Документ 3173-IX, чинний, поточна редакція — Прийняття від 29.06.2023
( Остання подія — Введення в дію, відбудеться 01.01.2026. Подивитися в історії? )
Експортування великих файлів може зайняти більше часу!
Виберіть формат файлу для збереження:

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України у зв’язку із запровадженням електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах

(Відомості Верховної Ради (ВВР), 2023, № 79, ст.283)

Верховна Рада України постановляє:

I. Внести до Податкового кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2011 р., №№ 13-17, ст. 112) такі зміни:

1. У пункті 14.1 статті 14:

доповнити підпунктами 14.1.4-1-14.1.4-6 такого змісту:

"14.1.4-1. електронна марка акцизного податку - сукупність даних, що складається з унікального ідентифікатора та інших даних Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, яка дає змогу ідентифікувати кожну одиницю товару (продукції), що підлягає маркуванню, на всіх етапах переміщення товару (продукції);

14.1.4-2. підроблена електронна марка акцизного податку - графічний елемент, який своїм виглядом імітує графічний елемент електронної марки акцизного податку та інформація про який відсутня в Електронній системі обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, або графічний елемент електронної марки акцизного податку, нанесений на товар (продукцію), що підлягає маркуванню, повторно (крім повторного нанесення графічного елемента електронної марки акцизного податку на товар (продукцію), що підлягає маркуванню, виробником/імпортером після усунення виявлених недоліків відповідно до пункту 234.7 статті 234 цього Кодексу);

14.1.4-3. унікальний ідентифікатор - унікальний літерно-цифровий код, що складається з серійного номера електронної марки акцизного податку та інших даних, формується за допомогою програмних засобів Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та дає змогу ідентифікувати кожну окрему одиницю товару (продукції), що підлягає маркуванню;

14.1.4-4. унікальний груповий ідентифікатор - унікальний ідентифікатор, що містить інформацію про одиничні унікальні ідентифікатори, дозволяє ідентифікувати групу товарів (продукції), що підлягають маркуванню;

14.1.4-5. графічний елемент електронної марки акцизного податку - відображення унікального ідентифікатора електронної марки акцизного податку у вигляді Датаматрікс коду (DataMatrix), що нанесений на фізичний носій або безпосередньо на пачку (одиничну упаковку) тютюнового виробу або пляшку (одиничну упаковку) алкогольного напою, або ємність (одиничну упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, який забезпечує можливість ідентифікувати кожну одиницю товару (продукції), що підлягає маркуванню, на всіх етапах переміщення такого товару (продукції) та отримати інформацію про такий товар (продукцію), що міститься в Електронній системі обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах. Разом з графічним елементом електронної марки акцизного податку забезпечується нанесення елементів, придатних для читання людиною у форматі перших дванадцяти символів унікального ідентифікатора;

14.1.4-6. серійний номер електронної марки акцизного податку - послідовність літер і цифр, що генеруються в автоматичному режимі програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, на дату формування замовлення на формування електронної марки акцизного податку";

в абзаці п’ятому підпункту 14.1.6 слова "марками акцизного податку" виключити;

підпункт 14.1.107 виключити;

підпункт 14.1.109 викласти в такій редакції:

"14.1.109. маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - нанесення графічного елемента електронної марки акцизного податку та елементів, придатних для читання людиною у форматі перших дванадцяти символів унікального ідентифікатора, на кожну окрему пачку (одиничну упаковку) тютюнового виробу або пляшку (одиничну упаковку) алкогольного напою, або ємність (одиничну упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, у визначеному Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" порядку";

підпункт 14.1.148 виключити;

у підпункті 14.1.190 слова "покупець марок акцизного податку" замінити словами "замовник електронних марок акцизного податку";

підпункт 14.1.198 виключити;

підпункт 14.1.252 викласти в такій редакції:

"14.1.252. тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання, жування чи вдихання без горіння шляхом нагрівання";

доповнити підпунктом 14.1.285 такого змісту:

"14.1.285. Терміни "Електронна система обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах", "акцизний електронний документ", "економічний оператор", "об’єкт економічного оператора", "електронна простежуваність обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах", "пристрій сканування" для цілей цього Кодексу вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".

2. У пункті 19-1.1 статті 19-1:

доповнити підпунктом 19-1.1.14-1 такого змісту:

"19-1.1.14-1. здійснюють у межах компетенції контроль у сфері виконання суб’єктами господарювання вимог щодо забезпечення електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах";

підпункт 19-1.1.18 викласти в такій редакції:

"19-1.1.18. організовують роботу, пов’язану з обліком та здійсненням контролю:

за обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, з використанням даних Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;

за повнотою та своєчасністю сплати акцизного податку по операціях з ввезення на митну територію України, виробництва та реалізації на митній території України товарів (продукції), що підлягають маркуванню;

за дотриманням інших вимог цього Кодексу та Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" при здійсненні обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах".

3. Пункт 42-1.2 статті 42-1 доповнити абзацом двадцять восьмим такого змісту:

"доступу платників податків до Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах".

4. Пункт 54.2 статті 54 доповнити абзацами другим і третім такого змісту:

"Грошове зобов’язання щодо суми податкових зобов’язань з акцизного податку за сформовані унікальні ідентифікатори вважається узгодженим з дня отримання унікальних ідентифікаторів економічним оператором - платником акцизного податку та підлягає сплаті у строки, визначені пунктом 222.4 статті 222 цього Кодексу.

Грошове зобов’язання анулюється на підставі повідомлення економічного оператора, поданого у строк, визначений пунктом 234.2 статті 234 цього Кодексу, на дату подання такого повідомлення".

5. У пункті 75.1 статті 75:

в абзаці першому підпункту 75.1.1 слова "даних СОД РРО" замінити словами "даних Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, даних СОД РРО";

у другому реченні абзацу першого підпункту 75.1.3 слова "у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів" замінити словами "законодавства з питань регулювання виробництва та обігу підакцизних товарів (продукції), у тому числі товарів (продукції), що підлягають маркуванню, законодавства з питань застосування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах".

6. У пункті 80.2 статті 80:

у підпункті 80.2.1 слова "щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, здійснення" замінити словами "щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, у тому числі товарів (продукції), що підлягають маркуванню, застосування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснення";

у підпункті 80.2.2 слова "ведення касових операцій, наявності" замінити словами "ведення касових операцій, щодо регулювання виробництва та обігу підакцизних товарів (продукції), у тому числі товарів (продукції), що підлягають маркуванню, застосування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, наявності";

у підпункті 80.2.3 слова "касових операцій, патентування" замінити словами "касових операцій, обігу підакцизних товарів (продукції), що підлягають маркуванню, патентування";

у підпункті 80.2.5 слова "та/або масовими витратомірами, а також" замінити словами "та/або масовими витратомірами, маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, застосування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, а також".

7. Підпункт 213.3.10 пункту 213.3 статті 213 викласти в такій редакції:

"213.3.10. ввезення на митну територію України акредитованими випробувальними лабораторіями (власними або залученими на договірних засадах), ввезення на митну територію України та/або передача в межах митної території України суб’єктами господарювання, які мають ліцензії на виробництво тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або здійснюють імпорт тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, еталонних (моніторингових) чи тестових зразків тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, не призначених для продажу вроздріб, для проведення досліджень, сертифікації чи випробувань (калібрування лабораторного обладнання, проведення дегустацій, вивчення фізико-хімічних показників, дизайну) в обсязі на кожну одиницю товарної позиції в номенклатурі виробника/імпортера, що подається в одиничному пакуванні або без нього, і не перевищує:

3000 штук - для сигарет з фільтром, без фільтра, цигарок, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням;

1000 штук - для сигарил, включаючи сигарили з відрізаними кінцями, з вмістом тютюну;

500 грам - для інших тютюнових виробів;

0,2 літра - для рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Ввезення на митну територію України суб’єктами господарювання, які мають ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, тестових зразків алкогольних напоїв в обсязі не більше 3 літрів кожного виробу, призначених для проведення досліджень чи випробувань (калібрування лабораторного обладнання, проведення дегустацій, вивчення фізико-хімічних показників, дизайну) і не призначених для оптового та/або роздрібного продажу, а також передача в межах митної території України суб’єктами господарювання, які мають ліцензії на право виробництва алкогольних напоїв, зразків алкогольних напоїв, оформлених з дотриманням вимог законодавства, відповідному органу з сертифікації з метою проведення сертифікації такої продукції".

8. Пункт 215.1 статті 215 після абзацу третього доповнити новим абзацом такого змісту:

"тютюнова сировина, тютюнові відходи".

У зв’язку з цим абзаци четвертий - сьомий вважати відповідно абзацами п’ятим - восьмим.

9. У статті 216:

у пункті 216.1 слова та цифри "у статтях 225 та 229" замінити словами та цифрами "у статтях 225, 229 та 234";

у пункті 216.4 слово "випадках" замінити словами і цифрами "випадках, крім випадків, визначених статтею 234 цього Кодексу".

10. Абзац перший пункту 217.5 статті 217 замінити чотирма абзацами такого змісту:

"217.5. У разі повного або часткового повернення покупцем/отримувачем підакцизних товарів (продукції), вироблених (виготовлених) на митній території України, виробнику таких товарів (продукції) для усунення недоліків товарів (продукції) або їх знищення (переробки) у зв’язку з неможливістю усунення таких недоліків та реалізації на митній території України платник податку - виробник проводить коригування податкових зобов’язань зі сплати акцизного податку у звітному періоді, у якому відбулося таке:

повернення - для товарів (продукції), щодо яких відбуватиметься усунення недоліків;

знищення (переробка) під контролем представників контролюючого органу - для товарів (продукції), щодо яких неможливо усунути недоліки та реалізувати на митній території України.

Для проведення коригування податкових зобов’язань, визначеного цим пунктом, щодо повернутих (знищених) покупцем/отримувачем маркованих товарів (продукції) обов’язковою умовою є деактивація відповідних електронних марок акцизного податку (знищення паперових марок акцизного податку разом з товаром (продукцією)".

У зв’язку з цим абзаци другий - четвертий вважати відповідно абзацами п’ятим - сьомим.

11. У пункті 218.4 статті 218:

абзац перший замінити двома абзацами такого змісту:

"218.4. У разі повного або часткового повернення імпортером підакцизних товарів (продукції), ввезених на митну територію України, нерезиденту або знищення (переробки) під контролем представників контролюючого органу у зв’язку з виявленими недоліками таких товарів (продукції) та неможливістю їх реалізації на митній території України платник податків - імпортер проводить коригування податкових зобов’язань зі сплати акцизного податку у звітному періоді, у якому відбулося таке вивезення за межі митної території України товару (продукції) або знищення (переробка) під контролем представників контролюючого органу.

Для проведення коригування податкових зобов’язань, визначеного цим пунктом, щодо повернутих (знищених) імпортером маркованих товарів (продукції) обов’язковою умовою є деактивація відповідних електронних марок акцизного податку (знищення паперових марок акцизного податку разом з товаром (продукцією)".

У зв’язку з цим абзаци другий і третій вважати відповідно абзацами третім і четвертим;

друге речення абзацу четвертого викласти в такій редакції: "При цьому сума акцизного податку враховується для формування нових електронних марок акцизного податку або за рішенням економічного оператора (шляхом оформлення програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, відповідного повідомлення) зараховується в рахунок майбутніх платежів з цього податку".

12. У статті 222:

підпункти 222.1.2 і 222.1.3 пункту 222.1 виключити;

підпункт 222.2.2 пункту 222.2 виключити;

доповнити пунктом 222.4 такого змісту:

"222.4. Суми податку сплачуються до бюджету економічними операторами - виробниками/імпортерами алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання економічним оператором сформованих унікальних ідентифікаторів, але не пізніше дня реалізації/ввезення на митну територію України товарів (продукції) з нанесеними графічними елементами електронних марок акцизного податку, сформованими з таких унікальних ідентифікаторів, та розраховуються:

з тютюнових виробів - з урахуванням мінімального акцизного податкового зобов’язання із сплати акцизного податку на тютюнові вироби та ставок податку, чинних відповідно до норм цього Кодексу;

з алкогольних напоїв та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - з урахуванням ставок податку, чинних відповідно до норм цього Кодексу.

Якщо зазначений строк припадає на день наступного бюджетного року, сума акцизного податку сплачується до закінчення бюджетного року, в якому були отримані економічним оператором сформовані унікальні ідентифікатори.

Сплата акцизного податку по унікальним ідентифікаторам, які нанесені на тютюнові вироби, виготовлені у державах - членах Європейського Союзу, у якості унікальних ідентифікаторів продукції для експорту, та ввозяться на митну територію України, здійснюється до ввезення на митну територію України.

У разі потреби доплата податку здійснюється за операціями з реалізації алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації за місячний податковий період, а при ввезенні на митну територію України таких товарів (продукції) - не пізніше дня подання митної декларації.

У разі несплати суми акцизного податку за сформовані унікальні ідентифікатори у визначені цією статтею строки така несплачена сума вважається податковим боргом та до платника податку вживаються передбачені цим Кодексом заходи щодо його погашення.

У разі невиконання умов, визначених абзацами першим - шостим цього підпункту, або за наявності у економічного оператора на дату замовлення на формування унікальних ідентифікаторів податкового боргу з акцизного податку:

унікальні ідентифікатори за подальшими замовленнями на формування унікальних ідентифікаторів не формуються;

акцизний електронний документ, у якому зазначені підакцизні товари (продукція) з нанесеними графічними елементами електронних марок акцизного податку, з яких не сплачено акцизний податок, не може бути складений.

Розрахунок сум акцизного податку, які мають бути сплачені економічними операторами - виробниками/імпортерами за сформовані унікальні ідентифікатори, здійснюється в автоматичному режимі програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Сума акцизного податку, яка має бути сплачена економічним оператором - виробником/імпортером за сформовані унікальні ідентифікатори, зменшується на суму акцизного податку за деактивовані на підставі повідомлення економічного оператора унікальні ідентифікатори".

13. У статті 225:

пункт 225.3 викласти в такій редакції:

"225.3. Скоригована сума податку в податковому векселі сплачується частково у разі формування унікальних ідентифікаторів у період дії такого векселя";

доповнити пунктами 225.5-1 і 225.10 такого змісту:

"225.5-1. Для ввезення на митну територію України виробником алкогольних напоїв в ємностях, які не є споживчою тарою, для їх розливу у споживчу тару такий виробник до ввезення подає контролюючому органу за своїм місцезнаходженням оформлений податковий вексель у трьох примірниках, який є забезпеченням виконання зобов’язання такого платника у строк до 90 календарних днів, починаючи з дня видачі податкового векселя, сплатити суму податку, розраховану за ставками для цієї продукції.

Один примірник подається контролюючому органу за місцезнаходженням виробника, другий - контролюючому органу за місцем митного оформлення зазначених товарів, третій залишається платнику податку.

Векселедержателем є контролюючий орган за місцем реєстрації векселедавця.

Податковий вексель видається на суму акцизного податку, що справляється при ввезенні товарів відповідно до законодавства.

Підставою для митного оформлення алкогольних напоїв в ємностях, які не є споживчою тарою, що ввозяться на митну територію України з метою їх розливу у споживчу тару, є подання таким виробником до контролюючого органу, який здійснює митне оформлення, в порядку, передбаченому Митним кодексом України, засобами електронного зв’язку копії податкового векселя, авальованого банком та взятого на облік контролюючим органом за місцезнаходженням виробника.

Обов’язки з погашення податкового векселя не можуть передаватися іншим особам незалежно від їх взаємовідносин з векселедавцем.

За користування податковим векселем не нараховуються відсотки або інші види плати, передбачені законодавством для інших видів векселів.

Сума податку, на яку погашається вексель, визначається виходячи з фактично ввезеної кількості алкогольних напоїв (згідно з митною декларацією) та ставок податку на готову продукцію, зменшується на суму податку, розраховану виходячи з фактично втраченої кількості алкогольних напоїв при транспортуванні та зберіганні, у процесі виробництва (розливу) готової продукції в межах норм, затверджених у встановленому порядку. Скоригована сума податку в податковому векселі сплачується частково при придбанні марок акцизного податку або у разі формування унікальних ідентифікаторів у період дії такого векселя";

"225.10. Порядок випуску, обігу та погашення податкових векселів відповідно до цієї статті встановлюється Кабінетом Міністрів України".

14. У статті 226:

назву викласти в такій редакції:

"Стаття 226. Застосування електронних марок акцизного податку для алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах";

пункт 226.1 викласти в такій редакції:

"226.1. Економічні оператори відповідно до вимог цього Кодексу та Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" забезпечують:

маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, при виробництві таких товарів (продукції) на митній території України, до ввезення таких товарів (продукції) на митну територію України або в режимі митного складу до випуску у вільний обіг на митну територію України;

внесення до Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, достовірної та повної інформації, передбаченої цим Кодексом;

виконання вимог щодо складання акцизного електронного документа, направлення відповідних повідомлень до Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у визначених цим Кодексом випадках;

своєчасність та повноту сплати акцизного податку по операціях з ввезення на митну територію України та виробництва на митній території України товарів (продукції), що підлягають маркуванню;

виконання інших вимог, визначених цим Кодексом та Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" щодо забезпечення електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах";

пункти 226.2-226.4, 226.7, 226.8, 226.13 виключити;

пункти 226.5, 226.9-226.12 викласти в такій редакції:

"226.5. Вимоги до маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, визначаються Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".

Порядок маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, затверджується Кабінетом Міністрів України";

"226.9. Вважаються немаркованими алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, у разі:

відсутності нанесеного на кожну окрему одиницю пакування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у порядку, визначеному цим Кодексом, графічного елемента електронної марки акцизного податку та/або елементів, придатних для читання людиною у форматі перших дванадцяти символів унікального ідентифікатора;

відсутності в Електронній системі обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, даних про активацію електронної марки акцизного податку, графічний елемент якої нанесений на товар (продукцію), що підлягає маркуванню (крім випадків зберігання економічним оператором - виробником/імпортером до дня активації електронних марок акцизного податку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, із нанесеними графічними елементами електронних марок акцизного податку);

наявності на окремій одиниці пакування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, графічного елемента електронної марки акцизного податку, яка відповідно до норм цього Кодексу вважається підробленою, погашеною або деактивованою;

наявності на окремій одиниці пакування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пошкодженого графічного елемента електронної марки акцизного податку, який не дозволяє зчитати (відсканувати) такий графічний елемент електронної марки акцизного податку, крім випадків, коли дані про таку електронну марку акцизного податку можуть бути підтверджені шляхом перевірки елементів, придатних для читання людиною у форматі перших дванадцяти символів унікального ідентифікатора, в Електронній системі обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

226.10. Не підлягають маркуванню:

алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, які призначені для реалізації на експорт. При цьому переміщення алкогольних напоїв, що спрямовуються виробниками на експорт, здійснюється під митним контролем із застосуванням заходів гарантування доставки;

алкогольні напої з вмістом спирту етилового до 8,5 відсотка об’ємних одиниць;

алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, які ввозяться в Україну і розміщуються в митному режимі магазину безмитної торгівлі;

еталонні (моніторингові) чи тестові зразки тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, які не призначені для продажу вроздріб і ввозяться на митну територію України акредитованими випробувальними лабораторіями (власними або залученими на договірних засадах) або суб’єктами господарювання, які мають ліцензії на виробництво тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або здійснюють імпорт тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або передаються в межах митної території України такими суб’єктами господарювання для проведення досліджень, сертифікації чи випробувань (калібрування лабораторного обладнання, проведення дегустацій, вивчення фізико-хімічних показників, дизайну);

тестові зразки алкогольних напоїв, які не призначені для оптового та/або роздрібного продажу і ввозяться на митну територію України суб’єктами господарювання, які мають ліцензії на право оптової торгівлі відповідною продукцією, для проведення досліджень чи випробувань (калібрування лабораторного обладнання, проведення дегустацій, вивчення фізико-хімічних показників, дизайну), але не більше 3 літрів кожного виробу, а також зразки алкогольних напоїв, оформлені з дотриманням вимог законодавства, які передаються в межах митної території України відповідному органу з сертифікації з метою проведення сертифікації такої продукції;

звичайні (неігристі) вина та зброджені напої, що класифікуються у товарній позиції 2204 (крім 2204 10, 2204 21 06 00, 2204 21 07 00, 2204 21 08 00, 2204 21 09 00, 2204 22 10 00, 2204 29 10 00) та у товарних підкатегоріях 2205 10 10 00, 2205 90 10 00, 2206 00 59 00, 2206 00 89 00 згідно з УКТ ЗЕД, фактична міцність яких вища за 1,2 відсотка об’ємних одиниць етилового спирту, але не вища за 15 відсотків об’ємних одиниць етилового спирту, за умови, що етиловий спирт, який міститься у готовому продукті, має повністю ферментне (ендогенне) походження.

226.11. Ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України немаркованих в установленому порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняються, крім випадків ввезення економічними операторами підакцизних товарів (продукції) у режимі митного складу відповідно до глави 20 Митного кодексу України для їх маркування.

226.12. Формування унікальних ідентифікаторів електронних марок акцизного податку та електронних марок акцизного податку здійснюється програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Порядок формування унікальних ідентифікаторів електронних марок акцизного податку та електронних марок акцизного податку визначається цим Кодексом";

пункт 226.14 виключити;

пункт 226.15 викласти в такій редакції:

"226.15. Продаж (передача) унікальних ідентифікаторів та/або графічних елементів електронних марок акцизного податку економічним оператором іншим особам забороняється, крім випадків, передбачених пунктом 227.4 статті 227 цього Кодексу";

пункт 226.16 виключити.

15. У статті 227:

пункт 227.1 викласти в такій редакції:

"227.1. Суб’єкти господарювання - юридичні та фізичні особи - підприємці, які уклали з іноземними виробниками або іншими нерезидентами контракт (договір) про постачання на митну територію України алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, мають право ввозити на митну територію України імпортні алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, якщо:

в установленому порядку здійснено маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (у тому числі маркування розміщених товарів (продукції) у митному режимі митного складу);

контролюючому органу подано митну декларацію для митного оформлення таких товарів (продукції);

в Електронній системі обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, міститься інформація про сплату в повному обсязі сум акцизного податку з ввезення таких товарів (продукції) на митну територію України";

пункти 227.2 і 227.3 виключити;

пункт 227.4 викласти в такій редакції:

"227.4. Замовники унікальних ідентифікаторів забезпечують:

нанесення графічних елементів електронних марок акцизного податку на кожну окрему одиницю пакування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у тому числі які поміщені в митний режим митного складу з дотриманням вимог глави 20 Митного кодексу України, до випуску у вільний обіг на митній території України; або

передачу графічних елементів електронних марок акцизного податку іншим суб’єктам господарювання на митній території України або нерезидентам для друку графічних елементів електронних марок акцизного податку на фізичних носіях з метою подальшого їх нанесення на кожну окрему одиницю пакування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у тому числі які поміщені в митний режим митного складу з дотриманням вимог глави 20 Митного кодексу України, до випуску у вільний обіг на митній території України; або

передачу графічних елементів електронних марок акцизного податку утримувачу митного складу на митній території України або нерезидентам для нанесення на кожну окрему одиницю пакування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у тому числі які поміщені в митний режим митного складу з дотриманням вимог глави 20 Митного кодексу України, до випуску у вільний обіг на митній території України.

Економічні оператори - виробники тютюнових виробів товарних позицій 2402 20 90 10, 2402 20 90 20, 2402 10 00 90, 2404 11 00 10 згідно з УКТ ЗЕД здійснюють нанесення графічних елементів електронних марок акцизного податку під час виробництва таких товарів (продукції).

За бажанням економічного оператора (за виключенням виробників/імпортерів тютюнових виробів товарних позицій 2402 20 90 10, 2402 20 90 20, 2404 11 00 10 згідно з УКТ ЗЕД та виробників тютюнових виробів товарної позиції 2402 10 00 90) друк графічних елементів електронних марок акцизного податку забезпечується державним підприємством, визначеним Кабінетом Міністрів України.

Гарантоване виконання таких замовлень та передача надрукованих графічних елементів електронних марок акцизного податку економічним операторам здійснюються протягом 10 календарних днів від дати формування унікальних ідентифікаторів Електронною системою обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України".

16. У статті 228:

пункт 228.2 викласти в такій редакції:

"228.2. Контроль за наявністю графічних елементів електронних марок на пачках (упаковках) тютюнових виробів, пляшках (упаковках) алкогольних напоїв та на ємностях (упаковках) з рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, під час їх зберігання, транспортування та продажу, а також у разі ввезення таких товарів (продукції) на митну територію України, контроль за переміщенням, зберіганням та реалізацією пального та спирту етилового здійснюють відповідні контролюючі органи";

в абзаці першому пункту 228.3 слова "марок акцизного податку встановленого зразка" замінити словами "графічного елемента електронних марок акцизного податку";

пункт 228.8 виключити.

17. У статті 230:

пункти 230.15 і 230.17 виключити;

пункт 230.18 викласти в такій редакції:

"230.18. Транспортування горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу підприємства, на якому виробляються горілка та лікеро-горілчані вироби, без акцизного електронного документа, зареєстрованого у порядку, встановленому Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", забороняється".

18. Розділ VI доповнити статтею 234 такого змісту:

"Стаття 234. Електронна марка акцизного податку

234.1. Електронна марка акцизного податку (далі - електронна марка) призначена для обліку обсягів виробництва на митній території України та ввезення на митну територію України алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, відстеження їх обігу на митній території України та ідентифікації легальності їх походження, у тому числі при їх ввезенні та реалізації на митній території України, а також для підтвердження сплати економічними операторами акцизного податку.

Формування електронних марок здійснюється програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у порядку, визначеному цією статтею.

Для формування електронної марки суб’єкт господарювання, що здійснює виробництво на митній території України та/або ввезення на митну територію України алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, зобов’язаний зареєструватися економічним оператором в Електронній системі обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у порядку, визначеному Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", та оформити замовлення на формування електронної марки програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Замовлення на формування електронної марки здійснюється економічним оператором програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, шляхом формування відповідного повідомлення на формування унікальних ідентифікаторів із зазначенням відомостей щодо режиму оподаткування, визначених пунктом 234.4 цієї статті.

Повідомлення на формування унікальних ідентифікаторів підписується керівником або іншою уповноваженою особою економічного оператора шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису.

Емітентом унікальних ідентифікаторів електронних марок вважається центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

За повідомленням економічного оператора на формування унікальних ідентифікаторів програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, генерується серійний номер електронної марки та на підставі даних, визначених цією статтею, формується унікальний ідентифікатор.

Імпортери з метою ввезення на митну територію України тютюнових виробів, виготовлених у державах - членах Європейського Союзу, до дати ввезення таких товарів (продукції) на митну територію України забезпечують внесення інформації про унікальні ідентифікатори, нанесені на такі тютюнові вироби, до Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах. Внесення інформації до Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для цілей електронної простежуваності обігу товарів (продукції), що підлягають маркуванню, прирівнюється до формування унікальних ідентифікаторів та не вимагає додаткового нанесення графічного елемента електронної марки на такий товар (продукцію).

234.2. Унікальний ідентифікатор для кожного окремого виду товару (продукції), що підлягає маркуванню, складається з таких елементів даних (та послідовності):

для тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вироблених на території України:

1) перші три символи - літери та цифри, з яких складається ідентифікаційний код емітента унікальних ідентифікаторів електронних марок акцизного податку;

2) наступні дев’ять символів - серійний номер електронної марки;

3) наступні символи - індивідуальний штриховий код товару (продукції) та/або:

літери та цифри, з яких складається код економічного оператора, код ("код виробу"), що дає змогу визначати такі дані:

об’єкт економічного оператора за місцем виробництва товару (продукції);

обладнання для пакування пачки (одиничної упаковки) тютюнових виробів (не застосовується для продукції, повністю виготовленої вручну);

опис товару - код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД відповідно до підпункту 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, кількість одиниць у пачці, вага товару (продукції), для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - об’єм картриджа, заправного контейнера та інших ємностей, вміст нікотину та розмір максимальної роздрібної ціни на тютюнові вироби або рідини, що використовуються в електронних сигаретах;

4) відмітки часу у вигляді восьмизначної цифрової послідовності у форматі РРММДДгг на позначення дати та часу виробництва;

для тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, ввезених (імпортованих) на митну територію України:

1) перші три символи - літери та цифри, з яких складається ідентифікаційний код емітента унікальних ідентифікаторів електронних марок;

2) наступні дев’ять символів - серійний номер електронної марки;

3) наступні символи:

літери та цифри, з яких складається код економічного оператора, код ("код виробу"), що дає змогу визначати такі дані:

місце виробництва;

опис товару - код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД відповідно до підпункту 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, кількість одиниць у пачці, вага товару (продукції), для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - об’єм картриджа, заправного контейнера та інших ємностей, вміст нікотину та розмір максимальної роздрібної ціни на тютюнові вироби або рідини, що використовуються в електронних сигаретах;

для тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вироблених у державах - членах Європейського Союзу та ввезених (імпортованих) на митну територію України, на кожну одиничну упаковку таких виробів наносяться унікальні ідентифікатори, сформовані відповідно до нормативних актів Європейського Союзу з питань, що стосуються створення та забезпечення функціонування системи відстеження тютюнових виробів;

для алкогольних напоїв, вироблених на території України:

1) перші три символи - літери та цифри, з яких складається ідентифікаційний код емітента унікальних ідентифікаторів електронних марок;

2) наступні дев’ять символів - серійний номер електронної марки;

3) наступні символи:

літери та цифри, з яких складається код економічного оператора, об’єкт економічного оператора за місцем виробництва товару (продукції), опис товару - код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД відповідно до підпункту 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, місткість тари та відсоток вмісту спирту етилового;

для алкогольних напоїв, ввезених (імпортованих) на митну територію України:

1) перші три символи - літери та цифри, з яких складається ідентифікаційний код емітента унікальних ідентифікаторів електронних марок;

2) наступні дев’ять символів - серійний номер електронної марки;

3) наступні символи:

літери та цифри, з яких складається код економічного оператора, опис товару - код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД відповідно до підпункту 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, місткість тари та відсоток вмісту спирту етилового.

У разі якщо на дату формування повідомлення на формування унікальних ідентифікаторів у економічного оператора наявний податковий борг з акцизного податку або відсутня/анульована ліцензія на право виробництва та/або оптової, та/або роздрібної торгівлі підакцизними товарами (продукцією), програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, автоматично формується повідомлення про відмову у формуванні унікальних ідентифікаторів, яке надсилається такому економічному оператору не пізніше наступного робочого дня за днем формування повідомлення на формування унікальних ідентифікаторів.

В іншому разі програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, автоматично формуються унікальні ідентифікатори, які не пізніше наступного календарного дня за днем формування повідомлення на формування унікальних ідентифікаторів надсилаються економічному оператору.

Сформовані на підставі повідомлення економічного оператора унікальні ідентифікатори засвідчують безумовне зобов’язання такого економічного оператора сплатити у строк, визначений пунктом 222.4 статті 222 цього Кодексу, до Державного бюджету України розраховану Електронною системою обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, суму акцизного податку за таким повідомленням.

Після формування унікальних ідентифікаторів, але до дати першої реалізації на митній території України, дані, передбачені цим пунктом щодо коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, можуть змінюватися економічним оператором - імпортером на підставі митної декларації у разі зміни коду товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД на рівні товарної категорії та/або підкатегорії (без зміни товарної підпозиції), якщо це не впливає на розмір суми акцизного податку, розрахованої під час формування унікальних ідентифікаторів.

Унікальний ідентифікатор після його формування, але до дати активації електронної марки, може бути деактивований за ініціативою економічного оператора шляхом формування відповідного повідомлення економічним оператором програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах. У разі деактивації унікального ідентифікатора сума сплаченого акцизного податку може бути зарахована або в рахунок наступних замовлень на формування унікальних ідентифікаторів, або в рахунок майбутніх платежів з акцизного податку такого економічного оператора згідно з напрямом, зазначеним у такому повідомленні.

234.3. У разі необхідності групування товарів (продукції), що підлягають маркуванню, в групову транспортну упаковку Електронна система обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забезпечує можливість формування унікальних групових ідентифікаторів, які забезпечують можливість ідентифікувати кожну групу таких товарів (продукції), на підставі повідомлення економічного оператора на формування таких унікальних групових ідентифікаторів.

Унікальний груповий ідентифікатор може містити унікальні групові ідентифікатори нижчого рівня групування.

Економічні оператори мають право формувати унікальні групові ідентифікатори за допомогою власних програмних рішень, які відповідають алгоритму та критеріям формування унікального групового ідентифікатора та базуються на одиничних унікальних ідентифікаторах електронних марок. У такому разі економічні оператори зобов’язані забезпечувати внесення до Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, такі самостійно сформовані унікальні групові ідентифікатори, зчитування яких дасть змогу отримати відомості про всі унікальні ідентифікатори електронних марок акцизного податку, нанесені на одиничні упаковки товару (продукції), що підлягають маркуванню, або унікальні групові ідентифікатори нижчого рівня групування, які включаються в групову транспортну упаковку.

Економічні оператори забезпечують нанесення або самостійно наносять унікальні групові ідентифікатори на групову транспортну упаковку, для якої такі ідентифікатори були сформовані, у вигляді штрихових та/або Датаматрікс кодів (DataMatrix).

У разі генерування унікального групового ідентифікатора унікальних ідентифікаторів електронних марок Електронною системою обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, за запитом економічного оператора унікальний груповий ідентифікатор складається з елементів даних (та послідовності), зокрема:

літер та цифр, з яких складається код ідентифікатора економічного оператора, який здійснив пакування товару (продукції) у групові упаковки, формування та нанесення на них відповідного унікального групового ідентифікатора (для економічних операторів - виробників підакцизних товарів (продукції) або літер та цифр, з яких складається код ідентифікатора економічного оператора, який здійснив ввезення на митну територію України підакцизних товарів (продукції);

коду рівня групування;

коду ідентифікатора об’єкта економічного оператора, на якому відбулося групування товарів (продукції), - для виробників підакцизних товарів (продукції);

коду ідентифікатора країни, в якій відбулося пакування товару (продукції) у групові упаковки, - для імпортерів підакцизних товарів (продукції);

дати групування - послідовність із восьми символів у форматі РРММДД, де РР - це рік, ММ - місяць, ДД - день такого групування.

За бажанням економічного оператора елементи унікального групового ідентифікатора можуть бути доповнені іншими даними за допомогою власних програмних рішень.

Вимоги до алгоритму та критеріїв формування унікального групового ідентифікатора визначаються Кабінетом Міністрів України.

У разі необхідності перегрупування товарів (продукції), що підлягають маркуванню, в іншу групову транспортну упаковку економічні оператори на дату такого перегрупування зобов’язані сформувати нові повідомлення на формування унікальних групових ідентифікаторів.

234.4. Додаткові дані, необхідні для формування електронних марок, що вносяться до Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, після формування унікального ідентифікатора.

Для формування електронних марок економічним оператором, у тому числі економічним оператором - імпортером, після формування унікальних ідентифікаторів забезпечується внесення програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для кожної одиниці товару (продукції), що підлягає маркуванню, додаткових даних (за умови відсутності в наборі даних унікального ідентифікатора):

місце виробництва - для алкогольних напоїв, ввезених (імпортованих) на митну територію України;

власна назва товару (продукції);

опис товару - код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, кількість одиниць у пачці, вага товару (продукції), для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - об’єм картриджа, заправного контейнера та інших ємностей, вміст нікотину;

розмір максимальної роздрібної ціни на тютюнові вироби або рідини, що використовуються в електронних сигаретах;

індивідуальний штриховий код товару (продукції);

режим оподаткування:

оподатковуються акцизним податком;

не виникає податкове зобов’язання;

звільняються від оподаткування;

сума акцизного податку, сплачена при ввезенні на митну територію України алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Усі додаткові дані (крім індивідуального штрихового коду товару (продукції) вносяться до дати оформлення митної декларації, а індивідуальний штриховий код товару (продукції) - до першої дати реалізації на митній території України ввезених товарів (продукції).

Після внесення економічним оператором додаткових даних, визначених цим підпунктом, програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, автоматично формується електронна марка.

Електронній марці після її активації присвоюється відповідний статус, який змінюється в Електронній системі обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, автоматично на підставі відомостей, внесених до цієї системи економічними операторами.

234.5. Статуси електронної марки:

234.5.1. електронна марка активована;

234.5.2. електронна марка деактивована;

234.5.3. електронна марка погашена.

Статус "електронна марка активована" присвоюється в Електронній системі обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у порядку, визначеному пунктом 234.6 статті 234 цього Кодексу.

Статус "електронна марка деактивована" присвоюється в Електронній системі обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у порядку та на дату, визначені пунктом 234.7 статті 234 цього Кодексу.

Статус "електронна марка погашена" присвоюється в Електронній системі обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у порядку та на дату, визначені пунктом 234.8 статті 234 цього Кодексу.

234.6. Активація електронних марок.

Активація електронної марки здійснюється автоматично програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, після внесення економічним оператором до системи інформації щодо нанесення на товар (продукцію), що підлягає маркуванню, графічного елемента електронної марки, сплати економічним оператором сум акцизного податку за сформовані унікальні ідентифікатори в строки, визначені пунктом 222.4 статті 222 цього Кодексу, а також внесення до Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, усіх передбачених цією статтею додаткових даних, необхідних для формування електронних марок.

Програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забезпечується фіксація дати та часу активації електронної марки, зберігання та надання на запит користувачів такої системи інформації про таку активацію.

Електронна марка вважається сформованою на дату її активації.

234.7. Деактивація електронних марок.

У разі повернення покупцем/отримувачем маркованих товарів (продукції) з виявленими недоліками виробнику/імпортеру таких товарів (продукції) такий виробник/імпортер:

або усуває виявлені недоліки товарів (продукції) та повторно наносить графічні елементи раніше активованих електронних марок на такі товари (продукцію), або наносить графічні елементи раніше активованих електронних марок на товари (продукцію), які були повернуті з причини пошкодження графічних елементів електронних марок;

у разі неможливості усунути виявлені недоліки - знищує (переробляє) такі товари (продукцію) під контролем представників контролюючого органу та на дату такого знищення (переробки) деактивує електронні марки в Електронній системі обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, шляхом формування відповідного повідомлення, до якого в обов’язковому порядку додаються скан-копії документів, що підтверджують знищення товарів (продукції).

Програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, не пізніше наступного робочого дня за днем формування економічним оператором повідомлення про деактивацію електронних марок надсилається такому економічному оператору повідомлення:

про підтвердження деактивації електронних марок; або

про відмову в деактивації електронних марок - якщо відомості, внесені економічним оператором до повідомлення про деактивацію електронних марок, не відповідають даним Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (із зазначенням причини відмови).

Економічний оператор має право подавати повторне повідомлення після усунення виявлених недоліків.

Деактивація електронних марок не призводить до деактивації сформованих унікальних ідентифікаторів.

У разі повернення покупцем/отримувачем маркованих товарів (продукції) з виявленими недоліками та подальшим знищенням (переробкою) таких товарів (продукції) виробником/імпортером під контролем представників контролюючого органу у зв’язку з неможливістю усунення виявлених недоліків сформовані унікальні ідентифікатори можуть бути використані таким виробником/імпортером для формування нових електронних марок. У такому разі активація електронних марок здійснюється в порядку, визначеному цією статтею, але без додаткової сплати акцизного податку.

234.8. Погашення електронних марок.

Погашення електронних марок відбувається в разі реалізації товарів (продукції), що підлягають маркуванню, кінцевому споживачу, суб’єкту господарювання, який не є економічним оператором, використання економічним оператором товарів (продукції), що підлягають маркуванню, для власних потреб або втрати (знищення, крадіжки) таких товарів (продукції), у тому числі внаслідок дії обставин непереборної сили.

У разі реалізації товарів (продукції), що підлягають маркуванню, суб’єкту господарювання - економічному оператору із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій/ПРРО електронні марки не погашаються, за умови оформлення в Електронній системі обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, акцизного електронного документа з відміткою про реалізацію товарів (продукції) іншому економічному оператору із зазначенням номерів електронних марок.

У разі реалізації товарів (продукції), що підлягають маркуванню, кінцевому споживачу відомості про погашення електронних марок вносяться до Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, автоматично на підставі даних про такі електронні марки, що містяться в розрахункових документах, сформованих реєстраторами розрахункових операцій/програмними реєстраторами розрахункових операцій.

Погашення електронних марок при продажу кінцевому споживачу (в тому числі суб’єкту господарювання, який не є економічним оператором) сигар, включаючи сигари з відрізаними кінцями, з вмістом тютюну (код згідно з УКТ ЗЕД 2402 10 00 10), або алкогольних напоїв на розлив здійснюється при продажу першої одиниці товару в межах вмісту одиничної пачки (упаковки) сигар/місткості пляшки (упаковки) алкогольних напоїв.

У разі реалізації товарів (продукції), що підлягають маркуванню, суб’єкту господарювання, який не є економічним оператором, використання економічним оператором товарів (продукції), що підлягають маркуванню, для власних потреб, відомості про погашення електронних марок вносяться до Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, шляхом формування економічним оператором відповідного повідомлення, до якого в обов’язковому порядку додаються скан-копії документів, що підтверджують такий продаж/використання для власних потреб товарів (продукції).

У разі втрати (знищення, крадіжки) товарів (продукції), що підлягають маркуванню (крім випадків, передбачених пунктом 234.7 статті 234 цього Кодексу), у тому числі внаслідок дії обставин непереборної сили, відомості про погашення електронних марок вносяться до Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, шляхом формування економічним оператором відповідного повідомлення, до якого в обов’язковому порядку додаються скан-копії документів, що підтверджують списання товарів (продукції) внаслідок втрати (знищення, крадіжки) таких товарів (продукції).

Програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, не пізніше наступного робочого дня за днем формування платником податку повідомлення про погашення електронних марок у разі реалізації товарів (продукції), що підлягають маркуванню, суб’єкту господарювання, який не є економічним оператором, використання економічним оператором товарів (продукції), що підлягають маркуванню, для власних потреб або втрати (знищення, крадіжки) маркованих товарів (продукції) (крім випадків, передбачених пунктом 234.7 статті 234 цього Кодексу), у тому числі внаслідок дії обставин непереборної сили, такому платнику податку надсилається повідомлення про:

підтвердження погашення електронних марок; або

відмову в погашенні електронних марок - якщо відомості, внесені платником податку до повідомлення про погашення електронних марок, не відповідають даним Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (із зазначенням причини відмови).

Економічний оператор має право подавати повторне повідомлення після усунення виявлених недоліків.

Погашені електронні марки не підлягають подальшому використанню, крім випадків повернення споживачем алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, з погашеними електронними марками продавцю таких товарів (продукції) протягом 14 календарних днів від дня їх придбання, що підтверджується розрахунковими документами, сформованими реєстраторами розрахункових операцій/програмними реєстраторами розрахункових операцій про повернення споживачу коштів за повернуті товари (продукцію), а також у разі повернення таких товарів (продукції) суб’єктом господарювання - не економічним оператором протягом 14 календарних днів від дня їх придбання, що підтверджується первинними документами бухгалтерського обліку про повернення таких товарів (продукції).

У такому разі відомості про погашення електронних марок в Електронній системі обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, анулюються на підставі повідомлення, сформованого економічним оператором за допомогою програмних засобів Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, до якого в обов’язковому порядку додаються скан-копії документів, що підтверджують повернення споживачем/суб’єктом господарювання - не економічним оператором товарів (продукції), та даних про повернення споживачу коштів за такі товари (продукцію), що містяться в розрахункових документах, сформованих реєстраторами розрахункових операцій/програмними реєстраторами розрахункових операцій, а електронним маркам відновлюється статус "електронні марки активовані".

234.9. Програмні засоби Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забезпечують автоматичне направлення центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, інформації про сформовані унікальні ідентифікатори з визначеними сумами акцизного податку та унікальні групові ідентифікатори, а також про їх деактивацію, про сформовані електронні марки, їх активацію та/або деактивацію, погашення.

234.10. Генерування серійних номерів електронних марок, формування унікальних ідентифікаторів та/або електронних марок, їх активація, деактивація та/або погашення здійснюються програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, на безоплатній основі".

19. Абзац другий пункту 16 підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення" викласти в такій редакції:

"протягом трьох звітних місяців поспіль, що передують місяцю, в якому підвищуються ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну, середньомісячний обсяг отримання унікальних ідентифікаторів, сформованих Електронною системою обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, підприємством-виробником та/або імпортером тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну не може перевищувати 115 відсотків середньомісячного обсягу реалізації на митній території України тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну таким підприємством-виробником та/або імпортером за попередні дев’ять календарних місяців".

II. Прикінцеві та перехідні положення

1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 січня 2026 року, крім:

абзаців четвертого - тринадцятого пункту 13 розділу I цього Закону та абзаців п’ятого, сьомого - вісімнадцятого, двадцять четвертого, сорокового - сто дванадцятого, двісті тридцять п’ятого, двісті тридцять шостого, двісті п’ятдесят восьмого, двісті п’ятдесят дев’ятого, двісті шістдесят першого - двісті вісімдесятого, двісті дев’яносто першого - двісті дев’яносто четвертого, двісті дев’яносто дев’ятого - триста п’ятого підпункту 1 пункту 4 розділу II цього Закону (в частині встановлення вимог до реєстрації обладнання для виробництва тютюнових виробів та місць зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах), які набирають чинності та вводяться в дію через 180 календарних днів з дня опублікування цього Закону;

абзаців шістнадцятого і сімнадцятого пункту 1, пункту 8 розділу I цього Закону та абзаців третього, четвертого, шостого, двісті п’ятдесят шостого, двісті вісімдесят першого - двісті вісімдесят четвертого, двісті вісімдесят сьомого - двісті дев’яностого, триста дев’ятого підпункту 1 пункту 4 розділу II цього Закону, які набирають чинності та вводяться в дію з дня опублікування цього Закону.

2. З 1 січня 2026 року по 30 червня 2026 року штрафи, визначені абзацами двісті дев’яносто п’ятим - двісті дев’яносто восьмим підпункту 1 пункту 4 розділу II цього Закону (в частині змін до частини другої статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального"), застосовуються у розмірі 10 відсотків розміру штрафу, встановленого відповідною статтею Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", а з 1 липня 2026 року по 31 грудня 2026 року - у розмірі 30 відсотків розміру штрафу, встановленого відповідною статтею Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".

З 1 січня 2026 року маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється виключно в порядку, визначеному Податковим кодексом України.

Марковані паперовими марками акцизного податку алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, які вироблені в Україні або імпортовані в Україну до 1 січня 2026 року, перебувають в обігу не більше 18 місяців з дня введення в дію цього Закону. Обіг таких підакцизних товарів (продукції) здійснюється з дотриманням вимог законодавства, що діяло до 1 січня 2026 року, в частині дотримання вимог Податкового кодексу України та Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" щодо обігу товарів (продукції), маркованих паперовими марками акцизного податку, але без дотримання вимог цього Закону щодо функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Починаючи з наступного календарного дня після завершення встановленого цим пунктом 18-місячного строку марковані паперовими марками акцизного податку алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, вилучаються суб’єктом господарювання - власником таких товарів (продукції) з обігу для нанесення на пляшку (одиничну упаковку) алкогольного напою, пачку (одиничну упаковку) тютюнового виробу або ємність (одиничну упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, електронної марки акцизного податку.

Для цього економічний оператор - власник таких товарів (продукції) програмними засобами Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснює в порядку, визначеному цим Законом, замовлення унікальних ідентифікаторів електронних марок акцизного податку, що містять виключно літери та цифри, з яких складається ідентифікаційний код емітента унікальних ідентифікаторів електронних марок акцизного податку та серійний номер електронної марки акцизного податку, але без додаткової доплати сум акцизного податку, та нанесення графічних елементів електронних марок акцизного податку на пляшку (одиничну упаковку) алкогольного напою, пачку (одиничну упаковку) тютюнового виробу або ємність (одиничну упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах. Дозволяється нанесення графічних елементів електронних марок акцизного податку безпосередньо на прозору обгортку одиничного пакування таких товарів (продукції) за її наявності. Після чого такі товари (продукція) повертаються економічним оператором - власником таких товарів (продукції) в обіг для подальшої реалізації.

При цьому отримані економічним оператором унікальні ідентифікатори не доповнюються іншими даними та вважаються електронною маркою акцизного податку з моменту нанесення графічних елементів електронних марок акцизного податку на пляшку (одиничну упаковку) алкогольного напою, пачку (одиничну упаковку) тютюнового виробу або ємність (одиничну упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах.

Паперові марки акцизного податку, вже закуплені, але не використані станом на 1 січня 2026 року, для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, повертаються продавцю в установленому законодавством порядку, акцизний податок, сплачений при отриманні таких марок, за бажанням покупця таких марок, враховується під час формування електронних марок акцизного податку або відшкодовується покупцю марок.

Не підлягають відшкодуванню суми акцизного податку, сплачені відповідно до статті 225 Податкового кодексу України, у разі повернення паперових акцизних марок продавцю таких акцизних марок, але такі суми акцизного податку можуть бути використані під час формування електронних марок акцизного податку.

3. До 1 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України має забезпечити оприлюднення технічних вимог щодо функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

4. Внести зміни до таких законодавчих актів України:

1) у Законі України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (Відомості Верховної Ради України, 1995 р., № 46, ст. 345 із наступними змінами):

у статті 1:

абзац одинадцятий викласти в такій редакції:

"тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання, жування чи вдихання без горіння шляхом нагрівання";

в абзаці шістнадцятому після слів "тютюнових виробів" доповнити словами "тютюнової сировини", а після слів "тютюновими виробами" - словами "тютюновою сировиною";

в абзаці двадцять першому слова "та тютюнових виробів" замінити словами "тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах";

абзац сорок третій замінити десятьма абзацами такого змісту:

"Єдиний державний реєстр обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів (далі - Єдиний реєстр обладнання) - інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує збір, накопичення, захист, облік, відображення, обробку реєстрових даних та надання реєстрової інформації про перелік обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів. Єдиний реєстр обладнання ведеться в електронному вигляді.

Обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів:

автоматизовані машини (механізми), що призначені для:

підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини;

нарізання тютюнового листа для наступного використання у виробництві тютюнових виробів;

виробництва відновленого тютюну;

виготовлення (виробництва) сигарет, цигарок, сигарил шляхом вкладення тютюнового листа або тютюнової суміші в сигаретний папір або цигаркові гільзи, або листи тютюну з наступним формуванням таких тютюнових виробів;

пакування визначеної кількості сигарет, цигарок, сигарил у пачки відповідного формату шляхом розподілення єдиного потоку на порції визначеної кількості, вкладання таких порцій у заготовку пачки відповідного формату та фінального формування пачки з визначеною кількістю таких тютюнових виробів;

автоматизовані машини (механізми) - обладнання з електричним чи неелектричним нагріванням для обробки матеріалів шляхом зміни температури та механічні пристрої, які використовуються для промислового виробництва люлькового, нюхального, смоктального, жувального тютюну чи його замінників (нарізання, змішування, формування люлькового тютюну, махорки, тютюновмісних сумішей для кальянів, фінальне формування пачки (упаковки) тютюну чи махорки для смоктання, жування, нюхання чи вдихання без горіння шляхом нагрівання);

автоматизовані машини (механізми), призначені для нанесення марок акцизного податку на пачки відповідного формату".

У зв’язку з цим абзаци сорок четвертий - вісімдесят перший вважати відповідно абзацами п’ятдесят третім - дев’яностим;

абзац вісімдесят третій замінити двома абзацами такого змісту:

"Терміни "пальне", "електронна сигарета", "рідини, що використовуються в електронних сигаретах", "електронна марка акцизного податку", "підроблена електронна марка акцизного податку", "маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах", "унікальний ідентифікатор", "унікальний груповий ідентифікатор", "графічний елемент електронної марки акцизного податку" вживаються в цьому Законі у значеннях, наведених у Податковому кодексі України.

Термін "кваліфікований електронний підпис" вживається в цьому Законі у значенні, наведеному у Законі України "Про електронний довірчий підпис".

У зв’язку з цим абзаци вісімдесят четвертий - дев’яностий вважати відповідно абзацами вісімдесят п’ятим -дев’яносто першим;

доповнити абзацами такого змісту:

"тютюнова сировина - цілі рослини тютюну чи його листки у природному стані або у вигляді сушених чи ферментованих листків, цілих чи з відділеною середньою жилкою, обрізаних чи необрізаних, роздавлених чи розрубаних, які відносяться до товарної позиції 2401 згідно з УКТ ЗЕД (включаючи відходи тютюнового листя, тютюновий пил) та призначені для промислової переробки;

блок тютюнових виробів - одиниця групової споживчої тари, яка складається з декількох пачок тютюнових виробів, загорнутих у папір, полімерну плівку або обтягнутих стрічкою;

короб, коробка тютюнових виробів - одиниця транспортної тари, яка складається з блоків тютюнових виробів;

групова транспортна упаковка тютюнових виробів - короби, коробки тютюнових виробів, розміщені на портативній платформі з дерева, пластику або металу, яка призначена для їх переміщення;

групова транспортна упаковка алкогольних напоїв - ящики, коробки алкогольних напоїв, розміщені на піддоні (портативній платформі з дерева, пластику або металу тощо), який призначений для їх переміщення;

ящик, коробка алкогольних напоїв - одиниця транспортної тари з картону, фанери, пластмаси тощо, яка складається з пляшок (іншого посуду, одиничної упаковки) алкогольних напоїв;

акцизний електронний документ (АЕД) - електронний документ, який складається економічним оператором за допомогою програмних засобів Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у порядку, визначеному цим Законом, для забезпечення електронної простежуваності обігу таких товарів (продукції);

Електронна система обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (Електронна система), - інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує формування електронних марок акцизного податку, обробку та зберігання інформації щодо товарів (продукції), що підлягають маркуванню, а також електронну взаємодію між державними органами, юридичними або фізичними особами, у тому числі фізичними особами - підприємцями, з метою забезпечення електронної простежуваності обігу товарів (продукції), що підлягають маркуванню;

економічний оператор - суб’єкт господарювання, що здійснює виробництво на митній території України та/або ввезення на митну територію України, та/або оптову чи роздрібну торгівлю товарів (продукції), що підлягають маркуванню;

об’єкт економічного оператора - будівлі, споруди, у тому числі їх частки, які належать на праві власності та/або іншому праві користування економічному оператору, призначені для виробництва, маркування, зберігання або торгівлі маркованими товарами (продукцією);

партія товару (продукції) - визначена кількість товарів (продукції), що підлягають маркуванню;

пристрій сканування - електронний приймально-передавальний апарат (стаціонарний або переносний), що дає змогу шляхом зчитування (сканування) графічного елемента електронної марки акцизного податку або штрихового коду унікального групового ідентифікатора вносити та/або отримувати дані з Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, дані щодо такої електронної марки акцизного податку або унікального групового ідентифікатора;

електронна простежуваність обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (електронна простежуваність), - відображення обігу товарів (продукції), що підлягають маркуванню, в Електронній системі обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, на всіх етапах переміщення таких товарів (продукції) від виробника/імпортера до кінцевого споживача;

користувач - орган державної влади, фізична або юридична особа, або фізична особа - підприємець, яка за допомогою програмних засобів Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вносить та/або отримує дані з такої системи;

міжвідомча електронна взаємодія - обмін інформацією між Електронною системою обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та Єдиним державним вебпорталом електронних послуг, Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, Єдиним реєстром ліцензіатів з виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, Єдиним державним реєстром місць зберігання, Єдиним реєстром обладнання, електронним кабінетом платника податків, Системою обліку даних реєстраторів розрахункових операцій, іншими інформаційними системами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, Єдиною автоматизованою інформаційною системою митних органів України, Єдиним реєстром судових рішень, єдиною інформаційною системою Міністерства внутрішніх справ та іншими інформаційно-комунікаційними системами;

захисний елемент - елемент (елементи), що забезпечує (забезпечують) захисні властивості від несанкціонованого доступу до одиничної пачки тютюнових виробів, який складається з видимих і невидимих елементів. Захисний елемент повинен бути надрукований/прикріплений у такий спосіб, щоб його неможливо було видалити або стерти, приховати або будь-яким чином перервати. Гарантоване виконання замовлень економічних операторів на друк захисних елементів забезпечується державним підприємством, визначеним Кабінетом Міністрів України, на безоплатній основі. Технічні вимоги (стандарти) до захисного елемента визначаються Кабінетом Міністрів України";

у статті 2:

назву після слів "тютюнових виробів" доповнити словами "тютюнової сировини";

перше речення частини десятої викласти в такій редакції: "Виробництво спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу та алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється за наявності місць зберігання, внесених до Єдиного реєстру";

після частини десятої доповнити трьома новими частинами такого змісту:

"Виробництво та/або зберігання тютюнової сировини здійснюється за наявності місць зберігання, внесених до Єдиного реєстру.

Суб’єкти господарювання (у тому числі іноземні суб’єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які мають ліцензію на право виробництва тютюнових виробів, вносять місця зберігання тютюнової сировини до Єдиного реєстру лише у разі, якщо таке місце зберігання розташоване за іншою адресою (у приміщенні), ніж місцезнаходження виробництва.

Виробництво та/або зберігання тютюнової сировини може здійснюватися лише:

суб’єктами господарювання (у тому числі іноземними суб’єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які мають ліцензію на право виробництва тютюнових виробів;

тютюново-ферментаційними заводами, які здійснюють реалізацію (передачу) ферментованої тютюнової сировини виробникам тютюнових виробів або на експорт;

суб’єктами господарювання, які займаються вирощуванням тютюну".

У зв’язку з цим частини одинадцяту - двадцять п’яту вважати відповідно частинами чотирнадцятою - двадцять восьмою;

частину чотирнадцяту після слова "спирту" доповнити словами "етилового, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах";

частину шістнадцяту викласти в такій редакції:

"Витяг про внесення місця зберігання спирту етилового, біоетанолу або алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, до Єдиного реєстру надається суб’єкту господарювання (у тому числі іноземному суб’єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) в електронному вигляді в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України, протягом п’яти календарних днів від дня подання заяви. Ведення Єдиного реєстру та надання витягів з Єдиного реєстру здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, забезпечує вільний та безоплатний доступ до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі";

частину сімнадцяту замінити двома частинами такого змісту:

"Податковий орган приймає рішення про виключення місць зберігання з Єдиного реєстру у такі терміни та за виникнення таких обставин:

не пізніше 10 робочих днів з дня подання ліцензіатом, що був заявником такого місця зберігання, нарочно, поштою або в електронному вигляді в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України, заяви про їх виключення;

не раніше ніж через 20 робочих днів з дня анулювання чи закінчення терміну дії ліцензії на провадження відповідного виду господарської діяльності, наданої такому ліцензіату, на підставі якої місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру, або встановлення відповідним органом ліцензування факту відсутності таких місць зберігання за заявленим місцезнаходженням (адресою).

Місце зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, виключається з Єдиного реєстру в день прийняття відповідного рішення".

У зв’язку з цим частини вісімнадцяту - двадцять восьму вважати відповідно частинами дев’ятнадцятою - двадцять дев’ятою;

після частини вісімнадцятої доповнити новою частиною такого змісту:

"Місце зберігання виключається з Єдиного реєстру в день прийняття відповідного рішення".

У зв’язку з цим частини дев’ятнадцяту - двадцять дев’яту вважати відповідно частинами двадцятою - тридцятою;

частину двадцяту викласти в такій редакції:

"Податковий орган направляє суб’єкту господарювання (у тому числі іноземному суб’єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), що був заявником, рішення про виключення місця зберігання з Єдиного реєстру не пізніше наступного робочого дня за днем його прийняття в електронному вигляді в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України";

статтю 2-1 викласти в такій редакції:

"Стаття 2-1. Реєстрація обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів

Обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі обладнання.

Адміністратором та держателем Єдиного реєстру обладнання є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Порядок ведення Єдиного реєстру обладнання затверджується Кабінетом Міністрів України.

Реєстрація обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів здійснюється на підставі заяви власника або імпортера такого обладнання чи уповноваженої ним особи (далі - власник обладнання). У разі якщо власником обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів є нерезидент України, для цілей цього Закону власником такого обладнання вважається особа, яка здійснює використання або зберігання обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів на території України.

У разі передачі власником обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів у користування іншому суб’єкту господарювання - резиденту реєстрація обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів здійснюється на підставі заяви такого суб’єкта господарювання - резидента (далі - користувач обладнання).

Заява подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, нарочно, поштою або в електронному вигляді в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України.

Заява про реєстрацію обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів подається протягом 10 робочих днів з дня набуття права власності/користування на обладнання, що знаходиться на території України, а в разі його ввезення на митну територію України - протягом 10 робочих днів із дня завершення його митного оформлення.

У заяві про реєстрацію обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів повинна міститися інформація про:

власника (співвласників) обладнання:

для юридичних осіб (у тому числі іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) - повне найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи;

для фізичних осіб - підприємців - прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), місцезнаходження (адреса місця проживання, за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою - підприємцем), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта);

користувача обладнання (у разі його передачі в користування):

для юридичних осіб - повне найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи;

для фізичних осіб - підприємців - прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), місцезнаходження (адреса місця проживання, за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою - підприємцем), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта);

підставу ввезення обладнання на митну територію України або набуття права власності чи користування обладнанням;

вид обладнання, найменування виробника обладнання, модель та серійний номер (за наявності) обладнання;

адресу місцезнаходження обладнання.

До заяви про реєстрацію обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів додаються засвідчені власником/користувачем обладнання копії документів, що підтверджують ввезення обладнання на митну територію України або право власності/користування обладнанням.

У разі зміни відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі обладнання, крім змін, пов’язаних із зміною права власності/користування обладнанням, власник/користувач обладнання, за заявою якого відповідне обладнання внесено до Єдиного реєстру обладнання, повинен не пізніше 10 робочих днів із дня виникнення змін подати до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, нарочно, поштою або в електронному вигляді в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України, заяву про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі обладнання.

У разі вивезення обладнання за межі митної території України, переходу права власності на нього або знищення обладнання власник/користувач обладнання, за заявою якого відповідне обладнання внесено до Єдиного реєстру обладнання, повинен не пізніше 10 робочих днів із дня виникнення зазначених підстав подати до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, нарочно, поштою або в електронному вигляді в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України, заяву про виключення відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі обладнання.

До заяви про виключення відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі обладнання, додаються копії завірених у визначеному законодавством порядку власником/користувачем обладнання документів, що підтверджують вивезення обладнання за межі митної території України, перехід права власності/користування на нього або знищення обладнання.

У разі знищення обладнання за заявою власника обладнання такий власник обладнання утворює комісію, яка за результатом знищення обладнання складає акт про знищення такого обладнання.

Знищення обладнання за заявою власника обладнання здійснюється за рахунок власника такого обладнання.

При знищенні обладнання проводяться фото- та відеофіксація.

Знищення обладнання за заявою власника обладнання повинно здійснюватися з додержанням вимог відповідних нормативно-правових актів і нормативних документів щодо належних і безпечних для здоров’я людини та довкілля умов знищення відповідного обладнання.

Знищення обладнання за заявою власника обладнання здійснюється у спосіб, що унеможливлює подальше використання такого обладнання.

До складу зазначеної комісії в обов’язковому порядку має входити представник органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, який отримує один екземпляр акта про знищення обладнання.

Акт про знищення обладнання та заява власника обладнання про виключення відомостей з Єдиного реєстру обладнання є обов’язковою підставою для виключення відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі обладнання.

Підставою для виключення відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі обладнання, також є знищення обладнання внаслідок дії обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажорних обставин), у тому числі у зв’язку із введенням воєнного, надзвичайного стану, що підтверджено у встановленому законом порядку, за умови подання власником обладнання до контролюючого органу заяви про виключення відомостей з Єдиного реєстру обладнання та відповідних документів про знищення.

Форми заяв про реєстрацію обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів, про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі обладнання, про виключення відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі обладнання, затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом 15 робочих днів із дня надходження заяви про реєстрацію обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів, про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі обладнання, про виключення відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі обладнання, повинен внести відомості до Єдиного реєстру обладнання та письмово повідомити про це власника/користувача обладнання нарочно, поштою або в електронному вигляді в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України. Відомості вважаються внесеними до Єдиного реєстру обладнання із дня подання відповідної заяви власником/користувачем обладнання, за винятком випадків надання ним неповної або недостовірної інформації та документів.

У разі неподання власником/користувачем обладнання інформації та документів або подання неповної або недостовірної інформації, визначених цим Законом, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом п’яти робочих днів із дня надходження заяви повертає власнику/користувачу обладнання заяву та документи із зазначенням недоліків, які потрібно усунути.

Відповідальність за достовірність відомостей, зазначених у заяві, несе власник/користувач обладнання.

Ведення Єдиного реєстру обладнання та надання відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі обладнання, здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, забезпечує вільний та безоплатний доступ до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі обладнання, шляхом надання витягу з Єдиного реєстру обладнання.

В Єдиному реєстрі обладнання повинні міститися відомості про:

власника (співвласників) обладнання:

для юридичних осіб - найменування, код ЄДРПОУ, місцезнаходження; для фізичних осіб - суб’єктів господарювання (у тому числі іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) - прізвище, ім’я, по батькові, номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку в паспорті); для спільної діяльності без створення юридичної особи - найменування, код ЄДРПОУ особи, відповідальної за ведення обліку спільної діяльності; для іноземного суб’єкта господарювання - найменування постійного представництва, реєстраційний номер постійного представництва, місцезнаходження (адреса місця проживання, за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою - підприємцем);

користувача обладнання (у разі його передачі у користування):

для юридичних осіб - найменування, код ЄДРПОУ, місцезнаходження; для фізичних осіб - суб’єктів господарювання (у тому числі іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) - прізвище, ім’я, по батькові, номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку в паспорті); для спільної діяльності без створення юридичної особи - найменування, код ЄДРПОУ особи, відповідальної за ведення обліку спільної діяльності; для іноземного суб’єкта господарювання - найменування постійного представництва, реєстраційний номер постійного представництва, місцезнаходження (адреса місця проживання, за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою - підприємцем);

підставу ввезення обладнання на митну територію України або набуття права власності чи користування обладнанням;

вид обладнання, найменування виробника обладнання, модель та серійний номер (за наявності) обладнання;

адресу місцезнаходження обладнання;

дату внесення до реєстру;

дату виключення з реєстру;

дату внесення змін до реєстру.

Відомості, що містяться в Єдиному реєстрі обладнання, надаються у вигляді витягу з Єдиного реєстру обладнання нарочно, поштою або в електронному вигляді в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України. Витяг з Єдиного реєстру обладнання надається юридичній особі або фізичній особі - підприємцю, органам державної влади (посадовим особам) за письмовим запитом протягом двох робочих днів із дня подання такого запиту";

доповнити статтями 2-4-2-8 такого змісту:

"Стаття 2-4. Електронна система обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах

1. Електронна система обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (далі - Електронна система), створюється з метою відображення обігу та зберігання інформації щодо товарів (продукції), що підлягають маркуванню, а також для забезпечення міжвідомчої електронної взаємодії.

2. Порядок створення та функціонування Електронної системи визначається Кабінетом Міністрів України.

3. Обмін інформацією між Електронною системою та іншими інформаційно-комунікаційними системами здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії відповідно до Порядку організації електронної інформаційної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

4. Власником (держателем) Електронної системи є держава в особі центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах цифровізації, цифрового розвитку, інформатизації, у сфері надання електронних та адміністративних послуг. Майнові права інтелектуальної власності на комп’ютерну програму, що забезпечує діяльність Електронної системи, та компіляції даних Електронної системи належать державі.

Фінансування створення, ведення та функціонування Електронної системи здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, міжнародної технічної та/або поворотної або безповоротної фінансової допомоги міжнародних організацій та інших джерел, не заборонених законом.

Фінансове забезпечення власника (держателя) та технічного адміністратора Електронної системи здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України та/або інших джерел, не заборонених законодавством України.

Власник (держатель) Електронної системи безоплатно забезпечує користувачів Електронної системи програмними рішеннями, що гарантують розширену функціональність Електронної системи незалежно від роботи її центрального сервера та захищене зберігання даних, створених у режимі офлайн.

5. Технічним адміністратором Електронної системи (далі - технічний адміністратор) є визначене Кабінетом Міністрів України державне підприємство, яке належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах цифровізації, цифрового розвитку, інформатизації, у сфері надання електронних та адміністративних послуг.

Заходи із створення, впровадження та супроводження програмного забезпечення Електронної системи, технічного і технологічного забезпечення, збереження та захисту даних Електронної системи, технічні та технологічні заходи з надання, призупинення та анулювання доступу до Електронної системи здійснюються технічним адміністратором відповідно до законів України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", "Про захист персональних даних" у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

6. Доступ користувачів до Електронної системи здійснюється через електронний кабінет користувача Електронної системи та/або електронний кабінет платника податків у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. При цьому створення, обробка, збереження і передача інформації Електронною системою здійснюються безоплатно.

7. Електронна система за запитом користувачів цієї системи забезпечує формування витягів про:

економічних операторів, об’єкти економічних операторів, у тому числі місця зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;

сформовані унікальні ідентифікатори електронних марок акцизного податку, в тому числі із зазначенням дати та часу такого формування;

сформовані електронні марки акцизного податку та/або унікальні групові ідентифікатори, зокрема про їх статус із зазначенням дати та часу його набуття або зміни, у тому числі з початку їх формування;

суми сплаченого акцизного податку або податкового боргу з акцизного податку за сформовані унікальні ідентифікатори електронних марок акцизного податку;

акцизні електронні документи;

залишки товарів (продукції) в розрізі штрихових кодів таких товарів (продукції) на об’єктах економічних операторів;

інші дані, що містяться в Електронній системі.

На запит економічного оператора Електронна система забезпечує формування витягів, які можуть містити інформацію виключно щодо об’єктів, товарів (продукції) та операцій, у яких брав участь такий економічний оператор.

Повідомлення та витяги, зазначені в цьому пункті, формуються в Електронній системі із накладенням кваліфікованого електронного підпису технічного адміністратора. Такі повідомлення та витяги формуються та надаються користувачам безоплатно.

Зазначений витяг має статус електронного документа та може використовуватися як підтвердження фактів і даних Електронної системи під час проведення перевірок економічного оператора, у тому числі його об’єктів, прийняття рішень контролюючим органом у разі встановлення порушень законодавства, а також адміністративного оскарження таких рішень та під час розгляду справ у судах.

Форма витягу та порядок його формування визначаються Кабінетом Міністрів України.

8. У разі будь-яких порушень у роботі Електронної системи, в тому числі її повного зупинення, технічний адміністратор розміщує на офіційному веб-сайті власника (держателя) Електронної системи повідомлення про виявлення технічних/методологічних помилок чи технічного збою в роботі із зазначенням дати та часу їх початку, вживає всіх необхідних заходів для їх усунення, за результатами яких розміщує повідомлення про їх усунення із зазначенням дати та часу їх завершення.

У разі будь-яких порушень у роботі економічного оператора або відсутності зв’язку з Електронною системою економічний оператор має змогу працювати з Електронною системою в режимі офлайн, але не більше 72 годин.

У разі якщо в роботі Електронної системи виявлено технічну/методологічну помилку чи технічний збій і таку помилку/збій визнано технічним адміністратором у формі повідомлення або її існування підтверджено рішенням суду, підстави для притягнення економічного оператора до адміністративної, фінансової та/або кримінальної відповідальності чи застосування до такого економічного оператора штрафних санкцій, передбачених цим Законом, за порушення законодавства, що були зумовлені виключно технічною помилкою чи технічним збоєм у роботі Електронної системи, відсутні.

На період відсутності зв’язку між програмними рішеннями, що використовує економічний оператор, та сервером Електронної системи:

економічний оператор - виробник/імпортер, використовуючи програмні рішення, надані власником (держателем) Електронної системи, має право:

1) складати АЕД у паперовій формі на маркований товар (продукцію) із статусом "електронна марка активована", що присвоєно до початку роботи в режимі офлайн; формувати унікальні групові ідентифікатори, відвантажувати такий товар (продукцію);

економічний оператор - суб’єкт господарювання, що здійснює оптову торгівлю товарами (продукцією), використовуючи програмні рішення, надані власником (держателем) Електронної системи, має право:

1) складати АЕД у паперовій формі на маркований товар (продукцію) із статусом "електронна марка активована", що присвоєно до початку роботи в режимі офлайн;

2) приймати маркований товар (продукцію) відповідно до АЕД, у тому числі АЕД, складеного у паперовій формі;

3) реалізовувати/відвантажувати маркований товар (продукцію), отриманий відповідно до АЕД, у тому числі АЕД, складеного у паперовій формі;

економічний оператор - суб’єкт господарювання, що здійснює роздрібну торгівлю товарів (продукції), використовуючи програмні рішення, надані власником (держателем) Електронної системи, має право:

1) приймати маркований товар (продукцію) відповідно до АЕД, складеного у паперовій формі;

2) реалізовувати маркований товар (продукцію), отриманий відповідно до АЕД, у тому числі АЕД, складеного у паперовій формі.

У період відсутності зв’язку між програмними рішеннями, що використовує економічний оператор, та сервером Електронної системи економічний оператор використовує програмні рішення, надані власником (держателем) системи, що забезпечує захищене зберігання створених у режимі офлайн даних, складання АЕД, накладення кваліфікованого електронного підпису, надсилання повідомлення про його формування до Електронної системи, створення паперової копії АЕД тощо.

Функції захисту інформації в режимі офлайн щодо контролю факту спотворення або знищення створених даних та ідентифікації створювача таких даних реалізуються з використанням засобів захисту інформації з підтвердженою відповідністю.

Підтвердження відповідності та проведення державної експертизи засобів захисту інформації здійснюються в порядку, встановленому законодавством.

Після відновлення роботи Електронної системи та відновлення зв’язку відбувається автоматична синхронізація даних, створених економічним оператором у період відсутності зв’язку між програмними рішеннями, наданими власником (держателем) Електронної системи, та сервером Електронної системи. Програмними засобами Електронної системи забезпечуються хронологічна обробка поданих даних та їх збереження.

Стаття 2-5. Реєстрація економічного оператора

1. Суб’єкт господарювання, який здійснює виробництво та/або імпорт та/або оптову та/або роздрібну торгівлю товарами (продукцією), що підлягають маркуванню, підлягає реєстрації в Електронній системі економічним оператором. Реєстрація в Електронній системі економічним оператором здійснюється шляхом подання суб’єктом господарювання заяви на реєстрацію економічним оператором.

2. Заява на реєстрацію економічним оператором подається виключно в електронній формі за допомогою інформаційно-комунікаційних систем, засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.

Заява на реєстрацію економічним оператором повинна містити такі дані:

1) прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи - підприємця або найменування юридичної особи;

2) реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для громадян України, до паспортів яких внесена відмітка, що свідчить про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта), або ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб - резидентів України), або реєстраційний номер представництва іноземного суб’єкта господарської діяльності;

3) адреса для листування, адреса електронної пошти та номери засобів зв’язку.

Заява на реєстрацію економічним оператором перевіряється суб’єктом господарювання та за умови відповідності внесеної інформації підписується заявником шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису.

Суб’єкт господарювання не пізніше наступного календарного дня за днем подання заяви реєструється в Електронній системі за умови відсутності підстав для відмови в такій реєстрації.

Підставою для відмови в реєстрації такого суб’єкта господарювання економічним оператором є відсутність в інформаційно-комунікаційних системах даних щодо діючої ліцензії суб’єкта господарювання згідно з даними Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Відмова в реєстрації економічним оператором формується та надсилається суб’єкту господарювання програмними засобами Електронної системи не пізніше наступного календарного дня за днем подання заяви таким суб’єктом господарювання.

У разі відмови в реєстрації економічним оператором суб’єкт господарювання має право повторно подати заяву на реєстрацію економічним оператором.

3. При реєстрації Електронна система присвоює кожному економічному оператору код економічного оператора.

Електронна система не пізніше ніж протягом однієї години після реєстрації економічним оператором забезпечує наповнення кабінету економічного оператора такими даними:

1) види господарської діяльності суб’єкта господарювання згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;

2) відомості про діючі ліцензії з обов’язковим зазначенням реєстраційних номерів ліцензій та терміну їх дії;

3) об’єкти економічного оператора та відомості про їх місця (адреси) виробництва, зберігання, оптової та/або роздрібної торгівлі;

4) відомості про обладнання (для виробників тютюнових виробів) згідно з даними Єдиного реєстру обладнання.

При наповненні кабінету економічного оператора Електронна система присвоює об’єкту економічного оператора код об’єкта економічного оператора.

Електронна система не пізніше ніж протягом однієї години після реєстрації економічним оператором забезпечує відображення в електронному кабінеті економічного оператора - користувача Електронної системи даних, зазначених у частині третій цієї статті.

У разі невідповідності інформації, відображеної в електронному кабінеті Електронної системи, або у разі необхідності внесення змін до таких даних економічний оператор має право звернутися до відповідного органу державної влади - власника (держателя) державних інформаційних ресурсів або до технічного адміністратора із заявою про внесення відповідних змін.

У разі внесення змін до даних, зазначених у частині третій цієї статті, власник (держатель) державних інформаційних ресурсів забезпечує передачу таких даних до Електронної системи не пізніше наступного календарного дня за днем внесення таких змін.

Після внесення таких змін до Електронної системи власник (держатель) державних інформаційних ресурсів не пізніше наступного календарного дня повідомляє економічного оператора про такі зміни.

4. Після реєстрації в Електронній системі економічний оператор забезпечує внесення до Електронної системи інших даних, визначених Податковим кодексом України, необхідних для формування електронних марок акцизного податку, зокрема:

власна назва товару (продукції);

опис товару (продукції): для тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - код товару (продукції) та опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД відповідно до підпункту 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України, кількість одиниць у пачці, вага товару (продукції); для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - об’єм картриджа, заправного контейнера та інших ємностей, вміст нікотину; для алкогольної продукції - код товару (продукції) та опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД відповідно до підпункту 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України, місткість тари та відсоток вмісту спирту етилового;

індивідуальний штриховий код товару (продукції).

Стаття 2-6. Електронна простежуваність

1. Електронна простежуваність обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вироблених на території України або ввезених (імпортованих) на митну територію України відповідно до цього Закону, крім товарів (продукції), що не підлягають маркуванню відповідно до Податкового кодексу України, здійснюється шляхом відображення обігу товарів (продукції), що підлягають маркуванню, та операцій, пов’язаних з обігом таких товарів (продукції), в Електронній системі.

2. Для створення можливості визначення фактичного переміщення вироблених в Україні або ввезених на митну територію України товарів (продукції), що підлягають маркуванню, відповідно до цього Закону економічні оператори після їх реєстрації в Електронній системі повинні вносити до Електронної системи відомості про:

нанесення на одиничну упаковку товару (продукції) графічного елемента електронної марки акцизного податку;

нанесення унікального групового ідентифікатора на партію товару (продукції) (у разі створення унікального групового ідентифікатора);

переміщення виробником/імпортером маркованих товару/товарів (продукції), згрупованих у групову транспортну упаковку, на склад;

відвантаження виробником/імпортером маркованих товару/товарів (продукції), згрупованих у групову транспортну упаковку, перевізнику або покупцю/отримувачу;

отримання суб’єктом господарювання оптової торгівлі маркованих товару/товарів (продукції), згрупованих у групову транспортну упаковку;

відвантаження суб’єктом господарювання оптової торгівлі маркованих товару/товарів (продукції), згрупованих у групову транспортну упаковку, перевізнику або покупцю/отримувачу;

отримання суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі маркованих товару/товарів (продукції), згрупованих у групову транспортну упаковку;

деактивацію електронної марки акцизного податку;

погашення електронної марки акцизного податку (у випадках, визначених абзацами п’ятим і шостим пункту 234.8 статті 234 Податкового кодексу України).

3. Економічні оператори для забезпечення електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вироблених на території України або ввезених (імпортованих) на митну територію України, програмними засобами Електронної системи формують повідомлення про:

формування унікальних ідентифікаторів та/або унікальних групових ідентифікаторів;

деактивацію унікальних ідентифікаторів або електронних марок акцизного податку;

погашення електронних марок акцизного податку (у випадках, визначених абзацами п’ятим і шостим пункту 234.8 статті 234 Податкового кодексу України).

Стаття 2-7. Ідентифікація тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах походженням з Європейського Союзу

Унікальні ідентифікатори, що нанесені на тютюнові вироби, виготовлені в державі - члені Європейського Союзу, відповідно до нормативних актів Європейського Союзу з питань, що стосуються створення та забезпечення функціонування системи відстеження тютюнових виробів, у якості унікальних ідентифікаторів продукції для експорту для цілей забезпечення електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, визнаються унікальними ідентифікаторами в розумінні Податкового кодексу України та цього Закону, за умови що імпортерами забезпечено:

внесення до Електронної системи інформації про унікальні ідентифікатори, нанесені на тютюнові вироби, та додаткових даних, визначених Податковим кодексом України;

сплату акцизного податку при ввезенні такого товару (продукції) на митну територію України відповідно до вимог законодавства України.

Стаття 2-8. Акцизний електронний документ

1. Акцизний електронний документ (АЕД) складається економічними операторами за допомогою програмних засобів Електронної системи на кожному етапі переміщення маркованих товарів (продукції) від виробника/імпортера/суб’єкта господарювання оптової або роздрібної торгівлі до іншого суб’єкта господарювання - економічного оператора, в тому числі у разі переміщення для зберігання на об’єкті іншого економічного оператора або повернення із зберігання з об’єкта іншого економічного оператора, або реалізації товару (продукції) з фактичним переміщенням з місця зберігання іншого економічного оператора, або у разі повернення покупцем/отримувачем - економічним оператором маркованих товарів (продукції) продавцю таких товарів (продукції), у тому числі для усунення виявлених недоліків товарів (продукції).

Датою складення АЕД є дата відвантаження таких товарів (продукції), у тому числі між об’єктами одного економічного оператора.

АЕД не складається економічним оператором при переміщенні товарів (продукції), що підлягають маркуванню, між власними об’єктами зберігання/реалізації, за умови що такі об’єкти знаходяться за однією адресою.

Економічний оператор на дату, визначену цією статтею, програмними засобами Електронної системи ініціює складення АЕД шляхом внесення до Електронної системи інформації про унікальні ідентифікатори електронних марок акцизного податку та/або унікальних групових ідентифікаторів, про власника/відвантажувача та покупця/отримувача таких товарів (продукції).

Інші дані, визначені цією статтею, вносяться до АЕД автоматично на підставі даних Електронної системи про сформовані електронні марки акцизного податку та/або унікальні групові ідентифікатори.

Забороняється будь-яке переміщення товарів (продукції), що підлягають маркуванню, без складення АЕД, крім випадків, визначених абзацом третім цього пункту, а також у випадках продажу товарів (продукції), що підлягають маркуванню, кінцевому споживачу (у тому числі суб’єкту господарювання, який не є економічним оператором), використання економічним оператором товарів (продукції), що підлягають маркуванню, для власних цілей або втрати (знищення, крадіжки) таких товарів (продукції), у тому числі внаслідок дії обставин непереборної сили.

АЕД складається за формою та в порядку, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

АЕД вважається складеним після накладення на нього кваліфікованого електронного підпису економічного оператора - продавця/постачальника товарів (продукції) або його уповноважених представників.

АЕД може бути складений економічним оператором виключно на активовані електронні марки акцизного податку.

Складений та підписаний у порядку, визначеному цією статтею, АЕД автоматично програмними засобами Електронної системи надсилається економічному оператору - покупцю/отримувачу товарів (продукції), а у разі повернення покупцем/отримувачем маркованих товарів (продукції) продавцю таких товарів (продукції), у тому числі для усунення недоліків товарів (продукції), - продавцю/постачальнику таких товарів (продукції).

На дату отримання маркованих товарів (продукції) економічним оператором - покупцем/отримувачем дані АЕД перевіряються економічним оператором - покупцем/отримувачем таких товарів (продукції) шляхом зчитування (сканування) графічних елементів електронних марок акцизного податку або унікальних групових ідентифікаторів, нанесених на такі товари (продукцію), та підтверджуються економічним оператором - покупцем/отримувачем шляхом накладення на такий АЕД кваліфікованого електронного підпису економічного оператора - покупця/отримувача або його уповноважених представників.

У разі виявлення економічним оператором - покупцем/отримувачем маркованих товарів (продукції) розбіжностей між даними АЕД та фактично отриманими товарами (продукцією) такий економічний оператор не пізніше наступного робочого дня за днем виявлення такого факту зобов’язаний поінформувати економічного оператора - продавця/постачальника за допомогою програмних засобів Електронної системи про такі розбіжності шляхом складення повідомлення:

про невідповідність даних АЕД для внесення економічним оператором - продавцем/постачальником відповідних змін до АЕД; або

про невідповідність отриманих товарів (продукції) для подальшого повернення таких товарів (продукції), щодо яких виявлено розбіжності з АЕД, продавцю/постачальнику.

До дати внесення відповідних змін продавцем/постачальником до АЕД отриманий товар (продукція) не може бути переданий/реалізований іншим суб’єктам господарювання або реалізований кінцевим споживачам (крім випадків отримання товарів (продукції), маркованих електронними марками акцизного податку, унікальні ідентифікатори яких зазначені в АЕД, та в кількості не більше ніж зазначено в АЕД).

У разі виявлення економічним оператором - покупцем/отримувачем невідповідності отриманих товарів (продукції) або недоліків в отриманих товарах (продукції) такий економічний оператор не пізніше наступного робочого дня за днем виявлення таких фактів за допомогою програмних засобів Електронної системи складає повідомлення про виявлені невідповідності/недоліки. У такому разі економічний оператор - покупець/отримувач зобов’язаний повернути такі товари (продукцію) продавцю/постачальнику та на дату такого повернення за допомогою програмних засобів Електронної системи скласти АЕД з ознаками "повернення товару (продукції)" або "повернення товару (продукції) для усунення недоліків", до яких в обов’язковому порядку додаються скан-копії документів, що підтверджують виявлені невідповідності/недоліки товарів (продукції).

У разі неможливості внесення продавцем/постачальником змін до АЕД такий АЕД анулюється економічним оператором - постачальником/продавцем.

У разі переміщення товарів (продукції) за договором зберігання на місце зберігання, яке належить до об’єктів іншого економічного оператора, економічний оператор - поклажодавець на дату відвантаження (відпуску) товарів (продукції) за допомогою програмних засобів Електронної системи складає АЕД з ознакою "товари (продукція) на зберігання".

У разі повернення економічним оператором - покупцем/отримувачем товару (продукції) продавцю/постачальнику з будь-яких інших причин, ніж повернення для усунення виявлених недоліків, такий економічний оператор - покупець/отримувач на дату повернення товару (продукції) за допомогою програмних засобів Електронної системи складає АЕД з ознакою "повернення товару (продукції)", а у разі повернення економічним оператором - зберігачем за договором зберігання економічному оператору - поклажодавцю - з ознакою "повернення товару (продукції) із зберігання".

2. В АЕД в окремих рядках обов’язково зазначаються такі реквізити:

1) порядковий номер АЕД;

2) дата складення АЕД;

3) повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи - економічного оператора - продавця/постачальника товарів (продукції), що підлягають маркуванню;

4) повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) фізичної особи - економічного оператора - покупця/отримувача товарів (продукції), що підлягають маркуванню;

5) податковий номер платника податку (продавця/постачальника та покупця/отримувача);

6) місцезнаходження товару (продукції) на дату відвантаження такого товару (продукції) економічним оператором.

У разі переміщення товару (продукції) на місце зберігання, яке належить до об’єктів іншого економічного оператора, графа "місцезнаходження товару (продукції)" заповнюється економічним оператором - поклажодавцем програмними засобами Електронної системи з ознакою "товар (продукція) на зберігання".

У разі переміщення товару (продукції) з місця зберігання, що не належить до об’єктів економічного оператора - поклажодавця, графа "місцезнаходження товару (продукції)" заповнюється економічним оператором-зберігачем програмними засобами Електронної системи з ознакою "повернення товару (продукції) із зберігання";

7) номенклатура товару (продукції) із зазначенням кількості такого товару (продукції), перелік електронних марок акцизного податку (у разі необхідності - з ознакою щодо реалізації маркованих товарів (продукції) через реєстратори розрахункових операцій/ПРРО суб’єкту господарювання - економічному оператору); перелік унікальних групових ідентифікаторів (у разі створення унікального групового ідентифікатора), що входять у групову транспортну упаковку.

У разі переміщення маркованих товарів (продукції) між об’єктами одного економічного оператора - суб’єкта господарювання роздрібної торгівлі складається АЕД, в якому можуть не зазначатися перелік електронних марок акцизного податку та перелік унікальних групових ідентифікаторів. У такому разі номенклатура товару (продукції) із зазначенням кількості такого товару (продукції) заповнюється економічним оператором - суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі програмними засобами Електронної системи з обов’язковим зазначенням штрихових кодів одиничних упаковок товарів (продукції) та кількості таких товарів (продукції). У такому разі облік товарів (продукції) в Електронній системі здійснюється на таких об’єктах економічного оператора на підставі штрихових кодів товарів (продукції). Для економічних операторів, які мають право здійснювати як оптову, так і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), таке право поширюється лише на операції з переміщення маркованих товарів (продукції) між власними об’єктами такого економічного оператора;

8) відомості про дату отримання/повернення маркованих товарів (продукції) економічним оператором - покупцем/отримувачем";

у частині двадцять четвертій статті 3:

абзац п’ятий доповнити словами "та/або електронних марок акцизного податку, або реалізації продукції без марок акцизного податку чи електронних марок акцизного податку";

доповнити абзацом такого змісту:

"акта або рішення суду про встановлення факту здійснення суб’єктом господарювання (у тому числі іноземним суб’єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) виробництва, зберігання, транспортування, торгівлі необлікованою у такого суб’єкта господарювання тютюновою сировиною, яка зберігається в місці зберігання, не внесеному до Єдиного реєстру, з урахуванням вимог, передбачених цим Законом";

у статті 11:

у частині першій:

абзац дванадцятий викласти в такій редакції:

"Штриховий код товару (продукції), графічний елемент електронної марки акцизного податку наноситься на видиму сторону етикетки або контретикетки, або корка, або пляшки (іншого посуду) алкогольного напою. Економічний оператор має право самостійно визначити місце нанесення графічного елемента електронної марки акцизного податку, враховуючи особливості обладнання та виробничі можливості";

доповнити абзацом такого змісту:

"На ящику, коробі, коробці, груповій транспортній упаковці алкогольних напоїв зазначається унікальний груповий ідентифікатор електронної марки акцизного податку";

абзац тринадцятий частини другої замінити двома новими абзацами такого змісту:

"Штриховий код товару (продукції), графічний елемент електронної марки акцизного податку наноситься на видиму сторону етикетки або контретикетки, або корка, або пляшки (іншого посуду) алкогольного напою. Економічний оператор має право самостійно визначити місце нанесення графічного елемента електронної марки акцизного податку, враховуючи особливості обладнання та виробничі можливості. Дата виготовлення продукції повинна бути зазначена на видимій стороні етикетки або контретикетки, або корка, або пляшки (іншого посуду) алкогольного напою.

На ящику, коробі, коробці, груповій транспортній упаковці виноробної продукції може бути зазначений унікальний груповий ідентифікатор".

У зв’язку з цим абзаци чотирнадцятий - двадцять третій вважати відповідно абзацами п’ятнадцятим - двадцять четвертим;

у частині третій:

в абзаці третьому слова "пачці, коробці або сувенірній коробці" замінити словами "пачці (одиничній упаковці)";

абзаци десятий і п’ятнадцятий доповнити словами "товару (продукції)";

в абзаці шістнадцятому слова "транспортній тарі" замінити словами "коробі тютюнових виробів та/або груповій транспортній упаковці тютюнових виробів";

абзац двадцятий викласти в такій редакції:

"дата виготовлення та за необхідності унікальний груповий ідентифікатор";

у частині четвертій:

в абзаці третьому слова "марками акцизного податку" замінити словами "графічними елементами електронних марок акцизного податку";

абзац четвертий виключити;

у частині першій статті 11-1 слова "тютюнові вироби" замінити словами "тютюнові вироби, тютюн, промислові замінники тютюну";

у статті 15:

назву після слів "тютюновими виробами" доповнити словами "тютюновою сировиною";

частину п’яту доповнити словами "а також інформації про внесення до Єдиного реєстру місць зберігання тютюнової сировини у випадках, передбачених цим Законом";

абзаци п’ятий і шостий частини п’ятдесят другої після слів "марок акцизного податку" доповнити словами "або без нанесених графічних елементів електронних марок акцизного податку";

частину п’ятдесят дев’яту викласти в такій редакції:

"Зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється суб’єктом господарювання (у тому числі іноземним суб’єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) в місцях зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, які внесені до Єдиного реєстру таких місць зберігання";

частину шістдесяту після слова "заяви" доповнити словами "в електронній формі через електронний кабінет користувача Електронної системи та/або електронний кабінет платника податків";

частину шістдесят першу викласти в такій редакції:

"До заяви додається копія документа, що підтверджує право власності та/або користування приміщенням, яке використовується як місце зберігання";

частину шістдесят другу викласти в такій редакції:

"Суб’єкти господарювання (у тому числі іноземні суб’єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, вносять до Єдиного реєстру тільки ті місця зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, які розташовані за іншою адресою, ніж місце здійснення торгівлі";

частину шістдесят третю виключити;

частину шістдесят четверту викласти в такій редакції:

"Витяг з Єдиного реєстру про внесення місця зберігання надається в електронному вигляді в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України, суб’єкту господарювання (у тому числі іноземному суб’єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) протягом п’яти календарних днів від дати подання заяви нарочно, поштою або в електронному вигляді в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України. Ведення Єдиного реєстру та надання витягу з Єдиного реєстру здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України. Органи влади забезпечують вільний доступ до відомостей, які містяться в Єдиному реєстрі";

частину шістдесят п’яту замінити двома частинами такого змісту:

"Податковий орган приймає рішення про виключення місць зберігання з Єдиного реєстру у такі терміни та за виникнення таких обставин:

не пізніше 10 робочих днів із дня подання ліцензіатом, що був заявником такого місця зберігання, нарочно, поштою або в електронному вигляді в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу України, заяви про їх виключення;

не раніше ніж через 20 робочих днів із дня анулювання чи закінчення терміну дії ліцензії на провадження відповідного виду господарської діяльності, наданої такому ліцензіату, на підставі якої місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру, або виявлення відповідним органом ліцензування факту відсутності таких місць зберігання за заявленим місцезнаходженням (адресою).

Місце зберігання алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, виключається з Єдиного реєстру в день прийняття відповідного рішення".

У зв’язку з цим частини шістдесят шосту - сімдесяту вважати відповідно частинами шістдесят сьомою - сімдесят першою;

у статті 17:

частину першу після слів "зберігання пального" доповнити словами "тютюнової сировини";

у частині другій:

абзац шістнадцятий після слів "або тютюнових виробів" доповнити словами "або рідин, що використовуються в електронних сигаретах";

абзац дев’ятнадцятий викласти в такій редакції:

"роздрібної торгівлі тютюновими виробами, тютюном, промисловими замінниками тютюну, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на такі товари (продукцію), встановлених виробниками/імпортерами таких тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, збільшеними на суми акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами (продукцією), - 100 відсотків вартості наявних у суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, але не менше 10000 гривень;

абзац двадцятий викласти в такій редакції:

"виробництва та/або зберігання, та/або транспортування, та/або реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими паперовими марками акцизного податку, - 200 відсотків вартості товару (продукції), але не менше 17000 гривень";

після абзацу двадцятого доповнити новим абзацом такого змісту:

"зберігання та/або транспортування, та/або реалізації алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, які відповідно до пункту 226.9 статті 226 Податкового кодексу України вважаються немаркованими (крім випадків зберігання з метою повернення виробнику/імпортеру та транспортування під час такого повернення виробнику/імпортеру алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, з пошкодженими графічними елементами електронних марок акцизного податку), - 200 відсотків вартості такого товару (продукції), але не менше 34000 гривень";

абзац двадцять другий викласти в такій редакції:

"порушення вимог частини третьої статті 15 цього Закону щодо реалізації (передачі) ферментованої тютюнової сировини лише на експорт або виробникам тютюнових виробів - 50 відсотків вартості партії відвантаженого товару (продукції)";

абзац двадцять п’ятий викласти в такій редакції:

"порушення вимог частини четвертої статті 15 цього Закону щодо імпорту на митну територію України або придбання паперу цигаркового та фільтрів для виробництва сигарет без ліцензії на право виробництва тютюнових виробів та/або їх реалізації на митній території України - 100 відсотків вартості партії товару (продукції), але не менше 15000 гривень";

абзац двадцять сьомий замінити двома новими абзацами такого змісту:

"користування та/або зберігання на митній території України обладнання для підготовки або обробки тютюну, тютюнової сировини, промислового виробництва тютюнових виробів, не зареєстрованого у Єдиному реєстрі обладнання, або за адресою чи користувачем, не зазначеними в такому реєстрі, - 150000 гривень;

відсутності обладнання за адресою його місцезнаходження, яка внесена до Єдиного реєстру обладнання, - 125000 гривень".

У зв’язку з цим абзаци двадцять восьмий і двадцять дев’ятий вважати відповідно абзацами двадцять дев’ятим і тридцятим;

доповнити абзацами такого змісту:

"здійснення суб’єктами господарювання операцій з виробництва та/або імпорту, та/або оптової та/або роздрібної торгівлі товарами (продукцією), що підлягають маркуванню, без їх реєстрації в Електронній системі в порядку, передбаченому цим Законом, як економічних операторів - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості такого товару (продукції), який вироблений та/або реалізований, та/або зберігається, та/або транспортується;

здійснення суб’єктами господарювання операцій з відвантаження товарів (продукції), що підлягають маркуванню, без складеного в Електронній системі АЕД або без створеного відповідно до статті 2-4 цього Закону АЕД - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 10 відсотків вартості такого товару (продукції);

здійснення суб’єктами господарювання операцій з отримання та зберігання товарів (продукції), що підлягають маркуванню, без складеного в Електронній системі АЕД або без створеного відповідно до статті 2-4 цього Закону АЕД (крім випадків зберігання товарів (продукції), щодо яких виявлені недоліки та по яких за допомогою програмних засобів Електронної системи складено повідомлення, зазначені в частині першій статті 2-8 цього Закону; зберігання товарів (продукції) з погашеними електронними марками акцизного податку з метою повернення виробнику/імпортеру таких товарів (продукції) - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 10 відсотків вартості такого товару (продукції);

несвоєчасного подання заяви про реєстрацію обладнання для промислового виробництва тютюнових виробів, несвоєчасного подання та/або неподання заяви про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі обладнання, про виключення відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі обладнання, у строки, передбачені статтею 2-1 цього Закону, - 100000 гривень;

подання неповних чи недостовірних відомостей у заяві про реєстрацію обладнання, про внесення змін чи про виключення відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі обладнання, - 50000 гривень";

після частини другої доповнити частиною такого змісту:

разі виявлення фактів зберігання суб’єктом господарювання (у тому числі іноземним суб’єктом господарювання, який діє через свої зареєстровані постійні представництва) тютюнової сировини без внесення у передбачених цим Законом випадках місць зберігання до Єдиного реєстру податкові органи не пізніше трьох робочих днів із дня виявлення таких фактів накладають арешт на таку тютюнову сировину і звертаються до суду для винесення рішення про її конфіскацію та знищення. Процедура знищення таких конфіскованих товарів (продукції) контролюється податковим органом, що здійснив арешт таких товарів (продукції)".

У зв’язку з цим частини третю - сьому вважати відповідно частинами четвертою - восьмою;

у статті 18:

частину восьму після слів "тютюнових виробів" доповнити словами "тютюнової сировини";

частину сорок першу після слова "позначаються" доповнити словом "електронними";

доповнити новими частинами такого змісту:

"Тимчасово, до набуття Україною повноправного членства в Європейському Союзі, захисний елемент не є обов’язковим для нанесення на пачку (одиничну упаковку), коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів.

Марковані паперовими марками акцизного податку алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, які вироблені в Україні або імпортовані в Україну до 1 січня 2026 року, знаходяться в обігу не більше 18 місяців з дня введення в дію Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України у зв’язку із запровадженням електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах";

2) у Законі України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (Відомості Верховної Ради України, 2000 р., № 38, ст. 315 із наступними змінами):

пункт 11 статті 3 викласти в такій редакції:

"11) проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів (продукції) з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів (продукції), цін товарів (продукції) та обліку їх кількості, а також із зазначенням унікального ідентифікатора електронної марки акцизного податку або серійного номера електронної марки акцизного податку - при роздрібній торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах.

При роздрібній торгівлі сигарами, включаючи сигари з відрізаними кінцями, з вмістом тютюну (код згідно з УКТ ЗЕД 2402 10 00 10) або алкогольними напоями на розлив зазначення унікального ідентифікатора електронної марки акцизного податку або серійного номера електронної марки акцизного податку може здійснюватися тільки при першому продажі одиниці товару в межах вмісту одиничної пачки (упаковки) сигар/пляшки (упаковки) алкогольних напоїв";

розділ II "Прикінцеві положення" доповнити пунктом 13-1 такого змісту:

"13-1. Тимчасово, протягом 18 місяців з дня введення в дію Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України у зв’язку із запровадженням електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах", при роздрібному продажу маркованих паперовими марками акцизного податку алкогольних напоїв, тютюнових виробів або рідин, що використовуються в електронних сигаретах, які були вироблені в Україні або імпортовані в Україну до 1 січня 2026 року, розрахункові операції проводяться через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій без зазначення унікального ідентифікатора електронної марки акцизного податку або серійного номера електронної марки акцизного податку та із зазначенням цифрового значення штрихового коду паперової марки акцизного податку (серії та номера) - при роздрібній торгівлі алкогольними напоями".

5. Кабінету Міністрів України протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом:

привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

забезпечити розроблення та ухвалення нормативно-правових актів, передбачених цим Законом;

забезпечити приведення нормативно-правових актів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади у відповідність із цим Законом;

визначити державне підприємство, відповідальне за гарантоване виконання замовлень економічних операторів на друк графічних елементів електронних марок акцизного податку;

вивчити питання та розпочати консультації, переговори з європейськими партнерами щодо налагодження взаємодії та отримання відомостей про унікальні ідентифікатори, нанесені на тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, які імпортуються в Україну, для визнання їх в Україні унікальними ідентифікаторами.

6. Кабінету Міністрів України з 1 березня 2025 року до дати введення в дію цього Закону забезпечити функціонування програмного забезпечення Електронної системи в тестовому режимі.

7. Кабінету Міністрів України протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом забезпечити перегляд розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на алкогольні напої з урахуванням рівня інфляції, починаючи з періоду останнього перегляду таких цін.

Президент України

В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ

м. Київ
29 червня 2023 року
№ 3173-IX




вгору