Главная Блог ... Аналитические статьи Статьи Питання спадкування з іноземним елементом

Питання спадкування з іноземним елементом

Отключить рекламу
 - tn1_0_01196100_1461130078_5717135e02eff.jpg

Розглядаючи питання спадкування з іноземним елементом, перед усім, слід зважити, що поняття "іноземний елемент" наводиться у п. 2 ч.1 ст. 1 Закону України "Про міжнародне приватне право" від 23.06.2005р. № 2709-IV (далі по тексту статті- "Закон «Про МПП»"). Дане поняття тлумачеться, як ознака, яка характеризує приватноправові відносини, що регулюються цим Законом, та виявляється в одній або кількох з таких форм:

  • - хоча б один учасник правовідносин є громадянином України, який проживає за межами України, іноземцем, особою без громадянства або іноземною юридичною особою;
  • - об'єкт правовідносин знаходиться на території іноземної держави;
  • - юридичний факт, який створює, змінює або припиняє правовідносини, мав чи має місце на території іноземної держави.

Зауважу, що на практиці майже всі справи, які стосуються спадкування, у тому числі так чи інакше пов'язані із іноземним елементом, часто потрапляють до рук адвокатів. Здебільшого, вирішити всі спірні та проблемні питання спадкування спадкоємцями самостійно або за допомогою нотаріуса на підставі самостійних домовленостей не вдається можливим. Звісно, у дуже складних випадках, які вимагають проведення поглиблених заходів, експертиз, судового розгляду, такі справи потрапляють до юристів.

Обговорюйте тему: Спадок: актуальні та практичні питання

Перш за все, при розгляді питання спадкування з іноземним елементом, слід врахувати положення Закону «Про МПП», який предметно розмежував юрисдикцію таких справ. Зокрема, даним законом встановлена компетенція застосування закону держави місця знаходження нерухомості незалежно від останнього місця постійного проживання спадкодавця — власника нерухомості (ст.70). Окрім цього, одним винятком із цього загального правила, згідно ст. 71, є останнє місця проживання як визначального місця відкриття спадщини — виключна українська юрисдикція успадкування належних іноземним спадкодавцям прав на активи, що підлягають державній реєстрації в Україні.

Спадкування іноземцями: правове регулювання

Звісно, рішення справ, які стосуються спадкування за участю іноземних елементів, залежить зазвичай від того, в саме якому порядку проводиться спадкування. Тут варто відмітити те, що стаття 26 Конституції України закріплює правило: іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України. У свою чергу нагадаю, що згідно зі ст.3 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" - іноземці та особи без громадянства, які перебувають під юрисдикцією України, незалежно від законності їх перебування, мають право на визнання їх правосуб'єктності та основних прав і свобод людини.

Тому спадкування може бути у загальному порядку: як за законом, так і за заповітом. Якщо є заповіт, то оформлення спадщини всіма іноземними громадянами на території України істотно спрощується в порівнянні із здійсненням спадкування за законом.

Аналізуйте судовий акт: Зобов’язання банку виплачувати проценти за договором вкладу не припиняється зі смертю вкладника, входить до складу спадщини та триває до дня, який передує дню повернення коштів спадкоємцям. (ВСУ у справі № 6-157 цс 13)

Правові колізії спадкування

Правда, у такому випадку можуть мати місце певні ускладнення. Наприклад, на даний момент можна впевнено говорити про те, що українські нотаріуси дуже рідко використовують на практиці Закон «Про МПП». У тих ситуаціях, коли заповіт було складено за кордоном, нотаріуси усіляким чином пробують виявити підстави, які необхідні для відмови оформлення спадкових справ.

Досить часто нотаріуси займаються тим, що шукають у вітчизняному реєстрі заповітів іноземний заповіт. Само собою, не можуть його знайти. Після цього відразу приймають рішення, що потрібно відмовити в оформленні спадкових прав.

✔ Щоб уникнути таких неприємних ситуацій, дуже часто іноземці-спадкодавці займаються оформленням кількох заповітів. Виходить, що один з них стосується майна за кордоном, а друге - майна на території України. Зазначу, що останнє оформляється в консульській установі країни.

Подібний підхід відрізняється тим, що дає широкі можливості уникнути негативних небажаних зволікань, а також істотно заощадити на витратах, які стосуються проставлення апостиля. При цьому, слід зважити на те, що законодавством України встановлені певні вимоги, яким має відповідати особа, яка складає чи скасовує заповіт, а також вимоги до форми заповіту. Це повязано із тим, що, за умови наявності іноземного елементу у спадкових відносинах, будуть застосовуватися вимоги передбачені правом тієї держави у якій спадкодавець мав постійне місце проживання в момент складання акта або в момент смерті. Коли мова стосується спадкування за законом, у такому випадку варто звернути увагу на поширену проблему, пов'язану з документальному підтвердженням наявності родинних зв'язків. Їх цієї проблеми випливає і наступна - встановлення черги спадкування.

Найбільше труднощів пов'язано з тим, коли спадкування здійснюється після тих іноземців, які перебували на дату смерті в Україні. Чому з'являються такі проблеми і такі складнощі? Здебільшого вони зумовлені положеннями ст.70 Закону «МПП». Виходить, згідно з цим актом, що спадкування майна (і рухомого майна в тому числі) знаходиться в Україні, обов'язково має відбуватися там, де у спадкодавця було останнє місце його проживання.

З'являється серйозна необхідність встановлювати додатково зміст існуючого іноземного права відносно питань спадкування. А це робить всю процедуру по оформлення спадщини дуже тривалою, дуже витратною. При цьому потрібно пам'ятати: двох-і багатосторонніми конвенціями, які стосуються правової допомоги, а також правових відносин, встановлюються часом і дещо інші правила, ніж прописані в українському законі.

Користуйтесь консультацією: Как правильно принять наследство: доли, права, обязанности, документы, сроки

Питання оподаткування спадщини з іноземним елементом

Якщо торкатися вирішення питання щодо ставки податку, що повинна мати місце при спадкуванні нерезидентами (а разом з тим і спадкування податковими резидентами) за кордоном, то тут потрібно враховувати цілий ряд факторів. Все успадковане майно, якщо дивитися з точки зору податкового законодавства країни, являє собою дохід.

Правда, залежно від існуючих конкретних обставин ставка податку відрізняється. Наприклад, громадяни країни при отриманні за кордоном спадщини зобов'язані неодмінно задекларувати її в якості доходу. Ставки податку при цьому на спадок, отриманий від спадкодавця, рівні на даний 15% від усієї вартості, ціни успадкованого майна.

Коли успадковується майно за кордоном, тоді ставка податку залежатиме від наявного ступеня споріднення. Громадяни України, які належать до 1-ого ступеня споріднення (це чоловік або дружина, а також діти, їх батьки), практично звільняються від оподаткування. Ставка податку для них дорівнює 0%. А ось вже ті особи, які безпосередньо не відносяться до членів сім'ї т.б. 1-го ступеня, платити будуть зі ставкою в 5%.

✔ ЦІКАВО! Платник податків, який подає декларації про дохід, який був отриманий у вигляді спадщини за кордону, подає самостійно декларацію, а також вказує у своїй декларації вартість спадщини. Причому робить він це на підставі тільки проведення самостійної оцінки.

На практиці часто дуже зустрічаються і такі випадки, коли декларацію можуть взагалі не подавати. Як варіант, її ще можуть подавати зі значенням неповної або ж із заниженою вартістю спадщини. Органи податкової служби в таких ситуаціях, виходить, фактично не мають жодних повноважень і можливостей перевірити достовірність тієї інформації, яка була викладена в декларації, проконтролювати отримання доходу.

Користуйтесь консультацією: Податки, які необхідно сплачуються при отриманні спадщини та подарунку

Договори та Конвенції з приводу спадкування

На сам кінец, варто зважати й на те, що нашою державою укладено достатньо багато договорів з іншими країнами про правову допомогу. Вказані договори завжди містять певні норми, які визначають порядок правового регулювання тих чи інших відносин, які виникають між державами, які уклали договір, а також громадянами цих держав, в т.ч. і спадкових. Окрім цього, на данний час багато країн (Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизька республіка, Молдова, Російська Федерація, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан) приєднались до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, статті якої із 44 по 50 присвячені саме питанням спадкування громадянами країн-учасниць Конвенції.

Тож, якщо ви спадкуєте майно в іншій країні, доцільним буде із самого початку дізнатися чи не укладено між Україною та цією державою відповідного договору про правову допомогу, а це можна також зробити за допомогою кваліфікованого у спадкових питаннях адвоката.

Автор: адвокат Дмитро Зенкін

Аналізуйте судовий акт: Спадкоємець частки у статутному капіталі має право на участь в управлінні господарським товариством після рішення загальних зборів про його вступ до господарського товариства. (Господарський суд Львівської області, колегіальний розляд)

  • 15203

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 15203

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные аналитические статьи

    Смотреть все статьи
    Смотреть все статьи
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст