Главная Блог ... Новости Антикорупційний суд в Україні цього року не запрацює Антикорупційний суд в Україні цього року не запрац...

Антикорупційний суд в Україні цього року не запрацює

Отключить рекламу
Антикорупційний суд в Україні цього року не запрацює - tn1_0_80068000_1519668005_5a944b25c37ea.jpg

Верховна Рада цього тижня повернеться до розгляду законопроекту про антикорупційний суд. НАБУ і САП вже не розраховують на створення суду цього року. А нерозглянуті справи продовжують накопичуватися.

З початком нового пленарного тижня депутати Верховної Ради обіцяють взятися за Вищий антикорупційний суд. Відповідний президентський законопроект ще з грудня минулого року чекає на включення у порядок денний сесії Верховної Ради.

За результатами останнього візиту до Києва групи експертів Міжнародного валюто фонду (МВФ) представник фонду Йоста Люнгман прямо заявив, що українська влада повинна забезпечити невідкладний розгляд у парламенті законопроекту про антикорупційний суд з урахуванням рекомендацій Венеціанської комісії та зобов'язань у рамках програми МВФ. Тож під тиском МВФ, Світового банку та ЄС проурядові політики змінили риторику щодо подальшої долі цього законопроекту і запевняють, що візьмуться за його розгляд вже на цьому тижні. "Заплановане включення до порядку денного законопроекту про Антикорупційний суд і робота в комітеті над напрацюванням його до другого читання. Президент налаштований на те, щоб врахувати додаткові рекомендації Венеціанської комісії", - заявила минулого тижня представниця президента України в парламенті Ірина Луценко.

Читайте статтю: ДБР, НАБУ і ГПУ: розподіл позицій правоохоронних органів

Президентська фракція саботує

Ще наприкінці січня президент Петро Порошенко закликав депутатів негайно взялися за антикорупційний суд, аби продемонструвати "реформаторський потенціал", однак тоді народні обранці проігнорували цей заклик. Навіть у фракції пропрезидентської партії "Блок Петра Порошенка" (БПП) зі 138 депутатів за включення у порядок денний законопроекту про антикорупційний суд тоді проголосував лише 81 народний обранець.

Тим часом очільники Національного антикорупційного бюро України(НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) вже втратили віру в те, що розслідувані ними справи вже цього року буде розглядати спеціалізована судова інституція."Одні політики кажуть, що проголосують у березні, інші обіцяють у травні. Я скептичний, щодо створення цього суду у цьому році. Бо проголосувати, а потім ще створити - так швидко це не робиться, а ми вже рік лише дискутуємо, яким має бути антикорупційний суд", - сказав DW керівник САП Назар Холодницький. За його словами, за рік ситуація не змінилася, судді досі не мають у своєму графіку вільних місць для призначення слухань по корупційним справам. "Справи переносяться на два-три місяці, у суддів хвороби, відпустки, відрядження, люстрації, звільнення. І таким чином наші справи гальмуються", - констатує Холодницький.

На створення антикорупційного суду прокурори чекають уже понад два роки. За цей час НАБУ направило до суду 116 гучних корупційних справ, однак досі жоден з топ-корупціонерів не засуджений. 44 справи залишаються взагалі без розгляду. При цьому, в деяких провадженнях підготовче засідання не може відбутися понад рік, наголошують у НАБУ і САП.

Назар Холодницький вказує на те, що навіть після того як закон про антикорупційний суд буде ухвалений, ця інституція запрацює ще не скоро. Зокрема, через проблему з відбором суддів через конкурси. "Конкурси до САП показали, як важко набрати прокурорів, коли ми з трьохсот претендентів змогли обрати лише чотирьох, то уявіть який конкурс буде на суд", - каже антикорупційний прокурор.

Як відбирати суддів?

Саме процес відбору суддів до антикорупційного суду став каменем спотикання у запропонованому президентському законопроекті. Адже у своїх рекомендаціях Венеціанська комісія кілька разів наголошувала, що до відбору антикорупційних суддів в Україні мають бути залучені іноземні експерти. При чому у процесі відбору суддів вони повинні мати повноцінний голос, а не лише консультативний. Натомість ця рекомендація експертів Ради Європи проігнорована у президентському законопроекті. Президент пропонує відвести незалежним іноземним фахівцям виключно дорадчий голос. Крім того, існують дискримінаційні вимоги до іноземних учасників, які можуть призначити консультативних експертів для відбору суддів: лише міжнародні організації, з якими Україна співпрацює в галузі боротьби з корупцією, можуть призначати експертів, тоді як іноземні агентства, які надають технічну підтримку та фінансують антикорупційні реформи, позбавлені такого права.

Згадайте новину: Збитки від злочинів, які розслідує НАБУ, більші за дефіцит державного бюджету України – Артем Ситник

"Незрозуміло, чому президент подав законопроект, який не повністю відповідає рекомендаціям Венеціанської комісії. Але його можна поправити і вдосконалити між першим та другим читанням. Проблема в тому, що Верховна Рада, комітет, фракції не поспішають це робити", - каже виконавчий директор Transparency International Україна Ярослав Юрчишин. За його словами, ще одна відмова депутатів внести законопроект у порядок денний сесії або ймовірне затягування його розгляду у профільному комітеті, в якому більшість депутатів належать до пропрезидентської фракції БПП, свідчитиме про відсутність реального бажання в українських можновладців створювати антикорупційний суд.

Зауваження до законопроекту

У законопроекті президента юрисдикція суду не повністю охоплює справи, розслідувані НАБУ, і, навпаки, охоплює випадки, які не пов'язані з корупцією, зокрема торгівля наркотиками та зброєю, в яких беруть участь посадові особи. Критикують експерти і "нереалістичні" вимоги до кандидатів у судді. Крім досвіду судді, юриста чи вченого кожен кандидат повинен володіти великим досвідом юридичної допомоги у боротьбі з корупцією в міжнародних організаціях або міжнародних судових установах.

"Президент і депутати, які входять в правлячу коаліцію, не погодиться віддати конкурсні комісії міжнародним експертам. Ними рухає лише один мотив – вони бояться, що при створенні незалежного суду справи НАБУ будуть розглядатись цим судом дуже швидко, адже він не буде перезавантажений іншим", - вважає голова антикорупційної організації State Watch Гліб Каневський. На його думку, парламентарі шукатимуть формулювання для президентського законопроекту, аби його ухвалити не змінивши вигідної їм суті документу.

Зволікати не можна

Депутат від фракції "Самопоміч", колишній голова комітету з питань запобігання і протидії корупції Єгор Соболєв вважає, що затягування голосування за законопроект про антикорупційний суд свідчить про те, що ця інституція дійсно може становити для них загрозу. "І депутати, урядовці та напевне сам президент бояться бути клієнтами цього суду. Це для них головне", - каже Соболєв.

Натомість голова Верховної Ради Андрій Парубій запевняє, що цього разу депутати все таки "візьмуться" за суд. "Ми не можемо відтягувати прийняття законопроекту щодо антикорупційного суду, тому що йдеться і про завершення нашої побудови антикорупційної системи, також йдеться про наші міжнародні зобов'язання, зокрема з МВФ... Тому цей законопроект стоїть прерогативою на порядок денний сесії", - запевнив Парубій.

Читайте статтю: Успішна боротьба з корупцією: 8 історій з світового досвіду

Джерело: dw.com

  • 1263

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 1263

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные новости

    Смотреть все новости
    Смотреть все новости
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст