Документ 169-2024-п, чинний, поточна редакція — Прийняття від 09.02.2024
( Остання подія — Набрання чинності, відбулась 17.02.2024. Подивитися в історії? )
Експортування великих файлів може зайняти більше часу!
Виберіть формат файлу для збереження:

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

від 9 лютого 2024 р. № 169
Київ

Деякі питання використання (реалізації) частини виробленої продукції, що залишається у власності держави відповідно до угоди про розподіл продукції (природного газу)

Відповідно до статті 21 Закону України “Про угоди про розподіл продукції” Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити Порядок використання (реалізації) частини виробленої продукції, що залишається у власності держави відповідно до угоди про розподіл продукції (природного газу), що додається.

2. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2000 р. № 741 “Про використання частини виробленої продукції, що залишається у власності держави відповідно до угод про розподіл продукції” (Офіційний вісник України, 2000 р., № 18, ст. 748).

3. Державній службі геології та надр підписати акт про відповідність часток виробленої продукції, яка була вироблена до набрання чинності цією постановою, за результатами проведення комплексної перевірки відповідно до абзацу четвертого частини першої статті 28 Закону України “Про угоди про розподіл продукції” з метою реалізації у місячний строк державної частки виробленої продукції відповідно до пунктів 16 і 17 Порядку, затвердженого цією постановою.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 75




ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 9 лютого 2024 р. № 169

ПОРЯДОК
використання (реалізації) частини виробленої продукції, що залишається у власності держави відповідно до угоди про розподіл продукції (природного газу)

1. Цей Порядок визначає взаємовідносини між інвестором, Держгеонадрами, що є уповноваженим органом з питань реалізації угод про розподіл продукції, та дочірньою компанією “Газ України” акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України”, яка розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 р. № 332 “Про визначення уповноваженої особи на здійснення всіх дій з вуглеводнями у разі відбору належної державі Україна частки у прибуткових вуглеводнях в натуральній формі в рамках виконання укладених угод про розподіл вуглеводнів” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 39, ст. 2119) визначена уповноваженою особою на здійснення всіх дій з вуглеводнями у разі відбору належної державі Україна частки у прибуткових вуглеводнях в натуральній формі в рамках виконання укладених угод про розподіл вуглеводнів (далі - уповноважена особа), в процесі реалізації частини виробленої продукції, розподіленої згідно з угодою про розподіл продукції (природного газу) (далі - угода), що залишається у власності держави в натуральній формі.

2. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:

акт про відповідність часток виробленої продукції - офіційний документ, розроблений інвестором, що містить розміри компенсаційної, прибуткової частки, у тому числі частки виробленої продукції, що передана у власність держави в натуральній формі внаслідок розподілу у відповідному календарному кварталі, та облікову вартість виробленої продукції, розрахованої відповідно до умов угоди, за достовірність зазначеної в цьому акті інформації інвестор несе цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до закону;

інвестор - особа, визначена в абзаці другому статті 1 Закону України “Про угоди про розподіл продукції”, яка набула прав та обов’язків, визначених угодою;

частина виробленої продукції, що залишається у власності держави в натуральній формі (природний газ) (далі - державна частка виробленої продукції), - обсяг виробленої продукції, за вирахуванням обсягу компенсаційної продукції та обсягу прибуткової продукції, право власності на які інвестор набув за угодою.

Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про угоди про розподіл продукції”, “Про ринок природного газу”, “Про товарні біржі”, “Про трубопровідний транспорт”, “Про метрологію та метрологічну діяльність”, Кодексі України про надра, Кодексі газотранспортної системи, затвердженому постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 р. № 2493, Кодексі газосховищ, затвердженому постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 р. № 2495, підписаних та схвалених Кабінетом Міністрів України угодах.

3. У разі суперечностей між положеннями цього Порядку та угоди, укладеної між інвестором (інвесторами) та державою Україна, застосовуються положення такої угоди.

4. Загальний обсяг виробленої продукції та розміри компенсаційної, прибуткової частки, зокрема частки виробленої продукції, що залишиться у власності держави в натуральній формі внаслідок розподілу, обліковується у віртуальній торговій точці газотранспортної системи України у порядку, встановленому законодавством.

5. Інвестор до 20 числа місяця, що передує календарному кварталу, інформує листом на офіційну адресу електронної пошти Держгеонадр за визначеною в угоді формою про очікувані обсяги виробленої продукції, обліковані інвестором, розміри компенсаційної, прибуткової частки, зокрема частки виробленої продукції, що залишиться у власності держави в натуральній формі внаслідок розподілу у відповідному календарному місяці, та облікову вартість виробленої продукції, розраховану відповідно до умов угоди.

6. Держгеонадра до 25 числа місяця, що передує календарному кварталу, підтверджують листом на офіційну адресу електронної пошти інвестора отримання інформації, яка зазначена у пункті 5 цього Порядку.

7. Держгеонадра до останнього числа місяця, що передує календарному кварталу, інформують листом на офіційну адресу електронної пошти уповноваженої особи про очікуваний обсяг державної частки виробленої продукції, що буде передана інвестором уповноваженій особі в натуральній формі, щодо кожної угоди.

8. Після одержання інформації, зазначеної у пункті 7 цього Порядку, уповноважена особа щодоби приймає в інвестора у віртуальній торговій точці газотранспортної системи України на позабалансове зберігання державну частку природного газу з використанням інформаційної платформи оператора газотранспортної системи України.

9. У разі неподання інвестором інформації відповідно до пункту 5 цього Порядку Держгеонадра не підписують акт про відповідність часток виробленої продукції, розподіл продукції вважається таким, що не відбувся, а інвестор надає очікувані обсяги виробленої продукції на наступний квартал з урахуванням попереднього кварталу, в якому не було підписано акт про відповідність часток виробленої продукції.

10. Інвестор до 15 числа, що настає за кожним звітним місяцем, подає листом, який надсилається поштовим відправленням з повідомленням про вручення та описом вкладення, та копією такого листа на офіційну адресу електронної пошти Держгеонадр дані, визначені в угоді, що використовувалися інвестором для визначення вартості газу, інформацію про обсяг остаточних фактичних відборів за минулий місяць відповідно до даних інформаційної платформи оператора газотранспортної системи України стосовно загального обсягу продукції, прийнятої у віртуальній торговій точці газотранспортної системи України, та передачі уповноваженій особі державної частки виробленої продукції та копії первинних документів, що підтверджують витрати інвестора, що підлягають компенсації, належним чином завірені інвестором відповідно до законодавства.

11. Уповноважена особа до 15 числа місяця, що настає за звітним місяцем, подає листом, який надсилається поштовим відправленням з повідомленням про вручення та описом вкладення, та копією такого листа на офіційну адресу електронної пошти Держгеонадр відомості про обсяг взятої на облік за попередній місяць у віртуальній торговій точці газотранспортної системи України державної частки виробленої продукції з поданням копій актів приймання-передачі продукції, належним чином завірених уповноваженою особою відповідно до законодавства.

12. Інвестор до 15 числа місяця, що настає за календарним кварталом, подає листом на офіційну адресу електронної пошти Держгеонадр інформацію про фактичний обсяг виробленої продукції за показниками вимірювального обладнання на пункті (пунктах) виміру (комерційного вузла обліку природного газу з підтвердженням його показників актами приймання-передачі природного газу) на точці входу операторів суміжних систем (зокрема суміжних газовидобувних підприємств) або газотранспортної системи України.

13. Інвестор не пізніше 20 числа місяця, що настає за календарним кварталом, подає листом, який надсилається поштовим відправленням з повідомленням про вручення та описом вкладення, до Держгеонадр два примірники підписаного ним акта про відповідність часток виробленої продукції.

14. Держгеонадра не пізніше 25 числа місяця, що настає за календарним кварталом, підписує акт про відповідність часток виробленої продукції у двох примірниках, один з яких повертається інвестору листом, який надсилається поштовим відправленням з повідомленням про вручення та описом вкладення.

15. У разі неврегулювання розбіжностей показників в акті про відповідність часток виробленої продукції, наданих інвестором, дані показники підлягають включенню до переліку питань, що підлягають перевірці під час здійснення щорічного аудиту з метою підтвердження правильності визначення витрат, що підлягають відшкодуванню.

16. Уповноважена особа реалізує в максимально вигідний економічно для держави спосіб державну частку виробленої продукції на короткостроковому ринку природного газу щодоби за середньозваженою ціною короткострокових стандартизованих продуктів, що оприлюднена оператором газотранспортної системи України на офіційному веб-сайті на день реалізації.

Реалізація уповноваженою особою державної частки виробленої продукції здійснюється відповідно до регламенту біржової торгівлі на короткостроковому ринку природного газу з використанням біржової торгової платформи.

Добовий залишок нереалізованої державної частки виробленої продукції становить добовий небаланс замовника послуг транспортування та продається відповідно до розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 р. № 2493.

Сума грошового еквіваленту від реалізації частини виробленої продукції у прибуткових вуглеводнях в натуральній формі не може витрачатись уповноваженою особою.

17. Уповноважена особа до 25 числа місяця, наступного за місяцем реалізації такої продукції, перераховує суму грошового еквіваленту від реалізації частини виробленої продукції у прибуткових вуглеводнях в натуральній формі на відповідний бюджетний рахунок, відкритий в Казначействі, та інформує листом на офіційну адресу електронної пошти Держгеонадр про обсяг продукції, що реалізована у такому місяці, та перерахованих сум грошового еквіваленту такої продукції. Зарахування таких коштів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.

Визначення місцевих бюджетів, до яких перераховується сума грошового еквіваленту від реалізації частини виробленої продукції у прибуткових вуглеводнях в натуральній формі, здійснюється на підставі довідки щодо території видобутку вуглеводнів, що подається інвестором уповноваженій особі не пізніше 15 числа місяця, наступного за місяцем видобутку, за формою згідно з додатком.

Розрахунок суми грошового еквіваленту для природного газу здійснюється за формулою:

Сума грошового еквіваленту = Цр х Q х (1 - М),

де   Цр - фактична ціна реалізації природного газу, встановлена за результатами реалізації, без урахування податку на додану вартість, гривень за 1 куб. метр (МВт·год);

Q - обсяг реалізованого природного газу, куб. метрів (МВт·год);

М - норма прибутку уповноваженої особи, яка дорівнює 0,015 (нуль цілих п’ятнадцять тисячних), без урахування податку на додану вартість.

У випадку необхідності реалізації державної частини виробленої продукції у прибуткових вуглеводнях, що розміщена у підземних сховищах газу, сума грошового еквіваленту зменшується на розмір витрат на зберігання та відбір таких вуглеводнів відповідно до тарифів, затверджених постановами НКРЕКП. Звіт про такі витрати подається до Держгеонадр протягом 10 днів з моменту реалізації державної частки продукції.

18. Інвестор щороку у строки, визначені угодою, подає Держгеонадрам звіт про витрати на нафтогазову діяльність за договірний рік, перевірений незалежним аудитом.

19. Держгеонадра після отримання від інвестора звіту, зазначеного у пункті 18 цього Порядку, щороку проводить перевірку рахунка обліку нафтогазової діяльності із залученням інших центральних органів виконавчої влади в межах їх повноважень з метою підтвердження правильності визначення витрат, що підлягають відшкодуванню, та відповідності виробленої продукції, обсягу її розподілу на компенсаційну та прибуткову частку, зокрема державну частку виробленої продукції. В рамках такої перевірки інвестор подає на вимогу Держгеонадр копії документів, належним чином завірені інвестором відповідно до законодавства.

20. Коригування розподілу виробленої продукції за результатами перевірки правильності визначення витрат, що підлягають відшкодуванню, здійснюється інвестором у наступних облікових періодах шляхом передачі державі належної їй частки у товарній продукції.




Додаток
до Порядку

ДОВІДКА
щодо території видобутку вуглеводнів



вгору