні батареї, парові котли, бойлерні, обладнання водяного та парового опалення, системи пожежогасіння; раптового пошкодження, розриву або замерзання безпосередньо з'єднаних із системами водопостачання, каналізації, водяного та парового опалення кранів, вентилів, баків, ванн, радіаторів, опалювальних котлів, бойлерів тощо.

Розділом 13 договору визначені умови здійснення страхового відшкодування, згідно яких для отримання страхового відшкодування страхувальник/вигодонабувач подає страховикові: документи, що встановлюють особу та повноваження страхувальника/ вигодонабувача або його представника; копії документів, що підтверджують майновий інтерес особи до застрахованого майна (свідоцтво про право власності, державний акт про право власності на земельну ділянку, договір купівлі-продажу, дарування тощо), з пред'явленням оригіналів таких документів; витяг з Державного реєстру іпотек; документи компетентних органів, що підтверджують факт настання події, що має ознаки страхового випадку, відповідно до її характеру; перелік пошкодженого, знищеного або втраченого застрахованого майна; документи, що підтверджують розмір завданих збитків (бухгалтерські документи, рахунки, калькуляція або кошторис на проведення ремонтних робіт); документи, що підтверджують розмір витрат страхувальника, зазначених в пункті 14 Порядку і правил; перелік осіб, відповідальних за завдані збитки, із зазначенням прізвища, імені та по батькові або найменування особи, місця реєстрації та/або проживання, місцезнаходження (у разі наявності). Рішення про виплату страхового відшкодування або про відмову у виплаті приймається страховиком протягом 15 днів з дати отримання документів, необхідних для встановлення факту обставин, причин настання страхового випадку та/або розміру завданих збитків (п. 13.4 договору). Страховик виплачує страхове відшкодування протягом 15 робочих днів після прийняття відповідного рішення (п. 13.5 договору).

У разі прийняття рішення про відмову у виплаті страхового відшкодування страховик протягом п'яти робочих днів з дати прийняття такого рішення повідомляє про це страхувальника/вигодонабувача у письмовій формі з обґрунтуванням причин такої відмови (п. 14.3 договору).

Згідно з п. 14.4 договору не визнаються страховими випадками, зокрема, події, що сталися внаслідок: військових дій, маневрів або здійснення інших військових заходів, громадянської війни, терористичного акту, народного хвилювання або страйку.

Розділом 15 договору визначені права та обов'язки сторін, згідно з якими страховик, зокрема, зобов'язаний: вжити протягом двох робочих днів після того, як стане відомо про настання страхового випадку, заходів до оформлення документів, необхідних для своєчасної виплати страхового відшкодування (п. 5.1.3); провести у разі настання страхового випадку виплату страхового відшкодування у передбачений цим договором строк (п. 15.1.4); після надходження заяви про настання страхового випадку провести за свій рахунок у строк не більший ніж два місяці з дня огляду застрахованого майна експертом експертизу для визначення причин і розміру збитку (п. 15.1.5); протягом п'яти робочих днів після надходження відповідної заяви (повідомлення) повідомити вигодонабувача про отримання заяви про настання страхового випадку та прийняття рішення про здійснення страхового відшкодування (п. 15.1.8); повідомити у разі прийняття рішення про відмову у виплаті страхового відшкодування або його частини страхувальника/вигодонабувача у письмовій формі з обґрунтуванням причин відмови протягом п'яти робочих днів після прийняття такого рішення (п. 15.1.9).

Страхувальник за умовами розділу 15 договору зобов'язаний, зокрема: негайно, як тільки йому стане відомо, але не пізніше ніж протягом двох днів, повідомити про настання події, що за умовами цього договору може бути кваліфікована як страховий випадок, органи, до компетенції яких належать питання ліквідації наслідків подій, передбачених Порядком і правилами, та/або розслідування причин їх виникнення (п. 15.2.4); негайно, як тільки йому стане відомо, але не пізніше ніж протягом двох днів, повідомити страховика про настання страхового випадку або знищення чи пошкодження застрахованого майна незалежно від того, чи підлягають такі збитки відшкодуванню страховиком (п. 15.2.5); подати страховику документи, зазначені в пункті 13.2 договору, що підтверджують настання страхового випадку, його причини та розмір збитків (п. 15.2.8).

16.12.2013 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Спринтер-Донецьк" та Акціонерним товариством "Страхова компанія "АХА Страхування" було укладено договір добровільного страхування майна підприємств та підприємців № 172ип/13л (далі договір № 172ип/13л), вигодонабувачем за яким є Публічне акціонерне товариство "Інг Банк Україна".

Відповідно до п. 4 договору його предметом є майнові інтереси страхувальника (вигодонабувача), що не суперечать закону та пов'язані з володінням, користуванням, розпорядженням застрахованим майном: товарно-матеріальними цінностями, визначеними за даними бухгалтерського обліку страхувальника та договору застави товарів в обороті № 07/203/Р/4 від 18.10.2007.

Згідно з п.п. 6, 7 договору страхова сума складає 4 000 000 грн, страховий платіж - 3 200 грн.

Пунктом 9 договору сторони узгодили, що він починає діяти о 00:00 год. 11.01.2014 та закінчує дію 24:00 10.01.2015.

Розділом 12 договору сторони обумовили, що страховий випадок - це передбачена договором страхування подія, що відбулася під час дії договору страхування і з настанням якої виникає обов'язок страховика здійснити виплату страхового відшкодування; страховий ризик - це певна подія, на випадок настання якої проводиться страхування і яка має ознаки ймовірності та випадковості настання.

Відповідно до п. 13.1 договору страховими ризиками визнаються втрата (загибель) або пошкодження застрахованого майна в результаті: пожежі, задимлення, вибуху, удару блискавки, падіння пілотованих літальних об'єктів або їхніх частин, стихійних лих, дії води, стороннього впливу, протиправності третіх осіб.

Пунктом 13.3 договору визначено, що не визнаються страховими випадками події, що сталися, зокрема, внаслідок: військових дій, а також маневрів або інших військових заходів; громадянської війни, терористичних актів, народних хвилювань усякого роду або страйків.

Згідно з п. 13.7 договору страховик не здійснює виплату страхового відшкодування та визнає випадок не страховим, якщо подія не може бути кваліфікована за ознаками жодного зі страхових ризиків, визначених у п. 13.1 договору.

Відповідно до розділу 14 договору страховик зобов'язаний, зокрема, протягом двох робочих днів, як тільки стане відомо про настання страхового випадку, вжити заходів щодо оформлення всіх необхідних документів для своєчасного здійснення виплати страхового відшкодування (п. 14.2.2); при настанні страхового випадку здійснити виплату страхового відшкодування в порядку та в строк, передбачені розділом 17 договору (п. 14.2.3). Страхувальник зобов'язаний, зокрема, повідомити страховика та вигодонабувача про настання страхового випадку в строк, передбачений договором (п. 14.4.5).

Пунктом 16.1 договору сторони погодили, що для отримання страхового відшкодування страхувальник зобов'язаний надати страховику, зокрема: заяву про настання події, яка має ознаки страхового випадку, перелік пошкодженого, знищеного або викраденого майна із зазначенням дійсної вартості безпосередньо перед настанням страхового випадку, документи, що підтверджують наявність права власності або іншого майнового інтересу щодо пошкодженого, знищеного або викраденого майна на момент страхового випадку; документи, видані компетентними органами, які підтверджують настання події, яка може бути кваліфікована як страховий випадок.

Страхове відшкодування сплачується страхувальнику (вигодонабувачу) тільки після того, як повністю будуть встановлені причини та розмір збитків. Страхувальник зобов'язаний надати страховику усі необхідні документи, що підтверджують причини та розмір збитків, перелік яких наведено в розділі 16 договору. Ненадання таких документів (в тому числі з причин їх знищення внаслідок страхового випадку) дає страховику право відмовити у виплаті відшкодування як в цілому, так і в частині збитку, не підтвердженого документами (п. 17.1 договору).

Згідно з п. 17.2 договору розмір збитків визначається страховиком або уповноваженою ним особою шляхом проведення експертизи і складання кошторису збитків. Кожна із сторін має право на проведення незалежної експертизи. Незалежна експертиза проводиться за рахунок сторони, яка вимагала її проведення. Якщо незалежна експертиза визнала випадок не страховим, витрати на її проведення несе страхувальник.

Відповідно до п. 17.4 договору якщо випадок визнано страховим, страхове відшкодування виплачується протягом 10-ти (десяти) робочих днів з дня підписання страхового акту, якщо зі страхувальником (вигодонабувачем) не узгоджено інший строк виплати.

Рішення про відмову у виплаті страхового відшкодування надсилається страхувальнику (вигодонабувачу) у письмовій формі з обґрунтуванням причин відмови протягом десяти робочих днів з дня прийняття такого рішення (п. 17.5 договору).

Відповідно до заяви про настання події, що має ознаки страхового випадку за договором страхування майна № 172ип/13л, дата події - 05.08.2014 23:40 год., адреса, де сталася подія: м. Донецьк, вул. Сєченова, 40-Д, страхувальником зазначено Товариство з обмеженою відповідальністю "Спринтер-Донецьк". Заява підписана ОСОБА_7 07.08.2014.

Крім того, згідно із заявою про настання події, що має ознаки страхового випадку за договором страхування майна № 16ои/13л дата події - 05.08.2014 23:40 год., адреса, де сталася подія: м. Донецьк, вул. Сєченова, 40-Д, страхувальником зазначено Товариство з обмеженою відповідальністю "Спринтер-Донецьк". Заява підписана ОСОБА_7 07.08.2014.

Господарськими судами також встановлено, що ПрАТ "Страхова компанія "АХА Страхування" були розглянуті зазначені повідомлення ТОВ "Спринтер-Донецьк" про пошкодження в результаті обстрілу офісної будівлі, складського приміщення та приміщення охорони за адресою: м. Донецьк, вул. Сєченова, 40-Д.

Відповідно до страхового акту № 16ои/13л-1 від 10.09.2014 кваліфікація повідомленої ТОВ "Спринтер-Донецьк" події проводилася страховиком на підставі договору страхування майна підприємств та підприємців № 16ои/13л від 16.12.2013, заяви про настання події, що має ознаки страхового випадку № 16ои/13л-01 від 07.08.2014, акту огляду застрахованого об'єкту від 07.08.2014, за результатами розгляду яких винесено рішення про відмову у страховому відшкодуванні ТОВ "Спринтер-Донецьк".

Згідно із страховим актом № 172ип/13л-1 від 10.09.2014 кваліфікація повідомленої ТОВ "Спринтер-Донецьк" події проводилася страховиком на підставі договору страхування майна підприємств та підприємців № 172/13л від 16.12.2013, заяви про настання події, що має ознаки страхового випадку № 172/13л-01 від 07.08.2014, акту огляду застрахованого об'єкту від 07.08.2014, за результатами розгляду яких винесено рішення про відмову у страховому відшкодуванні ТОВ "Спринтер-Донецьк".

10.09.2014 у листі № 7704/26ЦВ ПрАТ "Страхова компанія "АХА Страхування" з посиланням на п. 14.4.2, п. 14.4.3 договору № 16ои/13л від 16.12.2013, п. 16 Порядку і правил обов'язкового страхування предмета іпотеки від ризиків випадкового знищення, випадкового пошкодження або псування, ст.ст 8, 26 Закону України "Про страхування", повідомило ТОВ "Спринтер-Донецьк" про відсутність правових підстав для кваліфікації події як страхового випадку за вказаним договором та законодавством.

Крім того, 10.09.2014 у листі № 7703/26ЦВ ПрАТ "Страхова компанія "АХА Страхування" з посиланням на п. 13.3.2, п. 13.3.3 договору № 172ип/13л від 16.12.2013, ст. 8 Закону України "Про страхування", повідомило ТОВ "Спринтер-Донецьк" про відсутність правових підстав для виникнення у відповідача зобов'язань за вказаним договором відносно заявленої події.

Як встановлено господарськими судами, на запит ПрАТ "Страхова компанія "АХА Страхування" Штабом Антитерористичного центру при Службі безпеки України надано відповідь 03.10.2014 за № 333/5856, у якій, зокрема, зазначено, що з 07.04.2014 на території Донецької та Луганської областей незаконними збройними формуваннями вчиняються чисельні терористичні акти, пов'язані із захопленням державних або громадських будівель і споруд, незаконним заволодінням транспортними засобами, умисними вбивствами, захопленням заручників, блокуванням і пошкодженням об'єктів транспортної системи тощо. Зазначені правопорушення створюють безпосередню загрозу життю і безпеці громадян, збереженню їх майна, обмежують свободу пересування територією зазначених областей. У зв'язку з рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеного в дію Указом Президента України від 14.04.2014 № 405, з 14 квітня 2014 року суб'єктами боротьби з тероризмом вживаються активні заходи з проведення широкомасштабної АТО на зазначених територіях.

Вважаючи, що Приватним акціонерним товариством "Страхова компанія "АХА Страхування" не виконуються обов'язки, визначені п. 15.1 договору обов'язкового страхування нерухомого майна (нерухомості), що є предметом іпотеки від ризиків випадкового знищення, випадкового пошкодження або псування № 16ои/13л від 16.12.2013 і розділом 17 договору добровільного страхування майна підприємств та підприємців № 172ип/13л від 16.12.2013, Товариство з обмеженою відповідальністю "Спринтер-Донецьк" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "АХА Страхування" за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Публічного акціонерного товариства "Інг Банк Україна" про зобов'язання ПрАТ "Страхова компанія "АХА Страхування" вчинити дії, передбачені п. 15.1 договору обов'язкового страхування нерухомого майна (нерухомості), що є предметом іпотеки від ризиків випадкового знищення, випадкового пошкодження або псування № 16ои/13л від 16.12.2013, і розділом 17 договору добровільного страхування майна підприємств та підприємців №172ип/13л від 16.12.2013.

Відмовляючи в задоволенні позову, господарські суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідач обгрунтовано відмовив страховику у виплаті страхувальнику страхового відшкодування у зв'язку з відсутність правових підстав кваліфікувати подію, що трапилась в ніч з 05 на 06 серпня 2014 року у м. Донецьку, страховим випадком на час існування на території Донецької області подій, визначених в п. 14.4 договору № 16ои/13л та п. 13.3 договору № 172ип/13л.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками господарських судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 979 Цивільного кодексу України за договором страхування одна сторона (страховик) зобов'язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.

Згідно зі ст. 8 Закону України "Про страхування" страховим ризиком є певна подія, на випадок якої проводиться страхування і яка має ознаки ймовірності та випадковості настання, а страховим випадком - подія, передбачена договором страхування або законодавством, яка відбулася і з настанням якої виникає обов'язок страховика здійснити виплату страхової суми (страхового відшкодування) страхувальнику, застрахованій або іншій третій особі.

За змістом положень статті 988 Цивільного кодексу України, статті 20 Закону України "Про страхування" обов'язок страховика здійснити страхове відшкодування виникає лише у разі настання страхового випадку.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про страхування" підставою для відмови страховика у здійсненні страхових виплат або страхового відшкодування є: 1) навмисні дії страхувальника або особи, на користь якої укладено договір страхування, спрямовані на настання страхового випадку. Зазначена норма не поширюється на дії, пов'язані з виконанням ними громадянського чи службового обов'язку, в стані необхідної оборони (без перевищення її меж) або захисту майна, життя, здоров'я, честі, гідності та ділової репутації. Кваліфікація дій страхувальника або особи, на користь якої укладено договір страхування, встановлюється відповідно до чинного законодавства України; 2) вчинення страхувальником - фізичною особою або іншою особою, на користь якої укладено договір страхування, умисного злочину, що призвів до страхового випадку; 3) подання страхувальником свідомо неправдивих відомостей про предмет договору страхування або про факт настання страхового випадку; 4) отримання страхувальником повного відшкодування збитків за майновим страхуванням від особи, винної у їх заподіянні; 5) несвоєчасне повідомлення страхувальником про настання страхового випадку без поважних на це причин або створення страховикові перешкод у визначенні обставин, характеру та розміру збитків; 6) інші випадки, передбачені законом. Умовами договору страхування можуть бути передбачені інші підстави для відмови у здійсненні страхових виплат, якщо це не суперечить закону. Рішення про відмову у страховій виплаті приймається страховиком у строк не більший передбаченого правилами страхування та повідомляється страхувальнику в письмовій формі з обгрунтуванням причин відмови.

Крім того, згідно з п.п. 7, 8, 16 Порядку і правил обов'язкового страхування предмета іпотеки від ризиків випадкового знищення, випадкового пошкодження або псування, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України 06.04.2011 за № 358, предметом договору обов'язкового страхування іпотеки є майнові інтереси, які не суперечать закону та пов'язані з володінням, користуванням і розпорядженням нерухомим майном (нерухомістю), що є предметом іпотеки. Страхуванню від ризиків випадкового знищення, випадкового пошкодження або псування згідно з цими Порядком і правилами підлягає нерухоме майно (нерухомість), що є предметом іпотеки (крім майнових прав, права оренди чи користування нерухомим майном), а також інше нерухоме майно, яке стане власністю іпотекодавця після укладення іпотечного договору. Не визнаються страховими випадками, зокрема, події, що сталися внаслідок військових дій, маневрів або здійснення інших військових заходів, терористичного акту.

Таким чином, приписи наведених норм нерозривно пов'язують момент виникнення обов'язку страховика щодо здійснення виплати страхової суми із настанням страхового випадку. Настання події, яка може належати до страхових ризиків, але згідно з умовами договору страхування є виключенням зі страхових випадків, не породжує обов'язку страховика щодо виплати страхового відшкодування.

Як встановлено господарськими судами та вбачається з матеріалів справи, пунктом 14.4 договору № 16ои/13л та пунктом 13.3 договору № 172ип/13л чітко визначено, які події не визнаються страховими випадками, зокрема, такі, що сталися внаслідок військових дій, маневрів або здійснення інших військових заходів, громадянської війни, терористичного акту.

Указом Президента України від 14.04.2014 № 405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" уведено в дію відповідне рішення Ради національної безпеки і оборони України щодо проведення антитерористичної операції на сході України.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, визначено Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 2 вересня 2014 року № 1669-VII, за змістом частини першої статті 1 якого періодом проведення антитерористичної операції є час між датою набрання чинності Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Частиною другою зазначеної статті встановлено, що територія проведення антитерористичної операції - це територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.

У подальшому на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р і від 2 грудня 2015 року № 1275-р затверджено переліки населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до яких, у тому числі, включено місто Донецьк.

Отже, відповідно до приписів чинного законодавства місто Донецьк, на території якого розташовано застраховане майно, є частиною території України, тимчасово окупованої незаконними терористичними збройними формуваннями, де триває антитерористична операція.

Таким чином, з огляду на проведення антитерористичної операції на сході України, у тому числі за місцем розташування застрахованого майна, враховуючи положення пункту 14.4 договору № 16ои/13л та пункту 13.3 договору № 172ип/13л, заявлена страхувальником подія не може бути визнана страховим випадком, а тому не породжує обов'язку страховика щодо виплати страхового відшкодування, що відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній в постановах Верховного Суду України від 27.01.2016 у справі № 3-1237гс15 та від 03.02.2016 у справі № 3-1289гс15.

З урахуванням викладеного, висновки господарських судів попередніх інстанцій про обгрунтованість відмови страховика у виплаті страхувальнику страхового відшкодування у зв'язку з відсутність правових підстав кваліфікувати подію, що трапилась в ніч з 05 на 06 серпня 2014 року у м. Донецьку, страховим випадком на час існування на території Донецької області подій, визначених в п. 14.4 договору № 16ои/13л та п. 13.3 договору № 172ип/13л відповідають обставинам справи та вимогам чинного законодавства.

Доводи касаційної скарги викладеного не спростовують і зводяться до необхідності переоцінки обставин справи, яким вже було надано належну правову оцінку господарськими судами попередніх інстанцій.

За таких обставин колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що постанову Київського апеляційного господарського суду від 30.03.2016 у справі № 910/14151/15 слід залишити без змін, а касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Спринтер-Донецьк" - без задоволення.

В силу ст. 49 ГПК України судовий збір за розгляд касаційної скарги покладається на скаржника.

Керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Спринтер-Донецьк" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 30.03.2016 у справі № 910/14151/15 залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного господарського суду від 30.03.2016 у справі № 910/14151/15 залишити без змін.

Головуючий суддя О.І. Поляк

Судді С.В. Бакуліна

К.В. Грейц

logo

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст