Про затвердження Методики роздільного збирання побутових відходів
Мінінфраструктури, розв.громад; Наказ, Методика від 13.12.20231130
Документ z0168-24, чинний, поточна редакція — Прийняття від 13.12.2023
( Остання подія — Набрання чинності, відбулась 23.02.2024. Подивитися в історії? )
Виберіть формат файлу для збереження:

МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ГРОМАД, ТЕРИТОРІЙ ТА ІНФРАСТРУКТУРИ УКРАЇНИ

НАКАЗ

13.12.2023  № 1130


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
02 лютого 2024 р.
за № 168/41513

Про затвердження Методики роздільного збирання побутових відходів

Відповідно до частини другої статті 30 Закону України «Про управління відходами», пункту 8 Положення про Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 червня 2015 року № 460 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2022 року № 1400), НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Методику роздільного збирання побутових відходів, що додається.

2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 серпня 2011 року № 133 «Про затвердження Методики роздільного збирання побутових відходів», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2011 року за № 1157/19895.

3. Департаменту комунальних послуг забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.

4. Сектору зовнішніх комунікацій забезпечити оприлюднення цього наказу на офіційному вебсайті Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.

5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

6. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра О. Бутенка.

Віце-прем’єр-міністр
з відновлення України -
Міністр



О. Кубраков

ПОГОДЖЕНО:

Голова Державної регуляторної
служби України

Міністр захисту довкілля та природних
ресурсів України

Виконавчий директор Всеукраїнської
асоціації органів місцевого самоврядування
«Асоціація міст України»

Президент Конфедерації
роботодавців України

Міністр охорони здоров’я України

Перший заступник Голови Спільного
представницького органу об’єднань
профспілок

Керівник Секретаріату Спільного
представницького органу сторони
роботодавців на національному рівні




О. Кучер


Р. Стрілець



О. Слобожан


О. Мірошниченко

В. Ляшко



О. Шубін



Р. Іллічов



ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
розвитку громад, територій
та інфраструктури України
13 грудня 2023 року № 1130


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
02 лютого 2024 р.
за № 168/41513

МЕТОДИКА
роздільного збирання побутових відходів

I. Загальні положення

1. Ця Методика визначає єдині підходи до організації роздільного збирання побутових відходів в межах території територіальних громад, що є складовою системи управління побутовими відходами, та застосовується під час розроблення правил благоустрою населених пунктів та місцевих планів управління відходами.

2. Дія цієї Методики поширюється на утворювачів побутових відходів, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад та суб’єктів господарювання незалежно від форми власності, які здійснюють операції зі збирання та перевезення побутових відходів.

3. У цій Методиці терміни вживаються у таких значеннях:

контейнерний майданчик - спеціально обладнані майданчики з твердим покриттям для розміщення контейнерів для збирання та зберігання побутових відходів із зручними під’їздами для транспортних засобів спеціального призначення для перевезення побутових відходів;

пункт роздільного збирання побутових відходів - спеціально обладнана територія для збирання побутових відходів з використанням або без використання контейнерів та пресувального обладнання, а також майданчик для зберігання роздільно зібраних відходів;

технологічна схема - спосіб роздільного збирання побутових відходів в залежності від їх видів, кількості контейнерів, різновиду системи збирання побутових відходів, який обраний виконавчим органом сільських, селищних, міських рад, та включений до правил благоустрою населених пунктів та місцевого плану управління відходами.

Інші терміни у цій Методиці вживаються у значеннях, наведених у Законах України «Про управління відходами», «Про житлово-комунальні послуги» та «Про благоустрій населених пунктів».

4. Роздільне збирання побутових відходів здійснюється за такими системами збирання побутових відходів:

контейнерною - система, що передбачає регулярне (за графіком) перевезення побутових відходів, зібраних в контейнери, на об’єкти відновлення чи видалення;

безконтейнерною - система, що передбачає регулярне (за графіком) перевезення побутових відходів, зібраних в пластикові пакети, на об’єкти відновлення чи видалення;

у пунктах роздільного збирання побутових відходів (зокрема мобільні, оснащені транспортними засобами);

за заявкою споживача.

5. Роздільне збирання побутових відходів здійснюється з метою сприяння підготовці побутових відходів до повторного використання, рециклінгу для зменшення кількості побутових відходів, що захоронюються на полігонах, запобігання їх негативному впливу на здоров’я людей та навколишнє природне середовище.

6. Системи роздільного збирання побутових відходів визначаються виконавчим органом сільських, селищних, міських рад для кожного виду побутових відходів з урахуванням норми надання послуги з управління побутовими відходами, економічної доцільності використання вторинних матеріальних та енергетичних ресурсів, органічних добрив, інших економічних факторів та вимог.

7. Роздільне збирання відходів в межах території територіальних громад здійснюється для таких видів відходів, як папір і картон, пластик, скло, метал (далі - ресурсоцінні відходи). При цьому створюються умови для забезпечення роздільного збирання біовідходів, текстилю, небезпечних відходів у складі побутових та інших видів відходів, що підлягають роздільному збиранню, зокрема відходів деревини, великогабаритних та ремонтних відходів, відходів зелених насаджень, упаковки, електричного та електронного обладнання, батарей та акумуляторів.

8. Великогабаритні та ремонтні відходи збираються окремо в контейнерах місткістю 5 м-3 і більше, які розташовуються на контейнерних майданчиках та пунктах роздільного збирання побутових відходів, а також за заявкою споживача.

9. Небезпечні відходи у складі побутових відходів збираються окремо від інших видів побутових відходів за такими системами збирання побутових відходів: контейнерною системою, у пунктах роздільного збирання побутових відходів (в тому числі мобільних - оснащених транспортних засобах), або за заявкою споживача, і передаються суб’єктам господарювання, що отримали ліцензії на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами.

10. Маркування зібраних небезпечних відходів у складі побутових відходів здійснюється суб’єктом господарювання у сфері управління відходами протягом 1 доби після їх збирання.

11. Роздільно зібрані побутові відходи, призначені для підготовки до повторного використання та рециклінгу, не можуть видалятися шляхом спалювання чи в інший спосіб, крім побутових відходів, що утворюються внаслідок сортування або інших операцій з оброблення роздільно зібраних побутових відходів і є непридатними до повторного використання та рециклінгу.

II. Організація роздільного збирання побутових відходів

1. Організація роздільного збирання побутових відходів проводиться за такими етапами:

визначення видів побутових відходів, що будуть збиратися роздільно;

вибір системи та технологічної схеми роздільного збирання для кожного виду побутових відходів, що будуть збиратися роздільно;

визначення у встановленому законодавством порядку об’єктів оброблення відходів, на які будуть перевозитись роздільно зібрані відходи для здійснення операцій з відновлення і які отримали дозволи на здійснення операцій з оброблення відходів у встановленому законодавством порядку (далі - об’єкти відновлення), вибір типів транспортних засобів спеціального призначення для збирання та перевезення відповідного виду побутових відходів та визначення графіку перевезення;

проведення розрахунків щодо обсягів надання послуги з управління побутовими відходами;

проведення конкурсу з визначення суб’єктів господарювання на здійснення операцій зі збирання та перевезення побутових відходів.

2. Під час вибору системи роздільного збирання для кожного виду побутових відходів здійснюється:

у разі контейнерної системи - вибір типів і розрахунок кількості контейнерів для збирання ресурсоцінних відходів, раціональної схеми розташування контейнерів та будівництво у разі необхідності контейнерних майданчиків;

у разі безконтейнерної системи - вибір типів і розрахунок кількості пластикових пакетів місткістю не більш 0,12 куб. метра для збирання ресурсоцінних відходів;

у пунктах роздільного збирання побутових відходів (в тому числі мобільних - оснащених транспортних засобах) - вибір типів і розрахунок кількості контейнерів для збирання ресурсоцінних відходів.

3. З метою здійснення вибору системи роздільного збирання для кожного виду побутових відходів та довгострокового прогнозування обсягів утворення ресурсоцінних відходів проводиться дослідження з визначення кількості кожного виду побутових відходів у складі побутових відходів.

4. Розрахунок кількості одного виду ресурсоцінних відходів в загальній масі побутових відходів проводять за такою формулою:

(1)

де:

Мі

-

маса одного виду ресурсоцінних відходів у загальній масі побутових відходів;

d

-

вміст у відсотках одного виду ресурсоцінних відходів у загальній масі відходів, %;

Мзаг

-

загальна маса побутових відходів, кг.

5. Якщо ресурсоцінні відходи збирають в одному контейнері, їх масу (а також масу решти складових побутових відходів, які збирають в інші контейнери) визначають за такою формулою:

(2)

За формулами (1) та (2) визначають також об’єм ресурсоцінних відходів у загальному об’ємі побутових відходів, якщо відомі компоненти, що входять до складу побутових відходів, та їх кількість в об’ємних показниках.

III. Контейнерна та безконтейнерна системи роздільного збирання побутових відходів

1. Для роздільного збирання побутових відходів за контейнерною (із застосуванням контейнерів) та безконтейнерною (із застосуванням пластикових пакетів) системами використовують такі технологічні схеми:

технологічна схема 1 - на два типи контейнерів/пластикових пакетів;

технологічна схема 2 - на три типи контейнерів/пластикових пакетів;

технологічна схема 3 - на чотири типи контейнерів/пластикових пакетів;

технологічна схема 4 - на п’ять типів контейнерів/пластикових пакетів.

2. Контейнери та пластикові пакети для різних видів побутових відходів мають бути пофарбовані (або мати пофарбовану основну частину чи кришку, або наліпку розмірами 150 × 450 мм) в такий колір:

жовтий - для пластику;

зелений - для скла;

синій - для паперу та картону;

блакитний - для ресурсоцінних відходів;

коричневий - для біовідходів;

сірий - для змішаних побутових відходів;

червоний - для небезпечних відходів у складі побутових відходів.

3. При організації роздільного збирання побутових відходів за технологічною схемою 1 встановлюється два типи контейнерів/пластикових пакетів, а саме:

перший - блакитного кольору з написом «Ресурсоцінні відходи», який призначений для збирання ресурсоцінних відходів, окрім біовідходів;

другий - сірого кольору, який призначений для збирання змішаних побутових відходів, у тому числі біовідходів.

Технологічна схема 1 передбачає перевезення зібраних ресурсоцінних відходів на об’єкти відновлення для здійснення операцій з їх попереднього сортування. Перевезення змішаних побутових відходів здійснюється на об’єкти відновлення для здійснення операцій з їх відновлення.

4. При організації роздільного збирання побутових відходів за технологічною схемою 2 використовується:

1) один контейнер/пластиковий пакет відповідного кольору для збирання одного виду ресурсоцінних відходів, зокрема:

жовтий з написом «Пластик» - для збирання пластику; або

зелений з написом «Скло» - для збирання скла; або

синій з написом «Папір» - для збирання паперу та картону;

2) один контейнер/пластиковий пакет блакитного кольору з написом «Ресурсоцінні відходи», призначений для збирання видів ресурсоцінних відходів, які не збираються у перший контейнер/пластиковий пакет;

3) один контейнер/пластиковий пакет сірого кольору, призначений для збирання змішаних побутових відходів.

Технологічну схему 2 використовують у разі, коли в одному контейнері/пластиковому пакеті, передбаченому підпунктом 1 цього пункту, збирається один вид ресурсоцінних відходів з подальшим перевезенням на об’єкти відновлення для здійснення операцій з їх попереднього сортування або відновлення.

Ресурсоцінні відходи, які збираються в контейнері/пластиковому пакеті блакитного кольору, перевозяться на об’єкти відновлення для здійснення операцій з їх попереднього сортування.

У третьому контейнері/пластиковому пакеті збираються змішані побутові відходи з подальшим перевезенням на об’єкти відновлення.

5. При організації роздільного збирання побутових відходів за технологічною схемою 3 на контейнерному майданчику встановлюють:

1) перший та другий контейнери/пластикові пакети для збирання двох видів ресурсоцінних відходів окремо, а саме:

жовтий з написом «Пластик» - для збирання пластику; або

зелений з написом «Скло» - для збирання скла; або

синій з написом «Папір» - для збирання паперу та картону;

2) один контейнер/пластиковий пакет блакитного кольору з написом «Ресурсоцінні відходи», призначений для збирання видів ресурсоцінних відходів, які не збираються у перший та другий контейнери/пластикові пакети;

3) один контейнер/пластиковий пакет сірого кольору, призначений для збирання змішаних побутових відходів.

За технологічною схемою 3 у двох окремих контейнерах/пластикових пакетах, передбачених підпунктом 1 цього пункту, збирається два види ресурсоцінних відходів з подальшим перевезенням на об’єкти відновлення для здійснення операцій з їх попереднього сортування або відновлення.

Ресурсоцінні відходи, які збираються в контейнері/пластиковому пакеті блакитного кольору перевозиться на об’єкти відновлення для здійснення операцій з їх попереднього сортування.

Перевезення змішаних побутових відходів здійснюється на об’єкти відновлення.

6. За технологічною схемою 4 роздільне збирання побутових відходів здійснюється в такі окремі контейнери/пластикові пакети:

жовтий з написом «Пластик» - для збирання пластику;

зелений з написом «Скло» - для збирання скла;

синій з написом «Папір» - для збирання паперу та картону;

коричневий з написом «Біовідходи» - для збирання органічної складової побутових відходів;

сірий з написом «Змішані відходи» - для збирання змішаних побутових відходів.

За технологічною схемою 4 у чотири окремих контейнери/пластикові пакети збирається чотири види ресурсоцінних відходів з подальшим перевезенням на об’єкти відновлення для здійснення операцій з їх попереднього сортування або відновлення.

Перевезення змішаних побутових відходів здійснюється на об’єкти відновлення.

IV. Ємності для роздільного збирання побутових відходів

1. Для роздільного збирання побутових відходів використовують такі ємності: наземні, напівпідземні, підземні контейнери та пластикові пакети.

2. Для роздільного збирання побутових відходів можуть бути використані контейнери різної місткості, починаючи зі 120 л та більше.

3. Кількість контейнерів для збирання ресурсоцінних відходів та змішаних побутових відходів визначають відповідно до обсягу надання послуг, визначеного на підставі відсоткового відношення компонентів, що входять до складу побутових відходів, до загального об’єму побутових відходів з урахуванням їх середньої щільності.

4. Для збирання ресурсоцінних відходів кількість контейнерів визначається за такою фоpмулою:

(3)

де:

Nb

-

необхідна кількість контейнерів для збирання ресурсоцінних відходів, шт.;

QД

-

добове утворення ресурсоцінних відходів, м-3/добу;

t

-

періодичність перевезення ресурсоцінних відходів, діб;

K1

-

добовий коефіцієнт нерівномірності утворення ресурсоцінних відходів;

K2

-

коефіцієнт, який враховує кількість контейнерів, що перебувають у ремонті та в резерві;

C

-

місткість одного контейнера для збирання ресурсоцінних відходів, м-3;

K3

-

коефіцієнт заповнення контейнера.

Добове утворення побутових відходів QД визначається за такою фоpмулою:

(4)

де:

Mi

-

маса одного виду ресурсоцінних відходів у загальній масі побутових відходів, що утворюється за добу, кг;

ρi

-

щільність ресурсоцінних відходів, кг/м-3, визначається за довідковими даними або під час вимірювання кількості видів, що входять до складу побутових відходів;

m

-

чисельність населення;

Tкр

-

кількість неpобочих днів на pік для спеціально обладнаних транспортних засобів.

Для належного функціонування системи збирання побутових відходів при розрахунку використовують такі значення коефіцієнтів: К1=1,4; К2=1,05; К3=0,9.

V. Пункти роздільного збирання побутових відходів

1. Пункти роздільного збирання побутових відходів можуть бути стаціонарними та мобільними (оснащені транспортні засоби).

2. Стаціонарні пункти роздільного збирання побутових відходів слід облаштовувати з дотриманням таких вимог:

відстань від меж земельних ділянок закладів освіти та лікувально- профілактичних закладів, стін житлових та громадських будівель і споруд, майданчиків для ігор дітей та відпочинку населення повинна становити не менше 30 м;

відстань від меж присадибних ділянок із сторони вулиць на території садибної забудови в межах території територіальних громад повинна становити не менш 8 м;

наявність твердої та рівної основи (покриття), зокрема з бетону чи асфальту;

наявність облаштованого в’їзду та під’їзних доріг, що забезпечують безперешкодний проїзд транспортних засобів;

наявність системи організованого відведення води, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів (у разі потреби).

3. На майданчику для збирання та зберігання роздільно зібраних відходів в межах пункту роздільного збирання побутових відходів збирання та зберігання ресурсоцінних відходів здійснюється не більше одного року з моменту їх утворення, що є безпечним для здоров’я людей та навколишнього природного середовища відповідно до екологічних та санітарно-епідеміологічних вимог.

Строк зберігання змішаних побутових відходів у контейнерах на території пунктів роздільного збирання побутових відходів не повинен перевищувати норми, встановлені Державними санітарними нормами та правилами утримання територій населених місць, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17 березня 2011 року № 145, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2011 року за № 457/19195.

4. У разі застосування мобільних пунктів роздільного збирання побутових відходів виконавчі органи сільських, селищних, міських рад погоджують графік перебування такого пункту за відповідною адресою та за видами побутових відходів.

VI. Організація проведення інформаційно-комунікаційних заходів

1. Для забезпечення свідомого та ефективного роздільного збирання побутових відходів проводяться інформаційно-комунікаційні заходи для підвищення обізнаності населення щодо видів відходів, придатних для роздільного збирання, дотримання екологічних та санітарно-епідеміологічних вимог.

Основними етапами інформаційно-комунікаційних заходів є:

1) інформування - це етап ознайомлення громадськості з впливом побутових відходів на навколишнє природне середовище та перевагами роздільного збирання побутових відходів, а також охоплення якнайбільшої аудиторії.

На цьому етапі розробляється план інформаційно-комунікаційних заходів, обираються пізнаване гасло (слоган), що використовується протягом усіх інформаційно-комунікаційних заходів, та методи і засоби їх проведення;

2) залучення - це етап формування в аудиторії власної позитивної думки про необхідність свідомої участі в роздільному збиранні побутових відходів. Цей етап триває до повного охоплення роздільним збиранням побутових відходів в межах території територіальної громади.

Цей етап передбачає вивчення громадської думки щодо роздільного збирання побутових відходів із застосуванням методів та інструментів соціологічних досліджень;

3) нагадування - це етап нагадування про необхідність здійснення роздільного збирання побутових відходів. Заходи етапу нагадування проводяться при сталій системі роздільного збирання побутових відходів.

3. Інформаційно-комунікаційні заходи включають:

розробку та творче втілення інформаційних матеріалів, у тому числі:

розробку друкованої та аудіо-, відеопродукції, постерів, листівок, складання текстів;

розробку та складання методичних матеріалів з екологічного та гігієнічного виховання;

виготовлення та тиражування друкованої продукції: листівок, брошур, методичних матеріалів, літератури для дітей;

методичну роботу з підготовки спеціалістів з виховання громадськості;

розміщення інформаційних матеріалів на громадському транспорті, тарі та упаковці, зовнішній та транзитній рекламі;

проведення роз’яснювальної роботи у медіа та за місцем проживання;

організацію і проведення заходів (наприклад, заходи з підвищення екологічної культури і професійної підготовки спеціалістів, збирання ресурсоцінних відходів, екскурсії на об’єкти управління відходами) в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), позашкільної, фахової передвищої, вищої, післядипломної, дошкільної освіти, а також для громадськості.

Директор Департаменту
комунальних послуг


Н. Хоцянівська



вгору